Foto – Anda Krauze

Rīt durvis ver Marka Rotko mākslas centrs
 0

Rīt Daugavpils cietokšņa rekonstruētajā Artilērijas arsenāla ēkā atklās pirmos desmit dzīves gadus Daugavpilī (toreizējā Dvinskā Krievijā) pavadījušā XX gadsimta 40. gadu ievērojamākā ASV mākslinieka, abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko mākslas centru.

“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Lasīt citas ziņas

Tas ir viens no izcilākajiem šā gada un varbūt pat 21. gadsimta kultūras notikumiem ne vien Latgales, bet visas Latvijas mērogā, jo šāds ievērojamam gleznotājam veltīts mākslas centrs ir vienīgais Austrumeiropā.

 

Seši oriģināli

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņvasar piedaloties XIII Latviešu dziesmu svētkos ASV, Rotko darbus redzēju ne vien mākslas muzejā Čikāgā, bet pat tā dēvētajai dārzu pilsētai vietējo izpratnē nelielajos kaimiņos Milvokos. Pirmo reizi redzot oriģinālus, apjautu, ka vienīgi tie spēj atklāt gleznu dziļumu, intensitāti, filozofiju.

Nupat Rotko mākslas centrs Daugavpilī kļuvis bagāts ar sešiem oriģināliem no mākslinieka ģimenes kolekcijas. Salīdzinājumam: Eiropas pilsētās Madridē, Štutgartē, Kopenhāgenā, Berlīnē, Ķelnē, Esenē lielākoties ir pa vienam Rotko oriģināldarbam. Teita Modernās mākslas galerijā Londonā īpašā Rotko zālē aplūkojami deviņi darbi. Āzijā plašākā kolekcija ir Kavamura muzejā Japānā – vienpadsmit darbi. Amerikā – Nacionālajā galerijā Vašingtonā.

Rotko dēls, ņujorkietis Kristofers Rotko un Vašingtonā dzīvojošā mākslinieka meita Keita Rotko-Prizela Daugavpilij par brīvu beztermiņa nomā deponējuši katrs pa trim darbiem. Starp citu, izsolē viena Rotko oriģināla cena ir lielāka nekā viss Daugavpils gada budžets. Ģimene saglabājusi tiesības oriģinālus mainīt ik pa trim gadiem. Cilvēkiem būs interese braukt vēlreiz, priecājas Daugavpilī. Izraudzītie darbi pārstāv visus Rotko glezniecības attīstības posmus: reālistisko, sirreālistisko, pārejas un viņa klasisko stilu – abstrakto ekspresionismu.

 

Pārvarot šaubas


Daugavpils domes kultūras pārvaldes vadītāja Eleonora Kleščinska neslēpj, ka ceļā uz Marka Rotko mākslas centru bija jāpārvar liela neticība, bažas, dārgo izmaksu radīta nepatika. Tāpēc viņa teic paldies, ka centra aizsākums – reprodukciju zāle – bijusi atvērta, un iepriekš pat pilnīgi agresīvi noskaņoti cilvēki tajā ienākot mainījuši savu attieksmi. Un tomēr: vai sešu oriģinālu dēļ jārestaurē pieci tūkstoši kvadrātmetru par četriem miljoniem latu? Ar šo viedokli nācies saskarties ilgi. Taču, cietoksnī ienākot, cilvēki saprot, ka te ir ne vien telpas ar Rotko darbiem, bet gan mākslinieka vārdā nosaukts daudznozaru mākslas centrs. Tajā varēs aplūkot kā latviešu un latgaliešu, tā ārzemju mākslinieku darbus, viesosies zinātnieki, būs vieta visdažādākajām kultūras norisēm, diskusijām, koncertiem, teātra izrādēm, sarīkojumiem, kuri vienmēr saistījušies ar Daugavpils vārdu, kā, piemēram, tradicionālais starptautiskais akordeonistu festivāls. Tradicionālajam mākslinieku plenēram, kas turpmāk sauksies “Starptautiskā rezidence Marks Rotko”, pieteikušos mākslinieku kandidatūras izskata komisija Mākslas akadēmijas rektora Alekseja Naumova vadībā.

