Vai, Jānīti, Dieva dēls,
tavu platu cepurīti!
Visa plata pasaulīte
apakš tavas cepurītes
Vai, Jānīti, Dieva dēls, tavu platu cepurīti! Visa plata pasaulīte apakš tavas cepurītes
Foto – Inese Kalniņa, no Izziņas, atjaunotnes un kultūras centra Miervidi arhīva

Turbānā un Jāņu vainagu galvā! Latviešu tradīciju un jogas satikšanās 1

Ieraugot turbānā tērptu Jāņu svinētāju, dažs labs varētu justies savādi, vēl kāds uzskatīt to par latvisko svētku zaimošanu. Atšķirīgais vienmēr mulsina. Tomēr citādo der mācīties saprast un pieņemt, jo tikai tā varam pastāvēt šajā strauji mainīgajā pasaulē. Arī vasaras saulgriežus var svinēt nedaudz citādi, nekā tradicionāli ierasts, – tas netraucē izbaudīt enerģētiski spēcīgo laiku.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Lasīt citas ziņas

“Svētku rituālam nav jābūt tikai pēc vienas noteiktas un mums zināmas piegrieztnes. Līdzīgi kā pamazām mainās mūsu izpratne par latviešu tradicionālo ēdienu, arī vasaras saulgriežu svinēšanas rituāls var iegūt daudz plašāku skanējumu. Tas ir dzīvs, nevis sastindzis, iet līdzi laikam. Galvenais ir atcerēties jēgu, par ko ir Jāņu stāsts,” uzsver psiholoģe un psihoterapeite Indra Majore-Dūšele.

Viņa ar vīru psihoterapeitu Sandi Kristaru Dūšeli un domubiedru kopu savulaik organizēja starptautisku jogas un mūzikas festivālu. Tas tiek rīkots tieši vasaras saulgriežu laikā, kas iezīmēts dabas ciklā, nevis mūsdienu kalendārā. Interesanti, ka tā dēvētajā īstajā dienā allaž ir labs laiks un nelīst. To apstiprina arī folkloristi un visi pārējie, kuri izvēlas piedzīvot Jāņus pāris dienu pirms oficiālajiem svētkiem. “Daba kaut kādā veidā saregulē šo kārtību, lai Jāņu brīnums varētu notikt,” – tā Indra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pasākumā pulcējas jogas pasniedzēji un interesenti no dažādām pasaules valstīm. Festivālā var pieredzēt gan latviešu tradicionālo Jāņu rituālu, gan indiešu uguns rituālu, gan jogu un meditācijas.

Mūžīgais un ritums

“Saulgriežu svinēšanas stāsts attiecas uz jebkuru kultūru un tautu. Tas vēsta par dabas cikliskumu – dzīvības un nāves ciklu, dabas ritmu, saules ritu.”

Dabas cikls ir mūžīgs un nemainīgs. Dabā ir gan ziemas miers, sastingums, šķiet, ka viss dzīvais zudis, gan pavasarī, neraugoties ne uz ko, viss atkal sāk augt un zaļot… Britu profesors Kenets Robinsons, pasaules autoritāte radošuma un izglītības jomā, minējis piemēru par tuksnesi. Reiz kādā Meksikas tuksnesī piepeši uznācis pamatīgs lietus, nolijis neiedomājams ūdens daudzums, un pēc pāris nedēļām – neticami! – viss tuksnesis uzziedējis! Dabā visur ir dzīvība, pat ja šķiet, ka ir miris un tukšs.

“Jāņu svētku rituāli mums skaidri pasaka – cilvēka dzīve rit kopā ar dabas cikliskumu. Gribētos jau domāt, ka esam varens radības kronis, taču dabas kārtība risinās ārpus ļaužu gribas vai varas. Tehnoloģijas attīstās strauji, auļojam lieliem soļiem, bet dabas ciklu vienalga nespējam iespaidot. Tomēr mēs drīkstam šajā mūžīgajā spēlē piedalīties kā dabas daļa. Izturēties cieņpilni. Būt pazemībā par to, ka kāds to visu un arī mūs ir radījis, un tas patiesi ir skaisti.Tieši sapratne, ka esam līdzdalīgi dabas procesā, piešķir Jāņiem īsto, rituālo garšu,” uzsver psiholoģe.

