Foto: PantherMedia/Scanpix/LETA

Steidzamie darbi tomātu audzētājiem – gan siltumnīcā, gan uz lauka 0

Āboli krīt uz galvas, un gurķi gāž no kājām, tomāti spīd kā luksofori. Arī mežā brūklenes un avenes jālasa. Kur nolijis lietus, sēnes lec no zemes sprakšķēdamas. Ir brīdis, kad jāpagūst nepagūstamais.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Baltijas valstis paziņojušas Krievijai un Baltkrievijai, ka izstājas no Maskavas kontrolētā elektrotīkla: “Mēs demontēsim pēdējos fiziskos savienojumus” 16
Lasīt citas ziņas

“Visgardākais ir tomāts, kas ienācies pie auga. Taču ir gadījumi, kad labāk jau laikus nolasīt arī pazaļākos bumbuļus,” skaidro dārzeņu audzētāja Ilona Stanga no Penkules pagasta.

Novērtē šķirnes

Tomātu augļu vākšanas princips atšķiras no gurķiem un kabačiem. Tie jānovāc regulāri, jo pāraugušie augļi samazina pārējo augļu ienākšanos. Taču tomātiem laikus noraut sarkano augli nav tik svarīgi (tas neietekmē citu augļu veidošanos).

CITI ŠOBRĪD LASA

Viss atkarīgs no šķirnes un dārznieka izjūtām. Ja stādītās šķirnes ir hibrīdi (apzīmē ar F), tad tomāti lielākoties sarkani vai dzelteni var palikt pie auga, kamēr rodas vajadzība tos vākt. Piemēram, dārznieces favorīti ir šķirne ‘Pablo’, kas pie auga gatavi var karāties divas trīs nedēļas.

Taču citādi ir ar tā sauktajām amatieru šķirnēm. Šiem tomātiem miziņa ir plāna, pārgatavojoties mēdz plaisāt, augļi arī nokrīt no auga. Plīsuma vietā iekļūst infekcija, un, ja bumbuli uzreiz neapēd, tas sapūst.

Dažkārt vairāk augļu jānovāc, ja raža pārāk liela un velk augu pie zemes.

Siltumnīcā dzīve turpinās

Ja lapas vēl zaļas, ventilācija laba, tomātiem ļauj mierīgi augt.
Foto: Inita Šteinberga

Ja tomātiem lapas zaļas, tās vēl nav jārauj. Protams, izlauž liekos dzinumus un lapas, kas pārāk sabiezina ceru vai ir ar slimības pazīmēm, jo ventilācija ir ļoti svarīga. Taču citādi veselām lapām virsū neklūp. Pat ja lapas rauj, ļoti svarīgi atstāt pa kādai virs ķekara, lai augļi neciestu no saules stariem.

Ja lapas jau noplēstas un pie kāta ir vien pliki ķekari, tad labāk 80% gatavo un pusgatavo augļu noņemt.

Pie šāda auga bumbuļi saulē karsīs un var sākt plīst, bojāties. Tas sevišķi svarīgi tagad, kad starp dienu un nakti sākušies lieli gaisa temperatūras kontrasti.

Ilona saviem tomātiem galveno uzmanību pievērš augsnes sagatavošanai pavasarī, jo tomāti ir ēdelīgi. Svarīgi arī izaudzēt labi barotu un spēcīgu stādu. Kad tomāts jau sakuplojis un sāk ražot, viņa ar papildbarošanu neaizraujas, vienīgi dažkārt lieto līdzekli CalMax miglojumā caur lapām.

>> Ir sākusies puves izplatība, tāpēc tomātu mājas uz nakti jāver ciet. Ja pamana kādu brūnu lapu, tūliņ izlauž.

>> Nekādus miglojumus slimību profilaksei tik vēlu vairs nevajag dot, jo pašaudzētas ražas vērtība ir – tīra manta.

Ārā laiks nolasīt

Lielāks risks ir ar lauka tomātiem. Tieši augusta vidus ir tas laiks, kad lauka tomātiem parādās brūnā puve. Ja tas noticis, augļus vākt pat nav vērts, jo tie neienāksies, samelnēs un aizies bojā tik un tā. Lai iespējamie ražas zudumi būtu mazāki, lauka tomātiem novāc visus sarkanos augļus un kas sārtojas. Ieteicams noraut arī tos, kas mainījuši krāsu no zaļas uz gaišu. Ienāksies pat zaļie. Neizbriedušos var atstāt pie auga. Varbūt laimējas ienākties.

Reklāma
Reklāma

>> Šonedēļ novācam visus lauka tomātus, kas ir izbrieduši.

Novāktos tomātus uzglabā istabas temperatūrā. Vislabāk likt lēzenās kastītēs vienā kārtā. Var likt arī vairākās kārtās, taču tad noteikti jānorauj kātiņi, jo tie ar laiku sakalst un var ievainot kastītes kaimiņa mizu.

Kastītēs tomātus liek, nevis ber, jo arī sasitumi saīsina tomāta mūžu.

>> Tomātus ienākties nedrīkst likt uz palodzes saulē.

>> Brūnā puve lauka tomātus var pārņemt ļoti strauji.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.