Inese Kučinska neattaisno un nenosoda savu varoni Klēru, bet gan viņas rīcību piepilda ar cilvēcisku nožēlu par savas varones nespēju piedot, just un dzīvot.
Inese Kučinska neattaisno un nenosoda savu varoni Klēru, bet gan viņas rīcību piepilda ar cilvēcisku nožēlu par savas varones nespēju piedot, just un dzīvot.
Publicitātes foto

Sociāls eksperiments par jūtām 0

Šveiciešu dramaturga Fridriha Dirrenmata luga “Vecās dāmas vizīte” režisora Alekseja Girbas iestudējumā liek stabilu pamatu Liepājas teātra jaunajai 110. sezonai, apliecinot aktieru ansambļa pēdējos gados atrastos izteiksmīgos spēles principus un repertuāra pārdomātību. Izrāde papildina klasikas iestudējumu (“Mēnesis uz laukiem”, “Portreti. Vilki un avis”, “1984”, “Sasodītais sarkanais mēness”) klāstu liepājnieku afišā, kuros lugas teksts kalpo atspērienam plašākai diskusijai par šodienas sajūtām un noskaņojumu sabiedrībā. Jauniestudējuma tēma ir cilvēka neaizsargātība pasaules lielo ekonomisko un sociālo pārvērtību priekšā.

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir 27
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

“Vecās dāmas vizītes” (oriģinālvalodā “Der Besuch der alten Dame” sarakstīta 1956. gadā) sižets risinās mazpilsētā Gīsenē, kas, lielo industrijas ceļu nomalē un nabadzības postā pamesta, brēktin brēc pēc finanšu un sociālas palīdzības. Lugas centrā ir bagāta sieviete, kura dzimtās pilsētas iedzīvotājiem gatava maksāt bargu naudu apmaiņā pret bijušā mīļākā nāvi. Stāstā iekodētā dramaturģiskā formula – cilvēcisku jūtu pretstatījums “materiālas laimes” mērķim – nav zaudējusi aktualitāti pēc 60 gadiem. Zīmīgi, ka Dirrenmata luga rakstīta konkrēti par attiecīgā laika faktiem un cilvēkiem. Pētnieki norāda, ka, piemēram, galvenās varones uzvārds Klēra Cahanasjana (oriģinālā “Zachanassian”) sastāv no pašam dramaturgam labi zināmo miljardieru “Zaharoff”, “Onassis” un “Gulbenkian” zilbju virknējuma. Šodien liepājniekiem emocionāli iedarbīgi skan izrādē minētais metalurģijas rūpnīcas “Vieta zem saules” likvidēšanas fakts.

Izrāde sākas ar investora sagaidīšanas ainu un cerībām par slēgtās rūpnīcas atjaunošanu un pilsētas atdzimšanu. Bagātnieks – glābējs – ir dāma, kura uzrodas, vilciena un cigarešu dūmu mutuļos tīta, gluži kā sengrieķu atriebes fūrija. Viņa ir sen gaidītā miljardiere un vēl senāk no pilsētas izraidītā ielasmeita Klēra, kas nesola investīcijas bez upura. Ir jānonāvē pilsētas veikalnieks Ills, kurš savulaik noliedzis sava bērna piederību un uzpircis lieciniekus. Lai arī sākumā iedzīvotāji kolektīvi atsakās upurēt Illu, ir skaidrs, ka tas agri vai vēlu notiks. Gīsenas iedzīvotāji iegādājas preces uz kredīta un lavīnveidīgā parādu krāšana noved pie fatāla kraha. Skatuve it kā ar palielināmo stiklu rāda cilvēcības eroziju un ar asu traģiskās komēdijas skalpeli ievelk nežēlīgus vaibstus attiecībās un sejās.

