Pasaulē

“SpaceX” palaidusi savu jauno raķeti “Falcon Heavy”1


Raķetes “SpaceX Falcon Heavy” 27 dzinēju izmēģinājums 24. janvārī kosmodromā Kanaverala ragā Floridā.
Raķetes “SpaceX Falcon Heavy” 27 dzinēju izmēģinājums 24. janvārī kosmodromā Kanaverala ragā Floridā.
Foto – AP/LETA

ASV kompānija “SpaceX” otrdien palaidusi kosmosā savu jaunāko un lielāko raķeti “Falcon Heavy”.

“Falcon Heavy” izstrādāta kosmosa kuģu nogādāšanai uz Mēness vai Marsa, kā arī īpaši lielu satelītu nogādāšanai Zemes orbītā. Raķete var nest 64 tonnas kravas.

Pašlaik pasaulē spēcīgākā raķete “Falcon Heavy” tika palaista no Kanaveralas zemes raga Floridā, lai pirmajā izmēģinājuma lidojumā nogādātu kosmosā “SpaceX” dibinātājam un vadītājam Īlonam Maskam piederošu sarkanu sporta automašīnu “Tesla Roadster”.

Automašīna, kurā pie stūres sēž manekens “Starman” kosmonauta tērpā, veiksmīga izmēģinājuma gadījumā ieies orbītā ap Sauli.

Apmēram divas minūtes pēc lidojuma sākuma abas sānu nesējraķetes atdalījās no “Falcon Heavy” un devās atpakaļ uz Zemi, kur tās vienlaicīgi stateniski piezemējās uz starta laukumiem.

Trešajai – centra nesējraķetei – bija paredzēts nolaisties uz peldošas platformas okeānā apmēram 480 kilometrus no krasta. Vairākas stundas pēc starta vēl nebija zināms, vai šī nesējraķete ir veiksmīgi nolaidusies.

Automašīnai “Tesla Roadster” uzmontētas kameras pārraidīja video, kur tā redzama kosmosā augstu virs okeāna. Pie stūres sēdošais manekens “Starman” ir nosaukts kādas Deivida Bovija dziesmas vārdā, un fonā kādu laiku skanēja Bovija dziesma “Life on Mars?”. Uz mašīnas instrumentu paneļa ir uzraksts “Don’t panic!” (“Bez panikas!”)

“Skats no “SpaceX” Startu vadības centra,” Masks ierakstīja tviterī, komentējot šo video. “Acīmredzot orbītā ap Zemi atrodas automobilis.”

Pagājušajā nedēļā raķete “Falcon Heavy” uz īsu brīdi pirmo reizi tika iedarbināta Kenedija kosmosa centrā. Tika izmēģinātas visas trīs nesējraķetes un to 27 dzinēji.

Masks vēlāk paziņoja, ka pārbaude veikta labi un drīzumā gaidāms starts.

Dienu pirms starta Masks paziņoja reportieriem, ka viņa kompānija darījusi visu, lai gūtu maksimālus panākumus, bet viņš rēķinās ar to, ka panākumu vietā var notikt “viens liels sprādziens” vai cita nelaime.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.