Foto – Ziedonis Safonovs

RECENZIJA: Liepājas teātra izrāde “Malēnieši” 0

Balagāns. Nu, protams, tas ir balagāns! Vārda vistiešākajā un vislabākajā nozīmē. Šādi ar prieku varu raksturot Liepājas teātra sezonas noslēguma iestudējumu “Malēnieši” – jautru, muzikālu, košu, kustīgu, bet, kas pats galvenais, asprātīgu un trāpīgu izrādi, ko paši iestudējuma autori definē kā “karnevālu latviešu garā”.

 

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Lasīt citas ziņas

Tomēr izrādās, ar karnevāla tradīcijām mūsu pusē šodien pašvaki. Senāk vai visu ziemu lauku ļaudis staigāja budēļos, bet birģeri pirms gavēņa rīkoja Meteņu spēles. Cilvēki maskojās ne tikai tāpēc, lai pažākstītos dīvainu viepļu veidolā, kā tagad ierasts, sekojot Helovīna modei, bet, lai veiktu būtiskus rituālus – pabiedētu ļaunos garus un sakārtotu savu iekšējo pasauli.

Šķiet, karnevāliem, no kuriem cēlusies arī kumēdiņu rādīšana balagāna teltīs, ir ciešs sakars ar paņēmieniem, ko lietoja viens no modernā teātra ciltstēviem – Mihails Čehovs (lai uzvārds nemulsina – tā paša slavenā rakstnieka Antona Čehova brāļadēls). Viens no Mihaila Čehova aktiermeistarības pamatprincipiem – sākt ar precīzu, iedarbīgu ārējo formu, ar kuras palīdzību tiek radīts saturs, ko šajā formā pildīt. Līdzīgi darbojas arī maskošanās – ikdienas pienākumu pārņemts cilvēks uzliek masku, vienalga, pārģērbjas no galvas līdz kājām par kādu svešu būtni vai pielīmē tikai mazas ūsiņas, un notiek pārvērtība – viņš kļūst par kādu citu. Šādā stāvoklī apziņa ļaujas atbrīvoties un paraudzīties uz pasauli ar pavisam citu asumu un patiesumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsdienās gan laikam no tā baidāmies. Vēloties apstiprināt savas akadēmiskās zināšanas pasaules teātra vēsturē, interneta latviskajā meklētājā ierakstu vārdu “balagāns”. Internets pārjautā – varbūt esmu mēģinājusi saburtot vārdu “baklažāns”? Tomēr ne? Internetam jāsecina, ka latvieši ar šo jēdzienu izprot tikai ko nelāgu un apkaunojošu – burtiskā nozīmē skaļos karuseļus pie Raiņa pieminekļa, bet metaforiski – “Dinamo” neveiksmīgās spēles, Eirovīziju un “Jauno vilni” vai jebko, kas notiek Saeimas ēkā. Veselīgi pasmieties pašiem par sevi dukas nav.

Liepājniekiem tās netrūkst.

 

Balagāns “Malēnieši” ar visām naivitātēm un muļķībām, kas šim žanram piedienas, ir ļoti iedarbīgs – gan elegantajās teātra telpās, gan jo īpaši gaidāmajā Rīgas viesizrādē Mežaparka Zaļajā teātrī – pie odiem, alus un svaiga gaisa.

 

Režisors Juris Rijnieks Raiņa un Jēkaba Zvaigznītes joku stāstus par malēniešiem uz skatuves uzved jau otro reizi, pirmoreiz tas notika 90. gadu sākumā Daugavpils teātrī. Neapķērīgo malēniešu dzīves ainas – gan slavenā gaismas nešana ar maisiem, gan pirmā sastapšanās ar asinskāro “peļu suni” jeb kaķi, gan kārtīga un regulāra izsēdēšanās cietumā un citas nelaimes, kas prātīgus ļaudis neapgrūtinātu, – 90. gadu sākumā noteikti sasaucās ar pirmajiem latviešu centieniem kļūt par demokrātiskās kapitālistiskās pasaules pilsoņiem. Taču izrādās, nekas daudz nav mainījies arī mūsdienās – cietumos šeit ik pa laikam pasēd dažādi aktīvi politikas darboņi, bailes no baisā, sarkanacainā “peļu suņa” līdzinās bailēm no fotoradariem, bet gaismas nešana ar maisiem mājā, kurā aizmirsts izbūvēt logus, nemaz nav bezcerīgāka akcija kā dažādo Eiropas direktīvu pildīšana.

