Ir iespaids, ka Juris Pūce (no labās) izmanto Mārtiņa Bondara agrākos kontaktus no Latvijas Reģionu apvienības laikiem jaunu biedru piesaistīšanā.
Ir iespaids, ka Juris Pūce (no labās) izmanto Mārtiņa Bondara agrākos kontaktus no Latvijas Reģionu apvienības laikiem jaunu biedru piesaistīšanā.
Foto: Edijs Pālens/LETA

“Viņš filigrānā veidā izmanto dienesta stāvokli un ietekmi VARAM!” Pūce “izpleš spārnus” reģionos 6

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Nesen vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“AP”) bija reģionālajā vizītē Gulbenes novadā, bet nedēļu vēlāk viņa vadītā partija “Latvijas attīstībai” paziņoja par jaunas Gulbenes nodaļas dibināšanu.

Tajā būs arī trīs tagadējie novada deputāti, kuri pašvaldībā ievēlēti no Latvijas Reģionu apvienībā ietilpstošās “Reģionu alianses”. Jau agrāk “Latvijas attīstībai” pievienojās no Latvijas Reģionu apvienības (LRA) Saldus novada domē ievēlētie deputāti.

“Attīstībai/Par” ir uzsākusi aktīvu jaunu nodaļu veidošanu pirms 2021. gada jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām.

Šis process var paretināt Latvijas Reģionu apvienības, kā arī citu partiju biedru rindas. “Mums nav iebildumu, ka pie mums nāk cilvēki, kuriem jau ir iepriekšējā politiskā pieredze. Mēs esam atvērta partija un jau tās dibināšanā piedalījās cilvēki, kas iepriekš bijuši citā politiskajā spēkā,” “Latvijas Avīzei” atgādināja J. Pūce, kurš pagājušajā nedēļā jau bija devies nākamajā reģionālajā vizītē uz Līvāniem, kur, cik zināms, arī partijai būs nodaļa. Taču par tās tapšanu J. Pūce vēl nevarēja neko pastāstīt.

Šī un arī vairākas citas viņa vizītes pašvaldībās esot neatdotais parāds tiem novadiem, uz kuriem ministram administratīvi teritoriālās reformas apspriešanas gaitā nav izdevies aizbraukt.

Līvānu novada domes priekšsēdis Andris Vaivods un viņa komanda nav nevienā partijā, bet ir izveidojusi biedrību, kura slēdz sadarbības līgumu ar kādu no lielajiem politiskajiem spēkiem.

Tagad tāds līgums biedrībai ir ar Zaļo un zemnieku savienību, bet tā Saeimā ir opozīcijā. Uz vaicāto, vai Līvānu biedrība turpinās sadarbību ar ZZS, vai pašvaldību vēlēšanās sadarbosies ar kādu no tagad valdošajiem spēkiem, A. Vaivods “Latvijas Avīzei” atbildēja, ka varot būt gan tā, ka turpinās sadarbību ar ZZS, gan tā ir iespējama ar kādu citu partiju.

Taču J. Pūce neesot vienīgais ministrs, kurš viesojies Līvānos – novadu esot apmeklējis arī satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) un labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”). “Skatīsimies, sekosim līdzi un tad pieņemsim lēmumu, jo vēlēšanās var piedalīties tikai no partijas saraksta,” atzina A. Vaivods.

Jāteic, ka visas jaunās partijas – arī Jaunā konservatīvā partija un “KPV LV” – tagad strādā pie vietējo nodaļu tīkla paplašināšanas, par ko liecina arī ministru un Saeimas deputātu viesošanās reģionos.

“Attīstībai/Par” ir pamanāmākie

Taču “AP” aktivitātes ir pamanāmākas. Pēc J. Pūces vizītes Gulbenes novadā, kuru pašvaldību reforma neskāra, jo tas jau 2009. gadā tika izveidots bijušā rajona robežās, “Latvijas attīstībai” pievienojās no “Reģionu alianses” Gulbenes novada domē ievēlētie deputāti Valtis Krauklis, Normunds Mazūrs (viņi abi 2009. gada pašvaldību vēlēšanās startēja no Tautas partijas), kā arī Guntis Princovs.

Vizītē uz Gulbeni ministru pavadīja Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars (“AP”) un aizsardzības ministra padomnieks Aivars Tiesnesis (“AP”), kurš savulaik bija Tautas partijas ģenerālsekretārs, ar ko arī varētu saistīt bijušo TP biedru piesliešanos “Latvijas attīstībai”.

