Foto Reuters/Scanpix/LETA

Roberts Zīle: Krīze ir iespēja panākt ekonomikas izaugsmi 3

Roberts Zīle,Eiropas Parlamenta deputāts

Latvijas Banka: Latvijas IKP kritums mazāks, nekā iepriekš prognozēts

Pagājušajā nedēļā Nacionālās apvienības pārstāvji tikās ar Latvijas Bankas prezidentu Mārtiņu Kazāku, lai pārrunātu ekonomikas aktualitātes un iezīmētu iespējamos nākotnes scenārijus.

Tas bija mans ierosinājums atjaunot to, kas agrāk bija laba tradīcija un ko visvairāk no Saeimas partijām piekopa Nacionālā apvienība, – regulāras tikšanās (vismaz reizi gadā) ar Latvijas Banku, parasti rudenī, laikā, kad tiek veidots nākamā gada valsts budžets, ar mērķi saprast makroekonomisko un tautsaimniecības situāciju un prognozes tuvākajai nākotnei.

Iesaku arī citām partijām biežāk tikties ar Latvijas Bankas ekspertiem, lai labāk izprastu aktuālo makroekonomikas situāciju Latvijā.

Latvijas Banka bija sagatavojusi analītisku prezentāciju, kurā, protams, paliek arī gana daudz neskaidrību, kas lielā mērā saistās ar Covid-19 tā saucamo otro vilni, kas ietekmē Latvijas eksporta tirgus.

Notiekošais citās Eiropas valstīs ietekmē gan Latvijas ekonomikas izaugsmi, gan nodokļu ieņēmumus. Aprīlis ekonomikā bija kritiskākais mēnesis. Pozitīvi, ka daudzi tautsaimniecības sektori pa vasaru ir atkopušies.

Šobrīd ir vērojama izaugsme, bet tā ir nedroša, jo rudenī un ziemā daudzās Eiropas valstīs ir sagaidāmi striktāki ierobežojumi, un mēs to jutīsim savā ekonomikā, samazināsies arī nodokļu ieņēmumi.

Jūnijā Latvijas Banka prognozēja kritumu 7.5 procentus no IKP, bet realitāte izrādījās labāka – šobrīd izskatās, ka gada IKP kritums varētu būt pieci procenti.

1.2 miljardi no ECB Latvijas tautsaimniecības stimulēšanai

Lai panāktu valsts ekonomikas izaugsmi, bez publiskās naudas ekonomikā jāieplūst arī privātajām investīcijām, galvenokārt caur banku sektoru.

Pozitīva ziņa, par ko mūs informēja Latvijas Banka, ir tā, ka komercbanku grupa Latvijā izmantos Eiropas Centrālās bankas (ECB) instrumentu, kā rezultātā caur komercbankām Latvijas tautsaimniecībā ieplūdīs 1.2 miljardi eiro.

ECB caur valstu centrālajām bankām (šajā gadījumā – Latvijas Banku) piedāvā ļoti lētu aizdevumu, faktiski piemaksājot, ka komercbankas ņem šo naudu, jo procentu likmes ECB ir negatīvas šajā gadījumā, ar nosacījumu, ka naudai jātiek ieguldītai tautsaimniecības kreditēšanā. Latvijas Banka uzraudzīs, lai šis nosacījums tiek pildīts.

Runājot par komercbanku uzraudzību, šķiet, ka šobrīd centienos apkarot naudas atmazgāšanu esam, tā teikt, iebraukuši otrā grāvī – stingri izpildot noteikumus, ko izstrādājis Finanšu izlūkošanas dienests, bankas daudziem klientiem liedz operēt ar līdzekļiem, neļauj pat atvērt kontu.

Latvijas Bankas ieskatā, šī situācija būtu jālabo. Varētu teikt, ka šobrīd komercbankas strādā itāļu streika režīmā – pārbauda savus klientus tiktāl, ka viņi nevar strādāt.

Latvijas nākamā gada budžets – pārāk saspringts esošajai situācijai

Tikšanās laikā arī diskutējām par to, ko darīt turpmāk, cik tālu varam iet uz priekšu, un es neslēpu, ka, manuprāt, plānotais nākamā gada valsts budžets ir pārāk saspringts, kas nav atbilstoši situācijai.

2008.-2009.gada krīzē mums nebija citas iespējas kā taupīt, taču šoreiz ir pilnīgi cita krīze, kas liek stimulēt ekonomiku ar publisko finansējumu.

Cilvēkiem jābūt drošības sajūtai, ka viņu algas turpmāk augs un viņi būs sociāli vairāk aizsargāti nekā pašlaik, kas ļautu skatīties optimistiskāk nākotnē un līdz ar to tērēt. Savukārt tērēšana nozīmē, ka ekonomika būs stabila.

Mani dara bažīgu tas, ka budžetā paredzēts 3.9 procentu deficīts pie ļoti konservatīvas izaugsmes prognozes uz nākamo gadu. 2023.gadā jau plānots budžeta deficīts 1.3 procenti, kā rezultātā Latvijas valsts parāds būs zem 50% no IKP.

Pats par sevi fakts, ka valsts parāds ir relatīvi zems, ir laba ziņa, taču, atrodoties vienā monetārajā savienībā ar virkni valstu, kas šo parādu pieaudzēs astronomiskos apmēros, rada bažas.

Vēl jo vairāk, ir sākusies kopīga ES parāda veidošana un Eiropas Centrālā banka izsaka viedokli, ka šādam kopīgam instrumentam (“Jaunās paaudzes ES”) jākļūst par pastāvīgu. Sagaidāms, ka Grieķijas valsts parāds pārsniegs 200 procentus no IKP, Itālijas – 160, Spānijas parāds būs tuvu 130 procentiem no IKP, Francijai – ap 120 procentiem.

Tas parāda, ka, iznākot no šis krīzes, Eirozonas valstis cīnās par ekonomikas izaugsmi kā galveno mērķi, tam pakārtojot visus pārējos, to skaitā makroekonomiskās stabilitātes kritērijus.

Lai cik optimistiski skatītos uz nākotni, skaidrs, ka tuvākajā desmitgadē lielai daļai Eirozonas valstu samazināt uzkrāto parādu kritēriju pašām nav ne mazāko izredžu.

Daudzām valstīm parāds ir tik liels, ka tām būs grūti atgriezties finanšu tirgos bez lieliem izdevumiem, kad beigsies Eiropas atjaunošanas fonda nauda.

Tas var novest pie ļoti atšķirīgiem līmeņiem, cik par parādu maksās Vācija un cik – Itālija, kas novedīs pie spriedzes eirozonā un atkal būs spiediens kopīgot parādu daļu.

Iespēja, kas jāizmanto

ES noteiktie ierobežojumi, ka dalībvalstu budžeta deficīts nedrīkst pārsniegt 3 procentus un uzkrātais parāds – 60 procentus no IKP, šobrīd ir apturēti.

Paredzams, ka jautājums par budžeta deficīta un valsts parādu ierobežojumiem ES dienaskārtībā atgriezīsies ne ātrāk kā 2022.gadā.

Eiropas finanšu ministri pirmo reizi pēc ilgāka laika tikās klātienē Berlīnē, un viņi nemaz nesāka debatēt par to, kad atjaunot Izaugsmes un stabilitātes pakta makroekonomiskos ierobežojumus, kas pašlaik ir atcelti. Latvijai šī iespēja ir jāizmanto.

Latvijas un citu ES valstu kontekstā varam iedomāties salīdzinājumu: ir tēvs, kurš vada ģimenes biznesu, un trīs dēli, no kuriem divi nepārtraukti aizņemas un tērē naudu, savukārt jaunākais dēls dzīvo taupīgi.

Tēvs ik pa laikam aizņemas naudu un izdala visiem dēliem, gan tiem, kas diezgan vaļīgi dzīvo, gan taupīgajam pastarītim. Bet no tā, cik taupīgi dzīvos pastarītis, ģimenes bizness nav atkarīgs.

Tāpat ir ar eirozonu. Lai ko Latvija darītu ar valsts parādu, grieķus un itāļus tāpat būs jāglābj, dodot šīm valstīm grantus, ko investēt ekonomikā.

Saistītie raksti

Šis ir laiks, kad gudri investēt, nevis taupīt. Valsts parādu rēķina attiecībā pret iekšzemes kopproduktu. Ja notiek ekonomikas izaugsme un IKP palielinās, samazinās budžeta deficīta līmenis, palielinās arī nodokļu ieņēmumi.

Arī Eiropas Centrālās bankas pārstāvis Fabio Panetta laikrakstā “The Financial Times” uzsvēris, ka ekonomikas izaugsme ir vienīgais veids, kā akumulēt publiskos un privātos parādus.

Latvijai galvenais ir iekustināt ekonomikas izaugsmi, un šī krīze mums dod tādu iespēju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 1
1 stunda
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
28 minūtes
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 9
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams pērkons un krusa. Laika prognoze piektdienai
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Atkal tiks mainītas prasības skolām. Vidusskolas var palikt bez valsts naudas 10
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku 6
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 4
7 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 5
10 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 1
6 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 2
9 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai šis ir pareizais laiks, lai veiktu autoratlīdzību nodokļa reformu? Kariņš atzīst nepilnības
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 9
8 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žurnāliste un ētera personība Danute Juste: “Sapņoju, ka būšu nākamais Tarantīno un nedzīvošu Latvijā…”
Intervija 7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
9 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 29
21 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ugunsgrēku dzēsīs zirga pajūgā un ar spaini rokās. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem?
48 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Šoferis netiek galā ar agresīvu pasažieri bez sejas maskas, iesaista policiju 3
9 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 44
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 48
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Īrisa un Irīda
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 2
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 23
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šis ir mans laiks: dziedātājai Aminatai jauna dziesma
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
1 stunda
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
17:20
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ugunsgrēku dzēsīs zirga pajūgā un ar spaini rokās. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem?
17:00
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 1
16:38