Anda Buševica: Trimdā, klaidā vai pasaulē? 0

Jūlija sākumā tika atklāts nu jau 13. Cēsu mākslas festivāls, un tā tēma ir citur pasaulē dzīvojošo latviešu mākslinieku devums.

“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
“Putinu mēģināja nogalināt,” atklāj Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Budanovs
Lasīt citas ziņas

Cēsis kā vieta, kur atgādināt par klaida latviešu klātbūtni Latvijas mākslas kopainā, ir ļoti loģiska likumsakarība, jo tieši Cēsīs nu jau vairākus gadus darbojas Pasaules Latviešu mākslas centrs. Savukārt Cēsu mākslas festivāla organizatoru uzdevums bijis atrast šajā ar stereotipiem apaugušajā trimdas tēmā svaigumu, jaunu informāciju un iedvesmu.

Viena no Cēsu mākslas festivāla stabilākajām tradīcijām ir vērienīga vizuālās mākslas izstāde. Šīgada izstādes “Tuvplāns” kuratores Daiga Rudzāte un Žanete Skarule atskārtu, ka turpmāk mums nāksies sadzīvot ar realitāti, ka latvieši dzīvo ne tikai Latvijā, izstādes anotācijā apvērš jautājumā un jaunas pieredzes iespējamībā:

CITI ŠOBRĪD LASA
kā kļūt par pasaules pilsoni, par kosmopolītu, vienlaikus nezaudējot savu patību?

Izstāde “Tuvplāns” sastāv no divām sadaļām: Vidzemes koncertzālē “Cēsis” skatāmas trimdas mākslas klasiķu – Dainas Dagnijas, Lara Strunkes, Imanta Tillera un vēl daudzu citu – no Nacionālā Mākslas muzeja patapinātās gleznas. Lai tās apskatītu, jāizstaigā ēka, jo paradoksālā kārtā koncertzāles galerijas telpās, kas parasti tiek nodotas vizuālās mākslas rīcībā, gleznas neatradīsiet.

Šogad galerijā lasāma un dzirdama izstāde “Personības un parādības”, šīs ekspozīcijas mērķis ir iepazīstināt ar trimdas komponistiem un mūziķiem. Izstādes centrā ir flīģelis, kuru “var un vajag aiztikt”, jo tā taustiņi iedarbina audiostāstus. Pie sienām – citāti.

“Personības un parādības” ir izstāde, kas izaugs pamazām: katru nedēļas nogali koncertzālē koncerts, katru nedēļas nogali audiostāsti un citāti tiks papildināti ar tobrīd aktualizētā skaņraža personību.

Otra vizuālās mākslas izstādes “Tuvplāns” daļa iekārtota Cēsu topošajā Laikmetīgās mākslas centrā Raiņa ielā 27, netālu no Cēsu stacijas. Pirmo intrigu, pirms vēl esam tikuši līdz pašiem mākslas darbiem, rada pats pieteikums Cēsīs atklāt Laikmetīgās mākslas centru, ap kāda ieceri šķēpi Rīgā tiek lauzti jau gadu desmitiem.

Izstādes vienojošā tēma ir latviešu mākslinieki Ņujorkā, nokļuvuši tur dažādu motīvu vadīti, dažādu vēstures notikumu nesti. Te ir Otrā pasaules kara bēgļu pēcteči, kā Vija Celmiņš, kā Svens Lūkins, te ir pagājušā gadsimta 70. gados emigrējušie – kā Māris Bišofs. Līdz pavisam nesen Ņujorku iekarot aizbraukušā latviešu mākslinieka Indriķa Ģelža lielizmēra skulptūrām uz jumta terases.

Izstādē pārstāvēti ļoti dažādi mākslas žanri, un uzreiz jāteic, ka topošā Cēsu Laikmetīgās mākslas centra, kādreizējās Neredzīgo biedrības ražošanas ceha telpas ir izstādei apbrīnojami piemērotas. Pagalmā mūs sagaida Artūra Virtmaņa instalācija, otrais stāvs ar lieliem logiem izcili piemērots Edvīna Strautmaņa gleznu retrospekcijai.

Ja vien jums ir iespēja izvēlēties laiku izstādes apmeklēšanai, no pašas pieredzes varu teikt, ka Edvīna Strautmaņa, kura ar otu vai pat slotu ekspresīvi ievilktie krāsu laukumi pagājušā gadsimta 90. gados rotāja žurnāla “Avots” vākus, brīnišķīgi uzmirdz tieši vakara saulē. Vēl izdevīgāks laiks apmeklējumam ir sestdiena, jo plkst. 12 izstādē “Tuvplāns” jūs sagaidīs zinošs gids.

Aptumšotais pamatstāvs savukārt ir piemērots video darbiem, te noklausāmas intervijas ar Ņujorkā dzīvojušo 20. gadsimta 80. gadu modeli Dovannu Pagovski, dzimušu Annu Graubi, arī 90. gados turp aizbraukušo mākslinieci Signi Baumani.

