Latvijā
Politika

Palielinās sodus par priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem0


Nepieciešamību naudas sodu par vēlēšanu kampaņas noteikumu pārkāpumiem piemērot fiziskām personām KNAB aizstāvēja, atgādinot, kādas grūtības iestādei nācās pieredzēt, lai panāktu, ka juridiskā persona no ēkas noņem neatļautu “Saskaņas” reklāmas plakātu. To beigās izdarīja KNAB.
Nepieciešamību naudas sodu par vēlēšanu kampaņas noteikumu pārkāpumiem piemērot fiziskām personām KNAB aizstāvēja, atgādinot, kādas grūtības iestādei nācās pieredzēt, lai panāktu, ka juridiskā persona no ēkas noņem neatļautu “Saskaņas” reklāmas plakātu. To beigās izdarīja KNAB.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Saeima ceturtdien, 4.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, paredzot to papildināt ar regulējumu par administratīvo atbildību šajā jomā un palielināt naudas sodus par priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības pārkāpšanu vai priekšvēlēšanu aģitācijai noteikto ierobežojumu neievērošanu.

Deputāti atbalstīja rosinājumu likumā noteikt, ka par likumā noteiktās priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības pārkāpšanu vai priekšvēlēšanu aģitācijai noteikto ierobežojumu neievērošanu tiek piemērots brīdinājums vai naudas sods fiziskajai personai līdz 140 naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai – līdz 280 naudas soda vienībām.

Saskaņā ar Administratīvās atbildības likumu, viena naudas soda vienība ir 5 eiro, sekojoši minētie sodi būs līdz 700 eiro un līdz 1400 eiro.

Savukārt par priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanas vai uzskaites kārtības neievērošanu elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā plānots piemērot naudas sodu fiziskajai personai no desmit līdz 100 naudas soda vienībām (50 līdz 500 eiro), bet juridiskajai personai – no 100 līdz 1420 naudas soda vienībām (500 līdz 7100 eiro).

Likumā plānots noteikt, ka administratīvā pārkāpuma procesu par šajā likumā minētajiem pārkāpumiem veic Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome.

Savukārt gadījumos, ja pārkāpumus konstatējušas Valsts policijas vai pašvaldības policijas amatpersonas, līdz lietas izskatīšanai administratīvā pārkāpuma procesu veic attiecīgi Valsts policija vai pašvaldības policija, bet administratīvā pārkāpuma lietu izskata Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Uzklausot Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas, kas bija izskatījusi Ministru kabineta iesniegto likumprojektu par grozījumiem šajā pašā likumā, viedokli, Saeima nolēma noraidīt līdzīgu KNAB sagatavoto likumprojektu un atbalstīt komisijas izstrādāto alternatīvo tiesību akta projektu.

Patlaban Administratīvo pārkāpumu kodekss par likumā noteiktās priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības vai aģitācijas pirms tautas nobalsošanas, aģitācijas par likumu ierosināšanu vai aģitācijas par Saeimas atsaukšanas ierosināšanu kārtības pārkāpšanu fiziskajām personām paredz brīdinājumu vai naudas sodu līdz 70 eiro, bet juridiskajām personām – līdz 1200 eiro.

KNAB piedāvājums paredzēja, ka par priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības pārkāpšanu vai priekšvēlēšanu aģitācijai noteikto ierobežojumu neievērošanu fiziskai personai vai valdes loceklim piemērotu brīdinājumu vai naudas sodu līdz 1400 eiro.

Savukārt par priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanas vai uzskaites kārtības neievērošanu elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā KNAB rosināja piemērot naudas sodu fiziskajai personai no 50 līdz 500 eiro, bet juridiskajai personai – no 500 līdz 7000 eiro.

Patlaban kodekss par šādu pārkāpumu elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā juridiskajām personām paredz 1400 eiro sodu.

Saistītie raksti

KNAB uzskata, ka naudas soda apmēru nepieciešams pārskatīt, ņemot vērā gan nodarījuma bīstamību, gan sabiedrisko kaitīgumu un nodarījuma sekas. Tāpat sodi jāpārskata, ņemot praksē novērotos administratīvo pārkāpumus un līdz šim piemēroto administratīvo sodu apmērus.

KNAB norāda, ka laikā no 2017.gada 1.janvāra līdz 2019.gada 1.augustam par aģitācijas pārkāpumiem kodeksā paredzētais maksimālais naudas soda apmērs – 1400 eiro – piemērots divas reizes, kas arī norāda uz to, ka personas izvēlas pārkāpt aģitācijas kārtību, neskatoties uz likumā paredzētajām sankcijām.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IE
Ināra Egle
Latvijā
“Bija vienalga, ar ko strādāt kopā.” Talsos varu pārņēmusi Nacionālā apvienība
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jūrmala vēl nepieņem lēmumu ieviest iebraukšanas maksu pilsētā uz visu gadu
7 stundas
LL
Lilija Limane
Latvijā
Balvēnieši lepojas ar partizāniem. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1920. gada 14. jūlijā
7 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kalve
Pasaulē
Slēgta “latviešu pilsēta” Lestera. Tautieši Anglijā pastāsta, kāda ir situācija uz vietas slēgtajā pilsētā
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Par no zemes izraktu 1938.gada “Iž” bisi četri mēneši cietumā 1
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Valsts, mazākais, izturējusies netaktiski, lai neteiktu sadistiski, pret nabadzīgiem cilvēkiem
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
17 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēdējo divu nedēļu laikā Latvijā reģistrētas 11 ar Covid-19 inficētas personas, kas iebraukušas no Krievijas
3 stundas