Ilustratīvs attēls. Foto – LETA

Pensionāri uz nabadzības sliekšņa 34

Ja divu pensionāru ģimene vai tie, kas dzīvo kopā ar bērniem, bez papildu ienākumiem vēl var savilkt galus kopā, vientuļie seniori, kas vecuma vai slimības dēļ nespēj strādāt un spiesti iztikt tikai no pensijas, ir neapskaužamā situācijā. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, nabadzības riskam Latvijā šobrīd pakļauti 72,8% cilvēki vecumā virs 65 gadiem, kuri dzīvo vieni.

“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
TV24
Vai patiešām Zalužnijs ar Gerasimovu slepenībā gatavo miera sarunas?
Lasīt citas ziņas

Vidējā pensija nabadzības zonā

Pērn veiktās iedzīvotāju aptaujas dati liecina, ka 2016. gadā Latvijā nabadzības riskam bija pakļauti 425 tūkstoši jeb 22,1% iedzīvotāju, it īpaši vecuma grupā virs 65 gadiem, kurā šis skaits gada laikā audzis no 38,1% līdz 39,9%. Palielinoties iedzīvotāju rīcībā esošajiem ienākumiem, audzis arī nabadzības riska slieksnis – 330 eiro mēnesī (2015. gadā – 318 eiro). Taču, kā liecina Labklājības ministrijas statistika par 2016. gadu, vecuma pensijas vidējais apmērs valstī bija tikai 296 eiro. No 463 270 vecuma pensijas saņēmējiem 7,2% tā nepārsniedza 150 eiro, 32% bija robežās no 150 līdz 250, bet 43% robežās no 250 līdz 350 eiro. Latvijas Pensionāru federācijas Pensiju komisijas vadītājs Jānis Felsbergs norāda, ka šis nabadzības riska slieksnis tiek rēķināts pēc Eiropas Savienības formulas un atkarīgs no vidējās algas valstī. “Tā gadā pieaug par 50 eiro, kamēr mazās pensijas tikai par 12 eiro. Tas nozīmē, ka nabadzības riskam pakļauto pensionāru skaits gadu no gada palielinās, jo algas aug daudz straujāk par pensijām,” viņš saka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzās valstīs nabadzības mazināšanai izmanto dažādus sociālās aizsardzības pasākumus, piemēram, pabalstu sadali, bet to efektivitāti pārbauda, salīdzinot nabadzības riska rādītājus pirms un pēc sociālo pabalstu pārskaitījumiem. Pēc “Eurostat” datiem, Rumānijā, Grieķijā, Latvijā, Polijā un Itālijā sociālo pabalstu ietekme bija zema, savukārt Īrijā, Somijā un Dānijā, kā arī Norvēģijā un Islandē pusei vai vairāk personu, kas bija pakļautas nabadzības riskam, sociālo pabalstu pārskaitījumi ļāva pacelties virs nabadzības sliekšņa. Piemēram, Īrijā vientuļajiem pensionāriem piešķir speciālu pabalstu.

Arī Lietuvā un Igaunijā šiem senioriem sniedz atbalstu no pamatbudžeta. Tas gan nav liels – Lietuvā 15 eiro mēnesī, Igaunijā – 155 eiro gadā. Piemēram, Luksemburgā pensionārs pēc laulātā nāves sāk saņemt palielinātu pensiju.

No pagājušā gada aprīļa līdz 2018. gada janvārim Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) veica Latvijas pensiju sistēmas izvērtējumu, konstatējot, ka veco ļaužu nabadzības līmenis ir augsts, it sevišķi sievietēm un tiem, kas vecāki par 75 gadiem. Atzinumā teikts, ka pamata pensiju līmenis Latvijā ir ļoti zems un nominālā izteiksmē nav pieaudzis jau vairāk nekā desmit gadu. Organizācija norāda, ka šobrīd ir ievērojamas iespējas palielināt pamata pensijas līmeni no pašreizējā līmeņa, kas veido 8% no vidējā atalgojuma, līdz OECD vidējam līmenim aptuveni 20% apmērā, kā arī ierosina samazināt 15 gadu iemaksas periodu, kas nepieciešams minimālās pensijas saņemšanai un ieviest apgādnieka zaudējuma pensijas laulātajiem.

