Laukos
Tehnika

Pieaudzis lauksaimniecības tehnikas zādzību skaits; rosina būt acīgiem0

Foto: PA Pictures/Scanpix/LETA

Šogad pieaudzis globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) iekārtu zādzību skaits no lauksaimniecības tehnikas, aģentūru LETA informēja Valsts policija.

Policija norāda, ka katru gadu arvien vairāk lauksaimniecības tehnikā tiek izmantotas GPS iekārtas, kas ļauj atvieglot ikdienas darbu, ietaupot līdzekļus un degvielu, kā arī paātrinot veicamo darbu izpildes laiku. Šādas iekārtas izmaksā vairākus tūkstošus eiro un ir viegli demontējamas, līdz ar to piesaista garnadžu uzmanību.

Šogad līdz 27.maijam policijā ir sākti 14 kriminālprocesi par GPS un monitoru iekārtu zādzībām no traktoriem. Septiņi kriminālprocesi ir sākti Zemgalē, trīs – Kurzemē, divi – Latgalē, bet pa vienam – Vidzemē un Rīgas reģionā.

Par GPS iekārtu zādzībām policijai ziņots arī pēc aizvadītajām brīvdienām. Neretas pagastā no trim traktoriem nozagtas GPS antenas un monitori. Materiālais zaudējums tiek precizēts. Policijā par notikušo sākts kriminālprocess.

Tāpat līdz 15.maijam ir sākti trīs kriminālprocesi par lauksaimniecības tehnikas zādzību: viens – par minerālmēslu kaisītāja zādzību Kurzemē, viens – par traktora zādzību Vidzemē, un viens – par traktora zādzību Latgalē, kas vēlāk tika atrasts.

Pārsvarā zādzības tiek izdarītas diennakts tumšajā laikā, brīvi piekļūstot vērtīgajām GPS iekārtām no lauksaimnieku neapsargātajām saimniecības teritorijām.

Tāpat ir situācijas, kad lauksaimnieki traktorus un citu lauksaimniecības tehniku, kas aprīkoti ar GPS iekārtām, atstāj bez uzraudzības uz lauka vai vietās, kur tie netiek pienācīgi pieskatīti vai apsargāti, tādējādi atvieglojot zaglim veicamo darbu.

GPS iekārtas ir viegli demontējamas, tāpēc garnadzim to nozagšana neaizņem daudz laika. Diemžēl zādzību rezultātā radītais zaudējums nereti mērāms vairākos desmitos vai pat simtos tūkstošu eiro.

“Likumsargi ikdienā aktīvi strādā un veic dažādus profilaktiskos pasākumus, lai novērstu lauksaimniecības tehnikas zādzību riskus. Policijas inspektori apzina reģionu saimniecības un to īpašniekus un paši ikdienā dodas pie lauksaimniekiem, lai atgādinātu par zādzību riskiem un vienotos par savstarpēju sadarbību traktortehnikas nosargāšanā. Tāpat policija sadarbojas ar Lietuvas kolēģiem, lai kopīgi risinātu traktoru zādzību problēmu, jo iepriekšējos gados liela daļa nozagto traktoru pārvesti pāri robežai un atrasti Lietuvas teritorijā, ” uzsvēris Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Māris Priednieks.

Biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš norāda, ka lai mazinātu GPS iekārtu un lauksaimniecības tehnikas zādzību skaitu, arī pašiem lauksaimniekiem ir jābūt atbildīgiem un nav jāiegādājas lietotas GPS iekārtas un lauksaimniecības tehnika no šaubīgiem pārdevējiem.

Savukārt biedrības “Lauksaimniecības tehnikas ražotāju un tirgotāju asociācija” valdes priekšsēdētājs Aigars Laurinovičs aicina lauksaimniekus veikt GPS iekārtu sērijas numuru un atrašanās vietu fotofiksāciju. Kā arī veikt iekārtu komponenšu marķēšanu, norādot saimniecības nosaukumu, īpašnieka kontakttālruni un tehnikas šasijas numuru.

Saistītie raksti

Valsts policija aicina lauksaimniekus: iegādāto lauksaimniecības tehniku neatstāt uz lauka nepieskatītu, bet tehniku aprīkot ar mūsdienīgu signalizāciju. Paveicot visus lauksaimniecības darbus, GPS antenas un vadības blokus nepieciešams noņemt un uzglabāt slēgtā, drošā un labi apsargātā teritorijā.

Tāpat likumsargi aicina GPS antenas aprīkot ar meklēšanas ierīcēm, lai zādzību gadījumā GPS iekārtas būtu vieglāk atrast.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni Gudenieku pagastā noteikta karantīna
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Atklāj, kur Latvijā konstatēts šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Veikalos būs plašāk pieejami vietējie augļi un dārzeņi. Parakstīts memorands 1
4 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Biji kādā no šīm ēdināšanas vietām Rīgā un Liepājā? 14 dienas būs jāvelta veselības stāvokļa novērošanai
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 pozitīva pasažiera dēļ noteikta karantīna visiem 5.jūlija autobusa Liepāja-Rīga pasažieriem
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atgriežoties no Lielbritānijas, pašizolācijā vairs nav jādodas. Publicēts saraksts ar valstīm
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Tautas likteņstāstā rodam spēku nākotnei.” Levits un Vīķe-Freiberga iestādījuši veltījuma ozolus Likteņdārzā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
2 stundas