Publicitātes foto

Vaļasprieks: Radio vadāmo sapņu flotile 1

Vēlme lidot cilvēkos mājojusi jau no Ikara laikiem, bet tapt par pilotu izdodas retajam. Taču piepildīt sapni par lidošanu var, arī atrodoties uz zemes. Kļūt par gaisa kuģa pavēlnieku iespējams, nodarbojoties ar radiomodelismu.

Sūrais darbs līdz gaisa cilpām

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pilī valda haoss”: izskanējušas runas, ka karaliene Elizabete II tronī varētu iecelt princi Viljamu, apejot princi Čārlzu 11
17 stundas
LE
LETA
Laukos
“Nevīžīgi, uzdzīvojoši kolēģi.” Verdzībā apsūdzētā “Aduga” darbinieki runā par darbiniekiem, kuri sūdzējās 139
2 dienas
DM
Daiga Mazvērsīte
Stāsti
Pasaulē nākšana Sibīrijā, smags darbs un atteiktā pilsonība. Izcilās dziedātājas Margaritas Vilcānes dzīvesstāsts 27
1 diena

Prasme noturēt gaisā lidmašīnas modeli un veikt figūras ar vadības pulti no zemes ir pat sarežģītāk nekā rīkoties ar svirām īstā lainerī, atzīst radiomodelists ar vairāk nekā četrdesmit gadu pieredzi Juris Zariņš. “Tad, kad modelis lido prom no tevis, roku kustības ir uz vienu pusi, kad tas lido virsū – uz pretējo pusi, bet, kad lido riteņiem gaisā – atkal citas darbības, un tā nu modeļa vadītājs atrodas nepārtrauktā stresā, lai tikai lidaparātu noturētu gaisā. Kad ar šo stresu ir tikts galā, tikai tad var sākt domāt par figūrām, kam sacensībās būs izšķiroša nozīme.”

Ar savu uzņēmumu “A-Z Technologies” Juris ir uzņēmies tādu kā šefību par radiomodelisma attīstību Latvijā. “Par labiem lidotājiem jaunieši kļūst ne agrāk kā pēc pieciem, desmit gadiem, šajā laikā apgūstot gan lidmodeļu montāžu un motoru uzbūvi, gan zināšanas par dizainu, kompozītmateriāliem un līmēm, gan frēzēšanas, virpošanas, lodēšanas, metināšanas, kausēšanas, liešanas, krāsošanas un citas prasmes – gluži kā īstas lidmašīnas būvēšanā, vienīgi tas nenotiek rūpnīcas angārā, bet uz galda, kur modelists ir galvenais inženieris, kurš pats var uzlabot savu lolojumu. Tā parasti ir aizrautība mūža garumā, jo tehnoloģijas pasaulē attīstās milzīgā ātrumā, nāk klāt arvien jauni materiāli, tehniskie risinājumi, kas ļauj nemitīgi tiekties pēc vēl labāka rezultāta, niansēs analizējot jau esošos.”

Ar ko sākt?

Protams, arī naudai ir sava loma radiomodelismā, taču nebūtu prāta darbs sākt lidot ar vairākus simtus vai pat tūkstošus eiro vērtiem gataviem modeļiem, ko var iegādāties internetveikalā (www.unlimited-rc.lv). “Lidmodelisma dziļākā jēga ir dot saprašanu par lidaparāta uzbūvi, darbību un vietu apkārtējā vidē. Kad bērni paši savām rokām no koka dēlīša izgriež lidmašīnas propelleri vai kādu fizelāžas daļu, tai ir pavisam cita vērtība nekā veikalā pirktai sagatavei, jo apjausma par lidošanas prieku un atbildību nāk tikai kopā ar modelī ieguldīto darbu,” uzskata J. Zariņš.

