Šoruden jau astoto reizi Pļaviņu novadā risināsies tautas iecienītais sēņošanas čempionāts.
Šoruden jau astoto reizi Pļaviņu novadā risināsies tautas iecienītais sēņošanas čempionāts.
Foto: Sandra Pumpure

“Ceļo, meklējot sēnes!” Latvijā atklāta jauna spēle apceļošanai ar auto pa 16 mašrutiem 3

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Spēle ļaus atklāt dažādus intriģējošus, noslēpumainus un pievilcīgus tūrisma objektus un uzzināt stāstus par tiem, spēles gaitā atbildot uz āķīgiem jautājumiem.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 115
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 190
1 diena
Lasīt citas ziņas

Centīgākie atbilžu sniedzēji, kuri būs nokomplektējuši visu posmu, piedalīsies izlozē ar iespēju laimēt apmaksātas brīvdienas Latvijā.

Spēle būs aizraujoša gan tiem, kurus saista dabas un vēstures apskates objekti, gan pastaigu taku un izklaides parku mīļotājiem. Neizpaliks arī dažādām gaumēm pievilcīgs piedāvājums vēderprieku baudīšanai,” sola organizatori.

Kā piedalīties spēlē?

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau pieņemot lēmumu iesaistīties spēlē “Pievelc Latviju!”, gaida intriga – izvēlētais maršruts ar pieturas punktiem būs pieejams vien brīdī, kad nokļūsiet sākuma punktā un būsiet tajā reģistrējušies.

Tikai tobrīd uzzināsiet piedzīvojuma norises gaitu – ar ko sākt un uz kādiem apskates objektiem jādodas. Tur būs jāatbild arī uz dažādiem jautājumiem.

Lai piedalītos spēlē, nepieciešama automašīna, zinātkāri, uz neparedzamām situācijām gatavi ceļabiedri un labs noskaņojums. Jāreģistrējas mājaslapā “MyPostnos.com” un jāizvēlas sev interesējošais posms, spiežot pogu “Saņemt”.

Viedtālrunī jālejup­ielādē “Postnos” lietotne (pieejama gan “Google Play”, gan “Appstore”) un jāpieslēdzas ar tiem pašiem reģistrācijas datiem, kas tika izmantoti, pieslēdzoties mājaslapā.

Katrā Latvijas novadā ir četri, vidēji 180–280 kilometrus gari posmi. Paredzamais spēles ilgums būs atkarīgs no braucēju temperamenta.

Ja brauc ātri un pa ceļam izvēlas apskatīt vien dažus objektus, tad katru no paredzētajiem posmiem iespējams izbraukt dienas laikā.

Ja ir vēlme ceļot nesteidzīgi un jēgpilni pavadīt laiku kopā ar saviem tuviniekiem un domubiedriem, tad, paviesojoties ikvienā apskates punktā un izmantojot vietējās naktsmītnes vai citus tūrisma pakalpojumus, katram spēles posmam jāatvēl divas trīs dienas.

Ja nu kādu maršrutu nesanāk pabeigt vienā dienā, taču gribas tajā atgriezties, katrā maršrutā ir atzīmēšanās kontrolpunkti, kuros sāktā posma apceļošanu var apturēt un atgriezties tur vēlāk.

Tas būtiski tiem, kuri vēlas piedalīties balvu izlozē, jo tas iespējams, tikai pabeidzot visu maršrutu. Nav jāizbrauc visi sešpadsmit posmi, pietiek ar vienu, taču, jo vairāk izbrauktu posmu, jo lielāka iespēja laimēt.

Dalība izlozē notiek automātiski, ja spēlētāji ir reģistrējušies spēlei un jebkura posma beigās aizpildījuši aptauju ar trim jautājumiem.

Spēle “Pievelc Latviju!” notiek līdz šā gada 31. decembrim.

Daži ieteikumi

Foto: Sandra Pumpure

Spēles veidotāji iesaka pirms piedzīvojuma aplūkot katra spēles posma aptuveno maršrutu un laikus ieplānot pusdienu pauzi, izmantojot konkrētā reģiona Tūrisma informācijas centru ieteikumus.

Tur arī gūstama informācija par maršrutā pieejamajām naktsmītnēm, ja domāts visu ceļu veikt vienā paņēmienā. Dažos apskates objektos ir noteikta ieejas maksa vai nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

Jārēķinās, ka, sākot ar oktobri, daudzas vietas var būt jau slēgtas.

