Foto – Sandra Ruska

Stādāmo ķiploku tirgū deficīts 4

Kur var nopirkt kvalitatīvu ziemas ķiploku stādāmo materiālu (aptuveni 150 kg), kas būtu Latvijā pārbaudīts un izturīgs pret slimībām? Atradu, ka to pārdod Baltijas ķiploku audzētāju biedrība, bet man kā iesācējai tās gada maksa pagaidām nav pa spēkam. 
VITA JELGAVĀ

“Policijai ir zināma Rīgas domes amatpersona, kura lika ar traktoru novākt ziedus!” Golubeva meklē citus vainīgos
“Es, cilvēks, kurš dzimis Sibīrijā un kuram kabatā represēto apliecība?” Krištopans atbild uz pārmetumiem par viņa partijas nostāju
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
Lasīt citas ziņas

Meklē biedrībā


Sēklas materiālu var pasūtīt katrs, ne tikai biedri, skaidro Baltijas ķiploku audzētāju biedrības vadītājs Viktors Ciganovičs. Gada maksa 240 eiro apmērā attiecas uz tiem, kas aktīvi nodarbojas ar ķiploku audzēšanu, plāno doties kopīgos braucienos, iegādāties tehniku, saņemt atlaides sēklas materiāla iegādei, iegūt informāciju, spriest par nozares attīstību. Ja vēlas iegādāties stādāmo materiālu, to var pasūtīt pa tālruņiem 28232293, 26016100. Sīkāka informācija (arī par patlaban pieejamo šķirņu sortimentu, aktualitātēm, kontaktiem) atrodama biedrības mājaslapā www.ķiploks.lv vai www.bgga.lv.

CITI ŠOBRĪD LASA

Patlaban biedrība piedāvā ķiplokus par 3,10–5,20 eiro kilogramā. To izcelsmes valstis ir Francija, Spānija vai Lielbritānija. Biedrība pārdod sertificētu stādāmo materiālu ražotāja fasējumā. Mazākais no tiem ir 20 kg, lielākais – 30 kg iepakojumā. Galviņas iepakojumā ir kalibrēta lieluma, katrā ir 7–8 daiviņas.

Biedrībā varēs iegādāties arī tā sauktos ziloņķiplokus (cena – aptuveni 15 eiro kilogramā), kas atšķirībā no parastajiem ķiplokiem jāstāda kā kartupeļi, vismaz 15 cm dziļi.

Biznesam der pārbaudīti 


Biedrības vadītājs uzsver, ka visas šķirnes ir pārbaudītas Latvijas apstākļos. Šāds pētījums tapis sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes izmēģinājumu centru “Vecauce”. Audzēšanas profesionālis gan uzsver, ka cilvēkiem sapratne par to, kas ir labs ķiploks, atšķiras. Katrai šķirnei ir savas garšas nianses, bet Latvijā tradicionāli izvēlas pēc iespējas stiprākus ķiplokus. To var panākt, ķiplokus bagātīgāk mēslojot ar vircu vai citu slāpekli saturošu mēslojumu, taču Viktors Ciganovičs uzskata, ka labāk pielikt divas daiviņas vienas vietā, bet ēst tīru, nepārmēslotu mantu. Ja vēlas iegūt izlīdzinātu, kvalitatīvu ķiploku ražu, nepieciešams sertificēts stādāmais materiāls, it sevišķi iesācējiem. Ja šķirne būs pa prātam, varēs paši turpināt to ataudzēt. Turklāt, pat ja kaut kas noies greizi slikta stādāmā materiāla dēļ, realizētājs uzņemas par to atbildību.

Ķiploku audzēšana ir dārgs prieks, vajadzīga ielabota augsne, svarīgi, lai būtu pareizi ievērota augu seka, ķiploki nedrīkst ieaugt nezālēs. Nereti audzētāji iesācēji uzskata, ka ķiploki daudz darba neprasa, augs tāpat. Tomēr neaug vis. Turklāt tādā ziemā kā šī arī kailsals nodara postījumus.

Ķiploku stādāmo materiālu lielākos apjomos var pasūtīt arī, piemēram, SIA “Kurzemes sēklas” (tālrunis 63222134). Tā kā stādāmie ķiploki ir dārga prece un Latvijā ir čakli ķiploku audzētāji, kas savu preci realizē lētāk, tos ievest nav izdevīgi, skaidro “Kurzemes sēklas” tirdzniecības daļas vadītāja Ināra Birgere.

