Foto: Ints Kalniņš/REUTERS/SCANPIX/LETA

“Swedbank” ekonomikas apskats: Desmitgade iesākas lēnīgi un riskanti 0

Latvijas ekonomikas izaugsme iepriekšējo desmitgadi noslēgusi ar ne visai iepriecinošu izaugsmes tempu. Lai gan īstermiņa dati pasaulē pēdējā laikā norāda uz situācijas stabilizāciju, prognozes liecina, ka diemžēl ne pasaulē, ne pašmājās arī šī desmitgade neiesāksies ar strauju ekonomikas uzrāvienu.

“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Raķešu triecienā Ukrainā netālu no Polijas robežas iznīcināts militārais objekts
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Lasīt citas ziņas

“Swedbank” prognozē ļoti piezemētu Latvijas tautsaimniecības izaugsmi 2,2% apmērā, kas šogad, līdzīgi kā 2019.gadā, balstīsies uz privāto patēriņu. Gaidām, ka izaugsme sasparosies tuvāk šī gada otrajai pusei un nosacītu atgūšanos redzēsim 2021.gadā. Negatīvie riski gan pasaules, gan Latvijas ekonomikai šogad saglabājas augsti.

Joprojām saspringtā darba tirgus iedvesmots, patēriņš virzīs iekšzemes pieprasījumu

CITI ŠOBRĪD LASA

Neskatoties uz to, ka ekonomikas izaugsme pagājušajā gadā bija uz pusi mazāka nekā iepriekš, darba tirgū šo atslābumu īsti novērot nevarēja.

Uzņēmēju ieskatā, pieprasījuma trūkums pērn kļuva arvien jūtamāks kavēklis biznesa tālākai attīstībai, taču arī darbaspēka trūkums joprojām saglabājās augstā līmenī. Tas, kā arī tālāka aplokšņu algu legalizācija (piemēram, būvniecības nozares ģenerālvienošanās ietekmē) veicināja ļoti līdzīgu algu pieaugumu kā 2018.gadā, it īpaši privātajā sektorā.

Šogad algu kāpums vājās izaugsmes ietekmē nedaudz piebremzēsies, taču saglabāsies straujš (6,5%).

Prognozējam, ka bezdarbs, kas pagājušajā gadā nokrita tuvu vēsturiski zemākajam līmenim, noturēsies ap 6,3%. Reālo pirktspēju uzlabos mērenāka inflācija (2,4%), ko šogad virzīs akcīzes kāpums, bet piebremzēs atsevišķu komunālo pakalpojumu cenu samazināšanās.

Kopumā darba ņēmējam labvēlīgais darba tirgus, kā arī joprojām augstais un pat augošais patērētāju noskaņojums un mērenā inflācija liecina par noturīgu pieaugumu privātajā patēriņā.

Savukārt investīcijās šogad gaidām vēl gausāku attīstību nekā pagājušajā gadā.

Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļu augstākais punkts, visdrīzāk, jau ir pagātnē, tādēļ papildu devumu investīcijām nevaram gaidīt.

Privātās investīcijas ietekmēs uzņēmēju noskaņojums, kas, lai gan pagājušā gada laikā pasliktinājies, joprojām ir virs ilgtermiņa vidējā līmeņa. Arī būvniecībā strauji pieauguma tempi izpaliks. Lielie investīciju projekti, kas gaidāmi saistībā ar “Rail Baltica”, uzlabos investīciju sniegumu turpmākajos gados.

Vājā globālā izaugsme bremzēs Latvijas eksporta attīstību

ASV-Ķīnas pirmās kārtas tirdzniecības vienošanās, kā arī lielāka skaidrība breksita procesā īstermiņā uzlabojuši globālās tirdzniecības ainu. Taču joprojām prognozējam, ka partnervalstu ekonomikas šogad augs visai lēni, strauji samazinoties tieši tuvāko kaimiņu – Lietuvas un Igaunijas iekšzemes kopprodukta kāpumam.

Latvijas eksporta izaugsme 2020. gadā saglabāsies neraksturīgi zema, taču, pasaules ekonomikas izaugsmei atdzīvojoties, gada otrajā pusē gaidām dzīvelīgāku eksporta sniegumu.

Uz eksportu vērstajā apstrādes rūpniecībā pagājušā gada beigās pirmo reizi kopš 2016.gada vērojām apjomu kritumu.

Kokapstrādes nedienas, visdrīzāk, turpināsies arī šī gada pirmajā pusē gan vāja pieprasījuma, gan cenu sarukuma dēļ, ko lielā mērā nosaka mizgrauža posta darbi Eiropas mežos.

Pagājušajā gadā rūpniecību balstīja metālapstrāde, elektronika un elektriskās iekārtas. Taču uz gada beigām pasūtījumu apjomi metālapstrādē sākuši manāmi sarukt, kas rada bažas par apakšnozares sniegumu šogad.

Lai gan pārtikas ražošana 2019. gadā joprojām neiepriecināja, dati par investīciju apjoma kāpumu pagājušajā gadā ļauj ar lielāku optimismu raudzīties uz apakšnozares iespējām iekarot eksporta tirgu nākotnē.

Taču kopumā varam secināt, ka apstrādes rūpniecībā strauji izaugsmes tempi šogad nav gaidāmi.

Pakalpojumu eksports tiek prognozēts noturīgāks, saglabājoties nozīmīgam biznesa, IT un telekomunikāciju pakalpojumu pienesumam. Savukārt tranzīta noriets un Mobilitātes pakotnes veicinātā autopārvadātāju konkurētspējas mazināšanās Eiropas tirgos ierobežos transporta pakalpojumu eksportu. Strukturālās pārmaiņas finanšu sektorā nevedina gaidīt pienesumu šīs nozares pakalpojumu eksportā.

