Anatolija Danilāna uzvārds ar segvārdu “Dainis” atrodams Valsts drošības komitejas kartotēkā.
Anatolija Danilāna uzvārds ar segvārdu “Dainis” atrodams Valsts drošības komitejas kartotēkā.
Arhīva foto

VDK kartotēkā ir gan A. Danilāns, gan A. Bērziņš un U. Godainis, bet nevienam no septiņiem nebūs liegts startēt vēlēšanās 63

LETA, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Satversmes aizsardzības biroja Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs konstatējis, ka septiņu 14. Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas Valsts drošības komitejas (VDK) kartotēkā.

Reklāma
Reklāma
“Kad esi ko parādā VID, atgādinājumi nāk nemitīgi, bet, ja esi strādājošs pensionārs, neviens neatgādina…” Iveta par pensionāru iespējām saņemt pārrēķinu
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 19
RAKSTA REDAKTORS
“Līdzi ņemot omīti, mums šis brauciens izmaksās 112 eiro” – apmeklētāji jautā, kāpēc “Avārijas brigādes” parkā ir tik dārga biļete
Lasīt citas ziņas

Uz 14.Saeimu kandidē trīs bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) kartotēkā minētie iespējamie ārštata aģenti – aktieris Andris Bērziņš (Latvija pirmajā vietā), mediķis Anatolijs Danilāns (“Attīstībai/Par!”) un Uldis Godainis (“Apvienība Latvijai”), liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) publicētā informācija.

Likums neliedz bijušās VDK ārštata aģentiem kandidēt vēlēšanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bērziņš un Danilāns paši arī ziņās par sevi kā kandidātiem ir norādījuši, ka viņiem ir bijusi sadarbība ar Latvijas PSR drošības dienestu. Savukārt Godainis paudis nostāju, ka viņam šādas sadarbības neesot bijis.

Kandidātu mājaslapā pie minētajām trim personām norādīts, ka Totalitārisma seku dokumentēšanas centram (TSDC) ir ziņas, kas liecina, ka šie kandidāti varētu būt bijuši Latvijas PSR Valsts drošības komitejas aģenti.

Kā aģentūru LETA informēja CVK pārstāve Laura Krastiņa, atbilstoši TSDC sniegtajai informācijai par vēl četriem citiem VDK kartotēkā atrodamajiem kandidātiem ir tiesas spriedumi, ka viņu sadarbība ar VDK nav konstatēta, tāpēc CVK viņu vārdus neatklās.

Nevienam no viņiem nebūs liegts startēt vēlēšanās, jo viņi nav bijuši VDK štata darbinieki.

Kopumā Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā pārbaudīta 1832 deputātu kandidātu atbilstība Saeimas vēlēšanu likuma normām. Šis likums nosaka, ka Saeimas vēlēšanām nevar pieteikt par kandidātiem un Saeimā nevar ievēlēt personas, kuras ir ārvalstu valsts drošības dienestu, izlūkdienestu vai pretizlūkošanas dienestu štata darbinieki, vai personas, kuras ir bijušas PSRS, Latvijas PSR valsts drošības dienesta, izlūkdienesta vai pretizlūkošanas dienesta štata darbinieki.

Vienlaikus likumā nav liegts kandidēt personām, kas varētu būt sadarbojušies ar PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestiem, izlūkdienestiem vai pretizlūkošanas dienestiem kā šo dienestu ārštata darbinieki, aģenti, rezidenti vai konspiratīvā dzīvokļa turētāji, ja viņi nav bijuši šo dienestu štata darbinieki.

Medijos šovasar vēstīts, ka tā saucamajos čekas maisos atrodams arī pazīstamā gastroenterologa, tagad arī kandidāta uz Saeimu Anatolija Danilāna vārds. LTV raidījumam “Panorāma” Danilāns pats arī atzinis, ka padomju laikā sadarbojies ar Valsts Drošības komiteju.

Reklāma
Reklāma

“Es pats to saku un atzīstu, un nenoliedzu. Mans tētis strādāja savā laikā, būdams izglītots cilvēks, vācu policijā par rakstvedi. Viņu krievi ņēma ciet. Lai kaut ko tur varētu darīt, es piekritu viņiem pastāstīt,” LTV stāstīja ārsts.

“Es biju ārsts Preiļos un braukāju pa ārzemēm. Viņus interesēja, vai negrib kāds braukt prom. Tur mana atbilde bija ļoti vienkārša: “Nav neviena, kas grib braukt prom, visi grib palikt jaukajā Padomju Savienībā!” Ar to tā mana saruna beidzās.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.