Foto – Inita Šteinberga

Rudens darbi piemiņas vietā: gan sakopt pirms ziemas, gan sagatavot nākamajai vasarai 0

Kad salnas nokodušas puķes, jādodas sakopt arī dvēseļu dārzu. Pirms ziemas vēl daudz ko var darīt, lai pavasari kapavieta sagaidītu glīta.

VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
Saules paneļi: nākotnes enerģija vai lamatas?
Lasīt citas ziņas

Svarīgi ir instrumenti

Lai saudzētu segumu, ieteicams lapas grābt ar slotu vai grābekli, kam plati plastmasas zari. Ar tiem lapas var noslaucīt pat no t.s. kapu rāzītes. Metāla un koka grābeklis der tikai ornamentu veidošanai smiltīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielos kapos rudenī noderēs lapu pūtējs un sūcējs, taču pilsētas kapos, kur mazas kapavietas, pūtēju izmantot nevar, jo visas lapas nonāks pie kaimiņiem, kas nemaz nav glīti.

No augu viedokļa vislabāk būtu lapas atstāt tur, kur nokritušas, bet tas nav latviešu dabā. Kapu pārziņi aicina vismaz ziemā nedoties uz kapiem un nešķūrēt sniegu. Tas nav labi augiem, turklāt, ja ziemā kāds kapavietā jāapglabā, bedri nākas lauzt ar lauzni.

Veido modernu segumu

Ja vasarā apnicis ravēt mitrumā kupli augušo zāli ap kapu kopiņām, laiks kaut ko mainīt. Vispirms norok esošo velēnu apmēram lāpstas dziļumā, tad klāj ģeotekstilu (piemērots melnais, uz kura stāda arī zemenes). Plēve nederēs, jo sadalās un aiztur mitrumu. Tekstils neļaus augt nezālēm un gruntij sajaukties ar paredzēto segumu.

Kapavietas segumam piemērotas ir smalkāka maluma granīta šķembas. Tās ir dažādu toņu, un vēlamo nokrāsu var arī panākt, sajaucot kopā atšķirīgas krāsas. Šķembas sablīvējas, un gružus var noslaucīt ar slotu. Vienmēr perfekts izskatās tagad modernais akmens bruģa segums. To kopt ir ļoti viegli, tomēr kāda nezālīte izspraucas pat caur to.

Klasisku vērtību cienītājiem patiks smiltis. Visbaltākās dabā atrodamās ir Gaujas smiltis, bet jāraugās, lai netiek postīta daba. Dārgāk, taču vienkāršāk ir tās nopirkt veikalā. Skaistas ir bērnu smilšu kastēm domātās. Ja apakšā ir ģeotekstils, nemaz tik daudz materiāla nevajadzēs. Turklāt smiltīs var veidot rakstus, kas pieskaitāms pie kapu mākslas augstā stila.

Zem irdena seguma (arī oļiem) gatavo speciālu oderi. Ķerrā samaisa cementu un granti proporcijā 1 : 1. Sausu izber uz noraktā laukuma un izlīdzina. Pieblietē un virsū klāj paredzēto segumu. Mitrums no zemes oderi padara stingru, bet ne par cementa kluci. Tāpēc oderi nedrīkst likt lietainā dienā.

Ne smiltis, ne melnzemi, ko atved uz kapsētām lielās kravās, neiesaka izmantot, jo tās ir pilnas ar nezāļu sēklām un nezināma sastāva.

Vāzes izvēlas izturīgas

Kapavietā labi iederas piemineklim pieskaņotas krāsas un faktūras akmens vāze. Ir nopērkami gan ar rokām, gan fabrikā tapuši darinājumi. Tie atšķirībā no māla un stikla nesaplīsīs pirmajā salā, taču arī no šo trauku atverēm pirms sala jāizslauka ūdens un jāuzliek, piemēram, akmens vai cita materiāla vāciņš, lai nekrājas ūdens un neveidojas ledus. Derēs arī kupla skuju vai sauso augu kompozīcija, ko liek vāzē bez ūdens, lai lietus tecētu garām.

Vienīgie plastmasas priekšmeti kapos, ko neuzskata par bezgaumīgiem, ir speciālās kapu vāzes. Tās var izvēlēties kapakmenim pieskaņotā tonī, ir lētas un ērti iespraužamas zemē, turklāt nesaplīsīs, ja būs palicis ūdens un uznāks sals. Tā noteikti ir daudz labāka izvēle nekā stikla burciņas vai nogrieztas plastmasas pudeles.

Sūnas nav neglītas

Dārzu un kapu kultūrā arvien modernāka ir tendence it kā atdarināt neskartu dabu. Viens no elementiem šādos apstādījumos ir sūnas. Tās no akmens var noņemt viegli, taču, lai sūnas ataudzētu, paies gari gadi un var pat neizdoties. Sūnas rada īpaši romantisku noskaņu kapavietā. Akmenim šāds zaļš mētelītis ļaunumu nenodarīs.

