Pasaulē
Vēsture

Seno baltu pēdas Ukrainā: arheologi uzgājuši 10.–12. gadsimta apbedījumus1

Foto: Ukrainas ZA arheoloģijas institūts

Ukrainas arheologi apmēram 100 kilometru uz dienvidiem no Kijevas uzgājuši 10.–12. gadsimta apbedījumus, kuri, spriežot pēc rotām un citiem atradumiem, piederīgi kādai no baltu tautām – iespējams, senprūšiem, kuršiem vai Nemunas lejteci senatnē apdzīvojušajiem skalvjiem.

 

Par to, atsaucoties uz Ukrainas Zinātņu akadēmijas Arheoloģijas institūta sniegto informāciju, vēsta Ukrainas mediji. Kapulauks, kam dots “Ostrivas” nosaukums, atklāts jau 2017. gadā, taču tagad tā izpēte izvērtusies pilnvērtīgā zinātniskā projektā, par kuru paziņots sabiedrībai.

Līdz šim izpētīti 67 apbedījumi.

Tajos mirušajiem līdzi dotos cirvjus, šķēpu uzgaļus, zobenus, kaklariņķus, dažādu tipu saktas, aproces ar zvērgalvu galiem ukraiņu pētnieki sauc par unikālu atradumu, jo tipoloģiski tie atbilst rietumbaltu tautām un tā saucamajam vēlajam vikingu laikmetam.

Divi apbedījumi, kuru vecums noteikts ar radioaktīvā oglekļa metodi, attiecas uz laiku starp 980. un 1020. gadu, seši – uz laiku starp 1010. un 1040. gadu. Salīdzinot ar līdzīgu rotu atradumiem Latvijas un Lietuvas teritorijā atklājies, ka laika ziņā tie sakrīt, kaut tos šķir vairāk nekā tūkstoš kilometru.

Mirušie guldīti kapā ar galvu uz ziemeļiem un, spriežot pēc kapu piedevām, gandrīz visi bijuši gados samērā jauni karavīri.
Saistītie raksti

Vidējais apbedīto vecums – 35 gadi. Bērnu apbedījumu ir ļoti maz. Arheologu pieredze liecina, ka tāda aina atbilst ieceļotāju pirmajam vilnim, kas vēl nav iedzīvojies jaunajās teritorijās. Par to, ka ieceļojušie balti Ukrainas teritorijā nav uzkavējušies ilgi, norāda vietējos apstākļos izdarīta rotaslietu remonta pēdu trūkums – parasti uz saktām tas ir sastopams.

LU Latvijas Vēstures institūta direktors, arheologs Guntis Zemītis apstiprina: “Jā, Ukrainā rietumbalti – jātvingi ir bijuši. Ziemeļos varbūt bija saskarsme arī ar senprūšiem. Rajonā ap Bugu Kijevas kņazi ar viņiem karoja. Baltu izplatības austrumu robeža ir diezgan neskaidra, taču šādi kapulauki var palīdzēt to precizēt.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Demokrātijas citadeles prezidents Tramps draud slēgt sociālos medijus 2
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Tramps: “Twitter tagad iejaucas 2020. gada prezidenta vēlēšanās!”
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Ķīnieši varētu būt vienīgie, kuri šogad uzkāpj Everestā
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
9 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
5 stundas