Izstādē ne mazāk svarīgi par vizuāli tveramo ir stāsti par māksliniekiem.

Par 20. gadsimta 60.–70. gados slavināto mākslinieku, Ņujorkas dendiju Svenu Lūkinu, kurš baltā ģērba dēļ bija izpelnījies iesauku “Latvijas Lorenss”, atsaucoties uz britu armijas virsnieka T. E Lorensa dzīvesstāstu un Deivida Līna slaveno filmu. Izstāde ir iespēja iepazīt mums labi zināmā karikatūrista, kurš šobrīd ir atgriezies Latvijā, Māra Bišofa Ņujorkas dzīves realitāti, ieraudzīt viņa zīmējumus amerikāņu izdevumos.

Izstādei “Tuvplāns” un Cēsu mākslas festivālam kopumā izdevies radīt lepnuma pilnu stāstu par latviešiem pasaulē, kas nevis tikuši izraidīti, bet drīzāk saņēmuši iespēju būt klāt pasaules mēroga mākslas un mūzikas dzīves izšķirīgos brīžos un notikumos.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
“Putinu mēģināja nogalināt,” atklāj Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Budanovs
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
“Mariupolē tagad valdīs čečeni,” Rajevs skaidro, kas Ukrainā mainījies brīvdienās
Lasīt citas ziņas
Pārtikas cenas turpina pieaug – vai iedzīvotājiem un valstij jāveido pārtikas rezerves?
Kalviņš skaidro, vai jaunās Covid-19 mutācijas varētu būt spēcīgākas par pirmo vīrusa variantu?
Vaicājam Rajevam! Cik apdraudēti ir Ukrainas reģioni, kuros nenotiek tieša karadarbība?
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
Eklons sola iekšlietu ministra amatā turpināt Golubevas iesākto un iespēju robežās virzīt arī savas iniciatīvas
12:52
Golubeva skaidro, kas šobrīd notiek ar žoga būvniecību uz Baltkrievijas robežas?
12:48
Satiksmes ministrs: Pirmie jaunie elektrovilcieni Latvijā izjauktā veidā tiks piegādāti jūnija beigās vai jūlija sākumā
12:48
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Es esmu pret vardarbību un toksiskām attiecībām!” “Māmiņu klubs” vadītāja Beitika aicina vardarbībā apsūdzēto reperi Strūbergu uz atklātu interviju televīzijā
“Ja nebūtu NA prasība, premjeram būtu bijis pārāk riskanti pieprasīt manu demisiju,” uzskata Golubeva
Kā izaudzēt tādus tomātus un gurķus, kādi auga vecmāmiņas siltumnīcā?
APTAUJA. Vai Kariņam ar ministriem būtu jādodas uz Latgali?
“Kod kurā pirkstā gribi, visur būs kāds skandāls!” Kādēļ ģenerālis izvēlēts politiskam amatam
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Tagad dzīvojam bez Krievijas elektrības. Vai atkal jārēķinās ar elektrības cenu pieaugumu?
VIDEO. Jelgavniece, kas piepildīja sapni un tika pie “čūskas mēles” atklāj: plāno operāciju, lai mainītu savas ausis
Šīs vasaras uzņemšana augstskolās būs pēdējā, kura noritēs “pa vecam”
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
“Mariupolē tagad valdīs čečeni,” Rajevs skaidro, kas Ukrainā mainījies brīvdienās
Tiesa Ukrainā piespriež prokrieviskam aģitatoram iemācīties dziesmu par Banderu un dzejoli “Mīlēt Ukrainu”
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
Auziņš: Pabalstos es saņēmu vairāk nekā es samaksāju par elektrības rēķinu
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
“Līdz 2023. gadam viņš būs prom.” Bijušais MI6 vadītājs prognozē, ka Putins līdz gada beigām tiks nosūtīts uz sanatoriju
VIDEO. “Sieva mani ieslēdza dzīvoklī, sita, izpostīja manu dzīvi!” Vardarbībā apsūdzētais reperis Strūbergs pēc gada vairs neklusē un izstāsta savu patiesību
VIDEO. Brīnišķīgs mirklis – tiešraidē balto stārķu ligzdā izšķiļas pirmie mazuļi
Gailis: Krievija pēdējos gadus uzvedas kā āksti
Vai pastāv iespēja, ka Covid-19 viļņa rudenī nemaz nebūs? Epidemiologs Trojanskis atklāj, kādiem scenārijiem jāgatavojas
“Man ir izaicinājums šai melei!”: Īlons Masks izdomājis radošu veidu, kā atmaskot sievieti, kas viņu apsūdz seksuālā vardarbībā
Šonedēļ augļus nesīs labi saplānota, tālredzīga rīcība! Horoskopi no 23. līdz 29. maijam