Toties līdz pat oktobra sākumam Latvijā vēl notiek Mājas kafejnīcu dienas, kuru laikā savas durvis apmeklētājiem ver gan pastāvīgi strādājoši ēdināšanas uzņēmumi – kafejnīcas, restorāni, krodziņi, viesu mājas –, gan zemnieku saimniecības un vietējie iedzīvotāji, kas ikdienā nenodarbojas ar ēdināšanu vai viesu uzņemšanu, bet konkrētajā nedēļas nogalē atver savas mājas un sētas, lai cienātu viesus ar novada vai savas ģimenes īpašajiem ēdieniem.

Mājas kafejnīcu dienu ietvaros notiek arī dažādi kultūras pasākumi – nelieli koncerti, deju priekšnesumi, meistardarbnīcas un citas aktivitātes.

Ceļo, meklējot sēnes

Foto: Sandra Pumpure

Sēņu lasīšanas sacensības Latvijā vairs nav nekas jauns. Ar pārtraukumiem dažādos pagastos tās notiek teju divdesmit gadus, jo sēņošana uzskatāma par nacionālo tradīciju, pretendējot pat uz sporta veida statusu.

Rezultāti gan lielā mērā atkarīgi no dabas apstākļiem – siltā un mitrā rudenī var sacensties par nacionālajiem salasīto sēņu svara rekordiem, bet sausā un vēsā laikā prieks būs par jebkuru atrasto sēni.

Regulāri sēņošanas čempionātus rīko Tomes pagastā Ratu kalna teritorijā, kur tās labākās sēņu vietas, un šis gads nebūs izņēmums.

11. septembrī komandas te var sākt ierasties jau no plkst. 9.30, bet kopējais starts tiks dots stundu vēlāk.

Kontrollaiks pusotra stunda, taču noteikumi stingri – par katru nokavēto minūti simts gramu svara nost, turklāt visai komandai jāierodas vienlaikus, lai arī cik tālu, lasot sēnes, tās dalībnieki būtu aizklīduši.

Lai neapmaldītos, dalībniekiem tiks izsniegtas apvidus kartes.

Protams, katram sēņotājam novērošanas kameru neviens nepiestiprinās, tomēr sacensības balstās uz godprātības principiem un nav pieņemami izmantot citus sēņu lasīšanas palīgus un palīglīdzekļus, piemēram, ar automašīnu “aizskrienot” uz kādu savu slepenu sēņu vietu.

Tā kā uzvarētāju noteiks pēc kopējā salasīto sēņu svara, lielāka veiksme var uzsmaidīt pilnām komandām – četriem cilvēkiem.

Sverot tiks vērtētas tikai ēdamās sēnes bez tārpiem un mehāniskiem piemaisījumiem. Sacensību noslēgumā visus sēņotājus gaidīs uz ugunskura vārīta zupa.

Individuāli patrenēties sēņu lasīšanā būs iespējams jau iepriekšējā vakarā Pļaviņu apkaimē, kur notiks nakts sēņošanas čempionāts. 10. septembrī plkst. 20 visiem interesentiem jāierodas pie Aiviekstes pagasta pārvaldes, lai kopīgi dotos uz mežu.

Līdzi jāņem spēcīgs kabatas lukturītis, jo sacensības risināsies tumsā no plkst. 21 līdz 22. Tādēļ piedalīties varēs tikai pilngadīgas personas, kas apzinās riskus un ir atbildīgas par pieņemtajiem lēmumiem.

Ieskaite būs divās grupās – līdz 69 gadu vecumam un senioriem no 70 gadiem, un pirmo trīs vietu ieguvēji saņems diplomus un medaļas. Pasākuma noslēgumā tiks vārīta sēņu zupa, ar ko mieloties.

Dodoties sēņot, jāvelk kājās gumijas zābaki, jāģērbjas silti un līdzi jāņem no lietus aizsargājoša plēve, jo pēc augusta lietavām lolot ilūziju par saulainu septembri nebūtu prātīgi.

Lieki teikt, ka sēņojot līdzi jābūt kādam traukam un nazim, kas ir obligāta prasība sacensībās, taču Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele skaidro, ka sēnes drīkst ne tikai griezt, bet arī uzmanīgi izcelt ārā, pārāk nebojājot meža zemsedzi.

Tam gan nevajadzētu kļūt par ieradumu, bet gan attaisnojumu, ja kāda branga baravika patrāpījusies ceļā negaidīti – bez naža kabatā.

Viņa sēņošanai iesaka no klūgām un skaliem pītos grozus, nevis spaiņus un plastmasas maisus, jo pa grozu spraugām, ejot pa mežu, birst ārā sēņu sporas, palīdzot sēnēm vairoties.

Tas, ko redzam, nogriežam un ieliekam grozā, ir tikai sēnes augļķermenis. Pati sēne jeb sēņotne atrodas augsnē, koksnē, nobirušo lapu vai skuju slānī, un tā ir kā liels, kilometriem garš zirnekļu tīkls, kas nepārtraukti barojas.

