Foto; Valts Baumanis/LETA

Rīga var palikt bez mikriņiem. Kāpēc un kā interesēs? 0

Augstākā tiesa (AT) augustā apmierinājusi AS “Liepājas autobusu parks” un AS “Nordeka” blakussūdzības lietā par SIA “Rīgas satiksme” (“RS”) rīkoto mikroautobusu iepirkumu un nolēmusi aizliegt “RS” turpināt iepirkuma procedūru bez nepieciešamo grozījumu izdarīšanas.

VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
“Redzams ēku novietojums, militārā tehnika,” skatītājs satraucas, ka Ādažu poligons ir labi redzams Google Maps
Lasīt citas ziņas

Vēl kādu laiku pirms AT lēmuma pilsētā sāka runāt, ka gadījumā, ja process turpināsies šādā veidā, Rīga no nākamā gada varētu palikt bez mikroautobusu satiksmes.

Kādas ir šī lēmuma sekas un vai rīdziniekiem, kuri ikdienā ir pieraduši pārvietoties ar mikroautobusiem, ir pamats bažām?

CITI ŠOBRĪD LASA

AT lēmums – nepārsūdzams

“Rīgas satiksmes” pārstāvji atzīmē, ka AT lēmums nav pārsūdzams. Tādēļ, lai “RS” būtu iespējams turpināt mikroautobusu iepirkuma procedūru, šis lēmums ir jāievēro.

Ņemot vērā tiesas lēmumā norādīto, “RS” ir sagatavojusi grozītu uzaicinājumu pretendentiem iesniegt piedāvājumus un 6. septembrī uzaicinājumi ir nosūtīti pretendentiem.

“RS” pārstāvis Viktors Zaķis teic, ka daudzās sūdzības par iepirkuma procedūras dokumentiem ir ievērojami paildzinājušas plānoto iepirkuma procedūras laiku. \

Patlaban pastāv risks, ka 2019. gada 1. janvārī neizdosies uzsākt pārvadājumus ar mikroautobusiem, pamatojoties uz šajā iepirkumu procedūrā noslēgtu līgumu. Tāpēc “RS” rūpīgi izvērtē juridiski iespējamos variantus, lai mikroautobusu pārvadājumi pēc 1. janvāra tiktu nodrošināti.

Pats iespējamākais risinājums – lūgums tiesai pagarināt iepriekšējās mikroautobusu iepirkuma procedūras darbības laiku, kas ļautu nodrošināt pakalpojumus, līdz tiek atrisinātas ar jauno iepirkumu saistītās nesaskaņas.

“Ja esošo līgumu neļaus pagarināt un jauno vēl neizdosies noslēgt, no 1. janvāra Rīgā mikriņu nebūs. Tiesas atbilde būs zināma līdz septembra beigām,” saka V. Zaķis.

Vēl vienas iespējamas konflikta sekas ir tādas, ka ilgtermiņā var tikt ietekmēta Rīgas mikroautobusu kursēšanas intensitāte “pīķa stundās”, kā arī reisu intervāli maršrutos ar mazu pasažieru skaitu.

Optimismam nav pamata

“Liepājas autobusu parka” valdes priekšsēdētājs Leonīds Krongorns gan uzskata, ka visām iesaistītajām pusēm vēl ir garš ceļš ejams līdz risinājumam. Taču, ja “RS” spēšot operatīvi sagatavot atbilstošu iepirkuma nolikumu, tad pilsētas iedzīvotājiem nebūs jāuztraucas par mikroautobusu pārvadājumu pakalpojumu pieejamību.

“Objektīvi vērtējot, pilsētas iedzīvotāji bez sabiedriskā transporta nepaliks, jo “RS” ir pietiekama kapacitāte, lai nodrošinātu pasažieru pārvadājumus ar autobusiem, trolejbusiem un tramvajiem. Mikroautobusu pārvadājumi ir tikai paralēlā kustība,” piebilst Krongorns.

Lūgts atbildēt, kad, pēc “RS” ieskatiem, ir pēdējais termiņš līguma noslēgšanai ar komersantu par šī pakalpojuma nodrošināšanu Rīgā, lai no 1. janvāra šis pakalpojums būtu nodrošināts, Zaķis nevar atbildēt.

Viņš skaidro, ka iepirkuma procedūrā vēl nav atvērti pretendentu piedāvājumi, un līdz ar to nav zināms pretendentu piedāvātais pakalpojuma izpildes sākšanas laiks.

Zaķa sniegtā informācija liecina, ka pretendentu piedāvājumus plānots atvērt 2018. gada 1. oktobrī. Piedāvājumā pretendentiem jāiekļauj informācija gan par tehnisko, gan finanšu piedāvājumu.

Tomēr, spriežot pēc “Rīgas mikroautobusu satiksmes” (“RMS”) pārstāvja Jāņa Spilves teiktā, īpašam optimismam pamata tomēr nav.

“Mikroautobusu iepirkuma procedūras galvenais šķērslis ir viens konkrēts komersants, kas izmanto situāciju, ka iepirkums ir sarežģīts un var vairākas reizes sūdzēties par vienu to pašu, kā arī vienā reizē var nepasūdzēties par visu, bet to sadalot uz vairākām sūdzībām. Esmu pārliecināts, ka sūdzības būs arī turpmāk,” saka J. Spilve.

Pēc viņa domām, sūdzības ir saistītas ar vēlmi mazināt izvirzītās kvalitātes prasības pakalpojumam, kā arī šo prasību kontroli līguma izpildē. Tas ļautu vieglāk izpildīt līgumu un uzņemties mazākus riskus kvalitātes nodrošināšanā.

