Latvijā
Novados

DAP: ja daba prastu runāt, visticamāk, mēs dzirdētu daudz žēlabu3


VVD pārstāve Aina Stašāne (no kreisās), DAP ģenerāldirektore Sandra Bērziņa un SIA ZAAO valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais tūristu apmetnes zonā pie Sietiņieža izvietoja pirmo “Lasi skaļi un dzīvo zaļi!” plakātu.
VVD pārstāve Aina Stašāne (no kreisās), DAP ģenerāldirektore Sandra Bērziņa un SIA ZAAO valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais tūristu apmetnes zonā pie Sietiņieža izvietoja pirmo “Lasi skaļi un dzīvo zaļi!” plakātu.
Foto – Madara Briede

Gaujas krastā Kocēnu novadā pie viena no Latvijas dārgumiem – Sietiņieža – tika sākta jauna sociāli informatīva kampaņa – “Lasi skaļi un dzīvo zaļi!”, kuras mērķis panākt, lai cilvēki dabā atpūstos zaļi, nenodarot kaitējumu tās vērtībām un saudzējot dabas objektu teritorijās un atpūtas zonās ierīkoto infrastruktūru.

Bezbudžeta kampaņas radītāji – Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA “ZAAO” un Valsts vides dienests (VVD) – radījuši izglītojošu plakātu, kas skanīgu rīmju formā mudina cilvēkus pārdomāt savu rīcību dabā. Pirmais no tiem tika svinīgi izlikts Sietiņieža atpūtas zonā. Sākotnēji plakāti tiks izvietoti īpaši aizsargājamo dabas teritoriju atpūtas zonās. Tomēr turpmāk tie būs brīvi pieejami elektroniski un pēc pieprasījuma arī drukātā veidā izmantošanai gan pašvaldībām, gan komersantiem, gan ikvienam, kas uzskata par nepieciešamu izglītot atpūtniekus par videi draudzīgu rīcību ar šādu vizuālo materiālu.

Visbiežāk dabas sargiem raizes sagādā atkritumu izmešana tam neparedzētās vietās, dažādu infrastruktūras elementu bojāšana un zagšana, tūristu apmešanās tam neparedzētās vietās, nodarot kaitējumu florai un faunai, kā arī cilvēka radītais ķīmiskais piesārņojums. Visas šīs lietas tāpēc arī aktualizētas jaunā plakāta padomos.

Uz šādu ideju rosinājusi vēlme pasargāt no kaitniecības jaunizbūvētos skatu torņus, apmetnes un piknika vietas ar galdiem un soliem, kāpnes, celiņus, margas, skatu platformas, nojumes, tualetes un citus dabas tūrisma infrastruktūras elementus īpaši aizsargājamās dabas teritorijās visā Latvijā, kuros DAP pēdējo piecu gadu laikā ieguldījusi vairāk nekā 7,5 miljonus eiro.

“Cilvēkiem aizvien vairāk patīk atpūsties dabā un reizēm šķiet pašsaprotami, ka ir dažādas dabas takas, apskates objekti un tajos viss ir tīrs un sakopts. Taču vai mēs paši vienmēr darām visu, lai tas tā būtu un lai pēc mūsu būšanas dabā apmierināti būtu arī citi cilvēki? Daba vienmēr ir laba un pašpietiekama, bet kļūdas un maldus pieļaujam tikai mēs – cilvēki,” norādīja DAP ģenerāldirektore San­dra Bērziņa. Viņa pauda cerību ar šo kampaņu ietekmēt cilvēku attieksmi, lai šādas kļūdas tiktu pieļautas pēc iespējas mazāk.

“Ja daba prastu runāt, mēs, visticamāk, dzirdētu daudz dažādu žēlabu par to, cik mēs, cilvēki, ar savu rīcību vai bezdarbību nodarām tai pāri. Tādēļ jau kopš pērnā oktobra darbojas mūsu mobilā lietotne “Vides SOS”,” skaidro VVD pārstāve Aina Stašāne. Ar lietotnes starpniecību cilvēki visā Latvijā ziņojuši par vairāk nekā 1400 dažādām nekārtībām dabā, no kurām lielākā daļa par nevietā izgāztiem atkritumiem. A. Stašāne gan atzīst, ka nereti cīņa ar vides kaitniekiem atgādinot cīņu ar daudzgalvainu pūķi, kam vienas nocirstas galvas vietā parādās trīs citas, tāpēc uzsver šāda veida iniciatīvas nepieciešamību.

Pasākuma noslēgumā Valmieras pilsētas, kā arī Burtnieku un Kocēnu novada pašvaldību pārstāvji jau saņēma pirmos plakātus izvietošanai dabas un atpūtas teritorijās.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Jūrmala atzīta par vienu no drošākajām pludmalēm Eiropā pēc koronavīrusa krīzes 1
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Lietuvas uzņēmums, ar kuru lauza līgumu, tomēr vēlreiz cer tikt pie iespējas remontēt Deglava tiltu
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai ārkārtas situācijā, kad noteikti pulcēšanās ierobežojumi, ļaudis apmeklē baznīcu?
1 diena

Lasītākie

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām
59 minūtes
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
SKDS noskaidrojusi cilvēku viedokli par administratīvi teritoriālo reformu. Nekā glaimojoša
16 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Kā tad tās riepas deldējam? Droša braukšana un nedaudz tehnisku zināšanu
55 minūtes
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Izcēlās Garkalne
4 stundas