Pasaulē
Eiropa

Rumāņu viesstrādnieku desanti Eiropā1


Vairāki tūkstoši sezonas strādnieku pulcējas Klužas pilsētas lidostā Rumānijā, lai speciālreisos dotos uz Vāciju strādāt dārzeņu un ogu novākšanā.
Vairāki tūkstoši sezonas strādnieku pulcējas Klužas pilsētas lidostā Rumānijā, lai speciālreisos dotos uz Vāciju strādāt dārzeņu un ogu novākšanā.
Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Aprīlī vairāki desmiti avioreisu ar tūkstošiem rumāņu viesstrādnieku ieradās Britānijā un Vācijā, lai iesaistītos dārzeņu un ogu novākšanā vietējās fermās.

 

Briti un vācieši laiskojas uz dīvāna

Nevienam no viesstrādniekiem netika atļauts iekāpt lidmašīnā, ja viņiem bija Covid-19 slimības pazīmes, taču sociālā distancēšanās nebija prātā aptuveni vairākiem tūkstošiem sezonas strādnieku, kas 9. aprīlī pulcējās Klužas pilsētas lidostā Rumānijā, lai 12 speciālreisos dotos uz Vāciju, kur vairākus mēnešus strādās dārzeņu un ogu novākšanā.

Lai gan daudzas valstis ir slēgušas robežas vai ieviesušas ļoti stingru robežkontroli sakarā ar Covid-19 pandēmiju, Britānija un Vācija uzaicināja tūkstošiem rumāņu viesstrādnieku, jo ne briti, ne vācieši, kaut gan daudzi no viņiem palikuši bez darba, ļoti negribīgi iesaistās lauksaimniecības darbos.

Vācijā aprīlis ir sparģeļu novākšanas laiks, kad no zemes jāizvelk baltās saknes, bet zaļie stublāji paliek vasarai. Agrie sparģeļi ar šķiņķi un sviestu ir vācu delikatese, bet šogad daļa ražas paliks nenovākta, jo ceļošanas ierobežojumi koronavīrusa epidēmijas dēļ liedz iebraukt viesstrādniekiem no Austrumeiropas, atzīmē žurnāls “The Economist”.

Britānijas lidostā Stenstedā Londonas tuvumā aprīļa vidū ieradās pirmā nofraktētā lidmašīna “Boeing 737” ar 180 rumāņu viesstrādniekiem, kuri tūlīt no lidostas ar autobusiem devās uz fermām Anglijas dienvidaustrumos, kur dārzeņi un augļi nogatavojas visagrāk.

Tuvākajos mēnešos tiks rīkoti vēl vismaz pieci speciālreisi, jo vairākas lidsabiedrības (“EasyJet”, “Ryanair” un “Wizz”) ir apturējušas regulāros lidojumus starp Apvienoto Karalisti un Austrumeiropas valstīm.

Lai gan koronavīrusa pandēmija izraisījusi strauju bezdarba pieaugumu, briti nesteidzas pieteikties lauku darbos. Britānijas Lauksaimnieku un uzņēmēju apvienība brīdinājusi, ka pašreizējie ceļošanas ierobežojumi Eiropā var atstāt vietējās fermas un lauksaimniecības uzņēmumus bez pietiekama skaita darbinieku ražas novākšanai.

 

Frančus aicina ­pievienoties ­”lauksaimnieku dižajai armijai”

Francijas un Vācijas valdības ir mudinājušas tūkstošiem cilvēku, kas palikuši bez darba koronavīrusa pandēmijas dēļ, iesaistīties sezonas darbos, ko parasti veica viesstrādnieki no Eiropas dienvidiem un austrumiem.

Bulgārija, no kurienes agrākajos gados Eiropā ieradās daudz sezonas strādnieku, paziņojusi, ka pēdējās divās nedēļās vairāk nekā 200 000 tās pilsoņu atgriezušies mājās no Rietumeiropas valstīm.

Rietumeiropas valstu lauksaimnieku organizācijas aicina darbu zaudējušos pilsētniekus nelaiskoties uz dīvāna, bet doties lauku darbos.

Francijas lauksaimniecības ministrs Did­jē Gijoms televīzijas uzrunā uzstājies ar izmisīgu lūgumu cilvēkiem, ko mājās iesprostojusi pandēmija, palīdzēt aizpildīt vairākus simtus tūkstošu darba vietu laukos.

“Pievienojieties franču lauksaimnieku dižajai armijai!” Gijoms aicināja slēgto restorānu darbiniekus. Francijas valdība atvieglojusi darbinieku nolīgšanu lauksaimniecības jomā jaunā tīmekļa vietnē.

Līdzīgu vietni izveidojusi arī Vācijas valdība, atzīmējot, ka valsts fermās trūkst 300 000 strādnieku, kuru iebraukšanu kavē koronavīrusa ierobežojumi, un aicinot darbā apkalpojošās jomas darbiniekus un studentus. “Mums jūs vajag – ātri!” teikts paziņojumā.

Britānijas valdība pievienojusies Vācijai un Francijai, aicinot ļaudis “palīdzēt aizpildīt robu lauku nodarbinātības jomā un gādāt, lai mūsu lieliskie augļi un dārzeņi būtu uz šķīvjiem vasaras mēnešos”, paziņojis Apvienotās Karalistes vides ministrs Džordžs Jūstiss. Apvienotās Karalistes valdība nesen četrkāršoja līdz desmit tūkstošiem sezonas strādnieku skaitu, kas var iebraukt no valstīm ārpus ES.

Eiroparlamenta Lauksaimniecības komitejas priekšsēdis Norberts Linss marta beigās ierosināja, ka Eiropas Komisijai būtu jāpiešķir sezonas strādniekiem īpašas ceļošanas atļaujas un jārīko lidmašīnu līgumreisi, kā arī vilcienu un autobusu braucieni.

Ļoti svarīgi ir rīkoties ātri, atzīmē Itālijas zemnieku federācijas pārstāvis, uzsverot, ka vairāk nekā ceturto daļu lauksaimniecības produkcijas valstī novāc ārzemju strādnieki. Spānijas mediji ziņo, ka vairāki tūkstoši sieviešu no Marokas, kas agrāk strādāja zemeņu plantācijās, šogad nevar ierasties Spānijā ceļošanas ierobežojumu dēļ.

Saistītie raksti

Eksperti atzīmē, ka samazinātais ārzemju lauk­strādnieku skaits Eiropas fermās vairos nenovāktās ražas apjomu apstākļos, kad pārtikas piegādes globālās ķēdes jau tā ir saspringtas Covid-19 pandēmijas dēļ. Vairāku Rietumeiropas valstu nodarbinātības firmu pārstāvji atzīmē, ka, ekonomisku apstākļu spiesti, viesstrādnieki no Austrumeiropas turpinās ierasties, ja to neliegs ceļošanas ierobežojumi.

Migrācijas jautājumu eksperti atzīst, ka viesstrādnieki ir kļuvuši par daudzu valstu ekonomikas “strukturālu sastāvdaļu”, jo rietumnieki negrib veikt smagus un mazapmaksātus darbus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Demokrātijas citadeles prezidents Tramps draud slēgt sociālos medijus 2
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Tramps: “Twitter tagad iejaucas 2020. gada prezidenta vēlēšanās!”
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Ķīnieši varētu būt vienīgie, kuri šogad uzkāpj Everestā
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
10 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
5 stundas