Babītes novada domes priekšsēdētājs Aivars Osītis (no labās) ne reizi vien piedalījies svinīgos pasākumos kopā ar valdības amatpersonām. Attēlā kopā ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu un Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietnieci Ritu Sproģi, atklājot atjaunoto Jūrmalas šoseju.
Babītes novada domes priekšsēdētājs Aivars Osītis (no labās) ne reizi vien piedalījies svinīgos pasākumos kopā ar valdības amatpersonām. Attēlā kopā ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu un Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietnieci Ritu Sproģi, atklājot atjaunoto Jūrmalas šoseju.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Babītes novada vadībai pārmet pārāk lielu tērēšanos Laimes koku stādīšanas laikā 0

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Septembra beigās paies pieci mēneši, kopš Babītes novadu vada Aivars Osītis, kurš ārkārtējās situācijas laikā nomainīja ilggadējo pašvaldības vadītāju Andreju Enci, kas šajā amatā bija 29 gadus.

Abi domē ievēlēti no Latvijas Reģionu apvienības, bet A. Osītis un vēl pieci šā saraksta domnieki izveidoja neatkarīgo deputātu frakciju. Viņi toreiz teica, ka A. Ences vadībā novada attīstība vairs nav iespējama, jo mēram ilgajos gados iestājusies rutīna.

A. Ence tagad saka, ka solītās pārmaiņas izpaužas naudas šķērdēšanā, kas kulmināciju, viņaprāt, sasniegusi Laimes koku stādīšanas talkā.

Todien Babītes novadā tika iestādīts pa vienam kokam katram no 29 pašvaldības ciemiem, kas kopā izmaksājis vairāk nekā 10 000 eiro.

Vēl rezonansi izraisīja Babītes vidusskolas piebūves atklāšana, kas notika divreiz – pirmajā reizē uz to bija uzaicināti būvnieki, skolas darbinieki, deputāti. Skolas vadība devusi vārdu arī A. Encem, kura valdīšanas laikā 2015. gadā sākās skolas piebūves celtniecība.

Otrajā reizē 1. septembrī piebūves atklāšanas lenti kopā ar A. Osīti jau grieza vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“AP”) un Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš (JKP).

Jaunais priekšsēdis bija klāt arī 14. augustā, kad Piņķos svinīgi atklāja lielāko iepirkšanās ciematu Baltijā “Via Jurmala Outlet Village”, bet pēc kāda laika pašvaldība tajā jau rīkoja uzņēmēju dienu.

Tas arī, pēc A. Ences domām, neliecina par labu pārvaldību, jo pašvaldībai ir savas telpas. Viņa valdīšanas laikā domē nebija algota priekšsēdētāja vietnieka, bet tagad tāds esot ar amat­algu vairāk nekā 2000 eiro.

Vēlēšanām gatavojas abi konkurenti

Babītes novada mēra amatu A. Ence 29. aprīlī zaudēja ārkārtējās situācijas laikā attālinātajā domes sēdē. Pirms tās viņš pat neesot nojautis, ka tāds jautājums tiks skatīts, jo lietvedībā tas nebija iesniegts, bet parādījies tikai sēdes laikā, kas ir pretrunā ar likumu.

Tāpēc A. Ence vērsās ar iesniegumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), kur palicis nesadzirdēts.

Nākamais iesniegums bija adresēts Administratīvajai rajona tiesai, bet arī tur tas palicis bez tālākas virzības, jo balsojums par domes priekšsēdētāja atbrīvošanu ir politisks lēmums.

Bijušais priekšsēdis uzskata, ka vadības maiņa, iespējams, notikusi saziņā ar cilvēkiem VARAM, ministru Juri Pūci nodēvējot par jaunās vadības “politisko krusttēvu”.

Jau pirms tam VARAM bija sūtījusi signālus, izsakot pārmetumus par it kā nesakārtoto ūdenssaimniecības sistēmu privātmāju ciematā.

“Tā visa ir politika,” uzskata A. Ence.

Starp viņu un jauno priekšsēdi ir sākusies priekšvēlēšanu cīņa par vietām jaunajā Mārupes novadā, kurā būs arī Babītes pašvaldība.

Vienā jautājumā A. Ence jau ir vinnējis – domes vairākums (arī “Vienotības” un Nacionālās apvienības deputāti) nobalsoja par pieteikuma gatavošanu Satversmes tiesai, apstrīdot Babītes apvienošanu ar Mārupi, budžetā prasības gatavošanai rezervējot līdz 10 000 eiro.

