Tikko pametis Valsts policijas priekšnieka amatu, Ints Ķuzis jau “spraucas” politikā.
Tikko pametis Valsts policijas priekšnieka amatu, Ints Ķuzis jau “spraucas” politikā.
Foto: Karīna Miezāja

Piesakās pirmie Rīgas domes iekarotāji 5

Latvisko partiju spārnā pirms Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām jau ir iezīmējušies četri politiskie spēki, kas pretendē uz vietām Rīgas domē – “Attīstībai/Par” un partijas “Progresīvie” veidotā apvienība, “Jaunā Vienotība” (“JV”), Jaunā konservatīvā partija (JKP), kā arī Nacionālās apvienības (NA) un Latvijas Reģionu apvienības (LRA) kopīgi veidotais bloks, par kuru pagaidām ir visskopākās ziņas.

Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Trīs mēneši līdz vēlēšanām. “Pārsteigumi var būt ļoti nejauki” – intervija ar Arni Kaktiņu
Lasīt citas ziņas

NA un LRA līderi atzina, ka šādu scenāriju nevar izslēgt, bet partiju iekšienē vēl “tiek izietas demokrātiskās procedūras”. Zaļo un zemnieku savienība, kas tagad nav pārstāvēta Rīgas domē, vēl nav gatava informēt par startu šajās vēlēšanās.

“Man simpātisks šķita Nacionālās apvienības, “Jaunās Vienotības” un Jaunās konservatīvās partijas kopīgs, spēcīgs saraksts, bet tā vietā JKP uzskatīja, ka var startēt viena, tāpēc tagad tiek izskatīti vairāki scenāriji,” “LA” sacīja NA līderis Raivis Dzintars.

CITI ŠOBRĪD LASA

LRA priekšsēdis Edvards Smiltēns atzina, ka cilvēki sagaida, lai latviskās partijas beigtu plēsties un startētu kopā. Tāpēc LRA ir notikušas sarunas ar vairākiem spēkiem. Zināms, ka LRA ir runājusi ar “Progresīvajiem”, kas tagad ir atraduši citus, ideoloģiski radniecīgākus partnerus, kā arī ar Zaļo un zemnieku savienību. Taču šai varbūtējai sadarbībai svītru pārvilka ZZS sabiedrotā Aivara Lemberga iekļaušana ASV Valsts kases sankciju sarakstā.

Līdz ar to iespēja, ka LRA partnere vēlēšanās varētu būt Nacionālā apvienība, ir ticama. Abi politiskie spēki satuvinājās arī, kopīgi iestājoties par Saulkrastu novada izveidošanu. Par LRA nav negatīvās fona informācijas, atzina kāds no potenciālā saraksta pārstāvjiem, abiem spēkiem nav arī ideoloģisku pretrunu.

No LRA puses kā saraksta līderis būtu E. Smiltēns, savukārt NA esot vairāku cilvēku komanda saraksta galvgalim – tajā ir bijušais Saeimas deputāts Einārs Cilinskis, Rīgas domes frakcijas vadītājs Dainis Locis, žurnālists Ansis Pūpols, Rīgas nodaļas vadītājs Edvards Ratnieks, bet tā pagaidām ir neoficiāla informācija.

Staķis aicina konservatīvos vienoties

Ar aicinājumu pie nacionāli konservatīvajiem spēkiem šonedēļ vērsās arī “AP” saraksta līderis Mārtiņš Staķis, kurš preses konferencē teica: “Mums ir jāapvieno spēki, sīka kašķēšanās var novest pie tā, ka pie varas atgriežas tie, kuru dēļ atlaida Rīgas domi.”

“AP” ir liberāls politiskais spēks, kas kā ideoloģiski tuvākos sabiedrotos redz partiju “Progresīvie”. No tās saraksta galvgalī būs Mārtiņš Kossovičs, tajā vēl varētu būt Antoņina Ņenaševa, kura ir pazīstama arī cittautiešu jauniešu vidū. Preses konferencē viņa izteica cerību, ka beidzot Rīgas domē būs patiesi sociāldemokrātisks spēks, kas ir “Progresīvo” ideoloģija.

Līdz ar trīs partiju – “JV”, NA un JKP – apvienības idejas izjukšanu, “Jaunās Vienotības” izvēles samazinājās. Trešdien tā paziņoja par startu uz Rīgas domi ar atsevišķu sarakstu, kura līderis būs tagadējais domes frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis, bet kā negaidīts pārsteigums tika pieteikts bijušais Valsts policijas priekšnieks, ģenerālis Ints Ķuzis, kurš tikai pirms nedēļas atvaļinājās no dienesta policijā.

I. Ķuža pieredzi plānots izmantot, lai rūpētos par drošību Rīgā un pasargātu pašvaldību no korupcijas riskiem, skaidroja V. Ķirsis. Pagaidām ģenerālis vēl nav “JV” biedrs. Zināms, ka uz Rīgas domi varētu kandidēt arī bijušie Saeimas deputāti Hosams Abu Meri, Lolita Čigāne, bijušais izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, kā arī visi tagadējie domnieki

Spēt konkurēt Baltijas līmenī

“Rīga nav drupās, bet drupās ir vecā sistēma, kur savējos lika amatos, kur valdīja korupcija… Mēs būsim zaļi domājoši, sociāli atbildīgi, lai Rīga uzvarētu Baltijas pilsētu konkurencē,” preses konferencē teica M. Staķis.