Vietējo pietiks nedaudziem


Stādot nelielos apjomos, pašpatēriņam, var iegādāties jebkuru ķiploku stādāmo materiālu, galvenais – lai galviņas izskatās gana glītas un veselīgas. Konkrētai vietai un augsnes īpatnībām labi ir pielāgojušies tā sauktie vecmāmiņu kloni, ar kuriem laukos dalās kaimiņienes. Tie mēdz būt izturīgi un veselīgi. Tos pat der saglabāt kā vietējo tautas selekciju.

Ķiplokus var meklēt arī interneta sludinājumu vietnē www.ss.lv.

Lai atrastu savai dzīvesvietai tuvāko ķiploku audzētāju, informāciju var meklēt Valsts augu aizsardzības dienesta mājaslapā www.vaad.gov.lv, sadaļā “Reģistrēto augļu koku, ogulāju un dārzeņu audzētāju reģistrs”, meklētājā ievadot vārdu “Ķiploki”. Tur norādīts gan audzētāja vārds, gan pagasts. Piemēram, Jelgavas novadā, Vircavas pagastā, ķiplokus 2 ha platībā audzē SIA “Tārpiņš & Partneri” (tālrunis 25997366). Tā īpašnieks Māris Vanags atklāj, ka šogad gan uz vietējiem ķiplokiem cerības mazas. Ķiploki izsaluši gan viņam, gan citiem lielaudzētājiem Elejas, Staļģenes pusē. Nekas labs nav dzirdēts arī no citiem valsts reģioniem. Audzētājs pats plānojot sēklas materiālu iegādāties ārzemēs un to steidzīgi darīt iesaka tiem, kas vēlas sākt ķiploku audzēšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pavasarī apskata jaunos kociņus – vai tos nežņaudz mieti un auklas?
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
“Policijai ir zināma Rīgas domes amatpersona, kura lika ar traktoru novākt ziedus!” Golubeva meklē citus vainīgos
“Es, cilvēks, kurš dzimis Sibīrijā un kuram kabatā represēto apliecība?” Krištopans atbild uz pārmetumiem par viņa partijas nostāju
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
“Tas nekas, ka Latvija NATO, te ir daudzi, kuri Putina tankus sagaidītu ar sajūsmu,” uzskata krievu miljonārs Čičvarkins
VIDEO. Iereibis kungs Āgenskalnā, plivinot rokās Krievijas karogu, nokaitina pretimnācēju
Lasīt citas ziņas
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Kad jāstāda mārtiņrozes? Kā tās pareizi stādīt un pārstādīt?
“Ātrā” zupiņa ar pupiņām un makaroniem
Ko darīt, ja nezāles kā trakas sazēlušas ziemciešu ceros?
Neizmet mežā savu veco ledusskapi! Kur bez maksas nodot lielgabarīta sadzīves atkritumus?
Kā dobēs “pasteidzināt” sēklu uzdīgšanu?
Māris Gulbis: Ja turpināsim maksāt ukraiņu bēgļiem, mēs atņemsim naudu sev
Turcija bloķējusi Somijas un Zviedrijas uzņemšanu NATO
Valdis Keris: Veselības ministra katra diena amatā ir kā nagla veselības nozares zārkā
Apkure dārga, pārtikas cenas aug, iedzīvotāji ir pamatīgas bedres priekšā, bet valdībai nav izdzīvošanas plāna
“Es, cilvēks, kurš dzimis Sibīrijā un kuram kabatā represēto apliecība?” Krištopans atbild uz pārmetumiem par viņa partijas nostāju
FOTO. Ambera Hērda tiesā atzinusies, ka tomēr neziedoja labdarībai 7 miljonus, ko saņēma no Depa, tomēr pie tā vainīgs esot tieši viņš
Skatītāja neizpratnē: “No latviešu valodas ne smakas! Daugavpils viesnīcas TV tikai krievu kanāli!”
VIDEO. “Plēsēji te ir bijuši?”: Baibu Sipenieci-Gavari no rīta mājās sagaida nepatīkams pārsteigums
Rīgas dome pārdēvē Maskavas dārzu par Latgales parku
Nosauc ceļu posmus, pa kuriem no 20.maija varēs braukt ar 110 km/h ātrumu
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
Apinis: Kariņ, ļauj Pavļutam turpināt Golubevas darbu, paņems vēl Juhņēviču līdz, lai vada dzeloņdrāšu iepirkuma biroju
Gaidāms ļoti liels finansiālais šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
Bijušais iekšlietu ministrs Gulbis: Golubevai nevajadzēja pamest valsti
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Vai Putinam varētu būt dubultnieki? Komentē Rajevs
18:24
Anda Līce: Kremļa propagandas apdullināto tautu ir piemeklējis kaut kas līdzīgs trakumsērgai
18:20
Hokejā čehi būs nikni
17:58