 

 

Neziņas radīta 
aizrautība

Liekas neticami, ka grandiozā centra aizsākums ir viena cilvēka – Faridas Zaletilo – ideja. Viņai nav mākslas zinātnieces diploma, sieviete sevi dēvē vienkārši par mākslas mīļotāju. Viņa atceras, ka 1993. gadā Daugavpilī ieradās Bērklija universitātes profesors Džeimss Breslins no ASV, lai iegūtu materiālus topošajai monogrāfijai par Marku Rotko. Daugavpilī šis vārds nevienam itin neko neizteicis. “Man likās dīvaini – kā tas var būt,” atceras Farida Zaletilo. Prāga lepojas ar Kafku, Londona ar Konanu Doilu, kāpēc Daugavpilī neko nezina par savu novadnieku? 1998. gadā kļūstot par Daugavpils novadpētniecības muzeja darbinieci, Farida Zaletilo nolēma šo tukšumu aizpildīt. Rotko kļuva viņas aizrautība un personīgā intriga. “Tiesa, nekad nedomāju, ka viss izvērtīsies tik grandiozi,” viņa neslēpj.

Pirms gadsimtu mijas Faridai izdevās nokļūt Holandes valsts muzeja ārzemju mākslas arhīvā. Tur viņa negaidīti atklāja Rotko personības vērienu, kas burtiski šokējis. Kopš tā laika Farida Zaletilo nemitīgi klauvēja pie Daugavpils varas iestāžu durvīm.

1999. gadā Vēstures arhīvā Rīgā izdevās atrast dokumentus no pirmās Krievijas tautas skaitīšanas datiem. Tur bija rakstīts, ka toreizējā Šosejas, tagadējā 18. novembra ielā dzīvojis farmaceits Jēkabs Rotkovičs, nākamās slavenības tēvs.

Farida divus gadus meklējusi Rotko bērnu adreses. 2003. gadā viņi ieradās uz tēva simt gadu jubilejas sarīkojumiem. No Nacionālās galerijas Vašingtonā atveda 21 viņa darbu oriģinālu, ko varēja aplūkot Nacionālajā mākslas muzejā Rīgā. Tā bija pirmā Rotko izstāde Austrum-
eiropā, vēlāk tā aizceļoja uz Ermitāžu Sanktpēterburgā. Bet Daugavpilij Austrijas tipogrāfijā nodrukāja 39 Rotko muzejiskas kvalitātes reprodukcijas.

 

Izcila dzīve 
un mīklaina nāve

Marks Rotko (īstajā vārdā Markus Rotkovičs; 1903 – 1970) piedzima kā ceturtais bērns Dvinskas farmaceita ebreja Jēkaba Rotkoviča ģimenē. Tēvs bijis ideālists, trūcīgajiem zāles savā privātajā aptiekā devis bez maksas. Kad Markam bija desmit gadi, 1913. gadā ģimene emigrēja uz Amerikas Savienotajām Valstīm, uz dzīvi apmetoties Portlendā Origonas štatā. Ģimeni skāra tipisks ebreju liktenis 20. gadsimta sākumā. Viņi bēga no augstākās izglītības kvotām un pret ebrejiem vērstajiem grautiņiem. 1921. gadā Rotko iestājās Jēlas universitātē, vēlāk pārcēlās uz Ņujorku un mācījās gleznošanu Maksa Vēbera klasē mākslas studentu līgā.

Marks Rotko mirst 1970. gadā Ņujorkā. Pēc oficiālās versijas – izdarot pašnāvību.

Farida Zaletilo gan nebaidās atklāt, ka nepiekrīt ASV visai izplatītajam uzskatam par gleznotāja pašnāvību. ASV Kongresa bibliotēkas darbinieki viņai teikuši, ka neatkarīgā žurnālistu izmeklēšanā uz tūkstoš lappusēm dokumentāri pierādīts – Rotko slepkavību pasūtījis galerijas Malboro dīleris.

Minētā galerija bijusi gleznotāja sadarbības partneris, ar ko viņš pēdējā laikā tiesājies par ļoti lielām summām. Pusgadu pēc Rotko nāves mīklainos apstākļos savā gultā nomira ne ar ko hroniski neslimojusī mākslinieka sieva Mela, kura bija par viņu divdesmit gadus jaunāka. Rotko no dzīves šķīrās 66, viņa sieva – 46 gadu vecumā.

