Rīgas tiesās tiek skatītas vairāk nekā desmit krimināllietas par sutenerismu. Suteneri darbojušies gan vienatnē, gan pāros, bet vairākumā gadījumu lielākās grupās.
Rīgas tiesās tiek skatītas vairāk nekā desmit krimināllietas par sutenerismu. Suteneri darbojušies gan vienatnē, gan pāros, bet vairākumā gadījumu lielākās grupās.
Foto: Lauris Nagliņš/LETA

Stāsts no tiesas zāles: Suteneru “ģimenes bizness” tepat Latvijā 14

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
14.Saeimas “krēslu” iespējamais sadalījums, ja vēlēšanas būtu notikušas septembrī 113
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
Lasīt citas ziņas

 

Ar Rīgas rajona tiesas spriedumu bijušie dzīvesbiedri Māris L. un Jūlija P. atzīti par vainīgiem personu nosūtīšanā uz ārzemēm seksuālai izmantošanai. Abi suteneri pēc pusgadu ilguša operatīvā eksperimenta tika aizturēti lidostā “Rīga”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katram piespriesti divi gadi cietumā, Jūlijai, kuras apgādībā ir divi mazi bērni, sods piemērots nosacīti, bet Māris debesis tagad redz tikai caur ieslodzījuma vietas režģiem.

 

Pašlaik Rīgas tiesās tiek skatītas vairāk nekā desmit krimināllietas par sutenerismu, vienā no tām apsūdzētā lomā nācies iejusties pat savulaik pazīstamam zvērinātam advokātam. Suteneri darbojušies gan vienatnē, gan pāros, bet vairākumā gadījumu lielākās grupās – līdz pat desmit cilvēkiem, starp kuriem bija arī daiļā dzimuma pārstāves.

Šī konkrētā lieta zīmīga ar to, ka abi notiesātie – Māris un Jūlija – savas noziedzīgās darbības laikā bija dzīvesbiedri, var teikt, viņi spēkus pamēģinājuši savdabīgā ģimenes biznesā.

 

Vervē prostitūtas, solot labu peļņu

Šis stāsts sākās 2017. gada vasarā, kad Mārim un Jūlijai radās plāns nodarboties ar sutenerismu, tas ir – meklēt Latvijā sievietes, kuras piekristu doties uz ārzemēm, lai tur sniegtu intīmpakalpojumus par atlīdzību. Māris internetā publicēja sludinājumu par “ērta un izdevīga darba iespēju” sievietēm, kā arī nosūtīja tādus piedāvājumus vairākām sievietēm, kuras ar to jau nodarbojās Latvijā.

Tā viņš sazinājās ar Sņežanu (vārds mainīts), kurai sarakstē piedāvāja nodarboties ar prostitūciju Anglijā, intīmpakalpojumus sniedzot bordelī vai arī izbraukumos pie klientiem. Māris solīja, ka sieviete tā varēšot nopelnīt vismaz 4000 mārciņu mēnesī (ap 4700 eiro), bet esot jārēķinās, ka jānostrādā vismaz 3–4 nedēļas, pretējā gadījumā viņam nebūšot izdevīgi pirkt Sņežanai aviobiļeti turpceļam.

Sņežana šķita ieinteresēta. Lai sazināšanās būtu ērtāka, viņa Mārim nosūtīja savu tālruņa numuru. Šajā brīdī pasākumā iesaistījās Jūlija, kura piezvanīja Sņežanai un sarunāja ar viņu tikšanos, lai pārrunātu jautājumus par darbu Anglijā.

Uz tikšanos Sņežanai bija jāatnes ginekologa izziņa par veselības stāvokli, bet jau pirms tās uz e-pasta adresi jānosūta fotogrāfija, kurā viņa būtu redzama pilnā augumā un ģērbusies tikai apakšveļā. Sņežanai arī tika lūgts sameklēt vēl kādas dāmas, kuras būtu ieinteresētas strādāt ārzemju bordelī. Par katru tādu atrastu klienti suteneri viņai sākumā solīja 100 eiro, bet pēc tam jau 500 eiro.

Pēc trim nedēļām Jūlija savervēto sievieti informēja, ka savu darbību pārcels no Anglijas uz Vāciju. Citādi nekas nemainīšoties – lidmašīnas biļete turpceļam, kā arī uzturēšanās bordelī būšot uz Jūlijas un Māra rēķina. Peļņa tika solīta ļoti laba, bet suteneri kā atlīdzību par saviem pakalpojumiem gribēšot saņemt 30% no intīmpakalpojumos iegūtās naudas.

