Foto: Edijs Pālens/LETA, Ilmārs Znotiņš/Valsts prezidenta kanceleja, no Kārļa Bardeļa arhīva

Levits atspēko šaubas, Stukāna ēra, Kārlis pēc pasaules rekorda pāri okeānam. Nedēļas notikumu apskats 1

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Cilvēks. Sākas Stukāna ēra

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers aizvadītajā nedēļā nodeva savu krēslu jaunajam ģenerālprokuroram Jurim Stukānam un tagad mierīgi krāso savas mājas vārtus, bet viņa pēcteci gaida intensīvas un nemierīgas darba dienas.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 258
20 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 41
Intervija 1 diena
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 13
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Vēl nav zināms, kā Stukāna jaunās vēsmas pieņems tie viņa kolēģi prokuratūrā, kuri veido tā saukto nomenklatūras virzienu, kas daudzu gadu garumā ir atradies Ģenerālprokuratūras vadībā.

Akcenta pārnešana no vecās sistēmas uz efektīvu, intensīvu darbu, mainot kriminālprocesa uzraudzības kārtību, var radīt neapmierinātību ne vienā vien prokurorā, kurš nav ieradis doties uz policijas iecirkņiem, bet gaidījis, lai viņi tur paši tiek galā, līdz lieta tiek nosūtīta uz prokuratūru. Laiks rādīs, vai jaunajam ģenerālprokuroram izdosies nocelt no vecajām sliedēm tos prokurorus, kuri jau sen aizmirsuši par sadarbību ar policiju aci pret aci.

CITI ŠOBRĪD LASA
Stukāns ievērojis, ka ne vienmēr tie prokurori, kuri atrunājās ar pārāk lielu noslodzi, jo uzraugot simts un vairāk lietu, reāli patiešām ir tik ļoti ierauti darbā.

Izrādās, ka netrūkstot arī tā saukto tumšo jeb bezperspektīvo lietu, kad kriminālprocesā nekas nenotiekot, jo tas esot bezcerīgs.

Stukāns uzskata, ka tādām sīkām lietām kā, piemēram, braukšanai dzērumā vai narkotiku lietošanai, prokurora uzraudzība neesot nepieciešama. Patlaban katrs šāds sīkais kriminālprocess tiekot ņemts uzraudzībā un tikai formāli skaitoties, ka prokurors tur kaut ko darot. Pat Valsts kontrole atzinusi, ka vairāk nekā pusei kriminālprocesu uzraugošais prokurors ir bijis vien uz papīra, bet faktiski neesot strādājis.

Stukānam nebūs viegli tikt galā arī ar Ģenerālprokuratūras liekajām struktūrām, kas nav reāli iesaistītas kriminālprocesu uzraudzībā, bet ir vairojušās gadu no gada. Taču jācer, ka jaunajam ģenerālprokuroram izdosies izveidot savu komandu, kura palīdzēs viņam radīt tādu izmeklēšanas modeli, kuru, tēlaini izsakoties, Stukāns raksturojis kā cilvēka ķermeni, kurā galva ir prokurors, rokas – izmeklētājs un kājas – operatīvie darbinieki.

Šaubas. Vai sekot Levita pieejai?

Pēc sākotnējā izvairīguma Valsts prezidents Egils Levits aizvadītajā nedēļā intervijā “Latvijas Avīzei” sniedza plašu interviju par tēmām, kas skartas nesen iznākušajā grāmatā “Viltvārdis”. Kā zināms, grāmatā izteiktas šaubas par E. Levita radurakstiem, pilsonību un izglītību, bet intervijā par visiem šiem punktiem dots detalizēts skaidrojums un arī dokumenti, tā ka vismaz šobrīd šis jautājums zaudējis intrigu, ko bija centies radīt grāmatas autors.

Tomēr diskusijas raisījis viens no prezidenta izteikumiem, kāpēc viņš Lato Lapsam jau iepriekš nesniedza visas tās pašas atbildes.

“Ir manipulācijas, dezinformācija un ir normāls žurnālistisks darbs. Es atbildu uz žurnālistu jautājumiem. Bet uz tādu cilvēku jautājumiem, kuri pastāvīgi nodarbojas ar melno PR, ar dez­informāciju, kā arī uz tāda cilvēka jautājumiem, par kuru ir tiesas spriedums, ka viņš vēlas iegūt informāciju negodprātīgos nolūkos, nevienam nav pienākums atbildēt,” sacījis E. Levits.