Ja sūnu vai netīrumu dēļ rudenī tomēr gribas nomazgāt gan apmales, gan pieminekļus, var izmantot parastās veļas ziepes. Tās sarīvē skaidiņās, spainī izšķīdina ūdenī un ar saru birsti visu nomazgā. Noskalo ar tīru ūdeni, bet neslauka, lai nepaliek pēdas. Veikalos nopērkamos speciālos, dārgos līdzekļus viņš neatzīst.

Ierobežo kapu postītājus

Daudzos kapos viesojas stirnas un citi četrkājaini krūmu un puķu cienītāji. Tāpēc apstādījumus rudenī vajag aptīt ar zaļo tīklu, ko liek dārzos uz ogulājiem. Iztālēm šis materiāls nav pat redzams.

Savukārt pret dobju postītāju ūdensžurku kopējs lieto šādu metodi: nopērk baltmaizi maisiņā un tur tik ilgi, līdz tā sazaļo. Tad gabaliņus sabāž alās. Grauzējām nepatīk!

Augsnes sedzējus augus pirms ziemas ieteicams piesegt ar priežu vai tūju zariem. Egļu skujas bezsniega ziemā nodzeltē un birst.

Gaismiņas iederas visur

Sveces kapos tagad dedzina ne tikai piemiņas dienās, tāpēc vajadzētu izveidot gaumīgus lukturīšus. Tie rotās kapavietu arī tad, kad svecīšu nebūs. Lukturīši ir laba alternatīva daudzajām plastmasas svecēm, kas nereti aizdegas un notecina pieminekli. Jāielāgo, ka tā tuvumā šos gaismekļus nedrīkst likt.

Ar lukturīti var iezīmēt senu kapavietu. Piemēram, veicot jaunus apbedījumus vecos kapos, šādi kaimiņi ir daudziem. Piemiņa dvēselītei saglabāsies, kaut gan kopēju vairs nav.

Stāda piemērotus augus

Rudens ir piemērots laiks apstādījumu veidošanai. Lai augi ieaugtu, pietiek gan siltuma, gan mitruma. Var stādīt dzīvžodziņu, bet atjaunojošo griešanu veic pavasarī.

Saulainās vietās ieteicams audzēt mārsilus un laimiņus kopā ar klājeniskajiem kadiķiem ar zilganām skujām. Savukārt ēnainās vietās lieliskas ir kapmirtes un efejas, ko var apcirpt. Ja kāds augs gadu no gada neaug, nevajag pūlēties, lai atrastu iemeslu. Labāk jau šoruden to izņemt, ielabot zemi un iestādīt kaut ko citu.

Starp citu, bukšu tuvumā nekas negrib augt, tāpēc šā skaistā auga izvēle būtu jāpārdomā.

KĻŪDA

Kapos augus nedrīkst stādīt, vienkārši smiltīs izrokot bedri un ieberot tajā auglīgo augsni. Tā drīz sajauksies ar smiltīm, augus atstājot badā. Turklāt tumšā augsne lietavās noskalosies uz smilšu seguma. Dobes no seguma materiāla noteikti jānodala.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sēj garšaugus, laista siltumnīcas, vāc ārstniecības augus. Kas darāms dārzā no 5. līdz 11. jūlijam
Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Aiz skapjiem veidojas pelējums. Vai ar ventilācijas atveri sienā vien par maz?
Kā pareizi līmēt tapetes?
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
Saules paneļi: nākotnes enerģija vai lamatas?
FOTO. “bet bet” 30 gadu jubilejas koncerts – viens no visemocionālākajiem skatuves mirkļiem
Atrasta piektdien Rīgā pazudusī meitene
Lasīt citas ziņas
Kas jādara, ja Latvijas pensiju grib saņemt ārzemēs?
Agronome – pret tārpiem ābolos sekmīgi var cīnīties ar… vīrusiem!
Latvijā pieaug vilku uzbrukumi: nosauc pagastus, kur plēsēji uzbrukuši visbiežāk
Cepeškrāsnī cepti dārzeņi ar biezpiena mērcīti
Visbīstamākie siltumnīcu kaitēkļi – baltblusiņas. Kā tās uzveikt?
FOTO. Valsts policijas dienestā pieņemti apburoši, jauni “kadeti”
Sērijveida dzīvokļiem strauji ceļas cenas. Kā to ietekmēs komunālo pakalpojumu cenas?
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Kristaps Eklons: “Ar kadriem ir tik slikti, kā nav bijis nekad iepriekš. Visspilgtāk to redzam VUGD”
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Dziedātājas Samantas Tīnas dzīvē noticis bēdīgs notikums
Edīte Alpe: Par neizprotami un, manuprāt, arī neprofesionāli, uzrakstītu Armanda Znotiņa kritikas rakstu manā virzienā
FOTO. “bet bet” 30 gadu jubilejas koncerts – viens no visemocionālākajiem skatuves mirkļiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Sēj garšaugus, laista siltumnīcas, vāc ārstniecības augus. Kas darāms dārzā no 5. līdz 11. jūlijam
11:35
Tu vari cerēt uz veiksmi, kas ļaus īstenot kādu vispārdrošāko sapni! Horoskopi no 5. līdz 10. jūlijam
11:16
Andžs, Andžejs, Edīte un Esmeralda – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
11:10