“Rail Baltica” starptautiskās stacijas būvlaukums pie lidostas “Rīga”.
“Rail Baltica” starptautiskās stacijas būvlaukums pie lidostas “Rīga”.
Foto: Paula Čurkste/LETA

“Rail Baltica” vajadzēs naudu īpašumu uzturēšanai. Cik? 26

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Baltijas valstis paziņojušas Krievijai un Baltkrievijai, ka izstājas no Maskavas kontrolētā elektrotīkla: “Mēs demontēsim pēdējos fiziskos savienojumus” 16
Lasīt citas ziņas

Turpmāko triju gadu laikā starptautiskās dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” būvniecībai jau atsavināto un atsavināmo nekustamo īpašumu apsaimniekošanai un nekustamā īpašuma nodokļa maksājumiem no valsts budžeta papildus būs nepieciešami aptuveni četri miljoni eiro.

Tā aplēsusi Satiksmes ministrija, šodien ziņojot par to valdībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz 2022. gada 12. septembrim Ministru kabinets jau bija izdevis 46 rīkojumus par privātpersonām piederošo nekustamo īpašumu atsavināšanu dzelzceļa vajadzībām Rīgas lidostas un Rīgas Centrālās stacijas posmos, kā arī posmā no Rīgas lidostas līdz Lietuvas robežai. Tā ietvaros pērn noslēgti pirkuma līgumi par 35 nekustamo īpašumu iegādi, kā arī atsavināti četri īpašumi piespiedu kārtā – Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā.

Līdz pagājušā gada 12. septembrim valdība vēl bija izdevusi 59 rīkojumus par publiskajām personām piederošu nekustamo īpašumu pārņemšanu. Īpašumu atsavināšana dzelzceļa vajadzībām turpinās nepārtraukti – 2023. gadā paredzēts atsavināt 56 nekustamos īpašumus un uzsākt vēl 493 nekustamo īpašumu atsavināšanas procedūras. Tādējādi šogad un turpmākos gadus SIA “Eiropas Dzelzceļa līnijas”, kurai uzdots īstenot “Rail Baltica” projektu, būs jāapsaimnieko arvien vairāk īpašumu līdz brīdim, kad šo īpašumu atrašanās vietās sāksies būvēšanās. Pēc Satiksmes ministrijas ziņotā, līdz 2022. gada 12. septembrim dzelzceļa vajadzībām bija atsavināti 132 nekustamie īpašumi, to skaitā 123 būs apsaimniekojami līdz atsavināto īpašumu nodošanai būvnieku rīcībā aptuveni gada laikā.

Dzelzceļa vajadzībām provizoriski pavisam būs nepieciešami 1093 privātpersonām un 515 publiskām personām piederošie īpašumi.

“Rail Baltica” finansējums

“Rail Baltica” projektu galvenokārt finansē Eiropas infrastruktūras savienošanas instruments (EISI), kura ietvaros no 2015. līdz 2022. gada novembrim Latvija saņēmusi 538 236 896 eiro, to skaitā ārvalstu finanšu palīdzības daļu 446 338 720 eiro.

“Rail Baltica” projekta īstenošana notiek atbilstoši noslēgtajiem finansēšanas līgumiem starp Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūru (Climate, Innovation and Networks Executive Agency), kas ir EISI izpildaģentūra, un Latviju.

Finansēšanas līgumi neparedz finansējumu atsavināto nekustamo īpašumu apsaimniekošanai līdz to nodošanai būvniekiem.

Avots: Satiksmes ministrija

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.