Foto: Edijs Pālens/LETA

Saeimas komisija izlemj, kāds būs Valmieras novads un Valkas novads 0

Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija šodien lēma jaunveidojamajā Valmieras novadā iekļaut arī Naukšēnu novadu un Rūjienas novadu, savukārt Valkas novadā arī Trikātas pagastu un Ēveles pagastu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls 3
Vēstures atkārtošanās ir neizbēgama! Peskovs atklāj, uz kuru Eiropas galvaspilsētu Krievija mērķēs savas raķetes 164
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
Lasīt citas ziņas

Gan Valmieras novadu, gan Valkas novadu kopumā veidos arī citi novadi.

Savukārt par augstāk minēto teritoriju iekļaušanu bija raisījušās vienas no plašākajām diskusijām.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat saglabāts jau sākotnējais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātais regulējums, ka jaunveidojamā Valkas novadā tiek iekļauts arī Strenču novads.

Reizē tiek sagaidīts, ka VARAM nedēļas laikā sagatavos savu piedāvājumu par Valkas novadu, lai sniegtu redzējumu par labāko risinājumu efektīvākas pašvaldības izveidošanai, žurnālistiem skaidroja komisijas priekšsēdētājs Artūrs Toms Plešs (AP).

Šodien komisijas sēdē pret Trikātas pagasta pievienošanu Valkas novada iebilda kāds pagasta iedzīvotājs, kurš akcentēja, ka šādā gadījumā vērsīsies Satversmes tiesā. No viņa teiktā arī izrietēja, ka pie šāda scenārija viņš varētu aizbraukt no Latvijas.

Arī Strenču novada pārstāvis iebilda pret ieceri to pievienot Valkai, skaidrojot, ka abas pašvaldības nav savstarpēji saistītas.

Politiķis neizslēdza teorētisku iespēju, ka pēc VARAM piedāvājuma saņemšanas, kādas izmaiņas attiecībā uz Valkas un Valmieras novadiem vēl varētu tikt veiktas.

Vienlaikus Pelšs piebilda, ka šodien komisijā atbalstīts komisijas pamatuzstādījums un darbs pie Valmieras novada jautājuma pēc būtības ir noslēdzies.

Komisija šodien nemainīja VARAM piedāvājumu par jaunveidojamo Limbažu, Madonas un Siguldas novadu teritorijām, neatbalstot alternatīvus risinājumus.

Vēl gan provizoriski līdz nedēļas beigām tiek gaidīti Varakļānu novada, kuru paredzēts iekļaut Madonas novadā, iedzīvotāju aptaujas rezultāti, par to, vai vairākums drīzāk vēlas pievienoties Madonas vai Rēzeknes novadam, norādīja Plešs. Viņš piebilda, ka Varakļānu novada pašvaldības pārstāvji pauduši, ka drīzāk atbalstītu iekļaušanos Madonas novadā, tomēr atsevišķi iedzīvotāji ciešāku saikni jūtot ar Rēzekni Latgalē.

Saistībā ar Siguldas novada izveidi vēl tiks gaidīta tajā iekļaut paredzētā Krimuldas novada skatījums. Deputāts Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK) norādīja, ka varētu tikt diskutēts par daļas Krimuldas novada iekļaušanu jaunveidojamajā Saulkrastu novadā. Politiķis arī aicināja Salacgrīvas novadu formulēt savu pozīciju par to, vai tas būtu gatavs pievienoties kopīgam Piejūras novadam ar Saulkrastiem.

Deputāts Arvils Ašeradens (JV) norādīja, ka Salacgrīvas novadam būtu nepieciešams laiks sava viedokļa formulēšanai, tāpēc par to komisija varētu lemt otrā lasījuma noslēgumā.

Komisija jau iepriekš lēma, ka vēl notiks diskusija par Saulkrastu novada teritoriju un tiek gaidīta potenciālo šo novadu veidojošo pašvaldību viedoklis, pastāstīja Plešs. Viņš norādīja, ka komisija darbu pie likumprojekta otrajā lasījumā varētu noslēgt trīs nedēļu laikā vai pat agrāk.

Ik pa laikam komisijas sēdē raisījās diskusijas starp opozīcijas deputātu Viktoru Valaini (ZZS) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvjiem, deputātam prasot pamatojumu konkrētiem ATR soļiem. Vēršoties arī pie kolēģiem, politiķis aicināja saglabāt Salacgrīvas novadu un Saulkrastu novadu tādus, kādi tie ir pašlaik, norādot, ka neredz, kas ikdienā mainīsies no jaunu novadu izveidošanas.

Reklāma
Reklāma

Arī opozīcijas deputāte Regīna Ločmele-Luņova (S) neatbalstīja vairāku pašreizējo novadu vai pagastu iekļaušanu jaunveidojamajos novados, norādot uz iedzīvotāju pretestību tam, piemēram, no Trikātas pagasta iedzīvotāju puses.

Alojas novada pašvaldības pārstāvis komisijas sēdē apšaubīja ieguvumus no tā pievienošanas jaunveidojamajam Limbažu novadam.

Viņš norādīja, ka tas nemainīs faktu, ka jaunajā novadā būs pārāk maz sociālo darbinieku, tāpat tas var negatīvi ietekmēt skolēnu brīvpusdienu saņemšanas sistēmu. Pašvaldības pārstāvis arī kritizēja “vienā virzienā” vērsto ATR reklāmas kampaņu, kas esot bijusi arī par nesaistītām tēmām un kurā nebija dzirdami reģionālie viedokļi.

Kā ziņots, iebilstot pret likumprojektā vai tā priekšlikumos paredzētajiem scenārijiem, vairāku pašvaldību pārstāvji šodien ATR komisijā pauda vēlmi pievienoties jaunveidojamajam Valmieras, nevis Valkas novadam.

Īstenojot ATR, 119 vietējo pašvaldību vietā plānots izveidot 39 pašvaldības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.