CITI ŠOBRĪD LASA

A. Girbas izrādes koncepts “teātris kā sociāls eks­periments” ir racionāls un konsekventi ievēro brehtiskā teātra principu, atklājot cilvēku atkarību no sabiedriskās esamības. Iestudējumā veiksmīgi sabalansēti dažādi žanri, komiska ir kariķēto Gīsenas iedzīvotāju rosība. Atsevišķās epizodēs ieskanas melodramatiskas stīgas, piemēram, kad starp sagaidītāju skaļām urravām atskan trausla Illa balss: “Klēra!”, to sadzird tikai viņa – vecā dāma. Izrādes stilistikā nolasāmas vairākas traģēdijas zīmes, pretstatot divus galvenos varoņus masai (gluži kā antīkam korim) un pielīdzinot Klēras Cahanasjanas (tekstā salīdzināta ar Mēdeju) tēlu pārdabiskai būtnei. Viņa kā simboliska figūra iemieso Naudas Varu, kuras izcelsme nav skaidra, un ir sagatavojusi visu nepieciešamo upura (Illa) bojā ejai. Cahanasjana ir atvedusi līdzi divus par akliem (gan burtiskā, gan fiziskā nozīmē) padarītos lieciniekus, dresētu kalpoņu un kalpotāju baru, arī cilvēka medībām nepieciešamo panteru un bērēm sagatavoto zārku. Viņas šausminošo, pāri ētiskām normām stāvošo­ varu demonstrē baisai rotaļai līdzīgās kāzas ar septīto vīru, kas tūlīt tiek nomainīts ar astoto. Šķiet, elegantā bagātniece dzīvo citā pasaulē (uz skatuves burtiski – otrajā stāvā), diktējot noteikumus, iepērkot nevajadzīgus īpašumus, ciniskā veidā tos likvidējot un rīkojoties nevis saprāta, bet gan viltus taisnīguma vārdā. Manipulācijā ar cilvēkiem kā marionetēm Klēras attieksmē nav ne miņas no jūtu romantikas.

Ārējā skaistuma pretstats iekšējai ļaunuma morālei kā kontrasts izvērsts visos personāžos, kuri pakāpeniski, kļūdami aizvien pievilcīgāki ar jaunām drēbēm, kurpēm, frizūrām, top arvien pakļāvīgāki un pērkamāki Klēras šausminošo prasību priekšā. Tā, piemēram, it kā mazliet atvainodamies, tomēr savu “pārliecības” kažoku otrādi apmet Birģermeistars (pārliecinošs Edgara Pujāta tēls), izmisīgi salūst Skolotāja cilvēcība (Ērika Vilsona precīzs darbs), maigu paļāvību uz vīru zaudē Illa kundze (Anda Albuža rada vienu no emocionāli uzrunājošākiem tēliem). Ciema pamuļķa Hofbauera lomā Sandis Pēcis rāda neadekvātu, bet vienmēr aktīvu un izpildīgu pilsoni, kas būtībā ir apjucis, tāpat kā visi Gīsenas iedzīvotāji. Visgļēvākais ir aktiera Kaspara Goda tēls Ills – atslābināts, nevarīgs un bezsejains.

Atsevišķa raksta vērta ir Ineses Kučinskas spēlētā Klēras Cahanasjanas loma, kas atklāj dziļākos personības degradācijas slāņus. Paradoksāli, ka “ļaunā tēla” lomas monolītumā iekausēti biezu emociju slāņi, ļaujot aktrises temperamentā un balss vibrācijās bagātīgi variēt toņus un pustoņus no gražīgas kundzes, lietišķas biznesa lēdijas, mazas vientuļas meitenes balsu reģistriem. Ķermeņa salauzītās kustības atbilstoši lomas protēžu kombinācijām ir graciozas un mehāniski precīzas. Mūsu priekšā ir garlaikots, dzīves jēgu pazaudējis briesmonis. Tērpta melnā, baltā un sarkanā tērpā (kostīmu māksliniece Liene Rolšteina atradusi tīras piesātinātas krāsas kontrastā pelēkajam otrajam galvenajam varonim), aktrise spēlē traģisku tēlu. Kučinska neattaisno un nenosoda varoni, galvenās varones rīcību viņa apzināti piepilda ar attieksmi – cilvēcisku nožēlu par savas varones nespēju piedot, just un dzīvot.