Arī veikalā pirktiem lidmodeļiem ir vairākas gatavības pakāpes. RTF (ready to fly – gatavs lidošanai) modeļi ir pilnā komplektācijā ar dzinēju un pulti – gatavi lidošanai, tikai jāsaliek pēc instrukcijas. ARF (almost ready to fly – gatavs lidošanai) ir bez dzinēja, elektronikas un dažiem piederumiem, kurus lidotājs var izvēlēties pats atkarībā no vēlmēm un finansiālajām iespējām. ARC (almost ready to cover – gandrīz gatavs) ir analogs iepriekš minētajam modelim, vienīgi neviena detaļa nav krāsota vai apstiepta ar plēvi un tā īpašnieks var izraudzīties savas krāsas un dizainu. Savukārt tiem, kas vēlas patstāvīgi izgatavot savu modeli, domāts dažādu sagatavju komplekts KIT – gan ar piederumiem un bez tiem, gan ar izgrieztām sagatavēm un tikai dēlīšiem.

Drošības nebūs par daudz

Neskatoties uz samērā nelielajiem izmēriem, lidmodelis avarējot var radīt diezgan ievērojamus bojājumus gan ēkām un mašīnām, gan ievainot cilvēkus. Radiomodelisma veterāns Alfrēds Dubaņēvičs atceras atgadījumu Cēsu pusē, kur viņa vadību pazaudējis lidaparāts iztriecies cauri kāda šķūņa šīfera jumtam.

“Ja tomēr lidošanas alkas neizdodas apslāpēt, vispirms būtu jātiek skaidrībā, cik lielu un ar kādu dzinēju aprīkotu modeli iegādāties. Izmēri un cenas ir ļoti dažādas. Vienkāršs istabas modelītis maksās pārdesmit eiro, lielāki modeļi ar benzīna, dīzeļdegvielas vai elektromotoriem jau būs krietni dārgāki, bet iespaidīgākie, kas sasniedz pat pusi no īstas lidmašīnas izmēriem un aprīkoti ar reaktīvajiem dzinējiem, cenas ziņā līdzinās mazlitrāžas vieglajam auto. Tās ir nopietnas investīcijas, tādēļ pirmie lidojumi jāveic datorsimulatorā, lai apgūtu modeļu vadību un saprastu to uzvedības īpatnības.

Ievadot attiecīgu programmu, uz ekrāna ar pulti iespējams vadīt lidmašīnu tāpat kā dabā, bet priekšrocība ir tā, ka modelis, neskaitāmas reizes nokritis zemē, neskarts atkal ceļas augšā. Kad jau izdodas noturēties gaisā, var sākt patstāvīgus lidojumus, tomēr drošības dēļ labāk izmantot pieredzējuša pilota palīdzību, kurš ar paralēli pieslēgtu raidītāju spēs izlabot iesācēja kļūdas,” skaidro J. Zariņš.

Pirmos lidojumus jācenšas veikt pēc iespējas rāmākā laikā. Pacelties un nolaisties vienmēr vajag pret vēju. Paceļoties ieskrējiena laikā nedrīkst uzreiz dot pilnu gāzi, jo tā modelis var tikt aizvilkts uz sāniem.

Skolotājs zelta vērts

Noteikti ir svarīgi atrast savu skolotāju un domubiedrus kādā lidmodelistu pulciņā. Madonā tāds bija fizikas skolotājs Jānis Krauklis. “Jau pagājušā gadsimta 70. gadu sākumā viņš pats izgatavoja modeļus un arī lodēja radio vadīšanas aparatūras. Krauklis bija pionieris savulaik brīvi lidojošajiem metamajiem modelīšiem, tad radio vadāmajiem metamajiem lidmodeļiem. Ar šo pieeju viņš gan guva prieku pats, gan arī iedvesmoja daudzus puišus. Sākumā gatavojām metamos modelīšus no putuplasta, aplīmējot spārnus ar papirusa papīru. Labi uzmests 45 cm vēziena planierītis klusā laikā lidoja ap 30 sekundēm,” atmiņās raksta J. Kraukļa skolnieks Pēteris Treicis.

