2,5 miljoni mājsaimniecību Britānijā saņemot pensijas kredītu, un deviņas no desmit prasībām pēc šī pabalsta tiekot apmierinātas. Ir tikai jāpiesakās.
2,5 miljoni mājsaimniecību Britānijā saņemot pensijas kredītu, un deviņas no desmit prasībām pēc šī pabalsta tiekot apmierinātas. Ir tikai jāpiesakās.
Foto – AFP/LETA

Latviešu omītes un viesstrādnieki “noēd” britu pabalstus; zeļ arī krāpšanās 9

Lielu ažiotāžu un izbrīnu ir izraisījis mans sižets LTV “Panorāmai” par pensiju sistēmu Lielbritānijā. Vai tiešām jebkurš Latvijas pensionārs var doties uz Lielbritāniju un iegūt britu pensijas pabalstu, dzīvokli, brīvu veselības aprūpi un vēl veselu kaudzi citu labumu?

“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Lasīt citas ziņas

Atbildot īsi – jā, var. Tieši pabalstu tūrisms ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ Deivids Kemerons cenšas pierunāt pārējās Eiropas Savienības valstis piekrist atņemt vai samazināt pabalstus Eiropas Savienības pilsoņiem.

Lielbritānijā pabalsti šobrīd ir visdažādākie – gan jau minētais pensijas pabalsts, gan pašu britu cītīgi izmantotais bezdarbnieka pabalsts un bērnu pabalsts, tad vēl ir latviski grūti pārtulkojamais “working tax credit” – darba nodokļa kredīts, kas nozīmē, ka mazo algu saņēmēji saņem papildu pabalstu katru nedēļu, un vēl rinda citu pabalstu, kuru jēgu nesaprot pat daudzi briti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piesakoties pabalstam, sniegto informāciju parasti nepārbauda, tādēļ daudzi Lielbritānijas iedzīvotāji krāpjas uz nebēdu. Ik pa brīdim kādu pieķer, un tad, lai arī teorētiski draud pat cietumsods, tomēr praksē gluži vienkārši liek pārmaksāto atmaksāt, pie tam atmaksas periods var būt vairāki gadi, tādēļ krāpšanās ar pabalstiem plaukst un zeļ.

Pensija vai pensijas pabalsts?

Vispirms – pensijas pabalsts, angliski “pension credit”, nav pensija. Pensijas pabalstu var saņemt tie, kuru pensija ir zemāka par 151,20 mārciņām jeb 200 eiro nedēļā. Piemēram, ja Latvijas pensionāram Latvijas pensija nedēļā ir 50 eiro, tad britu valsts trūkstošos 150 eiro piemaksā. Pensijas pabalsta saņēmējam arī reāli ir jādzīvo Lielbritānijā, nevar doties pavadīt vecumdienas Latvijā, kopumā ārpus valsts gada laikā drīkst uzturēties tikai 13 nedēļas vai 91 dienu.

Vienīgais izņēmums ir tad, ja uzturēšanās ārvalstīs ir saistīta ar ārstēšanos, tad ir atļauts arī ilgāk. Savukārt vecuma pensijas saņēmējs atšķirībā no pensijas pabalsta saņēmēja drīkst dzīvot vienalga kur, nav nekādu ierobežojumu.

Kas var saņemt pensijas pabalstu?

Ja pensionārs pēc Lielbritānijas likumiem ir pensijas vecumā un dzīvo Lielbritānijā, tad pieteikties pabalstam var. Interesanti, ka precīzu informāciju, kādiem tieši kritērijiem pensijas pabalsta gribētājam jāatbilst, iegūt nav iespējams nevienā valsts iestādē. No konkrētas atbildes ierēdņi izvairās, sakot, ka katrs gadījums ir individuāls un katrs jāvērtē atsevišķi.

Klīst baumas, ka esot izdots rīkojums piešķirt pēc iespējas mazāk pabalstu, un šķiet, ka tas arī cītīgi tiek pildīts. Likumā nav konkrēti pateikts, ka, piemēram, tiem pensionāriem, kuru bērni vai mazbērni jau dzīvo Apvienotajā Karalistē, ir atļauts pieteikties pabalstam uzreiz pēc ierašanās valstī. Jebkurā gadījumā pabalstu agrāk par trim mēnešiem neizdosies saņemt, jo vispirms ir jāpilda uzturēšanās tests (“habitual residence test”), kas savukārt nozīmē, ka pirmajos trīs mēnešos pēc ierašanās valstī nekādi pabalsti piešķirti netiek. Šis ir salīdzinoši jauns likums, pieņemts 2014. gadā, tādēļ var atšķirties cilvēku stāstītais par to, kādā veidā kurš šo pabalstu dabūjis. Pirms pieteikšanās arī vajadzēs iegūt nacionālās apdrošināšanas numuru, vajadzēs legālu adresi Lielbritānijā un britu bankas kontu, kā arī sniegt informāciju par esošo pensiju, uzkrājumiem un īpašumiem.

