Latvijā
Izglītība

FOTO: RTU jaunā doktorantūras programmā investē 100 000 eiro0

Foto: Ieva Makare/LETA

Rīgas Tehniskā universitātes (RTU) doktorantūras programmas “Industriālais doktors” izveidē investēti 100 000 eiro, trešdien RTU un mobilo sakaru operatora “Latvijas mobilā telefona” (LMT) programmas prezentācijā stāstīja RTU Studentu inovāciju grantu programmas vadītāja Liene Briede.

Viņa norādīja, ka šī ir pirmā LMT un RTU sadarbība izglītības programmu veidošanā ar mērķi attīstīt tehnoloģiju nozari.

Jaunā doktorantūras programma norisināsies četrus gadus, kuras laikā galvenais mērķis ir realizēt sadarbības platformu industrijai un zinātnei un kuras rezultātā veidosies inovatīvs risinājums nākotnes attīstībai. “Mums ir jāskatās nākotnē, lai saprastu, kādas inovatīvas nepieciešamības mums būs vajadzīgas. Programmas laikā doktora studentiem būs jāizveido arī pētījuma prototips, kas būs arī jādemonstrē sabiedrībai un industrijai,” skaidroja Briede.

LMT prezidents Juris Binde sacīja, ka ar šo programmu ir uzcelti labi “ēkas pamati” industrijas risinājumu ieviešanai. “Industrijas attīstībā ir nepieciešami izglītoti cilvēki, tāpēc doktoranti strādās pie tādām tēmām, par kurām patlaban sabiedrībā vēl nedomā. Programmā augs speciālistu intelekts un tiks radīts produkts, kas industrijā pavērs jaunas iespējas,” uzsvēra Binde, norādot, ka Latvijai ir izaugsmes iespējas tehnoloģiju attīstībā, kas ir arī jēgpilni jāizmanto.

Viņš piebilda, ka attīstības nostiprināšanai ir nepieciešams iesaistīties arī citiem uzņēmumiem, tostarp arī ar valsts kapitālu.

RTU un LMT jaunā programma

RTU doktorants Jānis Braunfelds ir viens no pirmajiem doktorantiem programmā, un viņa doktora darbs ir par sensoru risinājumiem. Ideja balstīta uz optisko šķiedru, kas nepieciešama informācijas pārraidei, bet var izmantot arī sensoru risinājumos.

“Mans risinājums analizēs sensoru datus reāllaikā un attālināti. Gala rezultātā iekārta un programma būs pielietojama mērot fizikālus mērījumus – temperatūru, mitrumu un citus,” skaidroja Braunfelds.

Viņš atzīmēja, ka inovāciju varēs izmantot arī drošības risinājumos, piemēram, pierobežā, kad nesankcionēts cilvēks šķērsojis robežu. Tāpat risinājumu varēs izmantot tiltu konstrukcijas kontrolei.

Otrs programmas doktorants ir Rūdolfs Rumba, kura inovatīvais doktora darbs ir par dronu savstarpēju saziņu ar citiem droniem. “Patlaban droni izmantoti apsekošanai, fotografēšanai un vienkārši lidojumiem, bet nākotnē mēs varam domāt par drošu dronu lidojumu satiksmi, kas netraucētu klasiskajai gaisa satiksmei,” atklāja Rumba.

Viņš skaidroja, ka doktorantūras laikā izstrādās risinājumu, kas ar gaisa satiksmes torni regulēs vairāku tūkstošu dronu satiksmi, kas nodrošinās tādus pakalpojumus kā pasta sūtījuma piegādāšana. Risinājums paredzētu bezpilota vadību.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ĢK
Ģirts Kasparāns
Latvijā
Nicas vietā izvēlies Nīcu jeb apceļo savu dzimto zemi
17 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Aptauja: Kāpēc Latvijā tik daudz cilvēku slīkst katru gadu?
18 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Par izglītību kā pakalpojumu – Rīgas domes Izglītības departamenta direktors Māris Krastiņš
Intervija 18 stundas

Lasītākie

SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Augkopji neprasa atļauju pesticīdu lietošanai. Biškopim jākļūst par policistu un vides sargu?
1 stunda
ML
Māra Libeka
Veselam
“Visticamāk, otrā viļņa nebūs, bet neviens oficiāli to neteiks”. Latviešu ārsts par Vācijas cīņu ar koronavīrusu 3
Intervija 19 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Tiem, kam atvaļinājums – līdzjūtība, laiks būs rudenīgs. Toms Bricis videoblogā par laikapstākļiem šonedēļ
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Glābēji meklē jūrā Engures novadā pazudušu cilvēku
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Traģiskā ceļu satiksmes negadījumā Rīgā miris bērns
3 stundas