Drons.
Drons.
Foto – Zane Bitere/LETA

Teju visi dronu lidojumu notiek nesaskaņoti, liecina CAA dati 0

Valsts aģentūra “Civilās aviācijas aģentūra” (CAA) ir veikusi bezpilota gaisa kuģu lidojumu monitoringu, kuru rezultāti liecina – starptautiskās lidostas “Rīga” apkārtnē mēneša laikā veikti 175 lidojumi.

TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Lasīt citas ziņas
No tiem tikai divos gadījumos tālvadības pilotiem bija izsniegtas atļaujas lidojuma veikšanai.

CAA 2019. gada pirmajā ceturksnī izsniegusi 16 atļaujas lidojumiem ar bezpilota gaisa kuģi (dronu), bet 2018. gadā visa gada laikā izsniegtas 58 atļaujas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvairāk atļauju tiek pieprasīts vasaras sezonā un gada nogalē, kad dronu piloti vēlas filmēt publiskus pasākumus. Tādēļ aicinām izvērtēt, vai plānotajam lidojumam nav nepieciešama atļauja un laikus to pieteikt.

Lidojumu monitoringa laikā secināts, ka lielākā daļa lidojumu veikti bez atbilstošas atļaujas, par ko tālvadības pilotiem var piemērot administratīvo sodu.

Jāuzsver, ka lidojumu monitorings tika veikts dronu vadīšanai nelabvēlīgos laikapstākļos.

CAA norāda, ka būtiski palielinājies arī izskatīto administratīvā pārkāpuma lietu skaits par neatbilstošu dronu lietošanu. 2017. gadā tādas bija piecas, bet 2018. gadā – jau 32 administratīvā pārkāpuma lietas.

No 2018. gadā izskatītajām administratīvā pārkāpuma lietām teju pusē jeb 14 gadījumos tika konstatēts, ka bezpilota gaisa kuģis nebija atbilstoši marķēts ar īpašnieka vārdu, uzvārdu, adresi un tālruņa numuru.

Izvērtējot administratīvā pārkāpuma apstākļus, tālvadības pilotiem nav piemērots administratīvais sods, bet veikta viņu konsultēšana par dronu lietošanas noteikumiem.

Septiņas administratīvā pārkāpuma lietas bija saistītas ar nesaskaņotu dronu izmantošanu militāro infrastruktūras objektu tuvumā.

Izvērtējot administratīvo pārkāpumu lietu materiālus, trijiem tālvadības pilotiem piemērots administratīvais sods, bet pārējos gadījumos administratīvā lieta izbeigta, veicot skaidrojošu darbu par drošu dronu lietošanu.

Piecos gadījumos konstatēts, ka bezpilota gaisa kuģa lidojums veikts tuvāk par 50 metriem un virs infrastruktūras objektiem, kas saistīti ar sabiedriskās kārtības un drošības, valsts robežas un civilās aizsardzības nodrošināšanu.

Visiem dronu pilotiem piemērots administratīvais sods.

Lai veiktu dronu lidojumus, atkāpjoties no normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, CAA jāiesniedz iesniegums bezpilota gaisa kuģa lidojumu atļaujas saņemšanai.

CAA atgādina, ka atļauju saņemšanas kārtība dronu pilotēšanai ir vienkārša. Persona, kura vēlas vadīt dronu vietās, kur nepieciešama atļauja, elektroniski parakstīts iesniegums jānosūta CAA uz e-pastu “[email protected]”.

Atļauja tiks izsniegta elektroniski uz norādīto e-pastu. Likums paredz, ka CAA atļauja jāizsniedz viena mēneša laikā, tomēr praksē tā tiek izsniegta, ilgākais, trīs darba dienās.

Vairāk laika atļaujas izsniegšanai nepieciešams, ja CAA jāveic lidojumu papildu saskaņošanas. Ievērojot, ka atļaujas saņemšanas kārtība nav sarežģīta, aicinām iedzīvotājus neriskēt, veicot nesaskaņotus lidojumus.

CAA atgādina, ka pirms lidojuma ir jāizvērtē visi iespējamie riski, lai lidojums būtu drošs. Piemēram, lidojumu virs publisku pasākuma vietām jāsaskaņo ar pasākuma atbildīgo personu, kā arī jāsaņem CAA atļauja.

Tāpat ir jāatceras, ka dronu lidojumi jāveic tikai dienas gaišajā laikā un tā lietošanas brīdī nepieciešams sevi identificēt, piemēram, ar apģērbu, cepuri vai atstarojošu vesti ar uzrakstu “Tālvadības pilots”.

Latvijas teritorijā drons drīkst pacelties līdz 120 metru augstumam, vienlaikus atceroties, ka pastāv arī būtiski ierobežojumi. Kontrolējamā gaisa telpā (kas aptver daļu Rīgas un Jūrmalas) lidojumi atļauti augstumā līdz 50 metriem.

Lidojumi tuvāk par pieciem kilometriem starptautiskajai lidostai “Rīga” un “Liepāja” aizliegti vispār, bet pārējiem lidlaukiem nedrīkst lidot tuvāk par trīs kilometriem.

Tāpat dronu nedrīkst vadīt tuvu citiem gaisa kuģiem, lai neradītu sadursmes draudus. Aizliegums darbojas arī lidojumiem virs ar valsts drošību un aizsardzību saistītiem objektiem un to tuvumā. Tālvadības pilots nedrīkst būt alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē.

Savukārt vadīt bezpilota gaisa kuģi virs vai tuvumā cilvēku pulcēšanās vietām ir atļauts tikai arī īpaši aprīkotiem droniem vai saņemot CAA atļauju.

Bezpilota gaisa kuģu lietošanu nosaka Ministru kabineta noteikumi nr. 737 “Kārtība, kādā veicami bezpilota gaisa kuģu un tādu cita veida lidaparātu lidojumi, kuri nav kvalificējami kā gaisa kuģi”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ar dronu lietošanas noteikumiem var iepazīties interneta mājas lapā, CAA mājas lapā un Facebook lapās “Pilotē dronu droši”. Aģentūra aicna iepazīties ar pilniem dronu lietošanas noteikumiem pirms lidojumu uzsākšanas.

CAA atgādina, ka šobrīd notiek aktīvs darbs pie jaunu Ministru kabineta noteikumu izstrādes, kas tiks pieņemti tuvākā nākotnē un precīzāk noteiks lidojumu veikšanas kārtību, kā arī tālvadības pilotu tiesības un pienākumus.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Tikai tie, kas neko nedara, nekļūdās! Horoskopi 1. decembrim
Ukrainas Drošības dienests sarīkojis sprādzienu Krievijas Severomuiskas dzelzceļa tunelī
Lasīt citas ziņas
TV24
Izglītības ministre: Man ļoti simpātiska šķiet ideja par obligātu mācīšanos līdz 18 gadu vecumam
TV24
Kas notiks ar pastāvīgi dzīvojošiem Krievijas pilsoņiem Latvijā pēc 2. decembra?
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
TV24
Horens Stalbe: “Tiklīdz jūs nonākat Rīgā, tā jūs saprotat, ka mašīna sadalīsies gabalos!”
Dārzs
Alveja, zelta stīga un citi vērtīgi “dakteri” uz palodzes
09:44
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
09:23
Knifi, kā pagatavot 24 dienu Adventes kalendāru
09:19
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
Izraēlas armija paziņo par kauju atsākšanu Gazas joslā
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
Ir divi scenāriji: bijušais Putina runu autors stāsta, kā var mainīties vara Krievijā
Kokteilis
FOTO. Slavenības un kino mīļotāji pulcējas Dž.Dž.Džilindžera pirmās spēlfilmas – erotiskās drāmas “Ekstāze” pirmizrādē
Pēc spēcīgās vētras Krimā pazuduši okupantu apmācītie kaujas delfīni
VIDEO. Pilnīgi viens! Kataras lidostā neviens nesagaida Vācijas prezidentu
Laikapstākļus nosaka ciklons – snigšana turpināsies arī piektdien. Kur prognozē visspēcīgākos nokrišņus
“Restorāna darbinieku vārdā izsakām lielu nožēlu par notikumiem.”Juško, kurš iesita sievietei, atkāpies no “COD” vadības
Piektdienas rītā visā Latvijā autoceļi sniegoti un apledo
Putinam Latvijā dzīvo vairāki uzvārda brāļi
Receptes
Sautēti kāposti visām gaumēm. 5 dažādas versijas
Knifi, kā pagatavot 24 dienu Adventes kalendāru
VIDEO. Izraēliešu mamma, kas piedāvājās kļūt par ķīlnieci, lai tikai redzētu nolaupītās meitas, beidzot ir atkal kopā ar viņām
“RB Rail” valdes priekšsēdētājs: Rīga pilnīgi noteikti būs dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” sastāvdaļa
Kokteilis
FOTO. “Svešā zemē stādu rozes…” – Latvijā norisināsies leģendārās dziedātājas Larisas Mondrusas 80 gadu jubilejas koncerti
Uzņēmums atklāj, cik izmaksāja “Pasažieru vilciena” zīmola maiņa un kas to veica: “Iepirkums tika veikts jau 2019.gadā”
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
Ukrainas Drošības dienests sarīkojis sprādzienu Krievijas Severomuiskas dzelzceļa tunelī
TV24
Nellija Ločmele: Mums tas “caurās robežas” faktors varētu būt arī kontrabanda, kas ir liela problēma
Veselam
VIDEO. Cūku gripas paveids H1N2 Eiropā mutējies kādu laiku klusi un nemanāmi. Vai tas varētu izplatīties Latvijā?
Slovēnija atmaksās iedzīvotājiem par Covid -19 ierobežojumu pārkāpumiem samaksātos naudas sodus
Saistībā ar kriminālprocesu par sveša maksāšanas līdzekļa nelikumīgu izmantošanu meklē attēlā redzamās personas
Opozīcijai lielākoties nepiedaloties balsojumā, Saeima ratificē Stambulas konvenciju