Pasaulē
Vēsture

Šahs un… sudrabs. Maskavā uziet neparastu senu monētu slēptuvi0

Foto: Maskavas mērija

Maskavas arheologiem Prečistenkas rajonā trāpījies neparasts atradums – Ivana Bargā laika sudraba monētu depozīts, kas bija paslēpts šaha figūrā, raksta Maskavas mērijas portāls.

Izdobtā kaula tornī bija paslēptas desmit 16. gadsimta sudraba monētas. Šaha figūru atrada, mainot dabasgāzes komunikācijas. Maskavas mērijas Kultūras mantojuma departamenta vadītājs Aleksejs Jemeļjanovs pauda, ka deviņas monētas kaltas Maskavas, bet viena – Tveras kaltuvē.

Kaulā grieztā šaha figūra sastāv no trim daļām, kuras savstarpēji savienojamas. Arheologi pieļauj, ka arī citas šī šaha komplekta figūras veidotas kā slēpņi, taču tās nav atrastas. “Ja katrā figūrā būtu bijis monētu depozīts, tā kopējā vērtība sasniegtu 160 kapeikas,” precizēja Jemeļjanovs.

Saistītie raksti

Kaut arī Ivana Bargā laikā sudraba monētas sauca par kapeikām, to faktiskā vērtība bija diezgan ievērojama. Par vienu šādu monētu varēja nopirkt zosi, tātad šaha figūras īpašniekam par tajā paslēptajām monētām būtu sanācis neliels zosu ganāmpulks.

Atrastā figūra tikusi notīrīta un to pārklās ar īpašu aizsargājošu materiālu. Tiek domāts, kuram muzejam torni nodot glabāšanā, taču Jemeļjanovs pieļauj, ka figūra varētu arī papildināt to arheoloģisko priekšmetu kolekciju, kuri jau uzieti programmas “Mana iela” darbības laikā. Šajā infrastruktūras atjaunošanas programmā arhitekti uzgājuši jau vairāk nekā tūkstoš vēsturiskus artefaktus un celtņu atliekas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.