Foto: Paula Čurkste / LETA

Pēc Melbārdes ierosinājuma EP pētīs radošo personu statusu Eiropā 0

Otrdien notikušajā Eiropas Parlamenta Kultūras un izglītības komitejas koordinatoru sanāksmē politisko grupu pārstāvji vienbalsīgi atbalstījuši Latvijas deputātes Daces Melbārdes (VL-TB/LNNK) projektu, kurā attiecīgajam Parlamenta politikas departamentam uzdots veikt pētījumu par radošo personu statusu Eiropā, aģentūru LETA informēja Melbārdes pārstāvis Edgars Ziverts.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 30
TV24
“Ukraiņi atraduši alternatīvu ATACMS raķetēm,” atklāj NBS majors Slaidiņš
“Ceru, ka nepiečurāja jums mašīnu!” Cilvēki “sadodas rokās”, sniedzot palīdzību ceļmalā gulošam vīram, taču mediķi ir jāgaida pārāk ilgi 80
Lasīt citas ziņas

Melbārde akcentēja, ka mākslinieku un kultūras darbinieku pienesums sabiedrības un ekonomikas attīstībai ir neatsverams, tāpēc ir apsveicami, ka Eiropas Parlamenta paspārnē taps pētījums par radošo personu statusu Eiropā.

“Kultūras un radošās nozares Eiropas Savienībā (ES) tiek arvien vairāk atzītas par to nozīmīgo ieguldījumu sociālajā dzīvē, ekonomiskajā attīstībā, kā arī diplomātiskajās attiecībās. Un lai arī nav oponentu tam, ka šīm nozarēm vajag likt ilgtspējības pamatus, mākslinieku un kultūras darbinieku ekonomiskā situācija un sociālā drošība bieži vien ir graujoša. Arī mākslinieku radošā brīvība nereti tiek ierobežota,” stāstīja Melbārde.

CITI ŠOBRĪD LASA
Eiroparlamentāriete vērsa uzmanību arī uz jaunajiem izaicinājumiem, ar kuriem arvien vairāk saskaras mākslinieki.

Viņa uzsvēra, ka papildu finansiālajām grūtībām, digitālo tehnoloģiju ienākšanas rezultātā radošajā nozarē rodas prasmju trūkums. Māksliniekiem izaicinājums ir arī dažādie nodokļu režīmi, norādīja deputāte. Tikmēr mākslinieces Eiropā joprojām saskaras ar diskrimināciju un nereti zemāku atlīdzību nekā viņu vīriešu kolēģi, darot to pašu darbu, viņa uzsvēra.

Deputāte vērsa uzmanību uz faktu, ka pēdējais pētījums par radošo personu statusu Eiropā tika veikts tālajā 2006.gadā. “Kopš pēdējā pētījuma daudz kas ir mainījies – ir notikušas dažādas ekonomiskas, sociālas, politiskas un tehnoloģiskas pārmaiņas un tāpēc ir pienācis pēdējais laiks izpētīt, kā tās ir izmainījušas mākslas un kultūras vidi,” sacīja politiķe.

Melbārde uzsvēra gaidāmā pētījuma pienesumu Latvijas kultūras un radošo industriju nozarēm.

“Lai arī ienākumu ziņā pastāv liela plaisa starp tā saucamajām “vecajām” ES dalībvalstīm un jaunpienācējām, grūtības un izaicinājumi, ar ko saskaras mākslinieki un kultūras darbinieki ir vienojoši visur Eiropā. Parlamenta pētījums par radošo personu statusu būs konkrēts ieguvumus gan Latvijas attiecīgajām industrijām, gan arī politikas veidotājiem,” uzskata Melbārde.

Politiķes ierosināto pētījumu par radošo personu statusu Eiropā plānots uzsākt šā gada otrajā pusē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.