J. Pūce teica, ka ar N. Mazūru viņu ir iepazīstinājis M. Bondars – viņu 12. Saeimā ievēlēja no LRA un M. Bondars bija arī tās līderis,

bet pēc 2017. gada pašvaldību vēlēšanām, kurās Rīgā LRA startēja kopā ar “Latvijas attīstībai”, viņš mainīja politisko piederību. Vēlāk par LRA jauno priekšsēdi pēc aiziešanas no “Vienotības” kļuva Edvards Smiltēns.

Ir iespaids, ka A. Tiesneša un M. Bondara agrākie kontakti tiek likti lietā jaunu biedru piesaistīšanā. Gulbenes novada domnieks V. Krauklis “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka viņš ir pazīstams ne tikai ar A. Tiesnesi, bet arī ar aizsardzības ministru Arti Pabriku, kurš arī savulaik bija Tautas partijā. Taču politiskās piederības maiņa vairāk ir saistīta ar to, ka pēc bijušā Babītes novada priekšsēža Andreja Ences aiziešanas no “Reģionu alianses” priekšsēža amata ne partija, ne LRA kopumā par gulbeniešiem un arī citām reģionu nodaļām nekādu interesi vairs nav izrādījusi.

“Reģioni ir aizmirsti. Savukārt “Latvijas attīstībai” mūs par visu informē un izrāda interesi par biedriem ārpus Rīgas,

mēs varam piedalīties atklātajās valdes sēdēs. Ja mēs paši būsim aktīvi, tad viss notiks,” uzskata V. Krauklis, uzsverot, ka viņam sakrīt viedoklis ar partiju arī par novadu reformu, kurai jau sen vajadzējis notikt.

“Cilvēkiem, kuri ir aktīvi, sadarbība ar mūsu partiju varētu būt interesanta,” teica J. Pūce. Viņš atzīst, ka sava nozīme ir tam, “ka “AP” ir valdībā un es esmu ministrs, bet cilvēki novērtē to, ka mēs esam izlēmīgi un politiski atbildīgi”.

Saskata varas resursa izmantošanu

Pašvaldībās plaši pārstāvētās Zaļo un zemnieku savienības un LRA vadība ir novērojusi, ka koalīcijas jaunās partijas, kurām nav daudz vietējo nodaļu, cenšas piesaistīt sev pašvaldību deputātus no partijām, kas ir ārpus parlamenta vai Saeimas opozīcijā.

Līdz ar to tās nevar solīt vietējiem līderiem to, ko var piedāvāt valdības partijas. “Attīstībai/Par” papildus ir vēl tāds resurss kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, no kura attieksmes pret pašvaldībām daudz kas esot atkarīgs, ieskaitot iespējas aizņemties finansējumu Covid-19 seku likvidēšanas projektiem. J. Pūce gan apgalvoja, ka šo lēmumu pieņemšana esot nevis viņa, bet ierēdņu rokās.

LRA priekšsēdis Edvards Smiltēns tomēr uzskata, ka “Juris Pūce filigrānā veidā izmanto dienesta stāvokli un ietekmi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, kurai ir teikšana arī par finanšu resursu sadali, lai piesaistītu cilvēkus partijai”.

LRA priekšsēdis novērojis, ka tas notiek “Tautas partijas labākajās tradīcijās – tos, kas ar viņiem nedraudzējas, viņi ignorē, bet palīdz tiem, kas pieslēdzas”.

Tas bijis jūtams arī administratīvi teritoriālās reformas sagatavošanas gaitā. Taču E. Smiltēns paredz, ka pirms pašvaldību vēlēšanām notiks plašāka politiskā pārgrupēšanās.

“Attīstībai/Par” valdes loceklis Edgars Jaunups citu politisko spēku biedru interesi par “AP” saista ar to, ka “viņi redz mūsu partijā jaudu un spēju sasniegt rezultātu”. Viņš apgalvoja, ka “ir bijušas neiedomājami plašas iespējas – desmitiem pašvaldību deputātu ir gribējuši mainīt politisko piederību, lai iegūtu sev labvēlīgākas novadu robežas, taču mums bija svarīgi, lai saskan redzējums no abām pusēm”.

“AP” redzējums ir, ka valsts attīstību var nodrošināt spēcīgi novadi. Ja šajā jautājumā viedoklis nesaskanēja, tad tie, kas vēlējās pievienoties, tikuši atraidīti. “Ja kāds saka, ka “Attīstībai/Par”, izmantojot varas resursu, cenšas piesaistīt citu partiju deputātus, tad viņš nekrietni melo,” apgalvoja E. Jaunups.