Par to liecinot tas, ka primāri visas sūdzības ir vērstas uz to, lai tiktu vērtēts nevis saimnieciski izdevīgākais piedāvājums, bet lētākais piedāvājums, kā arī tiek apstrīdēti līguma projekta punkti, kas paredz atbildību par nekvalitatīvu līguma izpildi.

Kas un kā interesēs?

Savukārt “Liepājas autobusu parka” (“LAP”) valdes priekšsēdētājs Leonīds Krongorns “Latvijas Biznesam” pauž, ka AT lēmums ir apliecinājums tam, ka iesniegtās sūdzības par iepirkuma nolikumu, ar kuru privileģētās pozīcijās ir nostādīts ar “RS” saistītais uzņēmums “RMS”, ir bijušas pamatotas.

“AT ir atzinusi, ka “RS” nespēj piedāvāt objektīvi sarīkotu sarunu procedūru un tas ir gatavots, aizstāvot viena pretendenta intereses. Jau no paša sākuma iepirkumā definētie kritēriji ir bijuši absurdi un konkurenci tiešā veidā ietekmējoši, turklāt Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) iepriekš ir norādījis uz nolikuma nepilnībām, kas pasūtītājam bija jānovērš,” norāda Krongorns.

Pikantumu situācijai piešķir arī tas, ka “LAP” valdē un padomē atrodami tādi valstī pazīstami uzvārdi kā Šlesers un vairāki uzvārdi Krongorns, no kuriem viens pieder ar Andra Šķēles ģimeni cieši saistītajam finansistam Harijam Krongornam.

SAISTĪTIE RAKSTI

Savukārt AS “Nordeka” pieder gāzes importētāju uzņēmuma AS “Itera Latvija” īpašniekam Jurim Savickim. Citiem vārdiem sakot – izskatās, ka trīs miljonāri koordinēti uzbrūk “Rīgas satiksmei” – vienam no svarīgākajiem aktīviem, kuru kontrolē Rīgā nocietinājusies partija “Saskaņa”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
“Redzams ēku novietojums, militārā tehnika,” skatītājs satraucas, ka Ādažu poligons ir labi redzams Google Maps
Vai Levita kungs ir interpretējis Satversmi? 37
VIDEO. Mūzikas grupa “Bermudu divstūris” asprātīgi reaģē uz “čuhņas skandālu” 8
Lasīt citas ziņas
Deputāts: Ja Eiropa salūzīs Putina energoterora priekšā, tad mēs nevarēsim būt droši nekad vairs
Juridiskā komisija vēlreiz nobalso pret jauna klimata un enerģētikas ministra posteņa izveidi 6
Cik Latvija ir gatava maksāt par gāzi? Komentē Ojārs Skudra
Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana
VIDEO. Brīvprātīgie ukraiņi savāc Krievijas karavīru mirstīgās atliekas, lai apmainītu pret mirušajiem Ukrainas karavīriem 23
14:12
VIDEO. Emocionāls brīdis, kad šimpanze atkalapvienojas ar savu jaundzimušo
14:03
Vai pret Krieviju noteiktās sankcijas strādā?
13:56
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
Dzalbs: Tiek prognozēts, ka gripa šogad varētu būt diezgan smaga un skart lielu iedzīvotāju daļu
VIDEO. Brīvprātīgie ukraiņi savāc Krievijas karavīru mirstīgās atliekas, lai apmainītu pret mirušajiem Ukrainas karavīriem 23
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
Vai Levita kungs ir interpretējis Satversmi? 37
VIDEO. “Man ir ļoti liela abonēšanas maksa”: seksapīlā Liene Ušakova stāsta, kā ikdienā pelna iztiku maksas vietnē
“Skatās, kuras vietas tiek savestas kārtībā.” Rajevs par krievu stratēģiju, kā tiek izvēlēti mērķi uzbrukumiem
“Ūdens nav, elektrības nav, taču galvenais – krievu nav!” Hersonas centrā neapklust mūzika un neapstājas dejas
VIDEO. Emocionāls brīdis, kad šimpanze atkalapvienojas ar savu jaundzimušo
Vai pret Krieviju noteiktās sankcijas strādā?
FOTO. Pieczvaigžņu viesnīcā Rīgā bērni iededz krāšņu Ziemassvētku egli
Linkaits: Latvija līdz gada beigām būs saņēmusi kopumā piecus jauno elektrovilcienu sastāvus
Vai triecieni pa energostacijām ir pieļaujami pēc kara noteikumiem? 29
VIDEO. Mūzikas grupa “Bermudu divstūris” asprātīgi reaģē uz “čuhņas skandālu” 8
Kas dzīvo Krimā – ukraiņiem vai krieviem lojālie? 1
VIDEO. Porziņģis gūst 41 punktu un labo karjeras rezultativitātes rekordu
FOTO. Ogrē elektrības cenas Ziemassvētkus neaizēno: iedegti skaisti rotājumi visā novadā 18
Satiksmes ministrs: “Rail Baltica” pamattrases būvniecība Latvijā varētu sākties nākamā gada otrajā pusē
Žurnāls: Pavasarī Krievijā sprieduši par kodolieroču pielietošanas varbūtību
Kols: Eiropā izpratne par Krievijas noziegumiem rodas palēnām 18
Saeimas veidošana: steigā lemj par jauniem amatiem
“Ja bez maksas, es ņemu!” Šoziem latviešu interese par malku mežā dubultojusies
Atis Klimovičs: Tumsa un aukstums raisa bažas
“Nulle kovida” politika Ķīnā daudzviet izraisa masveida protestus pret ierobežojumiem