Praktiski
Manas tiesības

Skaidro speciālists: vai drons drīkst lidināties virs privātīpašuma0

Foto: Yuganov Konstantin/SHUTTERSTOCK

“Vai kāds drīkst lidināt dronu virs mana dārza un mājas? Ko darīt, ja tā notiek?” Jautā Agnese no Ķekavas.

Jāizvērtē lidojums

Civilās aviācijas aģentūras (CAA) ārkārtas situāciju un komunikācijas vadītājs Aivis Vincevs skaidro, ka jāizvērtē konkrētā drona jeb bezpilota gaisa kuģa lidojums. Svarīgākais ir vērst uzmanību, cik bieži virs privātīpašuma notiek drona lidojums un kādas darbības tas veic. “Ja tas ir vienreizējs lidojums – ir skaidri redzams, ka tālvadības pilots (tā dēvē personu, kas vada dronu) tikai šķērso jūsu īpašumu, lidojot no punkta A līdz punktam B, un tas notiek vienu vai divas reizes drošā augstumā, neapdraud jūsu veselību, dzīvību vai mantu, drons drīkst pārlidot pār privātīpašumu. Taču, ja redzams, ka lidojums ar dronu, iespējams, tiek veikts ar mērķi izdarīt noziedzīgu nodarījumu, piemēram, drons lido vien pāris metru augstumā, bez vajadzības uzkavējas jūsu privātīpašumā, lido gar logiem, filmē jūs vai mantas, kas atrodas īpašumā, šādi lidojumi nav atļauti. Tad var vērsties attiecīgās pašvaldības vai Valsts policijā un ziņot par šo lidojumu. Drons virs īpašuma dažkārt var uzturēties neilgu laiku brīdī, kad maina lidojuma trajektoriju. Tas ir atļauts.” Ja zināms, kurš vada dronu, var arī aprunāties ar tālvadības pilotu un droši jautāt, ar kādu mērķi šis lidojums notiek.

Noteikumi dronu pilotiem

Atkarībā no drona masas Ministru kabineta (MK) noteikumi nr. 368 Kārtība, kādā veicami bezpilota gaisa kuģu un cita veida lidaparātu lidojumi nosaka pamatnoteikumus, kādā attālumā, ar kādu ātrumu drons drīkst lidot, kādā attālumā drīkst atrasties no personām un mantas. Ja persona ir sasniegusi 16 gadu vecumu, ievērojot drona lietošanas instrukcijas norādījumus un MK pamatnoteikumus, dronu drīkst vadīt bez speciālas atļaujas. Taču aizvien biežāk, iegādājoties dronu, cilvēks izvēlas arī nokārtot teorētisko un praktisko zināšanu pārbaudi un sagatavot visu nepieciešamo dokumentāciju, lai saņemtu ilgtermiņa atļauju, kas dod tiesības atkāpties no atsevišķām MK noteikumu pamatprasībām, piemēram, noteiktā attāluma no trešajām personām, ielām, autoceļiem, jeb veikt paaugstināta riska lidojumus. Šo atļauju izsniedz CAA, un personai jābūt vismaz 18 gadu vecai. “Apmācībās un semināros allaž dronu pilotiem atgādinām – ja plānots dronu pilotēt privātmāju rajonā vai tuvu kaimiņu īpašumam un lidojumi paredzēti periodiski, pirms šo lidojumu veikšanas ieteicams aprunāties ar kaimiņiem un paskaidrot lidojuma mērķi un ka filmētais vai fotografētais materiāls netiks izvietots internetā vai izplatīts citā veidā,” stāsta Aivis Vincevs. Jebkuram tālvadības pilotam jāvalkā atstarojoša veste, turklāt svarīgi sekot līdzi kartēm, kurās norādīti ierobežojumi par teritorijām, kur ar dronu nedrīkst veikt lidojumus vai tie ir ierobežoti. (Informāciju par ierobežojumiem var iegūt tīmekļa vietnēs: https://ais.lgs.lv/ vai https://www.airspace.lv/drones/lv.. Plašāk par bezpilota gaisa kuģu noteikumiem var lasīt CAA informatīvajā mājaslapā: uas.caa.lv. Turpat cilvēki arī var pārbaudīt savas zināšanas.

Droni – palīgs glābšanas dienestiem

Saistītie raksti

Jārēķinās, ka droni gan hobija līmenī, gan profesionālos nolūkos tiek izmantoti aizvien biežāk. Pārsvarā tos izmanto filmēšanai un fotografēšanai. “Profesionāli dronus lieto gan televīzija, filmējot pasākumus, gan valsts un pašvaldību iestādes un dienesti, lai veiktu, piemēram, nekustamā īpašuma vai zemes uzmērīšanu. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests lieto dronus, lai apsekotu avārijas vietas, piemēram, ja izcēlies ugunsgrēks vai tiek veikti glābšanas darbi. Izmantot dronus ir ērtāk, turklāt var iegūt ļoti labas kvalitātes attēlus un videoierakstus,” stāsta Aivis Vincevs.
Lidojumus ar bezpilota gaisa kuģiem drīkst veikt laika posmā no 30 minūtēm pirms saullēkta līdz 30 minūtēm pēc saulrieta, izņemot gadījumus, kad lidojumam saņemts gaisa telpas izmantošanas saskaņojums no Civilās aviācijas aģentūras.

Uzziņai:

Neievērojot MK noteikumus, tālvadības pilotam var piemērot sodu. Šā gada pirmajā ceturksnī CAA ir izsniegusi 17 ilgtermiņa un 14 īstermiņa atļauju paaugstināta riska lidojumiem ar droniem. Pērn no augusta līdz decembrim izsniegts 11 ilgtermiņa atļauju. Vienlaikus palielinājies to gadījumu skaits, kad droni tiek pilotēti neatbilstīgi noteikumiem. Šogad, pirmajā ceturksnī, sāktas 11, aprīlī – vēl četras administratīvā pārkāpuma lietas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Rīgā kaķis pēc pastaigas mājās atgriežas asiņainām ķepām: kāds ļaundaris brutāli nogriezis nagus
3 dienas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Kas latviešiem kāpostu tītenis, Austrumu tautām – dolma: arī divas receptes
3 dienas
VB
Valija Beluza
Praktiski
Latviešu ģimenes dzīve Bakūzes muižā: cilvēki šajā vietā mituši kopš 14.gadsimta – aizvien atrodas mīklainas, leģendām apvītas lietas un liecības
3 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Ekonomika
Kas ir šie 24 000 cilvēku Latvijā, kuri “izkrituši cauri visiem sociālās palīdzības spilveniem” un izdzīvo ar 64 eiro mēnesī
32 sekundes
LA
LA.LV
Veselam
Vecmāte Agnese ievieš skaidrību par mājdzemdībās mirušajām sievietēm; soctīklotāji apšauba datus
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Pēc sprādziena Beirūtā atklāj, ka Latvijā ir seši bīstami objekti 2
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Murjāņu sporta ģimnāzijā audzēkņiem apstiprināta inficēšanās ar Covid-19
1 stunda
LE
LETA
Sports
Islāmticību pieņēmusī Koha paziņojusi par sportistes karjeras beigām 3
7 stundas