“Pirms nedēļas Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā darba grupa pensiju jautājumos skatīja likumprojektu, kas ļautu pensionāram pēc laulātā nāves vienu gadu saņemt 50% no viņa pensijas, lai šajā laikā varētu sakārtot mantojuma lietas, samainīt dzīvokli pret mazāku platību un tamlīdzīgi. Ja tas tiks pieņemts, jau esošajiem vientuļajiem pensionāriem vēl ilgi nāksies gaidīt uz sava finansiālā stāvokļa uzlabošanos,” domā Jānis Felsbergs, piebilstot, ka, pēc viņa rīcībā esošās informācijas, Latvijā ir ap 105 000 vientuļo pensionāru.

Vienots mazturīgā statuss

Uz dažādiem pašvaldību pabalstiem, atvieglojumiem un bezmaksas pakalpojumiem var cerēt tie vientuļie pensionāri, kas atbilst trūcīgās jeb maznodrošinātās personas statusam. Taču, ja trūcīgā statusam atbilstošais ienākumu līmenis ir vienots visā valstī – šobrīd tie ir 128 eiro, maznodrošinātajiem to nosaka pašvaldības, tādēļ to līmenis var atšķirties pat vairākas reizes. Tā, piemēram, Garkalnes novadā vientuļš, nestrādājošs vecuma pensijas saņēmējs atzīstams par maznodrošinātu, ja viņa vidējie ienākumi mēnesī nepārsniedz 430 eiro, Rīgā – 400, Daugavpilī – 344, Saldū – 290, Jelgavā – 276, bet Valkas novadā – 175 eiro.

Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists Egils Zariņš stāsta, ka ministrija sagatavojusi priekšlikumus politikas pasākumu īstenošanai minimālo ienākumu palielināšanai nabadzības visbiežāk skartajām iedzīvotāju grupām. “Šajā plānā iecerēts lielāks atbalsts trūcīgajiem pensionāriem, kuri dzīvo vieni. Taču šobrīd precīzus skaitļus vēl nav iespējams nosaukt, jo plāna projekts ir izstrādes stadijā, tāpēc var mainīties, kamēr tiks pieņemta galīgā redakcija. To paredzēts iesniegt valdībā šā gada pavasarī,” viņš saka.

Ministrija jau bija sagatavojusi plānu minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveidošanai 2018. – 2020. gadam, kas pērn pat tika izsludināts valsts sekretāru sanāksmē atzinumu sniegšanai. Tas paredzēja no 2019. gada paaugstināt trūcīgas personas ienākumu līmeni līdz 188 eiro līdzšinējo 128,06 eiro vietā, garantēto minimālo ienākumu līmeni līdz 94 – 49,80 eiro vietā, kā arī palielināt minimālo atbalstu pensijas vecumu sasniegušiem iedzīvotājiem, kuri nesaņem pensijas līdz 94 eiro. Savukārt ar 2020. gadu plānots noteikt valstī vienotu dzīvokļa pabalsta aprēķināšanas kārtību un maznodrošinātās personas ienākumu līmeni, iespējams, 282 eiro (agrāk bija runa par divkāršotu trūcīgās personas ienākuma līmeni), kas pensionāriem ar līdzīgiem ienākumiem varētu nodrošināt vienādas iespējas saņemt atbalstu. Jānis Felsbergs stāsta, ka šis plāns ir iestrēdzis un līdz šim brīdim nav pat izskatīts. Turklāt, nosakot tik zemu “latiņu” maznodrošinātā statusa iegūšanai, atbalsta saņēmēju skaits turīgajās pašvaldībās saruks, bet trūcīgajās – augs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
TV24
Vai patiešām Zalužnijs ar Gerasimovu slepenībā gatavo miera sarunas?
“Vakar vakarā bija pirmā reize, kad Rūdiņš neatnāca vakariņās” – skumjš stāsts par kāda ielas kaķēna dzīvi
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
Lasīt citas ziņas
TV24
Apokalipses vēstnieks Medvedevs atklāj – Krievija mobilizējusi 452 000 jaunu karavīru, algas solītas pasakainas
Latvijai piegādās 97,4 miljonu eiro vērtas pretkuģu raķešu sistēmas
Kokteilis
FOTO. “Šodien es nebūtu aktrise,” Andželīna Džolija atklāj, kāda patiesībā ir dzīve Holivudā
Naktī dažviet gaiss atdzisīs līdz -14 grādiem. Laika prognoze sestdienai
Latvijai piegādās 97,4 miljonu eiro vērtas pretkuģu raķešu sistēmas
15:09
Naktī dažviet gaiss atdzisīs līdz -14 grādiem. Laika prognoze sestdienai
14:43
Kā lietot Smart-ID elektronisko parakstu? Ērta un droša izvēle
14:38
Atklāj, cik Latvijas uzņēmumi šogad saņēmuši pārtikas produktus no Krievijas. Kuri tie ir?
Pazuduši divi apsūdzētie…Atliek lietas izskatīšanu par preču piesavināšanos no NBS noliktavām
Putins oficiāli paziņo par kandidēšanu prezidenta vēlēšanās
Kokteilis
FOTO. Kamēr dzīvesbiedrene auklē Imanta Parādnieka jaundzimušo, erotiskās drāmas pirmizrādi viņš bauda ar oficiālo sievu
Uz Ventspils šosejas, pie Tukuma notikusi avārija, kurā iesaistīta kravas automašīna un pasažieru autobuss “Ecolines”
TV24
Vai patiešām Zalužnijs ar Gerasimovu slepenībā gatavo miera sarunas?
Kokteilis
FOTO. “Daži var teikt, ka par agru, bet…” Miks Dukurs dalījies ar pikantiem attēliem, kuros redzams ar jauno sirdsdāmu
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Dievs, sargi Ameriku! ASV apdraud neievainojamu, inteliģentu Kanādas supercūku iebrukums
Dārzs
Desmit telpaugi ideālam mikroklimatam mājās. Kuri augi uzsūc mitrumu, kuri mitrina gaisu?
VIDEO. Saeimas sēdē, diskutējot par PVN likmēm, deputāti nespēj valdīt emocijas un izceļas pamatīga vētra: “Jūs to izdarījāt! JŪS!”
Palaikam snigs un kļūs siltāks. Laika prognoze nākamajai nedēļai
VIDEO. Pie Jaunolaines stacijas vilciens aizķēris kupenā iestigušu sievieti
Tas bija pēdējais, ko viņi savā mūžā ēda… “Divas jaukas meitenes” okupantus pacienā ar saindētiem gardumiem
Krievijas uzbrukums Ukrainai: notriektas teju visas okupantu šorīt raidītās spārnotās raķetes
“Nevajadzētu baidīties, jo tas dotu to, ko viņš grib.” Putina draudi Latvijai varētu kļūt biežāki
Vai aukstajā sezonā suns, kas dzīvo ārā, jābaro ar treknāku ēdienu?
TV24
Kariņa lidojumi ar privātajām lidmašīnām. Vai šobrīd viņš būtu rīkojies citādāk?
Nepareizi novietotu auto dēļ, kas traucēja tramvaju kustību, līdz pavasarim aizliedz apstāties Miera ielā
Krievijā atrodas liels un spēcīgs anticiklons, tas ietekmē laikapstākļus Latvijā. Laika prognoze piektdienai
Receptes
Kartupeļu – biezpiena plācenīši ar zaļumiem
TV24
“Pat kaķim jāsmejas!” Piemaksa pie pensijas par nostrādātu gadu līdz 1996. gadam ir mazāka par diviem eiro
Baidena dēls atkal iekūlies nepatikšanās – viņam izvirzītas apsūdzības nodokļu nemaksāšanā
Krievu okupanti naktī veikuši raķešu triecienus Harkivai, trāpot dzīvojamiem namiem un ievainojot cilvēkus