Pēc tam visi Rotko darbi, kurus viņš bija novēlējis paša dibinātajam Rotko fondam un kura pārvaldē bija uzticami cilvēki, pazuda, un mākslinieka bērni tos atrada caur privātdetektīviem. Tiesas process par Rotko mantojumu ilga septiņus gadus, avīzes to sauca par mākslas votergeitu. Tēva nāves brīdī viņa meitai Keitai bija 20 gadi, viņas brālim – seši. Lai neierosinātu tiesas procesu, galerijas dīleris Keitai esot piedāvājis atkāpšanās čeku par vienu miljonu dolāru, ko jaunā sieviete saplēsusi. Nāves brīdī Rotko bija dzīves zenītā, pats iecienītākais un “dārgākais” mākslinieks Amerikā, kurš slēdza līgumus par astronomiskām summām, par kādām citi varēja tikai sapņot.

 

Rotko vārds 
būs atslēga

Protams, Rotko nav ne Purvītis, ne Rozentāls, par kuru vairākumam latviešu ir vienādi pozitīva attieksme.
Daugavpilī daudzi jautājuši: kādēļ pilsētas vārds jāsaista ar pasaulē atzītu, taču pretrunīgu mākslinieku?

“Ja māksla izraisa strīdus, tas tikai apliecina par kā jauna un nozīmīga rašanos,” saka Farida Zaletilo. “Visiem Rotko nemaz nav jāmīl, taču viņa vārds būs īpaša atslēga pasaules interesei par Daugavpili.”

Daudzi uzskata, ka iluzorā ziemeļzemes gaisma, izkliedēta kā dūmaka, Rotko klasiskajos darbos ienākusi no Daugavpilī pavadītās bērnības. Mākslinieks teicis, ka vēlāk dzīvē nekad neesot redzējis tādus saulrietus kā pie Daugavas. Savai meitai stāstījis par došanos uz skolu ziemā ar slidām pa aizsalušo Daugavu, par ģimenes piknikiem upes krastos, par braucieniem ar prāmi pāri Daugavai uz kreiso krastu, kur notika gadatirgi ar karuseļiem.

 

Lauvas tiesa – Eiropas fondu līdzekļi

Marka Rotko mākslas centra izveides projekta vadītāja Inga Krekele stāsta, ka ēkas restaurācijā naudu ieguldīja trīs dažādi Eiropas fondi, sniedzot 85 procentus no kopējām četru miljonu latu izmaksām. Trīs procentus ieguldīja valsts, 12% – pašvaldība.

Piecus tūkstošus kvadrātmetru lielā Artilērijas arsenāla ēka, kurā vēlāk atradās arī ēdnīca un kazarmas, ir tikai neliela daļa no Daugavpils cietokšņa. Divdesmit gadus ēka stāvēja neizmantota un “iekonservēta”. Bija jāmaina jumts, logi, jāievelk iekšējās komunikācijas, elektrība. Tagad labiekārtota arī apkārtējā teritorija – restaurēts valnis tā sākotnējā, cara laika 19. gadsimta sākuma izskatā.

Saglabātas vēsturiskās granīta kāpnes, margas, trepes uz bēniņiem.

Arsenāla ēkas kreisā spārna viss pirmais stāvs veltīts Markam Rotko. Telpā ar īpašu apgaismojumu, apsardzi un aptumšotiem logiem atradīsies jau minētie seši Rotko oriģināldarbi. Retrospekciju zālē pastāvīgi būs aplūkojamas deviņas no 39 centra rīcībā esošām Rotko gleznu reprodukcijām, kuras mainīs četras reizes gadā. Te izvietos arī mākslinieka meitas un dēla atvestās gleznotāja personiskās lietas.

Divas lielas zāles aizņem digitālā ekspozīcija par Rotko dzīvi un daiļradi, ieskicējot mākslinieka pirmos desmit dzīves gadus Daugavpilī. Varēs noskatīties arī Rotko dzīvi un daiļradi raksturojošas sešas dokumentālās un mākslas filmas. Vienā no tām – ebreju izcelsmes franču dokumentālista parīzieša Izi Morgenšterna lentē – ieskicēta Daugavpils vide un kultūrtelpa, kurā veidojās Rotko personība. Bibliotēkā daļa no Rotko veltītajām grāmatām ir tādas, kas atrodamas tikai šajā centrā.