Kopumā prognozējam salīdzinoši gausu izaugsmi tuvākajos ceturkšņos, kas sasparosies gada otrajā pusē. Spītējot eksporta vājumam, arvien spēcīgais privātais patēriņš noturēs 2020. gada izaugsmi 2,2% apmērā. Nākamajā gadā prognozētā eksporta tirgu izaugsmes uzlabošanās, kā arī joprojām straujais reālās pirktspējas kāpums pašmājās nodrošinās ekonomikas kāpumu par 2,7%.

Riski pie pamales joprojām nozīmīgi

Pēdējos mēnešos audzis optimisms pasaulē, taču riski saglabājas nozīmīgi. Uz 2020. gada beigām, tie varētu atkal palielināties, ņemot vērā ASV prezidenta vēlēšanas un neskaidrību, kas saistīta ar breksitu pārejas perioda beigām.

Gada sākums atgādināja, ka ģeopolitiskie riski var saasināties jebkurā brīdī. Arī ECB politika ir pārmaiņu priekšā, jo prezidente Lagarda šogad uzdevusi veikt stratēģijas izvērtējumu.

Krasas izmaiņas ECB politikā palielinātu neskaidrību jau tā nervozajos finanšu tirgos.

SAISTĪTIE RAKSTI

Arī pašmājās risku netrūkst. Finanšu sektora strukturālās pārmaiņas ilgtermiņā pozitīvi ietekmēs Latvijas tēlu investoru acīs. Īstermiņā gan aktuāls būs jautājums par to, vai Latvijas progress virzībā uz lielāku caurspīdību un naudas atmazgāšanas kontroles efektivitāti vērtētājiem būs licies pietiekams.

Risks ir arī, ka, politiķiem ieslīgstot kompromisu meklēšanā, debates par iespējamajām nodokļu izmaiņām ieilgs. Gada beigās pieņemti pārsteidzīgi un sasteigti lēmumi tikai veicinātu neskaidrību un padarītu biznesa vidi neprognozējamāku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Raķešu triecienā Ukrainā netālu no Polijas robežas iznīcināts militārais objekts
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
“Potenciāli šeit kaut kas noteikti briest…” Rajevs par jaunumiem Ukrainā
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Lasīt citas ziņas
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
Kārlis Streips: Attiecībā uz Somijas lēmumu par iestāšanos NATO man prātā stāv vārds Schadenfreude – priecāties par cita cilvēka nelaimi
Nedēļa iesāksies ar mākoņainām debesīm, bet ievērojami nokrišņi nav gaidāmi
VIDEO. “Objekts Pārdaugavā nav mēms vēstures liecinieks.” Valsts prezidents pauž pārliecību par Uzvaras pieminekļa demontāžu
Fotogrāfiju izstāde par Ukrainas kara ikdienu pārvietota uz laukumu pretī Krievijas vēstniecībai
08:35
Kārlis Streips: Attiecībā uz Somijas lēmumu par iestāšanos NATO man prātā stāv vārds Schadenfreude – priecāties par cita cilvēka nelaimi
08:16
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
08:11
Saļodzījies ministres krēsls, Ziedojumu straume, Vējainākā Eiropas kultūras galvaspilsēta. Nedēļas notikumu apskats
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Rīgas dome vēršas tiesā pret būvnieku karteļa dalībnieci “Velvi” par 4 miljonu eiro piedziņu
Bijušais Ventspils tranzītbiznesa menedžeris grib izpirkt Bondara parādu “Krājbankas” lietā, vēsta raidījums
Portāls LA.LV šodien piedzīvoja kiberuzbrukumu
FOTO, VIDEO. Mika pārspēja pat “Superbowl” šovu! Soctīklotāji sajūsmā par vienu no spilgtākajiem „popūrijiem” Eirovīzijas vēsturē
Krista Draveniece: Neļķu traktors, Ukrainas māšu himna un kiberuzbrukums
FOTO. Skrējēji ieņem galvaspilsētu: Kā šogad noritējis Rimi Rīgas maratons?
risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Stoltenbergs: NATO paplašināšanās procesā nav gaidāmi šķēršļi
Ilze Roķe: Ukraiņu producents man teica, ka Rīgā ir pārāk liela tolerance pret prokremliski noskaņotiem krievvalodīgajiem
FOTO, VIDEO. Kā teica Reiniks – “diez cik diskobumbas tika izjauktas šī gada tērpu dēļ!” Eirovīzijā šogad gribēja mirdzēt teju katrs
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Anda Līce: Jau divdesmit gadus baidot pasauli ar kodolraķetēm, viņš pats līdz smieklīgumam baidās no nāves
Kas patiesībā notika ar Staļinu? Ko vēl mūsdienās slēpj Krievijas noslepenotie dokumenti?
Ķīniešu zinātnieki nosaukuši precīzu laiku, kad uz Zemes beigsies nafta
Arhitekts Andis Sīlis: Latvijas influencere lepni stāsta, ka nav izlasījusi nevienu grāmatu. Par kādām vērtībām var būt runa?
Ščerbatihs: Ienaidnieks ir valdība, jo viņi ir izdarījuši visu, lai mums šeit būtu grūti dzīvot
VIDEO. Andrim Kivičam Latvijā pārtikas cenas šķiet smieklīgas: “Vai tiešām tās ir cēlušās?”
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Cīņa ar latvāņiem nav bezcerīga
VIDEO. Atbalstot Ukrainu un tās tautu, “Citi zēni” iedziedājuši ukraiņu dziesmas “Stefania” kaverversiju
Planētas sola veiksmi visā, kas attiecas uz attiecībām! Horoskopi no 16. līdz 22.maijam