Latvijā
Politika

Monika Zīle: Reformas reformu reformēšanai…8


Monika Zīle
Monika Zīle
Foto: Timurs Subhankulovs

“Ja dzīve nemainās uz labu, pacieties – drīz tā griezīsies uz slikto pusi.” Ebreju sakāmvārds

Pirms dažām dienām finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”) pēc tikšanās ar ASV kolēģi teica žurnālistiem, ka Latvijas banku sektoru gaida lielas pārmaiņas.

Ja vēl konkrētāk – mūsu valstī iecerēta viena no ambiciozākajām finanšu jomas reformēšanas programmām Eiropā.

Iznākumā jābūt pilnīgai finanšu procesu caurskatāmībai,

kas bruģēs ceļu Latvijas ilgtspējīgai izaugsmei un vairos kopējo labklājību.

Brīnišķīga perspektīva. Turklāt vienreiz jātiek vaļā no melnā naudas atmazgātāju un “šahermaheristu” zīmoga, kas ir negods valstij un ekonomikas attīstības bremze. Visnotaļ atbalstāms un cēls mērķis. Diez kāpēc, tā iezīmēšanu Jāņa Reira izklāstā klausoties, pasprūk skeptiska nopūta, nevis līksmas gaviles?…

Lūdzu, miniet kādu šobrīd nereformētu mūsu dzīves jomu! Uzdevuma atvieglošanai mēģināsim uzskaitīt pēc kārtas: veselības aprūpe, izglītības sfēra, nodokļu politika, pensiju sistēma, demogrāfija, pašvaldības… Pietiek, reformē visu un groza nesen izmainīto.

Tāda sajūta, ka ejam gulēt un mostamies milzīgā celtniecības laukumā,

kur valda milzīgs troksnis un velti meklēt vienu galveno būvuzraugu, lai uzzinātu, kas galu galā te sliesies. Skaista pils, normāla dzīvojamā ēka vai šķība būdele?…

Liekas, dažam labam celtnes “apakšuzņēmējam” nav pat projekta: piemēram, Ilgai Šuplinskai (JKP). Katra vārda galā piesaucot izglītības jomas reformēšanu, ministre tikai audzē sabiedrības bažas par to, vai skaistu vārdu apvalkā iesaiņotais kompetenču izglītības programmu jēdziens realitātē būs piepildīts ar solīto bagātīgu saturu un nesašaurinās bērnu redzesloku.

Un kāda nākotne gaida Latvijas augstskolas? Gūzma neatbildētu jautājumu profesionālās izglītības iestādēs. Nemaz nerunājot par pedagogu atalgojuma problēmām, kas atgādina slīkšņā iestrēgušu vezumu.

Nuja, reformas… Veselības ministre Ilze Viņķele (“AP”), kā jau pieredzes bagāta “celtniece”, reformu tīruma augsni lāpsto vairākos stūros vienlaikus, bet šī politiskā spēka kolēģis Juris Pūce turpina graizīt un no jauna stiķēt kopā Latvijas karti. Pārmaiņas, kam galu neredz.

Nu jau tas iet pāri veselā saprāta robežām! – dusmojas mans lauku brālēns,

televīzijas ziņu programmu pusratā izslēgdams. Atkal skaļa reformu daudzināšana! Tukši, bla-bla-bla stilā.

Bez šaubām, pārmaiņas vajadzīgas. Dzīves grāpītis palaikam jāapmaisa, lai saturs nesaskābst. Taču sabiedrība vēlētos zināt, kas konkrēts vienā noteiktā kādas reformas posmā izdarīts un vai derēs atspērienam turpmākajai pārmaiņu virzībai. Citādi rodas aizdomas, ka daļa politiķu reformu skandināšanu izmanto bezdarbības aizsegam.

Jau 16. gadsimtā franču filozofs Mišels de Montēņs cita starpā secināja: “Nekas tā neveicina jukas kā visādu labi nepieskatītu jauninājumu ieviešana.”

Saistītie raksti

Pazīstams arī ķīniešu sakāmais: “Kaut tev paveiktos dzīvot pārmaiņu laikos!…”, kur aizplīvurots rūpju dienu novēlējums.

Taču krietni bagātīgāks ir spārnotu teicienu pūrs, kas mudina rosināt pārmaiņas, no tām nebaidoties un sevi pilnveidojot. Gribas ticēt, ka Latvijas politiķiem ir labi izstrādāts valsts celtniecības projekts un tajā izmantotie reformu materiāli pietiekami kvalitatīvi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
“Koronavīrusu izgudrojuši Latvijā? Kāpēc gan ne”. Dez­informācijas plūsma, ko izplata varai tuvie Krievijas un arī Ķīnas mediji 1
16 stundas
LE
LETA
Latvijā
Azartspēles Covid-19 laikā interaktīvajām vidē neatļaus
16 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Noticis incidents veikalā distances neievērošanas dēļ 6
18 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Diennakts laikā konstatēti 16 jauni Covid-19 gadījumi, kopējam slimnieku skaitam sasniedzot 509 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Aizputes novadā kravas automašīna uz pārbrauktuves taranējusi pasažieru vilcienu
47 minūtes
LE
LETA
Veselam
Pacientu saslimšanas ar Covid-19 dēļ Ogres slimnīcā slēgta internā nodaļa un pašizolācijā atrodas jau 27 medicīnas darbinieki
16 minūtes
LE
LETA
Dabā
Saule mīsies ar mākoņiem. Pastiprināsies anticiklona ietekme
2 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Igaunijā ar koronavīrusu inficēto skaits pārsniedzis tūkstoti, mirušo skaits pieaudzis līdz 13
34 minūtes