Otrajā stāvā izveidota liela Laikmetīgās mākslas zāle. Patlaban tā piepildīta ar daļu no 250 darbu apjomīgās kolekcijas, kas veidojusies astoņos līdzšinējos starptautiskajos plenēros. Mazākā – Intro zāle – paredzēta multimediju laikmetīgiem projektiem, personālizstādēm.

Ierīkota arī īpaša telpa bērnu radošām izpausmēm.

Vēsturiskās ampīra ēkas velvjveida arhitektoniskā konstrukcija rada lielisku akustiku koncertiem un izrādēm. Rezidencēm iekārtotas darbnīcas un neliela viesnīciņa, kuras desmit istabiņās vienlaikus var apmesties četrpadsmit mākslinieki.

Kā saka centra direktora vietnieks Māris Čačka, tapis brīnišķīgs kultūras templis, kas sevī ietver visdažādākās kultūras formas, kas veido reģiona attīstību, nodrošinot starptautiskas auditorijas klātbūtni Daugavpilī. No nākamā gada centrā digitāli būs redzamas Daugavpilī vai tās tuvumā radoši attīstījušos novadnieku – Igora Dobičina, Mihaila Stroka, Pētera Martinsona un citu ekspozīcijas. Tā ir liecība, ka šajā Austrumeiropas krustpunktā mēdz dzimt, būt, rasties un attīstīties radošas personības un šo vietu nedrīkst pazaudēt kā kultūrvidi.

 

Investīcijas Marka Rotko mākslas centra izveidē 2011 – 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekta nosaukums Pašvaldības 
finansējums ES fondu 
finansējums Valsts 
finansējums Kopā pa objektiem ar PVN

Daugavpils Rotko mākslas centra ēkas

rekonstrukcija un pieguļošās teritorijas labiekārtošana

295 957,70 2 096 367,04 73 989,43 2 466 314,17

Artilērijas Arsenāla ēkas rekonstrukcija

Daugavpils Rotko mākslas centra izveidei

151 673,98 980 047,29 35 001,69 1 166 722,96

Radošo industriju attīstība

Latvijas un Lietuvas pārrobežu reģionā

46 564,25 329 830,18 11 641,07 388 035,50
Pašvaldības papildu izmaksas 23 360,79

23 360,79
Kopā investīcijas būvniecībā


4 044 433,42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mākslas Abc

Ko nozīmē abstraktais ekspresionisms?

Kā stāsta Farida Zaletilo, tā nav figurālā glezniecība, tajā nav atpazīstamu priekšmetu, ainavu, portretu. Bet kādas gan konkrētas formas var būt jūtām – priekam, kaislei, šaubām, saviļņojumam? To izpausmēm vajadzēja atbilstošu mākslas valodu, un Marks Rotko to atrada krāsā. Ar krāsu palīdzību viņš savus iekšējos emocionālos pārdzīvojumus centās nodot skatītājiem. Un ir bijuši gadījumi, kad cilvēki stāv pie Rotko gleznām un raud.

 

Marka Rotko Mākslas centrs

Centra kopējā kvadratūra – 5000 m2; izstāžu laukumi ekspozīcijām – 2000 m2 (šobrīd lielākā izstāžu platība Latvijā); vienlaikus centrā varēs aplūkot sešas atšķirīgas izstādes.

Konferenču zāles, rezidenču sektors, fondu telpas retrospekciju glabāšanai, kafejnīca “Arsenāls” – 3000 m2.

Marka Rotko mākslas centra būvdarbi ilga no 2011. gada maija līdz 2012. gada oktobrim.

Tuvākie sarīkojumi

Marka Rotko mākslas centra kolekcijas izstāde “Zelts” – līdz 31.07.

Lielbritānijas gleznotāja Pītera Griffina izstāde – līdz 31.07.

Latgales reģiona mākslinieku Mākslas dienu izstāde – līdz 31.07.

Salamona Geršova glezniecība – līdz 31.12.

Pētera Martinsona keramika – līdz 31.12.

Konference “Rotko un abstraktais ekspresionisms” – 
8. – 12.05.

Starptautiskā rezidence “Marks Rotko” – 6. – 26.09.

