“Vakara romāna” konkursā pirmo vietu ieguva rakstniece Lelde Stumbre par romānu “Karalis Līrs un viņa četras meitas”.
“Vakara romāna” konkursā pirmo vietu ieguva rakstniece Lelde Stumbre par romānu “Karalis Līrs un viņa četras meitas”.
Foto: Karīna Miezāja

Romānu konkursa pjedestāls 0

Evija Veide, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
“Jūs aizbraucāt, bet kaut ko šeit uz ēdamgalda aizmirsāt!” – kempingā paviesojušies “sivēni”? 78
Lasīt citas ziņas

Noslēdzies izdevniecības “Latvijas Mediji” oriģinālliteratūras konkurss “Vakara romāns 2023”, apbalvotas tā dalībnieces, un nu lasītāji var ieskatīties, kas gaidāms nākamajā gadā.

Arī nākamais gads “Vakara romāna” sērijā būs bagāts. No kreisās: izdevniecības “Latvijas Mediji” direktore Evija Veide, Ilze Upīte, Danuta Butrima, Linda Šmite, Lelde Stumbre, Velga Vīgante, Maija Krekle, Māra Jakubovska, izdevniecības “Latvijas Mediji” oriģinālliteratūras redaktore Linda Kusiņa-Šulce, Sanita Strautniece un sērijas “Vakara romāns” māksliniece Natālija Kugajevska.
Foto: Karīna Miezāja
CITI ŠOBRĪD LASA

Tā nu sanācis, ka izdevniecības “Latvijas Mediji” romānu konkursa noslēgums ir laikā, kad sociālos tīklus un medijus kā kūlas ugunsgrēks pārskrējuši Arņa Kaktiņa izplatītās aptaujas dati, ka Latvijā grāmatas lasa un pērk mazāk nekā pirms trim gadiem. Mēs kā izdevēji noteikti nesteidzamies piekrist. Pamata panikai mūsu skaitļos nav. Un piebilde par grāmatu sadārdzināšanos… Jā, diemžēl papīra cenu vairākkārtēja paaugstināšanās un arī poligrāfijas pakalpojuma izmaksu pieaugums neļauj grāmatām palikt iepriekšējās cenās. Tas mums kā izdevējiem liek vēl intensīvāk domāt – kāpēc mēs darām savu darbu, ko vēlamies piedāvāt lasītājam, lai grāmata nezaudētu vietu pirkumu sarakstā.

“Vakara romāna” sērija ir ļoti prognozējams izdevums, jo skaidrs, ka ik mēnesi lasītājs satiek jaunu grāmatu. Daļa no sērijas romāniem tiek arī publicēti turpinājumos “Latvijas Avīzē”. Sērijas darbu cenu attiecībā pret vidējo oriģinālliteratūras grāmatas cenu tirgū vienmēr esam turējuši ļoti demokrātisku. Arī šobrīd, pateicoties tam, ka papīrs iepirkts un vienošanās par drukas izmaksām veikta vēl pagājušajā gadā, izdevniecības interneta veikalā jaunākās grāmatas nopērkamas par apmēram 4 eiro, bet lielākajās grāmatnīcās cena nesasniedz 6 eiro.

Jau otro gadu Rīgas svētku grāmatu tirdziņš risinājās Tallinas ielas radošajā kvartālā, arī šogad pulcējot aptuveni 20 izdevējus.
Foto: Karīna Miezāja

Bet nu – atpakaļ pie notikuma, kas pagājušajā sestdienā Tallinas kvartālā sapulcēja literārā konkursa laureātus. Iepriecina, ka gan konkursa dalībnieku skaits kopumā ir diezgan vienmērīgs, gan arī sērija ar jauno nosaukumu atdzimst un sasniedz arvien labākus rezultātus.

Šīgada konkurss bija mazliet rāmāks nekā pērnais, kad šķita – kā salūts bira jauni vārdi un sparīgi sevi pieteica jaunie autori, kuriem kovidlaiks necerēti bija iedevis brīdi, lai piepildītu sapni – beidzot atrastu laiku romāna rakstīšanai. Tomēr par konkursa kvalitāti liecina tas, ka arī šogad – un tas nemaz negadās tik bieži! – mūsu laureātu pjedestāls ir nokomplektēts pilnā sastāvā: žūrija piešķīrusi gan visas trīs vietas, gan izcēlusi debiju. Tas nekādā ziņā nenozīmē, ka konkurence būtu bijusi vājāka vai žūrija – žēlīgāka. Visi laureāti savus titulus ir pelnījuši par visiem simt procentiem. Žūrija pavisam godīgi visus darbus lasa anonīmi, uzzinot autoru vārdus tikai tad, kad punkti jau salikti. Vienīgais, kas spēj autoru atmaskot, ir viņš pats, kā tas nereti gadās, ja izvēlēts rakstīt turpinājumu vai izmantot kādus sev raksturīgus literārus paņēmienus. Šogad pirmo vietu ieguvēji žūriju pilnībā apveda ap stūri, un tas uzskatāms par īstu komplimentu autorēm!