Vēl viens leģendārs skolotājs ir cēsnieks Alfrēds Dubaņēvičs, kurš izskolojis daudzus spējīgus jauniešus un joprojām vada radiomodelistu pulciņu Siguldā. Starp viņa tagadējiem audzēkņiem viens no talantīgākajiem ir Dairis Irbe (13 gadi), kura sapnis ir lidot Eiropas čempionātā.

“Interese par remontēšanu man jau bija, bet lidmodelistu pulciņā iesaistījos trešajā klasē, kad, mēģinot salabot klasesbiedra modeli, uzzināju par nodarbībām. Pirmais darbiņš, pēc kura skolotājs vērtēja manas prasmes, bija metamais planierītis. Tagad esmu daudz ko uztaisījis. Viens no mīļākajiem man ir modelis “Polaris”, kas var braukt gan pa ūdeni un sniegu, gan lidot. Tad vēl arī iekštelpu modeļi, ar kuriem nu jau māku diezgan labi lidot. Sacensībās ir jāprot lidot taisni, pa apli uz vienu un otru pusi, astotnieks, cilpa, muca (apgrieziens ap savu asi) un ar riteņiem gaisā. Pašlaik esmu sācis būvēt nopietnāku modeli ar iekšdedzes dzinēju, ar kuru gribu lidot dabā,” atklāj Dairis.

Lidmodelistu pulciņi darbojas arī Rīgā Tehniskās jaunrades namā “2 Annas” (skol. Roberts Brīvnieks), Valmierā Jaunatnes centrā “Vinda” (skol. Gunārs Puriņš), Kuldīgā Sporta aviācijas centrā (skol. Uldis Kleinbergs), Ķekavā un no nākamā gada sākuma būs arī pulciņš Olainē.

Jura Zariņa nākotnes vīzija ir Pierīgā izveidot radio vadāmo modeļu parku, kur varētu ne tikai lidot, bet arī darboties ar auto un kuģu modeļiem.

“Esam ievadījuši sarunas ar Ķekavas novada pašvaldību par atbalstu radio vadāmo modeļu lidlauka izveidei, kur nākotnē varētu sarīkot Eiropas čempionātu, jo Latvijā gandrīz nav tādu vietu, kur netraucēti palidot. Spilves lidlauks ir sliktā stāvoklī un sarežģīti arī saskaņot lidošanas laikus, tādēļ pēdējos gados braucam uz Cīravu netālu no Liepājas. Protams, katrs lidotājs var atrast sev piemērotāko pļavu vai neizmantotu futbola laukumu, tomēr uz autoceļiem, lai arī maznoslogotiem, lidot nevajadzētu. Reiz es pats atļāvos tā izdarīt, bet nez no kurienes saradās skatītāji un nobloķēja ceļu tā, ka manam lidmodelim vairs nebija kur nosēsties,” atceras Juris.