Puķes un smarža

Jāņi ir brīdis gada ritumā, kad gaismas ir visvairāk – ir visgarākā diena un īsākā nakts. Viss plaukst, zied, ir dzīvīgs un smaržo. Šajos svētkos dabiski izjūtam – ir jābūt ārā! Jāņi nav svinami mājās pie galda, tie sagaidāmi laukā – zem plašām debesīm, visa ziedošā viducī. Lai varam priecāties par brīdi, kad auglība ir pilnbriedā. Jāņu laikā dabā ir ļoti daudz enerģijas. Ziedi un augi piedalās vasaras saulgriežu rituālā, jo enerģētiski ir ļoti spēcīgi. Kā zināms, lielākais auga labums rodams aromātā, smaržā. Ejot jāņuzālēs, plūcot tās, nesot, vijot vainagus, liekot galvā, šo smaržu saožam, sajūtam, uzsūcam. Ar acīm tveram ziedošā spirgtumu un košumu, klausāmies pļavas sanoņā. Piepildām visas savas maņas. Saņemam vasaras spēku.

Var jau tāpat vien pastaigāties pa pļavu un gremdēties ziedu aromātā, tomēr, darbojoties ar puķēm, tās plūcot, pinot un vijot vainagā, turam šo dzīvību savos pirkstos, saņemam vēl vairāk. Mūsdienu gudrais cilvēks var pielikt klāt arī moderno apzinātības metodi – esmu šeit un tagad – un tā pieredzēt esošo mirkli ar pilnīgu klātbūtni.

Tauta un dziesma

Jāņus veido visas rituāla sastāvdaļas kopā. Svētkus varam izbaudīt, ja piedalāmies. Piedzīvot gan nesteidzīgo gatavošanos, mājas pošanu un rotāšanos, gan pļavas burvību un vainagu pīšanu, gan ugunskura kurināšanu un līksmošanos.

Latvietis jau nevar bez dziedāšanas un dancošanas. Ir skaisti, ja spēj visu nakti dziedāt tautasdziesmas, bet diez vai ir daudz tādu ļaužu. Mums ir ļoti bagātīgs dažādu dziesmu klāsts, kas paceļ garu, stiprina kopības izjūtu un ielīksmo sirdi. Interesanti, ka latvieši zina vienas un tās pašas dziesmas, vismaz divus pantiņus noteikti. Viens sāk, citi uzreiz gatavi locīt līdzi…

“Satiekot citu kultūru cilvēkus, pārliecinājos, ka ne visiem ir šāda kopīgas dziedāšanas tradīcija. Piemēram, frančiem vai vāciešiem nācās ilgi domāt – vai ir kāda dziesma, ko visi zinām?! Tad vienojās, ka dažas ir, piemēram, šūpuļdziesmas,” stāsta Indra.

Uguns un cilvēks

Cilvēku vienmēr valdzinājusi uguns, droši vien tāpēc, ka tā ir ļoti nepakļāvīga un varena. Saulgriežu rituālā uguns stihija un enerģija ir ļoti nozīmīga sastāvdaļa. Jāņos tā vienmēr ir klātesoša.

Uguni aizkurt, aizdegt, ap to rotāties, spēlēties. Rituāls apvieno uguni un sauli.

Vasaras saulgrieži ir brīdis, kad gaismas kļūst mazāk. Mirklī, kad saulīte riet un sākas tumsa, tiek iedegta uguns, lai tā spīdētu līdz rīta gaismai, kamēr saule atkal celsies.

Senais latvietis ticēja – viņš un viņa kurtā uguns ir svarīga, un saule uzlēks arī nākamajā rītā, gaisma nepazudīs. Cilvēks spēj būt līdzdalīgs dabas procesā, palīdzēt dabas ciklam, lai tas rit, kā paredzēts. Iznest gaismu līdz gaismai.

Jāņos joprojām kuram ugunskuru vai taisām ugunsratu, jāņuguni jeb pūdeli, kas pacelta kārts galā, vai veidojam uguns plostu, ko palaižam ūdenī. Skaisti, kad divas stihijas – uguns ar ūdeni – satiekas.

Jāņi un joga

Varam paturēt sev skaidru ziņu, ko vēsta latviešu saulgrieži, – tā ir iespēja piedzīvot pilnbrieda un auglības, dabas cikla svētkus. Taču citām tautām ir atšķirīgi rituāli, kas piederas saulgriežiem. Tos iepazīstot, paplašinām savu kultūras perspektīvu. Tātad Jāņus iespējams piedzīvot dažādos veidos.

