Praktiski
Mājas

Pavasari gaidot – radām noskaņu ar grieztajiem ziediem0


Vāzes jau pašas par sevi ir dekoratīvs interjera elements, bet, novietotas uz galda, tās jāsaskaņo ar klājumu.
Vāzes jau pašas par sevi ir dekoratīvs interjera elements, bet, novietotas uz galda, tās jāsaskaņo ar klājumu.
Publicitātes foto

Čaklākās saimnieces jau sāk plaucēt sīpolpuķes, bet arī grieztie ziedi rada pavasara noskaņu.

Kamēr pavasaris vēl nesteidzas, gaišāku noskaņu mājoklī varam radīt ar grieztajiem ziediem. Stikla vāzes būs līdzvērtīgs spēlētājs krāsu un viegluma atmosfēras radīšanā. Lūk, daži ieteikumi, kā izvēlēties piemērotāko.

Lūkojamies cauri stiklam. Šādā veidā vieglāk novērtēt materiāla kvalitāti – stikla masai jābūt vienmērīgai. Gaisa burbuļi, duļķains skats, skrāpējumi, nelīdzenumi – tas norāda, ka kvalitāte nav tā labākā.

Novērtējam proporcijas. Vāzes izmēram jābūt atbilstošam tajā ievietotajiem ziediem. Ja biežāk pērkam vai saņemam ziedus ar gariem kātiem, arī vāzei jābūt augstai. Pareizais vāzes augstums attiecībā pret ziediem – aptuveni viena trešdaļa no ziedu garuma. Savukārt kupliem ziedu pušķiem jāizvēlas vāzes ar platāku kakliņu.

Izvēlamies apdari. Stikla vāze un caurspīdīga vāze ne vienmēr ir viens un tas pats. Šobrīd modē ir ne tikai caurspīdīgas vāzes, bet arī matēts stikls un košas krāsas. Stikls var būt arī dažādi papildināts, piemēram, ar tajā iestrādātiem zelta vai sudraba pavedieniem, augu dekoriem utt. Aktuāli arī mozaīkveida izstrādājumi ar grubuļainu faktūru. Te nu galvenais noteicējs būs personīgā gaumes izjūta – vienam tīk askētiskas, caurspīdīgas vāzes, citam – pienstikls, bet vēl kādam – spilgts un dekoratīvs stikls.

Nosakām budžetu. Pavisam vienkāršu, bet tai pašā laikā gaumīgu, acij tīkamas formas, caurspīdīgu vāzi iespējams iegādāties pavisam nedārgi. Bet dizaina izstrādājums maksās trīs četras reizes dārgāk. Lai nepadotos pēkšņai sajūsmai, labāk jau pirms vāzes pirkšanas, īpaši, ja paredzēts iegādāties vairākas vāzes, noteikt maksimālo summu, ko iespējams tērēt.

Pievēršam uzmanību roku darbam un meklējam oriģinālus. Arī mūsdienās seno stikla pūtēju tradīcijas tiek turpinātas. Līdz ar to iespējams iegādāties arī īpašus Itālijā, Čehijā, Slovākijā u.c. zemēs darinātus oriģinālus stikla izstrādājumus. Šīs vāzes ir vieglas, bez šuvēm un katra tikai vienā eksemplārā. Piemēram, Murano stikla izstrādājumi tiek darināti tikai vienā vietā – uz salas, netālu no Venēcijas. Tāpēc, ja kādā veikaliņā ieraugāt vāzi, ko pārdevējs dēvē par Murano stiklu un pārdod par 10 eiro, nepievilieties – tas nav oriģināls. Visdārgākie izstrādājumi tiek marķēti ar numuriem un kvalitātes sertifikātu.

Izvēlamies piemērotu vietu un pareizi kopjam. Katrai vāzei nepieciešama tai atbilstoša vieta, kurā tā būs drošībā un labi izcelsies. Smagu vāzi nevajag novietot uz augsta plaukta – to būs grūti nocelt, bet neliels plaukts var neizturēt vāzes smagumu, kad tā būs piepildīta ar ūdeni. Savukārt neliela vāze uz grīdas vai plaša galda nebūs pamanāma. Jāparūpējas arī, lai vāze nebūtu ērti sasniedzama maziem bērniem vai negadītos mājdzīvnieku ceļā.

Saistītie raksti

Lai stikla vāze ilgi kalpotu, tā pareizi jākopj. Putekļi uz stikla nosēžas ļoti ātri, tāpēc vāzes jāslauka vienu vai divas reizes nedēļā. Ja tās virsma būs reljefa ar izciļņveida dekoriem, putekļi tur sakrāsies vēl ātrāk un būs grūti iztīrāmi. Īpaši jākopj matētās vāzes, uz kurām paliek pirkstu nospiedumi – tās tīra ar stiklam paredzētiem tīrīšanas līdzekļiem.

Stikla vāzes var labi izmazgāt ar ūdeni, kam pievienota dzeramā soda vai etiķis. Lai tās skaisti spīdētu, pēc tam var noskalot aukstā sālsūdenī. Šauras vāzes, kas no iekšpuses kļuvušas nespodras, var iztīrīt, ieberot tajās avīžu strēmeles, ielejot aukstu ūdeni un atstājot uz dienu. Pēc tam saturu pudelēs labi izmaisa, izlej un vāzi labi izskalo.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

ZB
Zigmunds Bekmanis
Pasaulē
Miera mīļotāju paradīzē: Kā Zigmunds aizbrauca uz noslēpumainajām Ālnadu salām, ko Covid-19 nav skāris
23 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
FOTO. Piņķos vērienīgi atklāj Baltijā lielāko “outlet” ciematu
29 minūtes
MA
Māris Antonevičs
Pasaulē
Māris Antonevičs: Krievijai izdevīgi paturēt pie varas vāju Lukašenko, kurš ir zaudējis manevru iespējas Rietumu virzienā
1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Arvien vairāk studētgribētāju. Kuras ir vispieprasītākās studiju programmas? Šogad pārsteigums topā
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO. Situācija ir saspringta. Jaunākā informācija par notikumiem Baltkrievijā 6
2 stundas