Arī viens no NA saraksta līderiem, Ekonomikas ministrijas vecākais eksperts Einārs Cilinskis “LA” sacīja: “Rīga sāk atpalikt no pārejām Baltijas valstu metropolēm. Tā vairs nav tikai Rīgas, bet Latvijas problēma.” Viņaprāt, domē ir jāatjauno Pretkorupcijas komisija, kāda pašvaldībā bija laikā, kad Rīgu vadīja viņa partijas biedrs Jānis Birks, jo esot iespaids, ka ir daudzas lietas, par kurām “mēs nemaz nezinām, tāpēc tās būtu jāizmeklē”.

No iepriekš minēto politisko spēku pārstāvju sacītā varēja noprast, ka viņi nav noskaņoti kampaņā cits cits apkarot, lai gan pretendē uz līdzīgu elektorātu. Šīs partijas uzsvērti runā par esošo situāciju pašvaldībā, lai nepieļautu, ka pie varas paliek tie, kas Rīgā valdījuši līdz šim.

Savukārt pēc sarunas ar JKP priekšsēža vietnieku Krišjāni Feldmanu radās iespaids, ka JKP plāno izmantot citu taktiku – tā, iespējams, apzinās, ka par vienu vēlētāju nāksies cīnīties ar Nacionālo apvienību un “JV”, kura arī sākusi iestāties par korupcijas apkarošanu, kas ir viena no JKP prioritārajām tēmām. Uz jautājumu, kas liedza JKP kopā ar NA un “JV” veidot vienu bloku, uz ko aicināja arī M. Staķis, K. Feldmans atbildēja, ka M. Staķim neesot tiesību dot šādus padomus, jo viņš “pārstāv to spārnu, kas ir draudzīgs ar Oļegu Burovu”.

SAISTĪTIE RAKSTI

JKP nesaskanot ar pārējām valdības partijām vairākos jautājumos – tās neesot gatavas atcelt vai būtiski samazināt nekustamā īpašuma nodokli tā dēvētajam primārajam mājoklim, ko rosināja Tieslietu ministrija, – tās parlamentārais sekretārs Juris Jurašs būs arī JKP saraksta līderis. Pārējās latviskās partijas arī neesot noskaņotas ierobežot azartspēles. JKP neesot vienalga, ar kādiem cilvēkiem kopā tā startē vēlēšanās, piebilda K. Feldmans.

Viņš tāpat kā J. Jurašs un citi JKP līderi jau bija Rīgas domes deputāti, bet nomainīja darbu pašvaldībā pret Saeimas deputāta mandātu. Uz vaicāto, kā tas būs, ka Jurašs kā “lokomotīve” atkal startēs uz Rīgu, no kuras aizgāja pirms pilnvaru termiņa beigām, K. Feldmans skaidri neatbildēja, bet teica: “Mēs Rīgas domē darījām visu iespējamo, bet redzējām, ka daudzas lietas ir jādara nacionālajā līmenī.” NA priekšsēdis R. Dzintars saskata JKP biedru vēlmi lielākā skaitā nonākt sarakstā un būt tajā augstākās vietās, “kas nav atbildīgi no kopējo interešu viedokļa”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Trīs mēneši līdz vēlēšanām. “Pārsteigumi var būt ļoti nejauki” – intervija ar Arni Kaktiņu
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
Varbūt arī Putinu apmierina Madrides NATO samita rezultāti…
Lasīt citas ziņas
Pieminekļus ceļ un dzeju raksta! Kā ukrainieti Annu Kremļa propagandisti pataisīja par krievu svēto simbolu, viņai pašai nemaz nezinot
Būsim ārējo parādu verdzībā, valdībai nepadomājot par sekām, norāda Krastiņš
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Darba devējs nedrīkst diktēt augstskolām, kāds speciālists viņiem piemērots, uzsver Auziņš
Pieminekļus ceļ un dzeju raksta! Kā ukrainieti Annu Kremļa propagandisti pataisīja par krievu svēto simbolu, viņai pašai nemaz nezinot
16:06
VIDEO. Līgavaini pamatīgi izjoko viņa labākais draugs un paša līgava
15:57
Darba devējs nedrīkst diktēt augstskolām, kāds speciālists viņiem piemērots, uzsver Auziņš
15:51
FOTO. Karaliene Elizabete II nodevusi savus pienākumus princim Čārlzam. Vai tas nozīmē viņas valdīšanas beigas?
Tas ir slikti, ļoti slikti, bet viņam ir tiesības tādu viedokli paust. Zariņš par Brieža situāciju
VIDEO. Līgavaini pamatīgi izjoko viņa labākais draugs un paša līgava
NBS komandieris: Katram Latvijas pilsonim jābūt gatavam aizstāvēt valsti pēc brīvprātības principa
Skatītājs jautā: vai neizskatās tā, ka jau ir sācies Trešais pasaules karš?
Trīs mēneši līdz vēlēšanām. “Pārsteigumi var būt ļoti nejauki” – intervija ar Arni Kaktiņu
Pēc šķiršanās no dzīvesbiedrēm, visi trīs grupas “Jumprava” Aigari tagad dzīvo vienā lauku mājā
VIDEO. “Tavs ķermenis nav tavs liktenis”: Latvijā dzimusī modele iekaro pasaules slavu par spīti tam, ka viņai amputēta kāja
Neceļam cietumu, bet laižam lejā akcīzes nodokli! – iesaka Šmits
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
Policijas intelektuālais resurss ir noplicināts, gaidāma štatu optimizācija – atklāj Rancāns
VIDEO. Rokeris Frīdis par homoseksuālām attiecībām: “Es viņus par pilnvērtīgiem cilvēkiem neuzskatu!”
Cilvēkiem joprojām jāpazemojas ar 100 izziņām, lai iegūtu sociālo palīdzību, – Dimanta ir neizpratnē
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs