Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Latvijā Covid-19 slimnieku kontaktpersonām jauni noteikumi 0

Valdība šodien nolēma Covid-19 slimnieku kontaktpersonām samazināt mājas karantīnas ilgumu no 14 līdz desmit dienām, ja ne agrāk kā desmitajā dienā pēc kontakta ar infekcijas avotu veiktais Covid-19 tests ir negatīvs.

Veselības ministrija (VM) norāda, ka, izvērtējot pieejamos datus un saslimstības rādītājus Latvijā, kā arī izsverot riskus Covid-19 izplatībai un ietekmei uz darba tirgu, var uzskatīt, ka Covid-19 izplatības risks, samazinot mājas karantīnas laiku no 14 uz desmit dienām kontaktpersonām, kas mājas karantīnas desmitajā dienā veikušas testu un tā rezultāts ir negatīvs, ir pieņemams attiecībā pret sloga mazināšanu darba tirgum.

Vienlaikus tiek noteikts, ka pašizolācijas prasības nav jāievēro onkoloģiskos pacientus pavadošajām personām, atgriežoties no procedūrām Baltijas valstu onkoloģiskajās klīnikās, kā arī Baltijas valstu transplantācijas centru pārstāvjiem, dodoties pēc donoru orgāniem.

Tāpat tiek noteikts, ka pašizolācijas prasības nav jāievēro personai, kas pavada medicīnas tūrisma pacientus, ja to ir saskaņojusi Veselības inspekcija un personai ir negatīvs veiktais Covid-19 tests.

Papildus tiek viennozīmīgi noteikts, ka laboratoriskā izmeklēšana Covid-19 infekcijas diagnostikai ir obligāta visiem pacientiem, kas saņem medicīnas tūrisma pakalpojumus.

VM skaidro, ka, lai transplantācijas operācija būtu veiksmīga, atbilstoši praksei donora orgāni ir derīgi tikai strikti noteiktu laiku, piemēram, sirds gadījumā šis laika periods ir līdz trīs stundām. Līdz ar to apmaiņa jāveic ļoti operatīvi.

Ņemot vērā minēto, nepieciešams noteikt atbilstošus atvieglojumus, nodrošinot iespēju Eiropas Savienības (ES) valstu transplantācijas centru speciālistiem iespēju operatīvi ierasties Latvijas slimnīcās klātienē.

Gadījumos, ja kādā no Latvijas slimnīcām tiek konstatēts kāds orgānu donors, kurš netiek izmantots pašu recipientiem, orgāni tiek piedāvāti kādam no ES transplantācijas centriem. Tādos gadījumos ir nepieciešama operatīva rīcība, norāda ministrijā.

Respektīvi – no attiecīgās ES valsts transplantācijas centra speciālisti pēc operatīvas savstarpējas informācijas apmaiņas dodas uz attiecīgo Latvijas slimnīcu, lai sagatavotu attiecīgo transplantāta materiālu un to transportētu uz mērķa valsti.

Apzinoties to, ka, ievērojot visus piesardzības pasākumus, ko veic jebkura transplantācijas materiāla sagatavošanas procesā, Covid-19 izplatības riski ir minimāli un tos atsver transplantācijas pieejamības nodrošināšanas pasākumi, ir jāveic precizējumi esošajā kārtībā, lai nodrošinātu iespēju ES valstu speciālistiem ierasties Latvijā ievērojot valstī visus epidemioloģiskās drošības noteikumus, skaidro VM.

Kā parāda līdzšinējā pieredze, ja medicīnas tūrisma pakalpojums tiek sniegts bērniem, ir jāparedz iespēja, ka bērnu pavada persona, kas nodrošina bērna aprūpi, atrodoties Latvijas teritorijā.

Tāpat ir gadījumi, kad arī pieaugušām personām ir nepieciešama pavadošās personas klātbūtne, piemēram, ja pakalpojums tiek sniegts, izmantojot narkozi, pacientam ir nepieciešama pavadošās personas palīdzība pēc pakalpojuma saņemšanas nokļūt uzturēšanās vietā.

Tādēļ tiek paredzēti izņēmumi pavadošajām personām ieceļošanai Latvijā no trešajām valstīm, kā arī pašizolācijas ievērošanai, tai skaitā ierodoties no ES valstīm ar augstu Covid-19 izplatību, lai pavadošā persona pacientu varētu pavadīt uz un no veselības aprūpes iestādes.

Tomēr, lai dotu iespēju atvieglojumiem pašizolācijai, ministrijas ieskatā, Veselības inspekcijai ir jābūt informētai par šīm personām, lai nepieciešamības gadījumā varētu organizēt kontroles pasākumus par pretepidēmijas pasākumu ievērošanu no šo personu puses un būtu lietas kursā par tendencēm ieceļošanas un pašizolācijas atvieglojumu izmantošanā, lai nepieciešamības gadījumā veiktu korekcijas regulējumā.

Tāpat ministrijai ir svarīgi, lai tiktu nodrošināts pavadošās personas veselības monitorings un persona veiktu laboratorisko diagnostiku uz Covid-19 tāpat kā pārējās personas, kas izmanto ceļošanas un pašizolācijas atvieglojumus.