Kad beidzot iesniegti visi dokumenti, pierādīts, ka bērni vai mazbērni oficiāli strādā un maksā nodokļus, noteikti nāksies gaidīt atbildīgo dienestu lēmumu par pabalsta piešķiršanu. Dažiem ir nācies gaidīt pat ilgāk par gadu, turklāt atbilde var būt negatīva, taču pieteikties var atkal un atkal. Iespējams arī nolīgt juristu, lai sagatavo dokumentus iesniedzēja vietā.

Savukārt tiem, kuriem Lielbritānijā ģimenes nav, pensijas pabalsta saņemšana ir daudz grūtāka. Var nākties strādāt ne vienu mēnesi vien, tādēļ nepieciešami ne tikai iztikas līdzekļi sākumam, bet arī gana laba veselība, lai varētu izturēt. Neoficiāli tiek minēts, ka jānostrādā trīs gadi, taču oficiāla apstiprinājuma tam nav.

Skaidrs, ka pensijas pabalstu saņems tikai tas pensionārs, kura ienākumi ir zem minimuma, tiks atrēķināta gan Latvijas pensija, gan Lielbritānijas pensija (ja tāda ir), pieprasīs uzrādīt visus uzkrājumus un īpašumus.

Valsts dzīvoklis, veselības aprūpe, autobusi par brīvu

Ja ir pensijas kredīts, tad pensionāram pienākas arī valsts apmaksāts dzīvoklis, pašam jāsedz tikai izdevumi par elektrību, gāzi, ūdeni. Ir vietas, kur valsts dzīvokli nākas gaidīt ļoti ilgi, it sevišķi Londonas apkārtnē, taču ir atsevišķi Anglijas vidienes un ziemeļu rajoni, kur dzīvokli var dabūt kaut nākamajā dienā. Pensionāram pienākas arī īpašs “ziemas apkures” maksājums. Papildus pensionāri var lūgt siltināt viņu dzīvokli, var pat dabūt bezmaksas apkuri.

Bezmaksas veselības aprūpe pienākas ne tikai pensionāriem, bet lielākoties visiem, kuru ienākumi nav augsti. Tas nozīmē, ka ir bezmaksas vizītes pie ģimenes ārsta un speciālistiem, bezmaksas analīzes, pat bezmaksas zāles. Arī uzturēšanās slimnīcā, zobārsts un pat brilles pensionāram būs bez maksas, vajadzības gadījumā tiks piešķirts tulks.

Taču medus mucā ir pamatīga darvas karote, jo lielā pacientu skaita dēļ jāgaida garās rindās ne tikai pie zobārsta un uz operācijām, bet pat uz pieņemšanu pie ģimenes ārsta. Dažviet gaidīšanas laiks tikai pie ģimenes ārsta vien ir pat vairāk par nedēļu. Var izmantot arī maksas medicīnu, taču tā ir krietni par dārgu pat vidējā brita kabatai, jārēķinās ar simtiem mārciņu par vienu vizīti.

Pensijas kredīta saņemšana atbrīvo arī no pašvaldības nodokļa maksāšanas, kas mēnesī ir diezgan daudz – atkarībā no dzīvesvietas var būt ap 100 mārciņām mēnesī. Ja nav izdevies tikt pie valsts dzīvokļa, tad var pieteikties saņemt valsts palīdzību īres maksai. Ja veselība ir tik slikta, ka nepieciešams kopējs, tad valsts maksās salīdzinoši nelielu summu kopējam, kas visbiežāk mēdz būt kāds ģimenes loceklis, tas nebūt nav aizliegts. Var sieva kopt vīru, bērni vecākus.

Visi autobusi pensijas pabalsta saņēmējam ir par brīvu. Vilcieni gan ne, tur nepieciešams iegūt īpašu seniora karti, kas ļauj izmantot vilcienus krietni lētāk. Arī televīzijas skatīšanās licence ir par brīvu.

Cik Latvijas pensionāru dzīvo Lielbritānijā?

Uz šo jautājumu atbildi nezina neviens, gluži tāpat, kā nav zināms konkrēts skaitlis, cik vispār Latvijas iedzīvotāju šobrīd dzīvo un strādā Apvienotajā Karalistē. Pirms gada britu iestādes bija saskaitījušas ap 100 tūkstošiem, taču šis skaitlis arī varētu būt neprecīzs, jo atsevišķās vietās valstī ir daudz nelegālo strādnieku, īpaši lauksaimniecībā un celtniecībā. Lai nu kā, ir skaidrs, ka šādu pensijas pabalstu saņēmēju nav maz, taču viņi lielākoties nevēlas par to runāt, baidoties, ka Latvija savukārt varētu pieprasīt daļu saņemtā samaksāt nodokļos. Visbiežāk vecmāmiņas Lielbritānijā auklē mazbērnus, gan atvieglojot saviem bērniem mājas soli, gan pasargājot no britu sociālo dienestu liekas uzmanības, jo ir nerakstīts likums, ka bērnus līdz 12 gadu vecumam Lielbritānijā mājā vienus atstāt nedrīkst.

