Foto-holesonline.com

Telpaugs iekaltēts. Kā to atdzirdīt, vai tas maz iespējams? 0

Mēdz gadīties, ka negribēti iekalst kāds telpaugs. Tā notiek ar interjerā iegūtiem jauniem augiem, kuriem optimālais laistīšanas režīms pilnībā vēl nav izstrādāts. Telpaugiem, kuri jau daudzus gadus aug telpā, ir izstrādājies noteikts laistīšanas grafiks (piemēram, augi tiek laistīti nedēļas konkrētajā dienā), pie kura augi ir pieraduši.

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 41
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 155
1 diena
Lasīt citas ziņas

Telpaugu iekaltēt ir diezgan bīstami, jo katram augam ir atšķirīgas izturības spējas. Viens spēj “atdzerties” pāris stundu laikā, piemēram, spatifi las (Spathiphyllum), bet mirtes (Myrtus) var nobirdināt visas lapas, nokalst un aiziet bojā. Dažādu sugu fēnikspalmu (Phoenix) izskats neizmainās pat daudzu nedēļu garumā, bet pēc pāris mēnešiem sāk brūnēt lapu gali, kas ir augu atbilde uz īslaicīgo ūdens trūkumu. Lapu galu apkalšana, brūnēšana un dzeltēšana aspidistrām jeb “mājas svētībām” (Aspidistra), hlorofītiem (Chlorophytum), strelīcijām (Strelitzia), dracēnām (Dracaena), monsterām (Monstera) un citiem telpaugiem pamatā ir no iekalšanas.

Kas jādara, ja liels skaits lapu galu telpaugam ir apkaltuši? Vienkāršākais veids, kā uz neilgu brīdi saglabāt lapu dekorativitāti, ir – lapas formas veidā nogriezt nokaltušo daļu. Griežot dzīvu lapu, tiek traumētas šūnas, kuras pēc laika sakalst, tad atkal jāatjauno griezums utt. Tādējādi šāda lapas uzlabošana ir īslaicīga. Ja augam lapu ir daudz, un tikai pāris apkaltušas, tad labāk tās nogriezt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iekaltētam augam augsne un sakņu kamols podā ir sauss. Tāds augs (arī kaktuss) jāiegremdē siltā ūdenī līdz poda malām, lai augsne un saknes lēnām no apakšas uzņem ūdeni, cik nepieciešams. Lejot ūdeni uz augsnes virskārtas, tas “izskrien” ātri cauri, īpaši, ja augs stādīts kūdras substrātā, pat nesamitrinot to. Iekaltētajiem augiem pēc normāla ūdens ritma atjaunošanās nobirst, nodzeltē vairākums lapu, jo tās ūdens trūkuma brīdī augam ir palīdzējušas uzturēt pie dzīvības jaunākās lapas. Iekaltētu telpaugu, aptuveni 2–3 nedēļas nedrīkst mēslot, pat ne ar vājas koncentrācijas šķīdumu. Mēslošanu atsāk, kad uz auga var saskatīt jaunu lapiņu, dzinumu parādīšanos.

Nevajadzētu iekaltēt acālijas(Azalia), kamēlijas (Camellia), kafijkokus (Coffea), klerodendrus (Clerodendron), afelandras (Aphelandra), lījas (Leea), kodijas (Codiaeum), fitonijas (Fittonia), nefrolēpes (Nepfrolepis), kalatejas (Calathea) u. c. telpaugus, kuri var arī neatgūties no iekaltēšanas.

Sukulentiem iekaltēšanas sekas pamanīt ir grūti, tomēr sausums neatbilstošā laikā (kas nav obligātais miera periods) var izjaukt auga normālos attīstības procesus.