Rotko 110. dzimšanas dienas sarīkojums – 25. 09.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Krimināls
Cēsu novadā vīrietis caur logu šauj istabā, lai aizbiedētu nelūgtus viesus. Policija nodarījumā saskata slepkavības mēģinājumu
Lasīt citas ziņas
Panākta konceptuāla vienošanās par ieceri konfiscēt Krievijas transportlīdzekļus, ja tie nepamestu Latviju
Krimināls
Cēsu novadā vīrietis caur logu šauj istabā, lai aizbiedētu nelūgtus viesus. Policija nodarījumā saskata slepkavības mēģinājumu
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
VIDEO. “Vilks bija ļoti drošs!” – strādnieks Ludzas novadā satiek un nofilmē vilku ar netipisku uzvedību
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
23:03
VIDEO. Floridā aligatora žokļos atrod sievietes līķi
22:35
Receptes
Košā burkānu kūka ar glazūru un šokolādes skaidiņām
22:04
Veselam
“Mēs nedomājām, ka ir tik slikti…” Onkoloģijas pacientu pārstāvis komentē VK revīzijā atklāto
Iedzīvotāju sašutumu izraisa automašīna ar provokatīvu uzrakstu krievu valodā. Policija atklāj, kā rīkosies
VIDEO. Ekskluzīvi. Putins atpūšas Somijā – gaužām neveikls, kautrīgs un absolūti “tautiskā stilā”
“Pieturā stāv ome ar mazdēlu. Garām brauc auto un apšļāc stāvētājus…” stāsts ar negaidītām beigām piedzīvots Pārdaugavā
Dārzs
Kad ražu vākt, bet kad dārzu labāk netraucēt? Dārza darbu kalendārs no 25. septembra līdz 2. oktobrim
Krievu okupanti okupētajā Doņeckā veido kara skolu. “Neprāta darbs! Tas ir ļoti tuvu frontes līnijai,” uzskata Pizele
Danusēvičs par azartspēļu zāļu slēgšanu Rīgā: Jāatstāj kaut kāda vieta tiem, kam tā ir izklaide
Receptes
Košā burkānu kūka ar glazūru un šokolādes skaidiņām
VIDEO. Floridā aligatora žokļos atrod sievietes līķi
Politologs Daukšts: “Pasaule tuvojas ļoti nopietnai kulturāli etniskai krīzei, kas var sākties Kalnu Karabahā”
FM rosina hipotekāro kredītprocentu maksājumus uz laiku iekļaut IIN attaisnotajos izdevumos
Kokteilis
“Vai esi izdarījusi kaut ko tādu, lai vīrietim tev gribētos dāvināt ziedus?” Jānis atklāj, kāpēc vīrieši pirmajā randiņā sievietēm nedāvina ziedus
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
Rajevs pametīs AS frakciju un atkārtoti kļūs par Iekšlietu ministrijas parlamentāro sekretāru
CEĻOJUMA APRAKSTS. Kā Aija brauca Venēciju iepazīt, izbaudot picas un iegūstot cieņu pret Latvijas odiem
Triecienā pa Krievijas Melnās jūras karaflotes štābu nogalināti desmitiem krievu virsnieku, ieskaitot flotes komandieri
Jaunā apkures sezona sāksies ar zemākiem siltumenerģijas tarifiem nekā pērn
Kokteilis
FOTO. “Megana ir kā dīva! Bet princis Harijs – viņas pavadonis” – Saseksas hercogi ierodas kinozvaigžņu ballītē Santa Barbarā
Naktī gaidāma pirmā rudens salna. Vai auksts būs arī pa dienu? Laika prognoze otrdienai
Nauda iestrēgusi: jau nedēļu kavējas Krievijas pensiju izmaksa
Auklīti izmet no darba pēc rozā vīna baudīšanas kopā ar bijušo britu premjeru
Kokteilis
VIDEO. “Tas bija liels pārsteigums!” – Raimonds Vējonis pirmo reizi publiski komentē, ko bija iedzēris no “kolas” pudelītes skatītāju tribīnēs basketbola spēles laikā
Kokteilis
FOTO. “Pat prātā nenāk uzturēt savus bērnus!” – Liene Kiviča Londonā it kā iegādājas zīmola somiņu par teju 6000 eiro, un nokaitina soctīklu lietotājus
Vien 50 gadu vecumā nomiris Saeimas deputāts Atis Deksnis