Priekšsēdis A. Osītis balsoja pret vēršanos Satver­smes tiesā. “Atpakaļceļa nav. Tagad visa enerģija jāvelta tam, lai apvienošanās process būtu mierīgāks,” domā A. Osītis.

A. Ence ir pretējos uzskatos, taču tas neliedz viņam kopā ar Mārupes kolēģiem gatavot Latvijas Reģionu apvienības (LRA) kandidātu sarakstu jaunā novada domes vēlēšanām.

LRA ir pārstāvniecība arī Mārupē, kur valdošā ir Zaļo un zemnieku savienība, bet priekšsēdētāja vietniece Līga Kadiģe ir no LRA. A. Osītis nav nevienā partijā, taču apstiprina, ka vēlēšanās kandidēs, jo “ja jau šajā upē esmu iekāpis, tad būs jāsāk peldēt”.

Babītē runā, ka A. Osītis startēšot no ministra J. Pūces pārstāvētās “Attīstībai/Par”, bet viņš to “Latvijas Avīzei” vēl neapstiprināja, jo piedāvājumus saņēmis no četrām partijām, ieskaitot Jauno konservatīvo partiju.

Skolēni paglāba no izsvilpšanas

Babītes novadā ir kāda tradīcija – domes sēdes sākumā nodaļu vadītāji sniedz pārskatu par nozīmīgākajiem aizvadītā mēneša notikumiem. Trešdien domes sēdē Sabiedrisko attiecību nodaļas ziņojumā bija pieminēti visi trīs iepriekš pretrunīgi vērtētie pasākumi.

Sēdē A. Ence vaicāja domes vadībai par pašvaldību reformas īstenotāja J. Pūces un arī Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvju klātbūtni 1. septembra pasākumā, jo viņi Babītes labā neesot ne pirkstu pakustinājuši

Ja svinīgajā piebūves atklāšanā nebūtu piedalījušies bērni, tad abi viesi tiktu izsvilpti, “jo tas ir spļāviens mūsu iedzīvotājiem sejā”, uzskata A. Ence, atsaucoties uz cilvēku teikto.

“Babīte nav nekāda autonomā republika nekurienes vidū. Babītes novads ir daļa no Latvijas. Tas ir tikai likumsakarīgi, ka tādā nozīmīgā pasākumā piedalās par pašvaldībām atbildīgais ministrs un Izglītības ministrijas pārstāvis,” sēdē paskaidroja A. Osītis.

Viņš “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka piebūves atklāšanas lente ir griezta divas reizes, jo pirmo atklāšanu ir vēlējusies skolas vadība, bet par īsto esot uzskatāma tā, kur piedalījās valdības pārstāvji.

Opozīcija mēram pārmeta arī Laimes koku stādīšanas talkā iztērētās summas, jo Strenču novadā esot iestādīti 127 stādi, tajā skaitā 21 dižstāds, no kuriem dārgākais maksājis 13 eiro, bet Babītē – viens stāds maksāja vairākus simtus.

Strenčos pasākums kopā izmaksājis tikai 960 eiro. Turklāt Babītē ir trīs uzņēmumi, kas sniedz dārzu un parku labiekārtošanas pakalpojumus, bet pārējie nemaz neesot zinājuši, ka koku stādīšana uzticēta SIA “Labie koki”, sacīja A. Ence.

Neatkarīgā koalīcijas deputāte Ilze Bērziņa paskaidroja, ka talkas rīkošana ir bijusi SIA “Labie koki” iniciatīva un uzņēmums ir nodrošinājis visu, ieskaitot smago tehniku.

I. Bērziņa aicināja bijušo priekšsēdi nākamgad uzņemties talkas rīkošanu, parādot, kā to var izdarīt ar mazākiem tēriņiem, uz ko A. Ence atbildēja: “Es neesmu šādu talku atbalstītājs. Es tikai redzu, ka te ir netīra lieta, jo ir pārmaksāts.”

Tad iekaisa arī A. Osītis: “Tāpēc arī Babītes novadā gadiem nav notikušas talkas. Bet ko tu domā ar netīru lietu?” Uz A. Ences teikto, ka viņš neko nedomā, A. Osītis atbildēja: “Ja nedomā, tad nerunā. Paldies. Šovs ir beidzies.”

Turpmākā sēdes gaita patiešām bija lietišķa, taču iespaids, ka vietējā sabiedrība ir sašķelta bijušā un jaunā mēra piekritējos, tomēr paliek.

Uz vaicāto, kas piecos mēnešos ir mainījies pašvaldībā, A. Osītis atbildēja, ka ir centies īstenot demokrātisku vadības stilu, kas iepriekš esot bijis autoritārs.

