Dabā
Zaļā dzīvošana

Pētījums: Klimata izmaiņas izraisa “El Ninjo” pastiprināšanos0

Foto: SCANPIX/AP/LETA

Klimata izmaiņas pastiprina globālās dabas parādības “El Ninjo”, kas maina laikapstākļus pasaules mērogā un uzkarsē jau sasilstošo planētu, konstatēts jaunā pētījumā, kas pirmdien publicēts ASV Nacionālās zinātņu akadēmijas žurnālā “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Zinātnieki izpētīja 33 “El Ninjo” gadījumus kopš 1901.gada un noskaidroja, ka kopš septiņdesmitajiem gadiem šīs dabas parādības Klusajā okeānā veidojušās tālāk uz rietumiem siltākos ūdeņos, kas dažos gadījumos noveda pie “El Ninjo” pastiprināšanās.

Stiprāks “El Ninjo” var izraisīt sausumu tādās valstīs kā Austrālija un Indijā un izraisīt plūdus citur, piemēram, ASV Kalifornijas štatā. “El Ninjo” laikā viesuļvētru skaits Klusajā okeānā pieaug, bet Atlantijas okeānā – samazinās.

“El Ninjo” padara ASV ziemas maigākas un mitrākas, bet citur šīs dabas parādības sekas mēdz būt postošas. 1997.-1998.gada “El Ninjo” izraisītās vētrās, karstuma viļņos, plūdos un sausumā gāja bojā tūkstošiem cilvēku.

Pirms 1978.gada 12 no 14 “El Ninjo” izveidojās Klusā okeāna austrumos, bet pēc 1978.gada visi 11 “El Ninjo” radās Klusā okeāna centrālajā daļā vai rietumos.

Pētījumā netika pievērsta uzmanība pretēja rakstura dabas parādībai “La Ninja”.

Pētījuma vadošais autors Bins Vangs no Havaju Universitātes sacīja, ka ir bijuši trīs “super El Ninjo”, kas sākušies 1982., 1997. un 2015.gadā, un tie visi sākušies Klusā okeāna rietumos. To laikā pasaulē tika sasniegti jauni vidējās temperatūras rekordi.

Saistītie raksti

Šis pētījums ir jauna liecība, ka “El Ninjo” kļūst stiprāki, turpinoties klimata izmaiņām”, e-pastā atzina zinātnieks, kas nepiedalījās minētajā pētījumā.

Floridas Štata universitātes “El Ninjo” eksperts Alans Klārks gan sacīja, ka šis pētījums pārāk fokusējies uz ūdens temperatūru, lai gan “El Ninjo” veidošanās lielā mērā ir atkarīga no ūdens un atmosfēras savstarpējas saistības.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Medus raža Latvijā šogad būs zemāka nekā iepriekšējos gados. Vai būtiski celsies medus cena?
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
VIDEO. “Svetlanai nebija izvēles, Baltkrievijas varasiestādes viņu izveda no valsts.” Atklāj, kas noticis ar Tihanovsku 1
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. “Šļūcot, ātrums bija liels un baisas sajūtas.” Jauniete “Līvu akvaparkā” salauž kāju 1
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
VIDEO. Latvijas piekrastē izskalotas medūzas. Toms Bricis skaidro, vai tās ir bīstamas
6 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Sporta karaliene šobrīd pārdzīvo ne tos vieglākos laikus. Mūze pastāsta, cik par uzvaru varēja nopelnīt pirms pandēmijas
9 stundas