Praktiski
Mājas mīluļi

Sunim pastaiga, saimniekam sportiņš. Nenogurdināmais kompanjons no Veimāras0

Foto: Anda Krauze

Sarmīte Lemberga-Ozoliņa uzskatīja, ka ir īsta kaķu tante, taču, kopš ģimenē ienāca astoņus mēnešus vecais veimārietis Neitons (Neitons Stella Griseo), viss mainījās. Sešgadīgajam dēlam Eduardam tā arī tika solīts – tiklīdz būs māja, būs arī suns. Sacīts – darīts! Ņemot vērā, ka šīs šķirnes suņi prasa nedalītu uzmanību un iesaistās itin visā, kas notiek mājās, Neitons jeb – kā ģimene viņu mīļi dēvē – Neitiņš ir īsts ģimenes saliedētājs.

Veimārieši ir vācu medību šķirnes suņi, kas Latvijā ienākuši aptuveni pirms 15 gadiem. Suņi ir ar izteikti labu ožu, peldēšanas mākslu, izturību un mednieka instinktu, tāpēc nereti tiek izmantoti darbam ar ūdens putniem un dažādās palīdzošās profesijās. Arī Neitona mamma ir piedalījusies bērnu rehabilitācijas procesā. Sarmīte apstiprina, ka šīs šķirnes suņi patiešām ļoti mīl bērnus, bet ir jābūt uzmanīgiem, jo veimārietis gandrīz ikvienu ir gatavs sabučot tā, ka no priekiem un lielās draudzības var uzlēkt virsū un nogāzt gar zemi, tāpēc pamata disciplīnas iemaņas šiem mīluļiem noteikti būtu vēlamas. Lai gan suns nav agresīvs, savai ģimenei tas būs labs sargs.

Sarmīte stāsta, kāpēc izvēle kritusi tieši uz veimārieti: “Veimāras putnu suni biju pamanījusi jau iepriekš, ļoti piesaistīja izskats. Taču vizuālais ir viens, bet dzīvošana kopā – pavisam kas cits. Suni nevar nopirkt kā rokassomiņu, tā nav rota – klusi skapī nestāvēs. Tāpēc ar vīru nopietni studējām šķirņu aprakstus; galvenais kritērijs bija suņa psihiskā stabilitāte un saprašanās ar bērniem. Sapratām, ka veimārietis būs īstais! Sociālajos tīklos atradām burvīgu vietu Kurzemes pusē, kur šīs šķirnes suņus ļoti mīl. Negribas teikt – audzē, jo tur viņi dzīvo brīvībā un ir mīlestības ieskauti. Braucām iepazīties. Īpašā saikne ar Neitonu bija jūtama uzreiz. Vīrs ir jūrnieks un tajā laikā bija prom. Pēc telefonsarunas ar mani saprata, ka variantu nav – teica, lai vedu Neitiņu mājās.” Nākas gan atzīt, ka sākums nebija no vieglākajiem. Šie suņi nemitīgi alkst pēc komunikācijas ar cilvēku, pavisam burtiskā nozīmē ir kā ēna. Lai kur arī ietu, aizmugurē skan nadziņu skrapstēšana. Savā ziņā suņa lielajā ķermenī mīt mazs klēpja sunītis. “Pirmās reizes, kad radinājām Neitonu pie vienatnes, pat kaimiņu mājas saimnieki esot dzirdējuši, kā Neitons raud. Bet ar laiku kļuva vieglāk. Tā kā suns dzīvo iekštelpās un šīs šķirnes pārstāvjiem nepieciešama liela fiziskā slodze, katru vakaru dodamies ārā dauzīties, izskrieties pa mežu. Mums ar dēlu pat ir slepenie vārdi – garā pastaiga. Tas nozīmē, ka ejam kājām uz tuvāko veikalu (kopā 8 km) pēc saldējuma. Sunim pastaiga, dēls izskrienas ar skrejriteni, un arī man sportiņš,” dalās Sarmīte.

Lai gan veimārieši mēdz būt agresīvi pret citiem suņiem, Neitons ar visiem ir draugos, vienīgi kaķi gan viņu nelaiž sev klāt. Maza greizsirdība gan ir manīta: “Ja mīļoju kādu citu dzīvnieku vai cilvēku, Neitons uzreiz piespiežas klāt, mēģina ierāpties klēpī, tā parādot, ka uzmanību labāk veltīt viņam. Kad vīrs atgriezās no jūras, biju pārsteigta, ka Neits viņu sagaidīja tā, it kā būtu pazīstami visu mūžu, lai gan tikās pirmo reizi.”

Neitons ikdienā ēd sauso barību, tiek arī pie svaiga liellopu gaļas kauliņa, konserviem. Labprāt uzturā lieto biezpienu un paniņas, garšo arī kaimiņu krūma aronijas un gurķi. Īpašas skaistuma procedūras nav vajadzīgas, tik, cik ausis iztīrīt, nagus apgriezt un ķepas noslaucīt pēc pastaigas. Neitonam ar veselību viss ir vislabākajā kārtībā, bet, ja runā par šķirni kopumā, tad ar veimāriešiem jāuzmanās no vēdera sagriešanās, tāpēc ēst jādod mazām porcijām, un pēc maltītes nevar uzreiz mesties aktivitātēs.

Šķirnes apraksts

Raksturs – dzīvespriecīgs, gudrs, ļoti mīl ģimeni un bērnus, ir mazliet spītīgs un trokšņains

Kucēna cena – ap 1000 eiro

Vidējais dzīves ilgums – 10 līdz 12 gadi

Pirmais šķirnes standarts apstiprināts 1896. gadā

Veimārieša augums – no 53 līdz 70 cm, svars – līdz 40 kg

Slaids, vidēji liels, atlētisks medību suns ar pelēki sudrabotu, īsu un mīkstu apmatojumu, dzintarkrāsas acīm

Iedala īsspalvainajos un garspalvainajos

Veimāras putnu suņa izcelsmes valsts – Vācija

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: iedzīvotāji nezina, kā palīdzēt
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Padomi, kā dārzu saglabāt zaļu un ziedošu arī lielā karstumā
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcila recepte! Ziemeļkurzemes lībiešu tradicionālais ēdiens – melleņu klimpas
4 dienas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
“Pirmais, kas jāņem vērā, ir cilvēka cieņa.” Intervija ar Satversmes tiesas tiesnesi Aldi Laviņu par garantēto minimālo ienākumu 1
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
“Viņš esot vienu nogriezis un tūliņ griezīšot arī otru!” Meitas slepkava atkal uz apsūdzēto sola
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Virs Latvijas nobildē pēdējos gados spožāko komētu C/2020 F3 (NEOWISE)
34 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Vienīgā cerība – veselības nodoklis. Vai tiešām cilvēki to nesajutīs?
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Deputāts, Rīgas mēra amata tīkotājs, izpalīdzīgs ugunsdzēsējs. Kā Vilnis Ķirsis dzēsa degošu auto
1 stunda