Izrāde skatāma vienā elpā, tā ir nospriegota spilgtā formā, ko uztur virtuozā, liepājniekiem raksturīgā groteskā spēles tehnika ar īpaši izteiksmīgu muzikāli dejisko grafiku (horeogrāfe Inga Raudinga). Skatuves iekārtojumā (scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis), kas veidots no konteineriem, ko apdzīvo pilsētiņas ļaudis, panākta dinamika, uz riteņiem pārvietojot katru spēles ligzdu atbilstoši epizodes norisei. Divos stāvos sakārtotie spēles laukumi ilustrē bagāto un nabadzīgo ļaužu ceļus, vieni no augšas diktē noteikumus, otri tos padevīgi izpilda.

Liepājnieku iestudējums, nepasakot neko satriecoši jaunu, precīzi stāsta par jūtu jēgu, kas neatgriezeniski pazūd mantu skriešanas sacensībās un izdevīguma priekšā. Šī ir izrāde, kas vajadzīga mums šodien kā atgādinājums un brīdinājums.

Uzziņa

Fridrihs Dirrenmats ­”Vecās dāmas vizīte”, iestudējums Liepājas teātrī

Režisors: Aleksejs Girba, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Liene Rolšteina.

Lomās: Inese Kučinska, Kaspars Kārkliņš, Jānis Dreiblats, Ilze Jura, Ilze Trukšāne, Mārtiņš Kalita, Rolands Beķeris, Kaspars Gods, Anda Albuže, Edgars Pujāts u. c.

Nākamās izrādes: 2., 9., 18. oktobrī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Lasīt citas ziņas
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Divu dienu laikā lidojumā salūzušas piecas Krievijas aviokompāniju lidmašīnas
Vai sievietēm izdosies sākt Krievijā kluso pretošanos? Viņas pieprasa atgriezt vīriešus no frontes, par to tiekot pie.. – ‘disidentu zīmoga’
FOTO. Šodien daļu Latvijas priecēja skaista dabas parādība – saules dārzs jeb māņu saules
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Kokteilis
VIDEO. “Tu esi mana mīļākā vīra bijusī sieva!” Elīnu Maliginu un Džilindžera pašreizējo sievu saista kas īpašs
Receptes
Bauda arī acīm: fotopamācība dažādu ēdienu dekorēšanā svētku galdam
Mājas
Svētku dekoru vietā – dzīvie augi: orhidejas, ciklamenas, puansetijas
Mājas
Silti un mežģīņoti. Adām dūraiņus aukstam laikam
Ne tu būsi tas, kurš pakļausies dabas likumiem! Horoskopi 7. decembrim
“Laika apstākļi ir pietiekami labvēlīgi.” Latvijas-Baltkrievijas žoga plāns šogad paveikts par 92%; cik kilometru tas ir?
Skaidrs, kāds būs atbalsts kredītņēmējiem – 30% no procentu maksājumiem. Birokrātiju pieskatīs VID
Solvita Āboltiņa no Itālijas pārcelsies uz Nīderlandi, kļūs par Latvijas vēstnieci šajā valstī
Premjere: Ģimenes ārstiem jābūt pacietīgiem; es neieteiktu šantāžas veidā runāt ar veselības ministru
Irāna kosmosā nogādājusi kapsulu ar dzīvniekiem. Iepriekš turp nosūtīja mērkaķi, bet ko tagad?
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
VIDEO. Vladimirs Putins ieradies Apvienotajos Arābu Emirātos
TV24
Vai krievi savas bruņojuma rezerves var atjaunot piecu gadu laikā, lai uzbruktu, piemēram, Eiropai?
Kokteilis
Kas noticis ar dziedātājas Bejonses ādas toni? Fani neizpratnē
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš