Skats no visvairāk nominētās izrādes – Latvijas Nacionālā teātra iestudējuma “Puika, kurš redzēja tumsā”.
Skats no visvairāk nominētās izrādes – Latvijas Nacionālā teātra iestudējuma “Puika, kurš redzēja tumsā”.
Publicitātes (Kristapa Kalna) foto

Teātra pērļu zveja pandēmijas laikā. Kurās nominācijās bijuši karstākie žūrijas strīdi? 0

Aija Kaukule, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Lai arī 27. Latvijas teātra balvas “Spēlmaņu nakts” apbalvošanas ceremonija pandēmijas iespaidā šovakar notiks attālināti bez publikas klātbūtnes, tas nenozīmē, ka sacensība par labāko spēlmaņu un izrāžu godu ir mazāk sīva.

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 22
16 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 79
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 47
11 stundas
Lasīt citas ziņas
“Latvijas Avīze” skaidro, kurās nominācijās bijuši karstākie žūrijas strīdi un kurš spēlmanis varētu gādāt par negaidītāko pārsteigumu.

 

2019./2020. gada sezonas “Spēlmaņu nakts” balvas šogad pasniegs 18 kategorijās – tradicionālajām 17 pievienojusies viena jauna – “Gada notikums digitālajā vidē”. Raugoties uz teātru saimi kopumā, ievērojams pārsvars šogad ir Latvijas Nacionālajam teātrim (27 nominācijas), tuvākie sekotāji ir Jaunais Rīgas teātris (14 nominācijas) un Liepājas teātris (12 nominācijas). Tikmēr starp izrādēm līderos (deviņas nominācijas) ir Latvijas Nacionālā teātra iestudējums “Puika, kurš redzēja tumsā”, turpat līdzās ar astoņām Liepājas teātra izrāde “Šekspīrs”.

Nešaubīgi var teikt, ka šī ir bijusi ne tikai garākā (pagarinājums par trim vasaras mēnešiem), bet arī saturiski neparastākā un mulsinošākā sezona mūsu teātra vēsturē, kurā daudzas pirmizrādes tā arī nenonāca pie skatītājiem, toties, pielāgojoties apstākļiem, lielā tempā dzima negaidītas teātra formas.

“Sezona iedalījās vairākās daļās – tradicionālā sezona sākumā, pēcāk marts, kad teātri mēģināja pār­orientēties jaunajā sezonā, domājot par digitālu produktu radīšanu, un vasaras periodā, kad teātris atsākās ar lielu piesardzību un drošības pasākumiem. Vasarā sevi nopietni pieteica brīvdabas teātris, kurā var runāt par daudzām aktuālām lietām, kas līdz šim bija vairāk izklaides žanram piederīga mākslas daļa,” vērtē “Spēlmaņu nakts” balvas žūrijas pārstāve, teātra kritiķe An­dra Rutkēviča.

Viņa arī norāda: “Šī sezona uzskatāmi parādīja, ka teātris ir klātienes māksla.

Lai teātris notiktu, ir vajadzīga enerģijas apmaiņa starp skatuvi un zāli – teātris ir aktieri spēles telpā un publika.

Reizē teātris piedāvāja jaunas formas un risinājumus digitālajā vidē, bija interesanti darbi, un tas droši vien ietekmēs klātienes teātri nākotnē. Un vēl – šī sezona iezīmējās arī ar jaunu teātru ienākšanu mūsu kopējā teātra ainavā, ko atspoguļo “Spēlmaņu nakts” nominācijas.”

 

Neiespējamā misija – labākais aktieris

Karstākās diskusijas žūrijā tradicionāli izvērtušās, vērtējot, kurš tad šoruden tiks celts gada labākā aktiera un aktrises godā. Par labākā aktiera titulu sacenšas divi Jaunā Rīgas teātra kolēģi – Andris Keišs un Ģirts Krūmiņš –, turklāt abi par leģendāru teātra režisoru (Eduarda Smiļģa un Pētera Pētersona) lomām Gata Šmita izrādē “Meklējot Spēlmani”.

