Praktiski
Manas tiesības

Smagi slims un kopjams bērns kļūst pilngadīgs. Kāda palīdzība un atlaides pienākas?0

Foto: Goldsithney/Shutterstock

“Kādas atlaides var nokārtot, ja smagi slimam bērnam, kam nepieciešama īpaša kopšana, paliek 18 gadu? Mums bija atlaide elektrībai, internetam, ceļu nodoklis nebija jāmaksā, arī pamperu iegāde bija apmaksāta. Vai tiešām šādu palīdzību pēc bērna 18 gadu vecuma vairs nesaņemsim?” MAIJA RĪGĀ

Dažādu veidu atbalsts

Labklājības ministrijas Sociālās iekļaušanas politikas departamenta direktores vietniece Daina Grabe vispirms atgādina, ka valsts sniegtais atbalsts ikvienai personu grupai jāskata kopumā, ņemot vērā valsts un arī pašvaldības atbalstu, turklāt gan atbalstu naudas izteiksmē, gan pakalpojumu un atvieglojumu veidā.

!!! Līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā, un vecāku tiesības un pienākums ir rūpēties par nepilngadīgo un viņa mantu, kā arī pārstāvēt bērnu viņa personīgajās un mantiskajās attiecībās. Tātad līdz bērna pilngadības sasniegšanai pabalsti par bērnu tiek piešķirti un atvieglojumi tiek piemēroti viņa vecākiem. Savukārt pēc 18 gadu sasniegšanas pabalsti un atvieglojumi tiek piešķirti pašai personai ar invaliditāti.

Ja personai ir noteikta invaliditāte, tiek piešķirta invaliditātes pensija vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts, savukārt, ja personai ir ļoti smaga invaliditāte, valsts papildus piešķir īpašas kopšanas pabalstu un/vai pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai personām ar invaliditāti, kurām ir apgrūtināta pārvietošanās. Ja nepieciešams, ir pieejami arī citi pakalpojumi invaliditātes izraisīto seku mazināšanai, piemēram, asistenta pakalpojums.

Personām ar invaliditāti arī pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas pieejami atvieglojumi valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanā, piemēram, personas ar I grupas invaliditāti, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, ir atbrīvotas no pacienta iemaksas un saņem konkrētus pakalpojumus bez maksas, nav arī jāmaksā par ģimenes ārsta mājas vizīti.

Valstī arī noteikta ambulatorai ārstniecībai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība atbilstīgi pacienta slimības diagnozei, raksturam un smaguma pakāpei. Tāda kārtība nodrošina pacientiem iespēju saņemt noteiktu slimību ārstēšanai nepieciešamās zāles, kuras pilnībā vai daļēji apmaksā valsts un kuras ir iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā. Trūcīgiem pacientiem 50%, 75% vai 100% kompensācijas gadījumā lētākais medikaments tiek apmaksāts pilnībā, vēršoties līgumaptiekās un uzrādot pašvaldības sociālā dienesta izsniegtu trūcīgas ģimenes (personas) izziņu.

Vēl citi atbalsta pasākumi

Papildus šiem atvieglojumiem valsts noteikusi arī citus atbalsta pasākumus, piemēram:

• visām personām ar I vai II invaliditātes grupu (t.i., ļoti smagu vai smagu invaliditāti), kā arī cilvēkiem, kuri pavada personu ar I invaliditātes grupu, Latvijā ir tiesības bez maksas izmantot sabiedrisko transportu pilsētas un reģionālās nozīmes maršrutos;

• personas ar I grupas invaliditāti katru mēnesi var saņemt atbalstu par pirmajām 100 patērētajām kilovatstundām;

• ir samazināti vairāki valsts noteikto nodevu apmēri;

• ir atvieglojumi sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātajai apdrošināšanai (OCTA) – iegādājoties apdrošināšanas polisi, apdrošinātāja noteiktās apdrošināšanas prēmijas maksājums par 40% tiek samazināts transportlīdzekļu īpašniekiem, kuras ir personas ar I vai II invaliditātes grupu, kā arī personām ar III invaliditātes grupu, kurām ir apgrūtināta pārvietošanās;

• personām ar I, II vai III invaliditātes grupu nav jāmaksā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis par viņu īpašumā, turējumā vai valdījumā esošu vienu vieglo automobili, motociklu, triciklu vai kvadriciklu.

UZZIŅA

Informāciju par kompensējamo medikamentu un medicīnisko ierīču pieejamību un to klāstu var iegūt, vēršoties Nacionālajā veselības dienestā – mājaslapa internetā: www.vmnvd.gov.lv; tālr. 80001234; e-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv.

Ar pārējiem valstī noteiktajiem atvieglojumiem personām ar invaliditāti varat iepazīties Labklājības ministrijas mājaslapā: www.lm.gov.lv, sadaļā Personām ar invaliditāti.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Rīgā kaķis pēc pastaigas mājās atgriežas asiņainām ķepām: kāds ļaundaris brutāli nogriezis nagus
3 dienas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Kas latviešiem kāpostu tītenis, Austrumu tautām – dolma: arī divas receptes
3 dienas
VB
Valija Beluza
Praktiski
Latviešu ģimenes dzīve Bakūzes muižā: cilvēki šajā vietā mituši kopš 14.gadsimta – aizvien atrodas mīklainas, leģendām apvītas lietas un liecības
3 dienas

Lasītākie

LE
LETA
Sports
Islāmticību pieņēmusī Koha paziņojusi par sportistes karjeras beigām 2
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Beirūtā eksplodējusi krava, kas iepriekš bija atradusies uz Krievijas pilsonim piederoša kuģa
Tiešraide 1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Nepatīkams pārsteigums: labdarībai ziedotas drēbes tiek tirgotas internetā
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Pabriks: Degvielas rezerves Latvijai ir tikai “uz papīra”. Krīzes situācijā mēs sev to piegādāt nevarēsim 5
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Nosauc vietas, kur Latvijā palielinājies ar Covid-19 saslimušo skaits
2 stundas