Laukos
Mežsaimniecība

Gada laikā saražoto stādiņu apjoms no 56 līdz 70 miljoniem. Kalsnavā būs jauna kokaudzētava0

Foto: Evija Trifanova/LETA

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Jau šajā mēnesī akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” sāk jaunas kokaudzētavas “Mežvidi” būvniecību Kalsnavā. Līdz ar to gada laikā saražoto stādiņu apjoms no 56 miljoniem izaugs līdz 70 miljoniem.

Tie būs augstākās kvalitātes ietvarstādi, cēlušies no sēklām, kas ievāktas otrās pakāpes sēklu plantācijās.

Tas tiek darīts tāpēc, ka pēdējā laikā pieprasījums pēc kvalitatīviem meža kociņu stādiem būtiski pieaug gan Latvijā, gan eksporta tirgū. Taču “Sēklu un stādu” reālā kapacitāte šobrīd ir 53,5 miljoni stādu.

Ja iestādot vairāk kailsakņu, sanākot 56 miljoni stādu. Taču svarīgākais, kāpēc nepieciešams palielināt stādu apjomu, ir tas, ka tieši šobrīd “Latvijas valsts meži” būtiski palielina ar ietvarstādiem atjaunojamās meža platības.

Mežu īpašnieki stāda vairāk

G. Grandāns: “Agrāk, atjaunojot valsts mežus, izmantoja tikai 23,5 miljonus ietvarstādu, bet pagājušajā gadā jau vajadzēja 27 miljonus.

Šogad šāds daudzums tika izmantots tikai pavasarī vien! Tas tāpēc, ka valsts mežos pieaug ar stādīšanu atjaunotās meža platības, jo pieejami labi materiāli.

Arī bērzu atjaunošanā tagad tiek izmantots otrās pakāpes selekcijas materiāls, bet priedei tāds selekcijas materiāls veido divas trešdaļas stādu jau vairākus gadus.

Otrās pakāpes sēklu plantācijas sasniegušas pietiekamus ražošanas apjomus un mēs pilnībā varam atteikties no pirmās pakāpes selekcijas stādiem.”

Kādu ieguvumu šāda stādu kvalitāte var dot meža īpašniekiem?

Pirmās pakāpes stādi koka kvalitāti, salīdzinot ar mež­audzēs iegūtu materiālu, var pacelt par 16–20%, bet otrās pakāpes selekcijas efektivitāte sasniedz 20–25%. No jauna stādītā meža kvalitāte un pieprasījums pēc stādiem Latvijā uzlabojas arī tāpēc, ka notiek īpašumu konsolidācija.

Lielie meža īpašnieki pērk klāt jaunus īpašumus, bet mazie meža īpašnieki apvienojas kooperatīvos. G. Grandāns stāsta, ka šis faktors veicina vairāk stādīt, nevis atstāt nocirsto mežu cerībā, ka gan jau kaut kas augs tāpat.

Šo domāšanu pamazām aizstāj uzskats – ja kādam pieder mežs, tad viņš grib to efektīvi apsaimniekot.

Pagājušajā gadā privātie meža īpašnieki “Latvijas valsts mežu” kokaudzētavās nopirka ap 16 miljoniem stādu, tāpēc arī eksportu nācās samazināt. Peļņa, pārdodot stādus Latvijā vai ārzemēs, ir vienāda.

Pirmais sējums pavasarī

Plānotās jaunās kokaudzētavas nosaukums būs “Mežvidi” un tās būvei netālu no Kalsnavas ir iegādāts zemes īpašums. Tā būs ietvarstādu ražotne ar sākotnējo kapacitāti 12,5 miljoni stādu, kas nākotnē sasniegs 15 miljonus stādu gadā.

Līgums par poligonu, iekšējo ceļu un ūdens pievada būvniecību jau ir noslēgts ar SIA “Ošukalns celtniecība”, otrs, kas saistās ar 25 reiz 100 metru lielu siltumnīcu būvi, pagājušajā nedēļā tika parak­stīts ar SIA “Termolat”. Pirmā stādu sēšana plānota nākamā gada martā.

Saistītie raksti

Rēķināts, ka vairāk nekā 14 miljoni eiro, kas tiks ieguldīti jaunās kokaudzētavas celtniecībā, atmaksāsies 20 gados. Par to liecina citu jauno kokaudzētavu pieredze, kurās ieguldījumi atmaksājušies 15–20 gados.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
Latvijas Avīze
Latvijā
Beidzot iespēja atgūt naudu, pļāpīgais prokurors un izdegušie mācītāji. Nedēļas notikumu apskats
53 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Pasaulē
Policijas brutalitāte un neoficiālas uzvaras svinības. Baltkrievijā aizvadīta pirmā nakts pēc prezidenta vēlēšanām
4 minūtes
ML
Māra Lapsa
Latvijā
“Mēs esam aizguvuši no vāciešiem pedantisma gēnu un tajā ieslīgstam arvien dziļāk.” Dendrologs Andrejs Svilāns par latviešu daiļdārziem
Intervija 11 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijā sāks iepūst vēsāks gaiss. Sinoptiķu prognoze pirmdienai
32 minūtes
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Varu tikai šausmināties par to, kā cilvēki raksta internetā.” Kas visvairāk kaitina filoloģi Ligitu Paegli? 3
Intervija 16 stundas