To “Latvijas Avīzei” apgalvoja arī priekšsēdētāja vietniece Darja Cvetkova (“Saskaņa”).

Saistītie raksti

Viņasprāt, ir izdevies iekustināt arī vairākus projektus, piemēram, skolas stadiona rekonstrukciju, kopā ar Jūrmalas pašvaldību tiks īstenota veloceliņa Rīga–Jūrmala posma atjaunošana, plānoti arī Piņķu ūdenskrātuves labiekārtošanas darbi.

Daļēji projektus iespējams realizēt arī no ekonomikas sildīšanai pēc Covid-19 krīzes paredzētās naudas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Alnis Rīgas centrā. Vai slimnīcas pietiks gultas? Cinītis birokrātu vezumam. Nedēļas notikumu apskats
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Dienas gaitā laikapstākļi nemainīsies. Sinoptiķu prognoze pirmdienai
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Polijā protestētāji pret abortu aizliegumu vēršas pret baznīcām
27 minūtes
VB
Vija Beinerte
Ziņas
Vija Beinerte: Lai izglītības reformas stūrakmens nekļūst par klupšanas akmeni 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Sejas maskas ir kaitīgas, bet testu rezultāti – viltoti.” Kur rodas sazvērestību teorijas par Covid-19? 14
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā ar jauno koronavīrusu inficējušies vairāk nekā 600 cilvēki, bet pieci miruši 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šodien mēs nedrīkstam klausīties populistos!” Levits aicina sabiedrību mobilizēties Covid-19 izplatības apturēšanai 17
14 stundas
VV
Vivanta Volkova
Stāsti
“Es te esmu kā paradīzē!” Vecticībniece Anfisa par streikojošiem ceļgaliem un atteikšanos no dzīves Francijā 3
13 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
Drīzumā Latvijā būs skatāms jaunais miniseriāls par laulību škiršanas tēmu “Projekts: šķiršanās”
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija strīds ar 99 gadus veco vectētiņu princi Filipu var kļūt par pēdējo… 13
18 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Pieprasījums bija no visām pusēm.” Meža īpašnieki tiek pie uzlabota un jaudīgāka reģistra 1
17 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Domāšana jāpagriež par 180 grādiem uz modernāku pusi.” Jaunā Rīgas vara par pārmaiņām pilsētā 7
22 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Tas bija traki!” Ārvalstu studentu pieredze Latvijā sērgas laikā 9
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Izskatīgās dejotājas Aleksandras Kurusovas mērs ir pilns: lūdzu, pārstājiet mani aicināt uz randiņiem! 17
22 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Kādēļ pēc neatkarības atgūšanas sagruva rūpniecība? Grāmatā atmasko militarizēto tautsaimniecību Latvijā 22
23 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Pasaules lielvaras no kodolieročiem neatteiksies arī pēc ANO līguma stāšanās spēkā 1
16 stundas
Raivis Šveicars
Stāsti
Detaļas kaut kosmosam. Stāsts par kādu unikālu Latvijas metālapstrādes uzņēmumu 1
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs dzīvojam ekstremālā situācijā.” Spānijā izsludina ārkārtējo stāvokli un nosaka komandantstundu 5
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca paziņo par plānveida operāciju atcelšanu 11
22 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Patiesībā sievietei nav ne spēka, ne jaudas, viņa vienkārši dara, velk.” Saruna ar aktrisi Janu Čivželi 4
Intervija 1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 112
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kāda ir prinča Viljama un Keitas Midltones trīs bērnu ikdienas dzīve? 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Beāte un Beatrise
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bijusi vētraina ballīte: Samantai Tīnai uzradies gruzīnu pielūdzējs, Lauris Reiniks pazaudē bikšu pogu 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Raganu slotu ballē” izgaismo retumus 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
3 dienas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 3
4 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ emocijas var ņemt pārsvaru pār saprātu, un tas var nebeigties labi! Horoskopi no 26. oktobra līdz 1.novembrim 2
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Veiksmes un spriedzes dienas oktobrī un novembrī: Skorpiona laika padomi
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu liksi apkārtējiem dancot pēc savas stabules! Horoskopi 26.oktobrim 1
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Polijā protestētāji pret abortu aizliegumu vēršas pret baznīcām
08:33
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
Aktrise Inga Alsiņa dodas Rīgas ielās ar atjaunoto “Seat Ateca”
08:21
VB
Vija Beinerte
Ziņas
Vija Beinerte: Lai izglītības reformas stūrakmens nekļūst par klupšanas akmeni 1
07:56