Kas un kā laistīs telpaugus, ja kādu laiku neesam mājās Telpaugi visā dzīves laikā ir jānodrošina ar zināmu daudzumu ūdens, kas tiem nepieciešams augšanai. Bezgala dažādā augu pasaule ir spējusi radīt savdabīgus augus, kuri spēj izdzīvot bez ūdens uzņemšanas vairākus mēnešus, jo ūdeni tie ir uzkrājuši savos audu rezervuāros; augus, kuri bez paaugstināta gaisa mitruma nespēj dzīvot pat pāris dienas utt. Tādējādi iegādājoties atšķirīgos telpaugus, jāatceras, ka augi ar biezām, sulīgām lapām, saknēm un stumbriem ir izturīgāki pret neparedzētu ūdens trūkumu nekā augi ar mīkstām, plānām lapām un smalku sakņu sistēmu.

Tradicionālā metode visos laikos telpaugu laistīšanā, ja esat atvaļinājumā vai komandējumā, ir uzticēšanās vai nu ģimenes locekļiem vai kaimiņiem. Ja kaut kāda iemesla pēc nevar izmantot ne vienus, ne otrus, tad jāizlīdzas ar palielu ūdens tvertni, kurā ievietots auduma viens gals, bet uz otra auduma gala salikti podi ar telpaugiem, protams, bez paliktņiem. Ūdens, sūcoties no tvertnes pa audumu, spēj nodrošināt telpaugu minimālās (ne optimālās) prasības pēc ūdens. Šāds ūdens padeves veids nodrošina arī telpaugus ar nepieciešamo gaisa mitrumu. Svarīgs apstāklis telpaugu labsajūtai ir svaigs gaiss, tas nozīmē, ka telpas ir jāvēdina. Ja augam pietiek mitruma, gaismas, mēslojuma, bet pietrūkst svaiga gaisa, tas nevēdinātā, sasmakušā gaisā var aiziet bojā nedēļas laikā.

Telpaugus nedrīkst laistīt nedēļu uz priekšu, nemaz nerunājot par ilgāku laiku. Telpaugu saknes, ilgstoši mirkstot ūdenī, smok, virszemes daļas tā ietekmē “novīst” un augs aiziet bojā. Telpaugi ar gaļīgām saknēm pārmērīgi slapjā augsnē sapūst, piemēram, klīvijas (Clivia), hlorofīti (Chlorophytum), strelīcijas (Strelitzia), kallas (Calla) u. c. Resnsakņu telpaugus var laistīt reizi nedēļā.

Vienīgais telpaugs, kuru var salaistīt mēnesi uz priekšu, ir dižmeldrs (Cyperus), jo tas siltumā (18–20 °C un augstākā temperatūrā) vēlas augt tā, ka trešdaļa poda, tātad arī tikpat daudz sakņu, atrodas nepārtraukti ūdenī. Ja telpā gaisa temperatūra pazeminās, tad attiecīgi ūdens daudzums jāsamazina, līdz pavisam jāizlej no trauka.

Visu gadu bagātīgi ziedošos falenopšus (Phalaenopsis) laista reizi nedēļā. Vislabāk, ja orhideja ar podu ievietota dekoratīvā traukā bez atvēruma. Laistīšanas laikā liekais ūdens iztek no orhideju poda un paliek otra poda apakšā, nemērcējot saknes, tas, palēnām izgarojot, nedēļas garumā mitrina apkārtējo gaisu, tādējādi falenopša gaisa saknes uzņem mitrumu un nodod to augam.

Savdabīgie sukulenti – kalanhojes (Kalanchoe), sedumi (Sedum), litopši (Lithops), sarkostēmas (Sarcostema), dudlejas (Dudleya), alojes (Aloe), eiforbijas (Euphorbia), gastērijas (Gasteria), sansevjēras (Sansevieria), peperomijas (Peperomia) u. c., kā arī kaktusi – ir spējīgi izturēt ūdens trūkumu veselu mēnesi, ja pirms tam tie ir rūpīgi kopti, kārtīgi salieti un uz šā atvaļinājuma laiku novietoti gaišā, no tiešiem saules stariem pasargātā vietā.

Problemātiskāk būs ar ziedošajiem telpaugiem, jo nepietiekama ūdens daudzuma gadījumā pirmā pazīme būs ziedpumpuru biršana. Cietīs ziedošās Ķīnas rozes (Hibiscus rosa-sinensis), mandevilas (Mandevilla), bugenvilejas (Bougainvillea), katarantes (Catharantus), lielziedu tunbergija (Thunbergia grandiflora), brunfelzijas (Brunfelsia) u. c.