Tāpat ir jāņem vērā, ka pavadošā persona pašizolācijas atvieglojumus var izmantot tikai pacientu pavadot uz un no ārstniecības iestādi medicīnas tūrisma saņemšanas laikā, bet pārējā laikā personai ir jāuzturas uzturēšanās vietā, un viņa nevar apmeklēt sabiedriskas vietas.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centrs kopš 9.jūlija pārtrauca nodrošināt dobuma staru terapijas procedūras Latvijā. Līdz ar to tika panākta vienošanās ar Lietuvas klīnikām Viļņā un Šauļos un Igaunijas klīniku Tartu par minētā pakalpojuma nodrošināšu Latvijas pilsoņiem.

Tā kā pacientes saņem dobuma staru terapijas procedūras, izmantojot vispārējo anestēziju, klīnikas pieprasa pacientēm ierasties kopā ar pavadošajām personām, kas nodrošinātu pacientu nokļūšanu mājās. Pašreiz pakalpojumu saņem vidēji 20 pacientes mēnesī, informē VM.

Līdzīga situācija arī varētu būt citiem pacientiem, kas saņem veselības aprūpes pakalpojumus citās Baltijas valstīs ar ārsta norīkojumu. Tādēļ, lai nodrošinātu iespēju pavadošajai personai šķērsot Latvijas robežu un pēc atgriešanās Latvijā doties uz darbu, tiek veikti normatīvo aktu grozījumi.

Tie paredz, ka šīs personas, tāpat kā pacienti, kas šķērsojuši Latvijas sauszemes robežu pēc uzturēšanās Igaunijā vai Lietuvā, atgriežoties Latvijā, var doties uz darbu, bet nedrīkst pakļaut citas personas inficēšanās riskam un neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem, ja no tiem var izvairīties. Tas nozīmē, ka šīs personas neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs un tādas neorganizē, neapmeklē sabiedriskas un publiskas vietas un telpas, kur uzturas daudz cilvēku.

Šobrīd Ministru kabineta noteikumi nosaka to, ka, ja persona, kas Latvijā ieceļojusi no valsts, attiecībā pret kuru ir jāievēro īpaši piesardzības vai drošības pasākumi, ārstēšanas pakalpojumu veselības tūrisma ietvaros saņemšanai veic testu Covid-19 infekcijas diagnostikai ne vēlāk kā 24 stundu laikā pēc iebraukšanas Latvijas republikas teritorijā.

Kā skaidro VM, šo normu ārstniecības iestādes traktē dažādi, proti daļa ārstniecības iestāžu uzskata, ka, ja persona Latvijā uzturas medicīnas tūrisma pakalpojuma saņemšanai mazāk kā 24 stundas, tad laboratoriskā izmeklēšana Covid-19 infekcijas diagnostikai nav jāveic. Šāda situācija rada risku, ka ārstniecības iestāde, sniedzot pakalpojumu personai, kas ieradusies no valsts ar augstu Covid-19 izplatību, pakļauj inficēšanās riskam iestādes darbiniekus un apmeklētājus.

Saistītie raksti
Ja persona netiek izmeklēta, netiek apzināts infekcijas izplatības avots, kā arī netiek savlaicīgi ieviesti pretepidēmijas pasākumi.

Lai novērstu šādas riska situācijas, tiek precizēti Ministru kabineta noteikumi, viennozīmīgi pasakot, ka laboratoriskā izmeklēšana Covid-19 infekcijas diagnostikai ir obligāta visiem pacientiem, kas saņem medicīnas tūrisma pakalpojumus un ir ieradušies no valstīm, attiecībā pret kurām ir jāievēro īpašie piesardzības un drošības pasākumi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 7
1 stunda
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina vēlreiz apsūdzēt deputātu Kaimiņu, viņš pats par to neko nezina
40 minūtes
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 1
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams pērkons un krusa. Laika prognoze piektdienai
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Atkal tiks mainītas prasības skolām. Vidusskolas var palikt bez valsts naudas 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku 6
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 5
8 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 5
11 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 2
10 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai šis ir pareizais laiks, lai veiktu autoratlīdzību nodokļa reformu? Kariņš atzīst nepilnības
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 14
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 9
8 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žurnāliste un ētera personība Danute Juste: “Sapņoju, ka būšu nākamais Tarantīno un nedzīvošu Latvijā…”
Intervija 8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
10 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 32
21 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ugunsgrēku dzēsīs zirga pajūgā un ar spaini rokās. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 44
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 48
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Īrisa un Irīda
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 2
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 23
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šis ir mans laiks: dziedātājai Aminatai jauna dziesma
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu
18:17
TA
Tatjana
Ziņas
Atklāj, cik daudz Covid-19 gadījumu aizvadītajā diennaktī reģistrēti Rīgā
18:06
LE
LETA
Veselam
Vienam no mākslas centra “Zuzeum” darbiniekiem apstiprināta infekcija ar Covid-19
18:03