“Mums, mazai nācijai, ir daudz bažu par savu nacionālo identitāti, tas liek būt noslēgtiem, turēties vien savos ietvaros. Bet mēs taču nevaram patentēt saulgriežu īpašo nozīmi! Tas nozīmētu piesavināties prieku, būt tam vienīgie saimnieki… Labāk nebaidīsimies justies apdraudēti, bet bagātināsimies ar jaunu pieredzi. Tas netraucēs mums, latviešiem, palikt savā identitātē, nenodarot tai pāri,” aicina Indra Majore-Dūšele. Arī Austrumos, tostarp jogas pasaulē, vasaras saulgriežus uzskata par enerģētiski ļoti spēcīgu laiku. Saulgriežu jogas festivāli ir iecienīti ļoti daudzās Eiropas valstīs un Amerikā.

Tas ir labvēlīgs laiks, lai visi kopā meditētu, garīgi praktizētu, enerģētiski uzlādētos, saņemtu iedvesmu un spēku. Kopā garīgi praktizējot, rodas cita veida pārdzīvojums un pieredze. Līdzīgi kā mūsu Dziesmu svētku kopkoris – tas ir daudz vairāk nekā dziedātāju kopsumma.

Vingrošana un meditēšana dabā ļauj gan garu sakopt, gan attīrīties no sārņiem. Līdzīgi, kā latviešiem Jāņu vakarā ejot pirtī. Saulgriežu laikā tiek veikti noteikti jogas vingrojumi, kas paceļ enerģiju. Īpaši strādā ar elpu, kas palīdz atmodināt iekšējo uguni.

“Pirmajā Latvijas festivālā pamanījām apbrīnojamo – cik dabiskā veidā jogas prakse savijas ar latviešu tradīcijām. Sikhi no Lielbritānijas, ģērbti īpašos tērpos un turbānos, vadīja savu uguns rituālu, kur netrūka viņu dziesmu un deju. Notika latviskā sadziedāšanās, goda gājiens, ugunskura vietas rotāšana un uguns plosta palaišana. Protams, visi izlaida pa dancim. Festivāla ārzemju viesi bija iedvesmoti apgūt latviešu kultūras paražas, savukārt mums bija interesanti izmēģināt citu tautu pieredzi. Nekādu pretrunu.

Dega ugunskurs. Bija skaista, skaidra nakts un pilnmēness – tas reti sagadās vienlaikus ar vasaras saulgriežiem.

Kā zināms, latviešu tradīcijā ir pieņemts sēdēt visu nakti ap uguni un dziedāt, kamēr uzlec saule. Festivālā rītu pie ugunskura gan sagaidīja vien neliels pulciņš – divi noguruši latvieši, trīs braši sikhi un nenogurdināmā spāņu mūziķe un jogas skolotāja Aleksija Čelunna, kura ne mirkli nenoņēma no galvas krāšņo vainagu un visu nakti aizrautīgi dziedāja. Pēc saullēkta viņa aizgāja gulēt, atstājot visiem kodolīgu zīmīti: “Šodien mani nemodiniet, tagad esmu latviete.””

 

36,6 °C konsultanteINDRA MAJORE-DŪŠELE,psiholoģe un psihoterapeite, deju un kustību terapeite, centra Miervidi speciāliste

Raksts publicēts 2015. g.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Ausma, Ausmis, Ingūna, Inguna un Inguns – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Lasīt citas ziņas
Tev pa spēkam būs viss, kam vien tu pieķersies! Horoskopi 27.jūnijam
Milija un Maiga – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Tev šodien būs grūti nosēdēt “uz vietas”! Horoskopi 26.jūnijam
FOTO. Pašmāju slavenības rotājas un svin Līgo svētkus
Jānis – šīs dienas gaviļnieks. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Atslābsti un iemācies pieņemt pasauli tādu, kāda tā ir! Horoskopi 25.jūnijam
Par dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem aizturētas piecas VID amatpersonas
Latvijā gaidāms ekstremāli stiprs karstums! Kā sevi pasargāt?
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Laiks celt algas! Nekur Baltijā nav tik izdevīgi nodarbināt par minimālo algu kā Latvijā
FOTO. Siguldā turpinās piecus gadus vecās meitenes meklēšana
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Dzērājšoferiem rosina atņemt auto. Vai tas atturēs no sēšanās pie stūres reibumā?
“Bloomberg”: Krievija nonākusi tehniskā defolta stāvoklī
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
13:37
Karstuma dēļ svētdien Rīgā pie Dienvidu tilta deformējusies tramvaja sliede
13:37
No 1.jūlija apturēs Covid-19 uzziņu tālruņa 8989 darbību
13:28