 

Sņežana – policijas aģente

Kā zināms tagad, Sņežanai ne prātā nebija doties apšaubāmā peļņā uz kādu ārzemju bordeli. Patiesībā viņa jau no paša sākuma tikai tēloja ieinteresētību, jo piedalījās speciālajā izmeklēšanas eksperimentā, lai atmaskotu Māra un Jūlijas darbības, kas bija vērstas uz prostitūtu vervēšanu un nosūtīšanu seksuālai izmantošanai uz ārvalstīm.

Nav nozīmes, ka tas tiktu darīts ar sieviešu piekrišanu, jo Krimināllikumā par tādu noziedzīgo nodarījumu, ja tas izdarīts grupā, kā tas bija abu dzīvesbiedru gadījumā, paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz desmit gadiem.

Izmeklēšanas eksperiments turpinājās gandrīz pusgadu. Tā laikā Jūlija ar Sņežanu satikās vēlreiz – kafejnīcā Rīgā tirdzniecības centrā “Alfa”. Šīs tikšanās laikā Jūlija izstāstīja, kurā pilsētā bordelis atradīsies, kad plānots to atvērt, cik prostitūtu darbam tajā jau savervētas, cik vēl jāsameklē.

Runa bijusi arī par darba noteikumiem, tas ir, par iespējamo klientu skaitu dienā, par seksuālo pakalpojumu sniegšanas saturu un ilgumu. Lai būtu ticamāk, Sņežana informēja savu vervētāju, ka sameklējusi vēl vienu sievieti darbam, kura piekritusi pastrādāt Vācijas bordelī.

 

Suteneru aiztur ar aviobiļetēm kabatā

2018. gada pirmajās dienās Jūlija paprasījusi abu sieviešu pases datus, lai varētu viņām nopirkt aviobiļetes. Tobrīd jau bija zināms, ka ceļā viņām būs jādodas 24. janvārī. Līdz tam laikam Jūlija turpināja sazināties ar citām sievietēm, mēģinot savervēt viņas eskorta pakalpojumu sniegšanai Vācijā.

Aviobiļetes iegādājās Māris, kurš 24. janvāra rītā ieradās lidostā “Rīga”, lai tiktos ar abām it kā savervētajām bordeļa darbiniecēm un pavadītu viņas ceļā uz Vāciju. Tieši tur no rīta suteners tika aizturēts.

Apcietinājumā Māris pavadīja gandrīz divus mēnešus, pēc tam pirms tiesas vēl pats paspēja pastrādāt Vācijā, tikai nevis prieka mājā, bet gan rūpnīcā. Jūlija, ņemot vērā, ka viņu jaunākais bērns tobrīd bija tikai pāris mēnešus vecs, netika aizturēta.

 

Jūlijai pārbaudes laiks, Māris atkal cietumā

Tiesā abi apsūdzētie savu vainu atzina pilnībā un nožēloja, lai gan, piemēram, Māris dievojās, ka nemaz neesot zinājis, ka dara ko noziedzīgu. Tagad sapratis, ka vajadzējis palasīt likumus, pirms uzsākt šādu apšaubāmu biznesu.

Gan Jūlija, gan Māris solījās neko tādu nākotnē vairs nedarīt. Māris arī lūdza tiesu nepiemērot viņam reālu brīvības atņemšanu, jo tagad viņš pirmo reizi mūžā vēloties dzīvot godīgi, cietumsods sagraušot viņa dzīvi.

Apsūdzētos raksturojošie dati liecina, ka Jūlijai ir tikai pamatskolas izglītība, bet Mārim nav pat tāda diploma. Toties abiem jau iepriekš bijušas sodāmības. Jūlija pirms gadiem desmit tikusi pieķerta, izdarot zādzības vai krāpšanas mazā apmērā, sodāmības jau dzēstas.

Māris bija iekritis daudz nopietnāk – viņam bijušas vairākas sodāmības, bet ar pēdējo spriedumu viņš ielikts cietumā uz sešiem gadiem. Toreiz Mārim tika inkriminēta nelikumīga brīvības atņemšana, personas nolaupīšana, svešas mantas tīša iznīcināšana vai bojāšana, vidēja smaguma miesas bojājumu tīša nodarīšana personu grupā un pat laupīšana.

Viņa sodāmības vēl nebija dzēstas, turklāt no ieslodzījuma Māris par labu uzvedību bija atbrīvots pirms termiņa.