Rakstniece Maija Krekle (no kreisās) 3. vietu konkursā ieguva ar romānu “Rudens šogad būs agrs”. Attēlā kopā ar izdevniecības “Latvijas Mediji” direktori Eviju Veidi (no labās) un redaktori Lindu Kusiņu-Šulci.
Foto: Karīna Miezāja

3. vietu konkursā ieguva lasītājiem labi pazīstamā rakstniece Maija Krekle ar romānu “Rudens šogad būs agrs”. Sigitas – jaunas policistes – privātās dzīves peripetijas negaidīti aizved viņu atpakaļ bērnības vietās. Viņa – godāta policista meita – nokļūst tajā pašā iecirknī, kur agrāk strādājuši viņas tēvs un tēvocis. Taču nekas nav tik vienkārši, kā izskatās, un pagātnes notikumi gan dzīvē, gan romānos spēj radīt nepatīkamus atklājumus tagadnē.

Rakstniecei Danutai Butrimai “Vakara romāna” žūrija piešķīra augsto 2. vietu par romānu “Varžu princis”.
Foto: Karīna Miezāja

2. vieta tikai ar pāris punktu starpību tikusi rakstniecei Danutai Butrimai par romānu “Varžu princis”. Romāns ļauj nokļūt kāzās, kurās nekas – un patiešām pilnīgi nekas – neiet pēc scenārija, pat neraugoties uz to, ka iesaistīta profesionāla kāzu rīkotāja un kāzas notiek greznā pilī.

Savukārt 1. vietu ar neapstrīdami augstāko punktu skaitu žūrija “piesprieda” rakstniecei Leldei Stumbrei par romānu “Karalis Līrs un viņa četras meitas”. Romānā satiekam erudītu, inteliģentu, no profesionālā viedokļa nevainojamu banku speciālistu, kura racionālais prāts stingri cenšas turēt grožos jūtas. Tās izlaužas tikai vienreiz, un tieši šī izlaušanās kļūst par romāna atslēgu.

Debijas balvas laureāte Velga Vīgante augstu novērtēja “Vakara romāna” konkursu, jo, tikai izlasot par to, uzdrošinājusies uzrakstīt sižetu, kas bija dzimis Gausajā jūdzē starp Klapkalnciemu un Ragaciemu.
Foto: Karīna Miezāja

Debijas balvu žūrija piešķīra tulkotājai Velgai Vīgantei par romānu “Kāvu ceļotājs”, kurš kopā ar tā galveno varoni ļaus lasītājiem paceļot laikā. Romāna sākumā sastopam Kurzemes piekrastē Pirmā pasaules kara notikumos ierautos somu jēgerus un tad kopā ar vienu no viņiem nokļūstam mūsu dienās.

Pārējo romānu autores lasītājiem arī būs labi pazīstamas: 2023. gadā sēriju greznos jauni, sievišķīgi valdzinoši Ilzes Upītes, Ingas Puriņas, Lindas Šmites, Māras Jakubovskas, Sanitas Strautnieces darbi romantiskajā un sadzīves romāna žanrā. Kopumā nākamā gada komplektā iekļautie romāni ir ļoti daudzveidīgā literāro garšu paletē, jo konkurss bija gana spraigs. Labā ziņa – satiekam personāžus, kuru dzīves varētu ritēt tepat, mums blakus, viņu dzīves sarežģījumus varētu būt dzirdējuši no paziņām, un romānu autori mums ļāvuši tiem pieiet mazliet tuvāk. Ieraudzīt tuvplānus un sekot varoņu rīcībai un domām. Jūtot atbildību savu uzticamāko lasītāju – sērijas abonētāju – priekšā, droši varam teikt: nākamais gads būs uzmundrinošs un aizraujošs un piedāvās ļoti daudzveidīgus darbus!

Reklāma
Reklāma

Sērija “Vakara romāns”

* Pašlaik tipogrāfijā ir sērijas 279. grāmata.

* Ik gadu notiek romānu konkurss, kurā žūrija (Monika Zīle, Aivars Eipurs, Evija Veide, Linda Kusiņa-Šulce) anonīmi izvērtē un nolemj, kuri manuskripti ir publicējami.

* Vidējā sērijas grāmatu tirāža 2021. gadā bija 1900 eksemplāri; 2022. gadā uz šo brīdi – 2200 eksemplāri.

* Sērijā tiek publicēti gan jau zināmu autoru (Monika Zīle, Dace Judina, Maija Krekle, Danuta Butrima u. c.), gan debitantu (Jānis Sviklāns, Miķelis Lukstiņš, Esperansa Barone u. c.) darbi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.