Foto: Edijs Pālens/LETA

“Reikjavīkas rīcības vadmotīvs pirms 30 gadiem galvenokārt bija tieši ideālisms.” Ulda Šmita pārdomas Islandes skvērā 5

Uldis Šmits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Islandes skvērs, ja kāds nezina, meklējams Ķīpsalā.

Baltijas valstu atjaunotās neatkarības starptautiskās atzīšanas birums sākās tūlīt pēc augusta puča izgāšanās Maskavā, tomēr intriga ievilkās, jo nācās gaidīt, kad par atzīšanu pavēstīs vēl pie dzīvības esošā Padomju Savienība, kā arī ASV.

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Lasīt citas ziņas

Tas gan šķita tikai laika jautājums. Bet šajā sakarā jāatceras, ka Islande, kura gāja citiem pa priekšu un mūs atzina 1991. gada 22. augustā, bija atzinusi Lietuvas valsts atjaunošanu “de iure” jau 1991. gada februārī, kad nākotne nebūt nelikās tik skaidra.

Tolaik tas drīzāk izskatījās pēc Reikjavīkas politiska gājiena pret konjunktūras straumi, ko pieņemts saistīt ar ilggadējā ārlietu ministra Jona Baldvina Hanibalsona izvirzīto un konsekventi īstenoto mazo nāciju solidaritātes principu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču Islandes nostājai droši vien ir dziļākas saknes. Gan islandieši, gan baltieši atbrīvojās no svešām varām 1918. gadā, bet vēlāk “20. gadsimts mums iedalīja dažādas kārtis”, kā sacījis Latvijas simtās jubilejas svinībās uzaicinātais Islandes prezidents Gudri Juhannesons.

Viņš izteica vēl kādu it kā triviālu, taču ievērības cienīgu atziņu – “ja pasauli ļaus valdīt tikai lielajiem puišiem, tad viņi to darīs, balstoties uz savām interesēm”.

Tāpēc t. s. mazajām valstīm sevišķi jāpastāv uz starptautisko tiesību normu ievērošanu un uz to, ka tām “ir tādas pašas tiesības kā visām pārējām uz šīs planētas”.

Tagad varam papildināt Gudri Juhannesona domugraudu klāstu ar viņa vēstījumā Latvijas neatkarības atjaunošanas 30. gadadienā teikto – “mazas valstis nevar balstīties uz ideālismu vien, taču arī reālpolitika nevar kalpot par vienīgo pasaules vadmotīvu”.

Gan jāsecina, ka Reikjavīkas rīcības vadmotīvs pirms 30 gadiem galvenokārt bija tieši ideālisms. Jeb vienkārši godaprāts.

Pastāv versija, ka Mihaila Gorbačova ērā Rietumi (ASV) izmantoja Islandi par izmēģinājuma balonu vai tarānu Baltijas jautājumā.

Bet grūti noticēt tādai Rietumu politiķu stratēģiskajai tālredzībai, ņemot vērā, ka ne viņi, ne arī kāds cits notikumu gaitu padomju telpā tā arī nespēja kaut aptuveni paredzēt. (Bet Reikjavīka joprojām ietur visai savrupu nostāju – ir atzinusi Palestīnu, iestājas par katalāņu pašnoteikšanos.)

Drīzāk jāpieļauj, ka Reikjavīka zināmā mērā stimulēja gan Dānijas un Uffes Ellemansa-Jensena ieguldījumu Baltijas valstu neatkarības atgūšanas atzīšanā, gan Zviedrijas diskrēto iesaistīšanos šajā procesā.

Tikmēr lielie puiši risināja lielās problēmas. Neviens negribēja, lai PSRS sabruktu. (Tiesa, Rietumu izpratnē tā jau būtu PSRS bez kaut kādā mērā “finlandizētām” Baltijas valstīm un varbūt pat bez Gruzijas.) Cerībā, ka Gorbačova iniciētais jaunais “savienības līgums” saturēs kopā šo kodolieročiem pārpildīto milzu platību.

Lai gan Ukrainas referendums par neatkarību vai, vēsturiski pareizāk, par neatkarības atjaunošanu it kā pielika šīm cerībām punktu.