Abām teātra leģendām uz pēdām min jaunā paaudze – Nacionālā teātra aktieris Kārlis Reijers par brīnišķi viegli nospēlēto aklu vecāku dēlu šogad visvairāk nominācijas guvušajā izrādē “Puika, kurš redzēja tumsā” un viņa teātra kolēģis Igors Šelegovskis par spožo homoseksuālā Žila lomu Ģertrūdes ielas teātrī Vladislava Nastavševa izrādē “Te sākas nakts”.

Lai arī ierasto piecu pretendentu vietā uz labākā aktiera godu šogad pretendē vien četri aktieri, žūrijas pārstāvji uzsver, tas nenozīmējot, ka nominantu izvirzītājiem nav bijis izvēles – tieši otrādi.

“Labu aktierdarbu aizvadītajā sezonā bija ļoti daudz, taču izvirzītie tiešām ir tādi, par kuriem var teikt, ka tie ir izcili. Žūrija visas sezonas garumā strādāja kā pērļu zvejnieki, un šie izceltie aktierdarbi ir atšķirīgi no citiem, pamanāmāki vai nu sezonas, vai citā kontekstā,” atklāj Andra Rutkēviča.

Runājot par sīvāko konkurenci starp piecām “Spēlmaņu nakts” balvai izvirzītajām, neapšaubāmi brīnišķīgajām aktrisēm (Maija Doveika, Esmeralda Ermale, Inese Kučinska, Marija Linarte, Ieva Segliņa), jādomā, ka tā izvērtīsies starp Ineses Kučinskas Liepājas teātrī filigrāni un reizē kaismīgi spēlēto vīrieša lomu – Ričardu III Elmāra Seņkova asiņainajā teātra kokteilī “Šekspīrs” – un Maijas Doveikas Nacionālajā teātrī iemiesoto traģisko “Tukšo ziedu” Jermu, kas kļuvusi par vēl vienu pērli aktrises veiksmīgo traģisko lomu virknē.

 

Līdzās režisori un režisores

Iespējams, negaidītāko pārsteigumu varam gaidīt “Gada režisora” kategorijā. Arī žūrijas pārstāvis, komentētājs un tulkotājs Eduards Liniņš norāda, ka tieši tajā nominanti ir ļoti līdzīgās svara kategorijās – ikvienam izdevies radīt vienu vai vairākus aizraujošus, novatoriskus un uzmanības vērtus teātra darbus.

Vai labākā režisora godu beidzot, pēc vairākkārtējas palikšanas nominēto rindās, saņems Valters Sīlis (“Puika, kurš redzēja tumsā”, “Finlandizācija”, “Izskatās, ka tu mirsi” (kopā ar Kati Krolli), “Uzvara ir mirklis”)), kurš jau ieguvis krietnu balsu pārsvaru vietnes “Kroders.lv” publicētajā kritiķu aptaujā? Varbūt tomēr Gada režisora titulu atgūs jau “Spēlmaņu naktī” titulētie režijas smagsvari – Elmārs Seņkovs (“Šekspīrs”, “Medības”, “α SAPIENSI”, “Irānas konference”) vai arī Vladislavs Nastavševs (“Te sākas nakts”, “Piecas dziesmas pēc atmiņas”). Bet varbūt žūrijas vērtējums būs nosvēries par labu kādai no spēcīgajām sieviešu balsīm – Ināra Slucka (“Tukšais zieds (Jerma)” uz Gada režisores godu pretendē atkārtoti, savukārt Krista Burāne (“Netikumīgie”) ir vērā ņemama sāncense ar izcili svaigu skatījumu pusaudžu izrāžu maz apdzīvotajā laukā.

 

Neatkarīgie teātri min uz papēžiem?