Ja ziedošais telpaugs ir palielā podā, tad var rīkoties šādi – ieliet ūdeni lielā bļodā, tās vidū uzlikt paaugstinājumu, uz kura novieto augu. Poda apakšā noliek pabiezu ūdeni uzsūcošu auduma gabalu, kura malas samērā dziļi iegremdētas ūdenī, tādējādi uz laiku – mēnesi – nodrošinot auga saknēm mitrumu. Lai šādu “automātisku laistīšanu” ierīkotu, jābūt sabalansētam ūdens daudzumam bļodā ar poda lielumu.

Telpauga pods nedrīkst būt bļodas apakšā ar “kājām”, tam blīvi jāpieguļ pie uzsūcošā auduma, citādi ūdens nespēs piekļūt auga saknēm.

Liela izmēra telpaugi pamatīgos podos (palmas, gumijkoki), pirms saimnieka došanās prom labi salaistīti, noteikti sagaidīs atpakaļ savu ūdens devēju, nobirdinot vai nokaltējot tikai kādu apakšējo lapu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vēl pastāv tāds telpaugu laistīšanas variants, ja tie vasarā izvietoti dārzā, tad par tiem jūsu atvaļinājuma laikā, ja paveicas, parūpējas lietus.

Neviens telpaugs nav jālaista katru dienu, tādēļ ir vērts “ieviest” regulāru laistīšanas režīmu, piemēram, reizi nedēļā – noteiktā dienā, tad arī augi pielāgojas vienmērīgi izlietot nedēļai doto ūdeni un barības vielu daudzumu, līdz sagaida nākamo laistīšanas reizi.

Sagatavots pēc tematiskā izdevuma “Puķes istabā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai no tādiem tomātiem un paprikas, kas norauti negatavi un ienākušies kastītē istabā, var ņemt sēklas?
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kartupeļu plācenīši ar cieto sieru: gatavoti uz pannas 2
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
atbrīvot dīķi no lapām, lai ūdens būtu tīrs?
2 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Būve netālu no kaimiņu robežas: vai drīkst? 6
2 dienas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 41
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 155
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 64
3 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 35
13 stundas
Lasīt citas ziņas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Rudens vēstneši dabā: 10 seni ticējumi, kas ļauj “pareģot” nākotni 4
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Garšīga uzkoda! Pildīti tomātiņi ar “Ricotta” sieru 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Padomi, kā gudri sagriezt sīpolu, nenobirdinot ne asaras 5
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Cik izturīgi ir Briseles kāposti? Nebaidās pat sniega? 4
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Nē tumsai un drūmam noskaņojumam: kā iekārtot siltas un omulīgas mājas
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Biezpiena un krēmsiera plācenīši: garšīgām brokastīm vai vakariņām
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 24
39 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena 2
51 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 57
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī valsts lielāko daļu pārklās sniegs, stiprāk snigs Talsu un Tukuma novadā 2
5 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 41
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 64
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 102
4 stundas
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 70
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš” 21
13 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Rīga – bez atkritumiem? Ko nozīmē galvaspilsētas pievienošanās “Zero Waste City” programmai 13
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 25
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 20
14 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 11
23 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Dēls, liecinot tiesā: “Man vairs nav ne tikai tēva, bet arī mātes.” Jaunjelgavas lauku sētas traģēdija 42
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 155
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Talsos domes vadībai algu palielina pat par 450%, aizmirstot par darbiniekiem 56
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd zaļais sertifikāts ir izgāzts no zinātniskā viedokļa.” Ekonomists Krusts par vakcinācijas ietekmi uz Covid-19 izplatības ierobežošanu 108
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 24
21:29
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā, Vācijā un Itālijā apstiprināti pirmie inficēšanās gadījumi ar Covid-19 jauno Dienvidāfrikas paveidu 8
21:24
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena 2
21:16