Krievijas jeb tolaik KPFSR prezidents Boriss Jeļcins 1991. gada 24. augustā bija parakstījis dekrētus par Igaunijas, Latvijas un Lietuvas neatkarības atzīšanu.

Bet jau pirms tam – 21. augustā – aicinājumus atzīt Baltijas valstis izteica Krievijas Augstākā Padome un Krievijas ārlietu ministrs Andrejs Kozirevs (puča dienās viņš uzturējās Eiropā, kur ar mainīgām sekmēm centās pārliecināt, ka demokrātijām jāstājas Jeļcina pusē).

Vara Maskavā, ja neskaita Kremli, jau atradās Borisa rokās, un viņa apsvērumi cīņā par Krievijas troni vai varbūt kādā dziļākā pārliecībā, par ko vairs neuzzināsim, balstītie lēmumi nenoliedzami veicināja Baltijas valstu neatkarības atgūšanu.

Eiropas Kopiena apstiprināja Igaunijas, Latvijas un Lietuvas atzīšanu “de iure” 27. augustā, kas būtībā nozīmēja Baltijas valstu iesaistīšanu dzelzs priekškara noārdīšanā.

ASV atzina nu atkal neatkarīgās Baltijas valstis 2. septembrī, un tas savukārt pamudināja PSRS Valsts padomi formāli akceptēt baltiešu brīvlaišanu 6. septembrī.

Skaidrs, ka tolaik ne vien Rietumeiropas, lasi: Eiropas Kopienas, bet arī oficiālās Vašingtonas rīcībā beidzot atradās pietiekami daudz informācijas un attiecīgo dienestu ziņojumu, kas prognozēja, ka PSRS dienas ir skaitītas un ka līdz ar to Gorbačovs vairs nebūs lielā puiša statusā.

Tā šķita nepieredzēti sarežģīta situācija, no kuras izeju rada vienīgi pats Mihails Sergejevičs, labprātīgi atsakoties no reāli jau zaudētās varas.

SAISTĪTIE RAKSTI

1991. gada Ziemassvētkos Padomju Savienība beidza pastāvēt, savukārt mēs izlikāmies, ka uz mums tas vairs nekādi neattiecas.

11. septembrī Latvija bija uzņemta EDSA jeb tagadējā Eiropas Drošības un sadarbības organizācijā un 18. septembrī kļuva par ANO dalībvalsti. Ar aptuveni pusgadsimta novēlošanos, bet tomēr.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Lasīt citas ziņas
Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās
Saslimstības rādītājs pieaudzis līdz 3584,4. Cik jauni kovida slimnieki atklāti trešdien?
Par balstvakcīnas nenodrošināšanu Lembergs no IeVP pieprasa kompensāciju 10 000 eiro apmērā 7
Kremlis: Krievijas apsvērumi ASV atbildē par “drošības garantijām” nav ņemti vērā
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits slimnīcās sarucis
14:07
pareizi iestādīt koku: izrādās, vairums to nezina!
13:56
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis?
13:47
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
“Kur ir Patiesības ministrija?” Diskusija par dezinformācijas definīciju jeb to, kas ir meli un kas nav meli
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 1
Rinkēvičs: Mums jābūt gataviem uz ilgstošu starptautiskās spriedzes periodu
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
VIDEO. “Nenormāla slodze, ieskaitot slimnīcas pa ceļam…”: Olga Rajecka atklāj patiesību par “Eolikas” koncertdzīves aizkulisēm
Kols: Patlaban visaktuālākais jautājums Latvijai un Eiropai ir drošība
Slimnīcu biedrības vadītājs: Omikrons mediķus skāris daudz plašāk nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi
Krievija un Ukraina vienojas ievērot pamieru un februārī rīkot jaunas sarunas
VIDEO. “Tā procedūra ir ļoti nopietna, jo dibens jau nav tā mazākā ķermeņa daļa”: Olga Kambala ar injekcijām tiek pie smukākas pēcpuses
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus
ASV Valsts departaments: Ja Krievija iebruks Ukrainā, “Nord Stream 2” nesāks darboties
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 100
“Šī gaļa nākotnē varētu būt 40% dārgāka!” Atklāj, kam bez tomātiem un gurķiem strauji augs cenas 40
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir? 60
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
Kā no ievārījuma pagatavot kēksiņus?