SAISTĪTIE RAKSTI

Lai arī abiem apsūdzētajiem tika konstatēti viņu atbildību mīkstinoši apstākļi, šādā situācijā nosacītu brīvības atņemšanas sodu tiesa varēja piemērot tikai Jūlijai. Viņai arī noteikts divus gadus ilgs pārbaudes laiks ar probācijas dienesta uzraudzību.

Savukārt Mārim bija lemts pēc dažu gadu pārtraukuma atkal atgriezties ieslodzījuma vietā, šoreiz gan tikai uz diviem gadiem. Nākamgad vīrietis savu sodu būs izcietis un, ja tikai nav pārdomājis, beidzot varēs sākt dzīvot godīgi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
14.Saeimas “krēslu” iespējamais sadalījums, ja vēlēšanas būtu notikušas septembrī 113
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
VIDEO. “Jums arī tā ir?”: latvietis uzliek “skaitītājus” uz radiatoriem, bet tie nepavisam nedarbojas pareizi 24
VIDEO. Pirmais sagūstītais Krievijas mobilizētais neslēpj pārsteigumu par piedzīvoto: “Es no sirds nožēloju, ka tā rīkojos”
Lasīt citas ziņas
Laikraksts: Jaunzeme nav ļāvusi atstādināt vai rotēt fiktīvu krimināllietu sākušos VID darbiniekus
FOTO. Īstas rudens skaistules! Nacionālajā dabas muzejā “uzmirdz” visdažādākās sēnes
Būs jācīnās par izdzīvošanu. Vai “Nord Stream” skuju taka?
FOTO. Pasakaini skati! Rudens izgreznojis atjaunoto Ķemeru vēsturisko parku Jūrmalā
Laikraksts: Jaunzeme nav ļāvusi atstādināt vai rotēt fiktīvu krimināllietu sākušos VID darbiniekus
13:06
Sēnes, kas vajadzīgas labai koku augšanai: kas tās tādas un kā pie tādām tikt?
12:57
FOTO. Īstas rudens skaistules! Nacionālajā dabas muzejā “uzmirdz” visdažādākās sēnes
12:55
FOTO. Atklāts oficiālais Lielbritānijas karalienes Elizabetes II nāves iemesls
APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
Atis Klimovičs: Priekšā nopietnu pārbaudījumu ziema
Sēnes, kas vajadzīgas labai koku augšanai: kas tās tādas un kā pie tādām tikt?
VIDEO. “Tu tā kā mani tagad bildini?”: Kambalu ģimenē gaidāmas lielas pārmaiņas
VIDEO. Latvijā dzīvojošais brazīlietis Felipe Gabriels laidis klajā jaunu dziesmu latviešu valodā
Sārts: Nevaru Latvijai solīt mierīgu un paredzamu nākotni
Vecāsmātes Hertas recepte – citrona kēkss
Vai nākamnedēļ gaidāmas krasas laikapstākļu pārmaiņas?
Policija sākusi resorisko pārbaudi par deputāta Kiršteina rīcību, apvainojot LTV žurnālisti
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade
“Ak, cik burvīga iniciatīva! Žetons cēsiniekiem!” Soctīklotāji apbrīno “referendumu” bērniem 2
VIDEO. “Nevajag no sievietes gaidīt tikai “eksterjeru”!”: par precētu vīrieti kļuvis slavenais “narkokurjers” Rolands Prīverts
Atbalsts Valsts aizsardzības dienesta izveidei
Putins parakstījis dekrētus par Hersonas un Zaporižjas apgabalu “neatkarības” atzīšanu
FOTO. “Jums nav jākliedz uz mani!”: Elizabetes II mazmeitas vīrs nezināmu iemeslu dēļ karalienes bērēs ieradās ar medaļām pie frakas, kuras nav “nopelnījis”
Eksperts: Lielais neizlēmušo vēlētāju skaits var nest dažādus pārsteigumus
Monika Zīle: Še tev dālder’s – pērc, ko gribi…
Vēlēšanu intriga slēpjas 5% barjerā
Jelgavā siltumapgādes tarifu plāno celt vēl par 9%
Vija Beinerte: Tava nākotne uz naža asmens
Zelenskis: Krievija neiegūs jaunu Ukrainas teritoriju, bet pievienos sevi Donbasa katastrofai
Jaunā pirmsskolas izglītības iestāde Jelgavā būvniecības laikā sadārdzinājusies par gandrīz 470 000 eiro
Elma, Menarda un Elna – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?