Ekonomika

Preču eksports maijā palecas līdz izaugsmei2

Foto- LETA

Apstrādes rūpniecības ražīgais sniegums maijā jau iepriekš liecināja, ka arī preču eksports varētu uzplaiksnīt. Pēc kritumiem šī gada pirmajos četros mēnešos, maijā preču eksports bijis par 4.4% lielāks nekā pērn. Šogad piecos mēnešos kopā gan aizvien ir kritums par 3.5% salīdzinājumā ar gadu iepriekš, un samērā trauslā ārējā pieprasījuma dēļ sniegums turpmākajos mēnešos, visticamāk, būs svārstīgs un kopumā mazāk iepriecinošs nekā maijā, uzskata “Swedbank” ekonomists Andrejs Semjonovs.

Viņš norāda, ka labu sniegumu maijā uzrādījis koka un tā izstrādājumu eksports (izņemot mēbeles) – izaugsme par 15% pret pērnā gada maiju, tai skaitā 25% kāpums uz Lielbritāniju.Diemžēl “Brexit” referenduma iznākumam sekojošais mārciņas kritums un ārējās vides nenoteiktības radītā piesardzība turpmākās perspektīvas nozarei iezīmē mazāk košās krāsās, vismaz tuvākajos pāris mēnešos. Maijā spēji (par 19% gada griezumā) kāpis arī pārtikas un graudaugu produktu eksports – kāpumi gan bijuši ne visās pārtikas apakšnozarēs (graudi, zivis un gaļa auguši, bet piena produktu eksportā aizvien kritumi). Lieli izaugsmes tempi bijuši arī samērā svārstīgajā ķīmijas produktu eksportā un būvmateriālu eksportā. Turpretī izaugsmes kāpumu aizvien būtiski iegrožo re-eksports – joprojām lieli kritumi nozarēs, kur produkcija pārsvarā tiek re-eksportēta: elektroierīču un elektroiekārtas (-25%), minerālprodukti (-16%).

Valstu griezumā, maijā atkal nedaudz padziļinājies preču eksporta kritums uz Krieviju (līdz -16% gada griezumā, salīdzinot ar -15% pirmajos četros mēnešos). Uz pārējām NVS valstīm eksports bijis par 7% lielāks nekā pirms gada. Eksports uz eirozonu pieaudzis par 4%.

Trausla ārējā vide noteikti radīs izaicinājumus mūsu preču eksportētājiem turpmākajos mēnešos. Ārējais pieprasījums kopumā Lielbritānijā un Eirozonā varētu augt nedaudz lēnāk nekā iepriekš prognozēts, līdz ar to izšķirīga loma būs mūsu eksportētāju konkurētspējai un elastībai. Preču eksporta sniegumam svarīga būs turpmāka cīņa par jaunu tirgu apguvi un apgrozījuma kāpināšana tālākos/eksotiskākos tirgos, kur darbs jau ir iesākts.

Saistītie raksti
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Tirdzniecības centrā “Origo” durvis vērs jaunais “Fissman” trauku veikals
18 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Viesnīcu asociācija: Viesnīcu numuriņu rezervēšana pagaidām notiek švaki
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Tehnoloģiju jaunuzņēmums “Giraffe360” turpina strauju izaugsmi un paplašinās Liepājā
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 5
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
3 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs 1
4 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
8 stundas