“Spēlmaņu nakts” žūrijas pārstāvji atzīst, ka, iespējams, aizvadītā sezona devusi zināmu priekšrocību nevalstiskajiem teātriem un jaunām teātra apvienībām, kas nestabilos un mainīgos apstākļos pieraduši ikdienā, tālab tieši no šī teātra lauka operatīvi nāca interesantākie piedāvājumi pandēmijas ierobežojumu apstākļos.

Nevalsts teātru vārdi vairāk nekā redzami teju visās nomināciju kategorijās, pretendējot būt vērā ņemami konkurenti sacensībā par balvām. Tā līdzās Dailes teātra “Elpai”, Liepājas teātra “Šekspīram” un Nacionālā teātra “Tukšais zieds. (Jerma)” par Gada lielās formas izrādes godu sacenšas arī teātra trupa “Kvadrifrons” un Valmieras teātra festivālā tapusī Valtera Sīļa aizraujošā izrāde “Uzvara ir mirklis”, daudziem par pārsteigumu aiz svītras atstājot tādu šedevru kā Alvja Hermaņa un Mihaila Barišņikova unikālo sadarbību “Baltais helikopters”.

Nevalsts teātru stabilo spēlētāju – Ģertrūdes ielas teātra un “Dirty Deal Teatro” – rindas nominantu sarakstos pamanāmi papildina arī jauni teātra apvienību vārdi – gan Elmāra Seņkova jaundibinātā teātra apvienība “ESARTE”, gan teātra apvienība “PERFOrācija”.

“Mans spilgtākais iespaids ir Valmieras vasaras teātra festivāls, kas šogad bija ārkārtīgi spēcīgs ar ļoti nozīmīgu radošo spēku piedalīšanos, ļoti interesantiem iestudējumiem. No vienas puses – Valmieras teātris pats par sevi nevar lepoties ar lielu birumu nomināciju, tomēr teātrim ir iemesls lepoties, jo bez tā nebūtu šāda spilgta teātra mākslas notikuma,” pauž žūrijas loceklis Eduards Liniņš.

 

Digitālajam teātrim sava kategorija

Pandēmijas ierobežojumi pavasarī un vasarā mudināja teātrus un teātra apvienības veidot jaunas teātra formas neklātienē, un tapa dažādas tīmeklī skatāmas un klausāmas e-izrādes, liekot žūrijai lauzīt galvas, ko īsti ar šo veikumu iesākt, bet skatītājiem – mulst, mēģinot no pieredzētā izvilkt kaut ko līdzīgu teātra pieredzei.

“Vismaz desmit stundas veltījām diskusijām, kas no tā visa būtu nomināciju un balvu cienīgi un kā vērtēt šos radošos darbus,” atzīst Eduards Liniņš.

“Bija jautājums, vai vērtēt mākslinieciskos mēģinājumus, vai arī ikvienu pandēmijas laika teātru komunikāciju ar skatītajiem. Galu galā palikām pie tā, ka mūsu uzdevums ir vērtēt radošos darbu, un šai nolūkā tika pieņemta atsevišķa nominācija “Gada notikums digitālajā vidē”,” atklāj žūrijas loceklis. Tajā ietverts viss, ko teātri mēģināja darīt ārpus tradicionālā formāta – gan “Kvadrifrona” klausāmizrāde “Rolanda dziesma”, gan tiešsaistes izrādes “24h” (“Kvadrifrons”), gan “Vol.1 Antiņš” (teātra apvienība “PERFOrācija”), gan ierakstītas izrādes (Nacionālā teātra e-izrāžu cikls “Baltais kubs”), gan Liepājas teātra minisēriju cikls “Patakoļako”.

Kā balvas ticamāko pretendentu tomēr gribētos minēt režisora Elmāra Seņkova un Rīgas, Liepājas un Valmieras teātru aktieru kopdarbā tapušo Ivana Viripajeva lugas “Irānas konference” iestudējumu, kuram digitālā forma patiešām izrādījusies priekšrocība, nevis šķērslis aizraujoša un gudra vēstījuma paušanai.