Tomēr balagānu īpaši baudāmu padara Liepājas teātra aktieru raitais, nereti pašaizliedzīgais sniegums, kas ne mirkli nepārkāpj gaumes vai profesionalitātes robežas, lai gan šajā žanrā šo robežu pārkāpt iespējams ļoti viegli, pat nemanāmi. Stilistiski izturētas – uz pārspīlējumu un košu izteiksmīgumu balstītas – ir gan visa malēniešu pulciņa, gan galveno varoņu – Gata Malika atveidotā dūšīgā lempja Oduma un Viktora Ellera tēlotā izdarīgā Rīgas viltnieka Cīruļa-Vīruļa – skatuviskās izpausmes. Tiesa, paša režisora veidotajā dramatizējumā abu vadošo tēlu līnija izrādes otrajā daļā apsīkst malēniešu kopīgajās likstās. Arī muzikāli atmiņā paliekošas ir jestrās kopdziesmas, nevis dziedājumi Oduma un Cīruļa-Vīruļa pasaules klejojumos (mūzikas autors – Niks Matvejevs). Iespējams, mūzikas izpildījumā izmantojot “dzīvos” instrumentus, ne skaļas fonogrammas, šis defekts taptu novērsts. Tā acīmredzot (vai drīzāk – ausīmdzirdot) bijusi režisora iecere – jo trokšņaināks balagāns, jo jautrāk.

 

“Mākslīgais” mūzikas skanējums gan nepiestāv vizuālajam noformējumam (scenogrāfs un kostīmu mākslinieks – Varis Siliņš), jo dekorācija veidota no dabiska koka, lina un lupatu deķiem, aktieri tērpti nātnās drēbītēs un kājās laikam jau pa malēniešu modei darinātas pastalas gariem, uzliektiem purngaliem.

 

Beidzot piekļūstu Latvijas Universitātes vārdnīcu serverim. Tas vēsta – par balagānu saukta pagaidu celtne izrādēm, piemēram, tirgus laukumos; trupa, kas tajā uzstājusies; izrāde, kas tajā notikusi; bet mūsdienu izpratnē – nemāksliniecisks zemas kvalitātes priekšnesums, izrāde ar lētiem efektiem. Es pieturēšos pie jēdziena vēsturiskās izpratnes – žanram atbilstošs, trāpīgs tingeltangelis ir labs veids, kā uz skatuves paspēlēties ar šodienas nejēdzībām.

 

Vērtējums

Režija un dramatizējums 3

Aktierspēle 4

Scenogrāfija un kostīmi 3,5

Mūzika 3,5

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Pilnībā mainījis savu dzīvi! Ar ko tagad nodarbojas kādreiz TV skatītāju iemīļotais Valters Krauze? 19
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Pirmdien Latvijā demonstrēs augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas HIMARS
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 4
Auto jaunumu tirgus bagātīgi piedāvā “skaisto” un nelietderīgo
11:22
Ukrainā diennakts laikā iznīcināti 400 iebrucēji
11:20
Pirmdien Latvijā demonstrēs augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas HIMARS
11:13
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Ukrainā diennakts laikā iznīcināti 400 iebrucēji
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 10
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 92
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs?
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
Ditas Lases ideāla buljona noslēpumi: “Svarīgi izmantot aukstu ūdeni!”
Latvijā ražotas kazas piena un citu garšu želejkonfektes pērk arī Igaunijā 2
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Vai drīkst atlaist, ja nevēlas mainīt darba vietu?
VIDEO. Tasmānijas krastos izskaloti simtiem vaļu
VIDEO. Iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 95
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41
Bijušais mājas vecākais atklāj, ka iekaustīts, kad mēģinājis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt ēkas siltināšanu