Ekonomika
Bizness

Rūpniecībai deviņos mēnešos kāpums par 2,5%0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Latvijā rūpniecības produkcijas izlaide šogad deviņos mēnešos, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās palielinājusies par 2,5% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tostarp apstrādes rūpniecībā kāpums bijis par 3,1%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 2,9%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 1,1%.

2018.gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2017.gada trešo ceturksni, rūpniecības produkcijas izlaide, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās pieaugusi par 3%. Tostarp apstrādes rūpniecībā kāpums bijis par 2,4%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 4,7%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 3,1%.

Savukārt šogad trešajā ceturksnī, salīdzinot ar otro ceturksni, rūpniecības produkcijas izlaide, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās augusi par 2,5%. Tostarp apstrādes rūpniecībā pieaugums bija par 0,9%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 1%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 10,6%.

2018.gada septembrī, salīdzinot ar 2017.gada septembri, rūpniecības produkcijas apmērs, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās samazinājies par 1,2%. To ietekmēja ražošanas apmēru kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 12,6%, samazinoties hidroelektrostacijās saražotās elektroenerģijas apmēram.

Savukārt produkcijas apmērs pieauga apstrādes rūpniecībā – par 2% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 2,7%.

Salīdzinot ar pagājušā gada septembri, ražošanas apmērs pieauga elektrisko iekārtu ražošanā – par 35,6%, automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā – par 8,6% un pēc īpatsvara lielākajā apstrādes rūpniecības nozarē – koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 6,1%.

Produkcijas izlaides pieaugumu uzrādīja arī tekstilizstrādājumu ražošana un ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošana – attiecīgi par 4,7% un 4,5%.

Ražošanas apmērs samazinājās iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 17,2%, dzērienu ražošanā – par 5,1%, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 4,9%, apģērbu ražošanā – par 1,9%.

Pēc īpatsvara otrajā lielākajā apstrādes rūpniecības nozarē – pārtikas produktu ražošanā – saražotās produkcijas apmērs samazinājās par 1,7%.

2018.gada septembrī, salīdzinot ar 2018.gada augustu, rūpniecības produkcijas apmērs, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās samazinājās par 3,3%, tostarp kritums apstrādes rūpniecībā bija par 1,5% un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 4,5%, bet ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē bija kāpums par 1,6%.

Statistikas pārvaldes dati arī liecina, ka šogad septembrī, salīdzinot ar 2017.gada septembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, faktiskajās cenās pieaudzis par 8,7%.

Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 8,5% un eksportā – par 8,8%, tostarp eirozonā – par 12,7% un ārpus eirozonas – par 5,9%).

Saistītie raksti

Šogad septembrī, salīdzinot ar augustu, apstrādes rūpniecības apgrozījums, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, samazinājās par 1,4%. Apgrozījums vietējā tirgū saruka par 0,7% un eksportā – par 1,8%, tostarp kritums eirozonā bija par 3,1%, bet pieaugums ārpus eirozonas – par 0,4%.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Tirdzniecības centrā “Origo” durvis vērs jaunais “Fissman” trauku veikals
18 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Viesnīcu asociācija: Viesnīcu numuriņu rezervēšana pagaidām notiek švaki
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Tehnoloģiju jaunuzņēmums “Giraffe360” turpina strauju izaugsmi un paplašinās Liepājā
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 4
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
2 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
8 stundas