No vienas puses, labs arguments un šai pozīcijai ir daudz piekritēju. Piemēram, politoloģe Iveta Kažoka, kura tviterī ierakstījusi: “Piekrītu. Latvijas mediju vide būtu daudz kvalitatīvāka, ja visi šo konsekventi ievērotu.”

Tikmēr žurnālists Imants Frederiks Ozols izsaka šaubas: “Prezidenta teiktajā ir loģika. Bet tā ļoti piesaistīta situācijai. Kolīdz šo principu vispārina, sākas problēmas. Tikpat labi var iet tālāk un atteikties atbildēt uz nepatīkamu vai negatīvi noskaņotu cilvēku iesniegumiem vispār.”

Tiešām rodas jautājums – cik tālu amatpersona un politiķi var iet, vērtējot žurnālistus vai tos, kas par tādiem uzdodas. Vai ir kāda iestāde vai organizācija, kas uzliks vajadzīgo “zīmogu”? Līdzīgu pieeju izmanto ASV prezidents Donalds Tramps, kurš CNN un citus, kas, viņaprāt, tendenciozi atspoguļo Amerikas politiku, konsekventi dēvē par “viltus ziņu medijiem”. Taču Tramps par to tiek kritizēts. Problēma ir tā, ka šī pieeja viegli var kļūt subjektīva. Ja vien tiešām nav tiesas sprieduma, kas dod tādas tiesības.

Aizdomas. Ieceļotāju anketas tikai ķeksītim

Covid-19 izplatības ierobežošanai no pagājušās ceturtdienas Latvijā jāreģistrē ikviens ieceļotājs, kurš ieradīsies valstī, izmantojot starptautisko pārvadājumu pakalpojumus.

Pagaidām reģistrēšana notiks ar papīra anketas palīdzību, bet pēc mēneša paredzēta arī elektroniska reģistrācijas anketa.

Anketā jānorāda pēdējo 14 dienu laikā apmeklētās valstis, kontakt­informācija un izvēlētā adrese, kur paredzēts aizvadīt divu nedēļu pašizolācijas laiku, kā arī jāapliecina, ka ieceļotājs ievēros valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Šķiet, nav nekā vienkāršāka par anketas aizpildīšanu. Diez vai ieceļotāju atmiņai būtu jābūt arī tik īsai, ka nevarētu atcerēties pēdējo 14 dienu ceļojuma maršrutu. Tomēr ne visi no mums ir gana godprātīgi. Mūsu pašu lidostā starp diviem krievvalodīgiem cilvēkiem noklausīta saruna liecina par to, ka anketa ir vien tāds mazs valdības uzlikts un pārvadātāju izpildīts ķeksītis.

Ja pēdējo 14 dienu laikā esi bijis Krievijā, Zviedrijā, Serbijā vai jebkurā citā valstī, no kuras, ierodoties Latvijā, paš­izolācija ir obligāta, bet anketā par to samelo un ieraksti, teiksim, Somiju, kur koronavīrusa izplatība ir maza, vari izsprukt sveikā, jo neviens šīs informācijas patiesumu nepārbauda.

Par anketēšanu atbildīgs ir katrs pārvadātājs. Lidostā tāds ir, piemēram, “Air Baltic”.

Kā skaidroja kompānijas pārstāve Alise Briede, kaut arī lidsabiedrība cieši sadarbojoties ar atbildīgajām iestādēm un ievēro visas epidemioloģiskās rekomendācijas, kā arī prasības attiecībā uz ieceļotāju anketēšanu, uzņēmums pārbaudes par norādītās informācijas patiesumu var veikt vien pēc attiecīgo iestāžu pieprasījuma. Tātad nedz pases, kur būtu kādi ceļojumu apstiprinoši zīmogi, nedz lidojumu biļetes pārvadātāji ceļotājiem neliek uzrādīt.

Darījums. Futbollaukums uz Preses nama jumta

Aiz biznesa centra uz pašreizējās ēkas jumta ieplānots Baltijā pirmais futbola laukums.
Publicitātes foto

Šomēnes sāk nojaukt vēsturisko Preses namu – to divu gadu laikā rekonstruēs un pārveidos par “Holiday Inn” četrzvaigžņu viesnīcu ar 307 numuriem. Šī būs pirmā “InterContinental Hotels Group” (IHG) viesnīca Latvijā.

Vanšu tilta otrā pusē pretī tirdzniecības centram “Olimpija” Preses nama tipogrāfijas ēkas vietā, kur tagad tirgo mēbeles, sliesies mazliet augstāks nekā tagad A klases biroju centrs, tirdzniecības telpas ar Baltijā pirmo futbola laukumu uz ēkas jumta.

