Pasaulē
Vēsture

“Ja Krievija tiks sagrauta, Anglijai zudīs pēdējā cerība. Tad Eiropā un Balkānos valdīs Vācija!” 1940. gada 31. jūlijā Hitlers pieņem lēmumu uzbrukt PSRS1


Ādolfs Hitlers Berghofā.
Ādolfs Hitlers Berghofā.
Arhīva foto

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 80 gadiem nacistiskās Vācijas diktators Ādolfs Hitlers savā Berghofas rezidencē Bavārijas Alpos noturēja armijas vadības sanāksmi, kurā pirmo reizi plašākam lokam atklāja nodomu “vēlākais līdz 1941. gada pavasarim” sākt uzbrukumu PSRS.

“Ja Krievija tiks sagrauta, Anglijai zudīs pēdējā cerība. Tad Eiropā un Balkānos valdīs Vācija,” viņš uzsvēra. Kaut komunistu valsts sagraušana un “spiešanās uz austrumiem” pēc definīcijas ietilpa nacistu un Hitlera ideoloģijā un plānos, konkrētajā gadījumā lielu lomu nospēlēja atskārsme, ka ilgtermiņā vienoties ar Staļinu nebūs iespējams.

Abas agresīvās lielvaras nenovēršami nonāktu konfliktā, konkurējot par teritorijām. Uzskatāmi to bija parādījis PSRS 28. jūnija ultimāts Berlīnes sabiedrotajai Rumānijai, kad padomju armija sagrāba Besarābiju un Ziemeļbukovinu.

Molotova–Ribentropa paktā minētās Baltijas aneksiju un karu Somijā Hitlers vēl bija gatavs norīt, bet PSRS vēršanās pret galveno Vācijas naftas avotu Rumāniju un spiešanās tālāk uz Balkāniem jau bija par daudz.

Saistītie raksti

Reāls plānošanas darbs karam pret PSRS nacistu armijas štābos tika sākts, kā uzskata vēsturnieki, jūnija beigās vai jūlija sākumā. Līdz decembra nogalei plānam ar sākotnējo segvārdu “Fricis” (“Fritz”), vēlāk “Barbarossa” galvenajos vilcienos bija jābūt gatavam.

Iecere neparedzēja iekarot visu PSRS, bet ar vairākiem triecieniem iznīcināt galvenos sarkanās armijas spēkus PSRS rietumdaļā un sasniegt līniju Arhangeļska–Volga. Tad, Hitlera ieskatā, vācieši būtu “norobežojušies no aziātiskās Krievijas”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
Latvijas Avīze
Latvijā
Beidzot iespēja atgūt naudu, pļāpīgais prokurors un izdegušie mācītāji. Nedēļas notikumu apskats
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Pasaulē
Policijas brutalitāte un neoficiālas uzvaras svinības. Baltkrievijā aizvadīta pirmā nakts pēc prezidenta vēlēšanām
41 minūtes
ML
Māra Lapsa
Latvijā
“Mēs esam aizguvuši no vāciešiem pedantisma gēnu un tajā ieslīgstam arvien dziļāk.” Dendrologs Andrejs Svilāns par latviešu daiļdārziem
Intervija 12 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijā sāks iepūst vēsāks gaiss. Sinoptiķu prognoze pirmdienai
1 stunda
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Varu tikai šausmināties par to, kā cilvēki raksta internetā.” Kas visvairāk kaitina filoloģi Ligitu Paegli? 3
Intervija 16 stundas