Sēnes Latvijā un pasaulē

Mājas kafejnīcu dienas

* 27., 28.08. Mērsrags, Roja

* 28.08. Aizsargājamo ainavu apvidus “Veclaicene”

* 28., 29.08. Ziemeļlatgale – Balvi, Viļaka, Rugāji, ­Baltinava

* 4.09. Gulbenes, Ropažu un Salaspils nov.*

* 4., 5.09. Carnikavas, Saulkrastu, Salacgrīvas, Alojas nov., Talsi un to apkaime

SAISTĪTIE RAKSTI

* 11., 12.09. Lībiešu krasts – Mazirbe, Pitrags, Kolka, Melnsils, Ģipka, Dundagas pag. –, Jēkabpils, Krustpils, Sala un Sēlija – Viesīte, Aknīste

* 17.–19.09. Pierīga ­(Ķekava, Baldone, Daugmale, ­Baloži)

* 18.09. Līgatnes nov.

* 25., 26.09. Cēsis, Priekuļi, Skujene un Pārgaujas nov., Dobele, Tērvete, Auce

* 2., 3.10. Tukums, ­Engure, Jaunpils, Kandava un ­Ķemeru Nacionālais parks, kā arī Ogre, Ikšķile, ­Ķegums un Lielvārde

* Pēc vecā Latvijas administratīvi teritoriālā dalījuma

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Tuvākajos mēnešos varētu pieaugt maizes un miltu izstrādājumu cenas. Kā to skaidro eksperti? 7
2 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 34
3 dienas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu 26
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Posts un neraža! Madonas novadā lācis pamatīgi izpostījis biškopības saimniecību 35
6 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 115
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 190
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Finansiste Jurkāne par Latvijas nodokļu sistēmu: “Prasti runājot, vienkārši čakarē cilvēkus!” 27
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Smaga Covid-19 slimības gaita desmitgadniekam: pieņemts lēmums bērnu pārvest no Liepājas uz BKUS 82
4 stundas
Lasīt citas ziņas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 25
6 dienas
LE
LETA
Laukos
“Zemnieku saeima”: Provizoriskais dārzeņu ražas zudums šogad varētu būt apmēram 30% 15
Nedēļa
Ieva Ēvalde
Laukos
Aitu sūkalu želejkonfektes, ēdamas kafijas glāzītes, circeņu milti – “Riga Food” šogad piedāvā sevišķi plašu jaunradītu produktu klāstu 10
11. septembris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 2
8. septembris, 2021
Inita Šteinberga
Ziņas
Šogad sēnes pašas lec groziņos – spēj tik lasīt. Kā to pareizi darīt, lai nenodarītu tām pāri? 5
7. septembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Tā ir totāla šmaukšanās!” Atsevišķi tirgotāji krāpjas ar zemāku PVN 30
6. septembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Smaga Covid-19 slimības gaita desmitgadniekam: pieņemts lēmums bērnu pārvest no Liepājas uz BKUS 82
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zināms, ko daudzu iemīļotā ziņu moderatore Arta Skuja dara pēc darba pazaudēšanas TV3
53 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija apsūdz Kremli masveidīgā vēlēšanu rezultātu viltošanā
50 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vašingtonā plīvo simtiem tūkstošu baltu karogu Covid-19 upuru piemiņai 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd situācija var būt pretrunīga.” Teikmanis par to, ka augstskolu reformas ieviešanas mehānisms ir neskaidrs 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Viesnīcu un restorānu asociācija aicina ierobežot pret Covid-19 nevakcinēto personu socializēšanos 51
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Cilvēki evakuējas, lecot ārā no logiem!” Apšaudē Krievijas augstskolā vairāki cietušie 3
5 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pavļuts dubultspriedzē. Kurš vilks slēpjas ūdeļādā? Nedēļas notikumu apskats 14
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nelikumīgi Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojušo imigrantu mobilajos tālruņos konstatēta bērnu pornogrāfija 20
20 stundas
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Baltijas mājokļa dizains Londonā. Kā tiks prezentēta mūsu gaume?
21 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 12
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 190
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 115
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Guntra, Marianna un Ginters
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 14
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 24
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Aicinās no amata atbrīvot Salaspils novada mēru Čudaru
16:26
LE
LETA
Ziņas
Jelgavas pašvaldībā plāno izveidot izpilddirektora vietnieka amatu. Zināms, cik liela būs alga
16:20
LE
LETA
Ziņas
“Pfizer” un “BioNTech” paziņo, cik veciem bērniem droša viņu Covid-19 vakcīna 5
16:17