Ekonomika
Darbs un nauda

Pēc jaunās monētas pie Latvijas Bankas rindā stāv simtiem cilvēku0

Foto no arhīva

Šorīt Latvijas Bankas kasēs tika sākta inovatīvās kolekcijas monētas “Zeme” tirdzniecība, līdz ar to no rīta pie centrālās bankas kasēm bija izveidojusies vairāku simtu cilvēku rinda, aģentūru LETA informēja Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

Kopumā Latvijas Bankas kasēs Rīgā šodien būs pieejamas ap 1700 monētu “Zeme”.

Ja kādam nav izdevies vakar monētu rezervēt ar izpirkšanu vēlāk vai šodien iegādāties Latvijas Bankas kasēs, centrālā banka mudina atcerēties, ka šonedēļ tirdzniecībā nonāca tikai pirmā daļa no monētas tirāžas un tuvāko mēnešu laikā interesentiem būs iespēja iegādāties otru monētas tirāžas daļu, par ko Latvijas Banka cilvēkiem ziņos sociālajos tīklos un kolekcijas monētulapā.

Lai pēc iespējas plašāks interesentu skaits varētu nopirkt monētu, pirmajai tirāžas daļai noteikts iegādes limits – divas monētas vienam pircējam.

Monētas cena Latvijas Bankas kasēs ir 85 eiro.

Monētas kopējā tirāža ir 5000.

Kolekcijas monēta “Zeme” ir veidota no caurspīdīga materiāla perlukora, kuru apvij ārējs sudraba gredzens. Monētas centrā atrodas no sudraba darināts izliekts Zemes atveids ar krāsu uzdrukā attēlotu fizioģeogrāfisko karti. Latvijas Banka informē, ka monētas centrā ievietotais, no sudraba veidotais Zemes simbols norāda uz tās vietu cilvēka vērtību lokā un eksistenciālo vienotību. Dārglietai līdzīgo Zemi aptver caurspīdīga aploce. Tā ir norāde uz Visumu, kurā kā dzīvības sala peld planēta Zeme.

Monētas grafiskā dizaina autors ir arhitekts Mārcis Kalniņš, kuram tā ir debija monētu mākslā. Kalniņš ar šīs caurspīdīgās monētas ideju 2015.gadā uzvarēja Latvijas Bankas rīkotajā inovatīvas eiro kolekcijas monētas konkursā.

Monētas izgatavošanā izmantotais materiāls – perlukors – ir inovatīvs keramisks materiāls ar augstu mehānisku, ķīmisku un termisku izturību un izcilām optiskām īpašībām. To izmanto lāzerierīcēs, bruņojumā aizsardzībai no trieciena, medicīniskās un optiskās iekārtās un citur.
Inovatīvā monēta izgatavota Lietuvas monētu kaltuvē “Lietuvos Monetu Kalykla”.

Monēta “Zeme” ir pēdējā no septiņām kolekcijas monētām, ko šogad izdod Latvijas Banka.
Latvijas Banka gadā izlaiž piecas līdz septiņas kolekcijas monētas ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu. Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas.

Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības, piemēram, pieci vai desmit eiro. Kolekcijas monētu krāsa, diametrs, svars, materiāls būtiski atšķiras no apgrozības monētu raksturlielumiem.

Gan 2014., gan 2015.gadā Latvijas Banka izdeva sešas kolekcijas monētas. Nākamgad plānots izdot sešas kolekcijas monētas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Izvairīšanās un nerunāšana nepasargā – apdrošināšana gan. “Swebank” pētījumā atklāj, vai esam parūpējušies par saviem tuviniekiem
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā rosina apstiprināt Māri Kāli
1 diena
Raivis Šveicars
Ekonomika
Lidojam vairāk, bet vai “Zaļais kurss” neapcirtīs spārnus?
1 diena

Lasītākie raksti

SM
Signe Mengote
Latvijā
Mobings skolas laikā traumējis, nevis norūdījis. Stāsti par sekām, ko izjūt joprojām 2
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
KARTE. Novados reģistrē elektrotīkla bojājumus
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Indulis Zālīte: Kam bija izdevīga “čekas maisu” publicēšana? 2
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Glābējiem ziņo par vēja nolauztiem kokiem un bojātiem jumtiem
8 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Štelmahers pirms Bulgārijas sastāvu nemaina
4 stundas