 

“Spēlmaņu nakts” ceremonija – Liepājā

* “Spēlmaņu nakts” ceremonija, kā allaž, notiks latviešu teātra patriarha Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā šodien, 23. novembrī, un šoreiz – Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”. Uz ceremoniju klātienē gan aicināti tikai nominanti ar “otrajām pusēm”.

* Publika visai tās norisei varēs sekot tiešraidē Latvijas Televīzijas un “Latvijas Radio 1” tiešraidē (plkst. 21.10).

* “Spēlmaņu nakts” ceremonijas scenāriju rakstījusi dramaturģe Rasa Bugavičute-Pēce, bet tās režisors ir Liepājas teātra aktieris Mārtiņš Kalita.

* Ceremonijā tiks godināti šā gada balvas “Par mūža ieguldījumu teātra mākslā” saņēmēji – režisore Māra Ķimele un aktieris ­Leonīds Lencs.

 

“Latvijas Avīze” prognozē: spožākie spēlmaņi

* Gada lielās formas izrāde – “Tukšais zieds (Jerma)” (Latvijas Nacionālais teātris, režisore Ināra Slucka).

* Gada mazās formas izrāde – “Puika, kas redzēja tumsā” (režisors Valters Sīlis).

CITI ŠOBRĪD LASA

* Gada režisors – Valters Sīlis (“Puika, kurš redzēja tumsā”), “Finlandizācija” (Latvijas Nacionālais teātris), “Izskatās, ka tu mirsi” (kopā ar Kati Krolli) (Dirty Deal Teatro, Latvijas Jaunā teātra institūts), “Uzvara ir mirklis” (Valmieras vasaras teātra festivāls).

* Gada aktieris – Igors Šelegovskis (Žils izrādē “Te sākas nakts”, Ģertrūdes ielas teātris).

* Gada aktrise – Inese Kučinska (Ričards III izrādē “Šekspīrs”, Liepājas teātris).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 22
16 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 79
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 47
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 70
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 1
8 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Koledžas baidās zaudēt prestižu un studentus. Kāpēc IZM vēlas tricināt to statusu? 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Komandantstundas laikā policijai izdevies notver vairākus noziedzniekus
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 47
11 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Koledžas baidās zaudēt prestižu un studentus. Kāpēc IZM vēlas tricināt to statusu? 2
21:46
LE
LETA
Ziņas
Komandantstundas laikā policijai izdevies notver vairākus noziedzniekus
19:56
LE
LETA
Ziņas
Cilvēkiem bez negatīva Covid-19 testa neļauj lidot: pastāsta par situāciju “Rīgas” lidostā 4
19:18
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs? 1
11 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dzintars” atgriežas ar jaunu jaudu: jau pavasarī veikalu plauktos nonāks iecienītā zīmola produkcija 7
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēkiem bez negatīva Covid-19 testa neļauj lidot: pastāsta par situāciju “Rīgas” lidostā 4
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 22
16 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Mēģinājums salabot pilnā gaitā ripojošu lokomotīvi, kurai atklājas arvien jauni defekti 9
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas čempioni brāļi Šici Pasaules kausa septītajā posmā izcīna bronzu
9 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 26
17 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 52
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotāji vēsta par teju pusmetru dziļu sniegu! Nākamnedēļ tas strauji samazināsies
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Automašīna apgāzās un ieslīdēja upē: traģiskā negadījumā bojā gājusi auto vadītāja
16 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Pārliecībai, ka “visu ražo Ķīnā”, vietējie ražotāji arvien biežāk spēj pretī likt savas preces 2
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gobzems pošas uz Saeimu: atklāj, cik biedru jau ir topošajā partijā 23
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 70
1 diena
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 5
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
16 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 61
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa ienesīs negaidītus pavērsienus tavā dzīvē, garlaicīgi noteikti nebūs! Horoskopi no 18. līdz 24. janvārim
16 stundas