Lielākā Lielbritānijas labdarības organizācija “Age­UK”, kas nodarbojas ar palīdzību un informācijas sniegšanu veciem cilvēkiem, apgalvo, ka 2,5 miljoni mājsaimniecību saņem pensijas kredītu, un ka deviņas no desmit pensijas pabalsta prasībām tiekot apmierinātas. Ir tikai jāpiesakās.

Pensijas pabalsts – daudz vai maz?

Daudziem pie Latvijas nabadzīgajiem apstākļiem radušajiem pensionāriem britu pensijas pabalsts un pārējie valsts dotie labumi šķiet gandrīz paradīze zemes virsū. Lai arī dzīve Lielbritānijā ir dārgāka, tomēr ar aptuveni 850 eiro mēnesī var samaksāt gan komunālos pakalpojumus, gan telefonu, internetu, paši pensionāri apgalvo, ka pilnīgi pietiek, lai gan paēstu, gan apģērbtos, vēl var apciemot radus Latvijā, sagādāt dāvanas un pat nedaudz palīdzēt.

Taču britu pensionāri ir pilnīgi pretējās domās. Viņuprāt, 151 mārciņa nedēļā ir smieklīga summa, par ko nevar iztikt, viņi nav apmierināti ar veselības aprūpes pieejamību un bieži vien ar ārstēšanas kvalitāti. Taču visvairāk viņi nav apmierināti ar lielo iebraucēju skaitu, kuru dēļ nav iespējams laikus tikt pie ārsta, tādēļ tieši pensionāri ir tie, kuri viscītīgāk balsos par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības. Par to, kādi pabalsti un kādā apmērā būs pieejami pēc iespējamās izstāšanās, tiek spekulēts daudz, taču ir skaidrs, ka no valsts nevienu uzreiz ārā nemetīs, taču varētu tikt darīts viss iespējamais, lai ierobežotu jaunu Eiropas Savienības pilsoņu iebraukšanu un pabalstu pieprasīšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Lasīt citas ziņas
Cietusī spriedumu nesagaida… Paziņoti tiesas spriedumi rekordsenās – pirms 30 gadiem ierosinātās – krimināllietās
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 4
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Pirms 100 gadiem Nacionālajā operā Rīgā izrādīja pirmo Latvijā patstāvīgi iestudēto baleta izrādi
21:26
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 4
20:48
Lietuva izraida Krievijas vēstniecības darbinieku
20:47
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien svin 85. dzimšanas dienu 3
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Mūžībā devies latviešu dziesminieks un jumiķis Haralds Sīmanis
“Nešaubījos, ka došos karot!” Jurko stāsts par kaujām līdz spēku izsīkumam un ko karam nodarīja korupcija 74
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ar 52 balsīm “par” – nolemts! Tiks no jauna veidots klimata un enerģētikas ministra amats 109
Krievi atvelk karaspēku no pilsētām iepretim Hersonai. Vai Ukrainas karavīri jau šķērsojuši Dņepru?
VIDEO. Rumānijā aizdedzies slavenais “Coca-Cola” Ziemassvētku auto
“No Kariņa neesmu dzirdējis nevienu vārdu par darbiem, kas valdībai būtu svarīgi,” norāda Jaunups
Valstij nodarīti zaudējumi teju miljona eiro apmērā: uzņēmuma vadītāju tiesās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Novembrī Ukrainas armija iznīcinājusi rekordlielu iebrucēju skaitu
“Mums jānodrošina, lai viņi uzvarētu!” Sabiedrotie palīdz Ukrainai
VIDEO. “Man likās – ja es to somiņu nenopirkšu, es nomiršu”: Elita Patmalniece ceļojumā tiek pie kārotā zīmola somas 3
Tomēr pieņem Juridiskās komisijas neatbalstītos grozījumus – veidos arī ministru biedru amatus
Līcīša feļetons: Šalom aleihem, Izraēla! Vai prezidenta Levita vizīte tur nebija untums?
Kur patiesībā tiek ražots jaunais Moskvičs, vai to vairs var saukt par krievu auto? 10
Sen nav zvanījis: Makrons cer tuvākajās dienās runāt ar Putinu 4
Beness Aijo kļuvis par Krievijas pilsoni. PMLP vērtēs Latvijas pilsonības atņemšanu viņam 62
VIDEO. “Liela daļa gan palika aiz svītras…” – grupas “Dzelzs vilks” solists Juris Kaukulis nāk klajā ar jaunumiem
Dabasgāzes lielvalsts Krievija paaugstina iedzīvotājiem gāzes un elektrības cenas jau otro reizi šogad 4
Vēstuļbumbu saņēmis arī Spānijas uzņēmums, kas ražo ieročus piegādēm Ukrainai 3
VIDEO. “Iespēra pa kājām, pa vēderu, pa galvu!”: kāds tētis pie Juglas vidusskolas, gribot pārmācīt sava bērna pāridarītājus, iekuļas lielās nepatikšanās 3
“To šuvu pati”: politiķe Sandra Kalniete pastāsta par savu tērpu, kas tika “karstasinīgi” apspriests soctīklos 9