Popularizējot radio vadāmo lidmodelismu, Juris Zariņš ar meitu Karīnu un citiem savējiem sniedzis paraugdemonstrējumus Rīgas svētkos un citos pasākumos. Pārvietojamā meistardarbnīca darbojusies arī Kalnciema ielas tirdziņos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pilī valda haoss”: izskanējušas runas, ka karaliene Elizabete II tronī varētu iecelt princi Viljamu, apejot princi Čārlzu 11
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Lieliskas ziņas! Latviešu mūziķe Dženifere Rumpāne Itālijā uzvarējusi tiesā un atbrīvota no apcietinājuma 14
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latvijā pazīstamās dziedātājas Ladybird pazušana Amerikā aizvien mīklaināka: viņu pašu neviens nemeklē, bet bērniem viņa varot kaitēt
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Egils Levits atklāj savu attieksmi pret naudu: “Es neaizraujos ar pārmērībām!” 9
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pilī valda haoss”: izskanējušas runas, ka karaliene Elizabete II tronī varētu iecelt princi Viljamu, apejot princi Čārlzu 11
17 stundas
LE
LETA
Laukos
“Nevīžīgi, uzdzīvojoši kolēģi.” Verdzībā apsūdzētā “Aduga” darbinieki runā par darbiniekiem, kuri sūdzējās 139
2 dienas
DM
Daiga Mazvērsīte
Stāsti
Pasaulē nākšana Sibīrijā, smags darbs un atteiktā pilsonība. Izcilās dziedātājas Margaritas Vilcānes dzīvesstāsts 27
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Pēc visiem rādītājiem situācija kļūst arvien sliktāka.” Rīt varētu lemt par jauniem ierobežojumiem 22
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dāņu meteorologi nāk klajā ar prognozi ziemai un paziņo, kad gaidāma lielākā siltuma anomālija 16
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi gatavs – tevi šodien gaida sarežģīta izvēle! Horoskopi 24.novembrim 1
9 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 23. līdz 29.novembrim
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Zigrīda, Zigfrīda un Zigrīds
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latvijā notiks vēl nebijis šovs: izdzīvo karantīnā!
18 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Rīgā sāk uzņemt filmu par leģendāro Emīliju Benjamiņu 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Horens Stalbe gandrīz 50 gadu vecumā kļūs par tēti ceturtajam bērnam 11
Intervija 1 diena
LE
LETA
Ziņas
Nosaukti “Spēlmaņu nakts” balvu ieguvēji
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu magnāts – cilvēku tirgotājs? Pašvaldībā neesot bijuši nekādi signāli par briesmu lietām uzņēmumā 6
6 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Reiboņi, tirpas rokās un kājās. Nevarēju vairs nostāvēt. “Covid-19 pacienta Austra stāsts 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Viņi īsti nenožēlo izdarīto.” Dati ir satraucoši: par pedofilu upuriem kļūst arvien jaunākas personas
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pēc visiem rādītājiem situācija kļūst arvien sliktāka.” Rīt varētu lemt par jauniem ierobežojumiem 22
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Premjers skaidro, vai 6. decembrī varētu pārtraukt ārkārtējo situāciju 7
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Sieviete mira mediķu rokās… Kaimiņi nespēj saprast, kā tik klusā ielā varēja notikt šāda traģēdija
6 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Teātra pērļu zveja pandēmijas laikā. Kurās nominācijās bijuši karstākie žūrijas strīdi?
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Jehovas liecinieki” tiesājas ar Latvijas valsti 41
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Dāņu meteorologi nāk klajā ar prognozi ziemai un paziņo, kad gaidāma lielākā siltuma anomālija 16
2 dienas
DM
Daiga Mazvērsīte
Stāsti
Pasaulē nākšana Sibīrijā, smags darbs un atteiktā pilsonība. Izcilās dziedātājas Margaritas Vilcānes dzīvesstāsts 27
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Sagatavo augus ziemošanai, griež skujotus zarus, cērt kokus. Kas darāms dārzā no 23. līdz 29.novembrim
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Horens Stalbe gandrīz 50 gadu vecumā kļūs par tēti ceturtajam bērnam 11
Intervija 1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kāda materiāla gultas veļu izvēlēties?
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Zigrīda, Zigfrīda un Zigrīds
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latvijā notiks vēl nebijis šovs: izdzīvo karantīnā!
18 stundas
LE
LETA
Laukos
“Nevīžīgi, uzdzīvojoši kolēģi.” Verdzībā apsūdzētā “Aduga” darbinieki runā par darbiniekiem, kuri sūdzējās 139
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Nosaukti “Spēlmaņu nakts” balvu ieguvēji
00:05
SK
Skaties.lv
Ziņas
Sieviete mira mediķu rokās… Kaimiņi nespēj saprast, kā tik klusā ielā varēja notikt šāda traģēdija
21:36
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu magnāts – cilvēku tirgotājs? Pašvaldībā neesot bijuši nekādi signāli par briesmu lietām uzņēmumā 6
21:18