Tāpēc daļēji tiks nojaukta tikai tipogrāfijas ēka, kuras vietā paredzēts izbūvēt daudzfunkcionālu centru ar tirdzniecības platībām, ēdināšanas zonu un daudzstāvu autostāvvietu kompleksa lietotāju ērtībai.

Tas paredzēts šī projekta 1. kārtā, bet pavisam lietuviešu ieguldījumu fonds “Lords LB Special Fund V” Preses nama kvartāla attīstībā vairākos posmos plānojis ieguldīt vairāk nekā 200 miljonus eiro. Tas ir divreiz vairāk, nekā ieguldīts tirdzniecības centra “Akropole” būvniecībā.

Priecē, ka investora “PN Project” pārstāvis Giedrjus Bernots nolēmis nosaukumā saglabāt nosaukumu “Preses nams”, ņemot vērā šīs ēkas vēsturisko kontekstu un nozīmi.

Sasniegums. Pirmais pārīries okeānam

Jūrmalnieks Kārlis Bardelis, airu laivā vienatnē šķērsodams Kluso okeānu no Dienvidamerikas līdz Āzijai, kļuvis par pirmo cilvēku pasaulē, kuram izdevies vienā paņēmienā divu gadu laikā pieveikt vairāk nekā 26 tūkstošus kilometru.

Viņu droši varam saukt par latviešu Amundsenu, jo arī slavenais norvēģis ceļā uz dienvidpolu apsteidza visus konkurentus, ierazdamies pie mērķa pirmais.
SAISTĪTIE RAKSTI

Kārļa airējiens sākās 2018. gada 14. jūlijā no Peru galvaspilsētas Limas un finišēja 2020. gada 29. jūnijā pie Malaizijas krastiem, pa ceļam piestājot Franču Polinēzijā, Tuvalu, Zālamanu salās, Papua- Jaungvinejā, Indonēzijā.

Tas bija viņa trešais piedzīvojums ceļojumā apkārt pasaulei, jo 2016. gadā kopā ar Gintu Barkovski tika šķērsots Atlantijas okeāns un divus gadus vēlāk, asistējot draudzenei Lindai Zuzei, ar tandēmvelosipēdu pārvarēti Andu kalni. Mērķtiecīgais ceļotājs ir apņēmības pilns turpināt pasaules apceļošanu pa sauszemi vai jūru, tiklīdz to atļaus epidemioloģiskā situācija.

Sagatavojuši: Māra Libeka, Ivars Bušmanis, Māris Antonevičs, Raivis Šveicars, Zigmunds Bekmanis

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 258
20 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 41
Intervija 1 diena
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 13
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 183
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 40
6 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 56
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 40
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 13
3 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 48
4 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nelietoja respiratorus, drūzmējās: policija sāk izvērtēt “Mesa” koncertā notikušos iespējamos pārkāpumus
14:22
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 5
13:47
LE
LETA
Ziņas
Latvijā aizvadīta vēl viena Covid-19 “uzvaras diena”: 9 cilvēki miruši, 2377 jauni inficēšanās gadījumi 21
13:05
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nelietoja respiratorus, drūzmējās: policija sāk izvērtēt “Mesa” koncertā notikušos iespējamos pārkāpumus
22 minūtes
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis pēc uzvaras: “Tas ir tas, kāpēc es to daru, jo kaut kādā veidā tas ir veids kā apvienot valsti” 8
4 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ornitologi satraukušies: Eiropā uz izmiršanas robežas vairākas putnu sugas – jūras un plēsīgie putni, pīles, bridējputni 10
5 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Elektroauto par 6000 eiro? “Citroën” sola, ka tā būs realitāte 14
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nākošās nedēļas pirmās prognozes: rudens klāt. Ne visiem tas patiks!
4 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: “Polija uzbrukusi visai Eiropas Savienībai, paziņojis Francijas Ārlietu ministrijas pārstāvis”
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 41
Intervija 1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Pašreizējā gāzes cena ir apmēram piecreiz lielāka nekā pirms gada”: Olafs Zvejnieks prognozē, kas notiks tuvākajā nākotnē
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 219
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 43
21 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 108
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 258
20 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 88
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 183
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Gaitis, Gaits un Karīna 1
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Domāju, ka Žannai patika taisīt šovu!”: stiliste Dubska restorānā aizrijas ar asaku un sarīko tur pamatīgu drāmu 15
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 23
15 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Gaidāma diezgan nemierīga nedēļa. Horoskopi no 18. līdz 24. oktobrim
3 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim
1 diena