Saistītie raksti

Tuvāko trīs četru mēnešu laikā “AP” ir plānojusi tikt skaidrībā, kuros novados tā startēs ar atsevišķu sarakstu, kur veidos kopīgas komandas ar kādu no reģionālajām partijām.

“Latvijas attīstībai” jau parakstījusi līgumu ar Latgales partiju par kopīgu sarakstu veidošanu tajās pašvaldībās, kur partiju nodaļas par to būs vienojušās, informēja E. Jaunups. Pašlaik ir zināms, ka tāda vienošanās ir Daugavpilī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Kā sportiskais rūdījums palīdzēja pret bandītiem. Dainis Bremze par karjeru un trakajiem 90. gadiem
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Reģistrēti 115 jauni Covid-19 gadījumi, bet miruši trīs sasirgušie
42 minūtes
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Smago nepamanīja. Pensionāres Ausmas melnais punkts uz ceļa un dzīvē 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Laikapstākļus noteiks plaša ciklona siltais sektors. Cik silts laiks gaidāms?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Veikta krāpšana lielos apmēros. Atklāj, kādā jomā darbojies shēmā iesaistītais uzņēmums 1
1 stunda
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pasaule neiztur Covid-19 pārbaudījumu 1
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Sociālie uzņēmēji nav čīkstētāji par to, cik viss ir slikti. Viņi ir darītāji! 2
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Rajecka: “Bērns ir vislielākā laime, kas sievietei vien var būt!”
1 stunda
Inita Šteinberga
Dabā
Audzē nātres kā dārzeņus! Kā pētniece Solvita dārzā ievieš revolūciju 3
14 stundas
Ieva Ēvalde
Laukos
Eiropā aizliegti – pie mums delikatese. Latvija ir teju vienīgā valsts, kur galdā ceļ nēģus 27
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Smēķēšana dubulto risku smagi saslimt ar Covid–19 un nomirt…” Apinis par noklusēto patiesību 25
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pieaudzis Ķīnas turīgāko cilvēku skaits. Bagātībai pandēmijas laikā rekordstraujš kāpums
1 stunda
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Jebkuras zāles pārmērīgā daudzumā kļūst par indi un mūsu upes ir pilnas ar tām. Kad pamats celt trauksmi? 5
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizmirsi veikalā uzlikt masku? Re, cik liels varētu būt sods 12
16 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
30km/h apdzīvotās vietās glābs dzīvības? Ārvalstu pieredze – diametrāli pretēja 8
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magones vīrs Žanis nonāk konfliktā ar ierēdņiem: ” Jums ir nauda? Iedosiet man naudu?”
59 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs atgriezīsies Kensingtonas pilī jau pavisam drīz 12
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latgalē dzērājšofere izraisa ceļu satiksmes negadījumu ar traģiskām sekām
2 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Man mājās ir suns – pretparazītu zāles jālieto divreiz gadā vai profilaktiski? 2
14 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Vēl nesen cilvēkus slavēja. Nu pēkšņi izrādās, ka viņi neizturoties atbildīgi 3
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc veikala “Depo” apmeklējuma – uz slimnīcu. Apsardze zvērīgi pārmāca vīrieti bez sejas maskas 97
1 diena
GN
Gints Narogs
Stāsti
Dēla dēļ izvēlas Nīderlandi. Saruna ar bijušo valstvienības hokejistu Jāni Spruktu 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pirmais sniegs šoruden! Soctīklotāji dalās ar ziemīgajiem iespaidiem 1
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ballīte beigusies! Policija “šturmē” kādu nelegālu izklaides vietu Rīgā un to slēdz 24
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa veikusi ģenētisko testu: kāpēc viņa to darīja? 12
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Baiba saslima jau martā, pēc grūtas cīņas ar Covid-19 viņa izveseļojās: “Plaušas sāp tā, ka tu raudi…” 16
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Stāda kokus un krūmus, novāc vēlos sakņaugus. Kas darāms dārzā no 19. līdz 25.oktobrim
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna skarbi nokritizē fitnesa skaistuli Jutu Valdmani: kā tāda kaķu vecene! 8
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījums: roku dezinfekcijas līdzekļi ar etanolu Covid-19 vīrusu iznīcina 15 sekundēs 4
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Atbildība šodien tev var likties visai smaga nasta… Horoskopi 20.oktobrim 2
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 19. līdz 25.oktobrim
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Leonīds un Leonīda
11:30
LE
LETA
Veselam
Reģistrēti 115 jauni Covid-19 gadījumi, bet miruši trīs sasirgušie
11:17
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magones vīrs Žanis nonāk konfliktā ar ierēdņiem: ” Jums ir nauda? Iedosiet man naudu?”
10:59