Teritoriālā reforma: Lielvārde neatbalsta VARAM ieceri 0

Lielvārdes novada dome nolēmusi neatbalstīt Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) izstrādāto pašvaldību administratīvi teritoriālās reformas (ATR) modeli par 36 pašvaldību izveidošanu Latvijā, kurā Lielvārdes novadu plānots apvienot ar Ogres, Ikšķiles un Ķeguma novadiem, liecina domes ārkārtas sēdes lēmums.

“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Lasīt citas ziņas
Šādu lēmumu domes deputāti pieņēmuši, izvērtējot VARAM izstrādāto konceptuālo ziņojumu un Lielvārdes novada pašvaldības iedzīvotāju aptaujas par ATR rezultātus.

Izvērtējumā secināts, ka Lielvārdes novads kā atsevišķa administratīvi teritoriālā vienība, apvienojot Lielvārdes pilsētu, Lielvārdes pagastu, Jumpravas pagastu un Lēdmanes pagastu, tika izveidots 2009.gadā. Lielvārdes novadā uz 2019.gada 1.janvāri deklarēti 10 330 iedzīvotāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz šim valstī praktiski nebija reģionālās politikas, visa valsts Eiropas Savienībā (ES) tika prezentēta kā viens attīstības reģions un rezultātā attīstījās tikai Rīga un Pierīga, kas ir sasniegusi ES attīstības vidējo līmeni, bet reģionu attīstība pārsvarā ir sasniegusi ap 50% no ES attīstības vidējā līmeņa. Visvairāk novadu attīstību iespaido Rīgas tuvums un iepriekšējā saimniekošanas sistēmā izveidotā infrastruktūra, norādīts lēmumā.

Pašvaldības lēmumā teikts, ka VARAM sagatavotie dati nepierāda, ka lielajos novados attīstība notiek straujāk, kas ir iecerētās reformas pamatarguments visas valsts attīstībai.

Piemēram, ATR reformas rezultātā Ogres novadā apvienojamo novadu attīstības līmeņu indeksi pēc 2018.gada datiem saskaņā ar Valsts statistikas pārvaldes datiem ir: Ikšķiles novads: 1.235 (8.vieta valstī), Ogres novads – 0.441 (19.vieta valstī), Lielvārdes novads – 0.349 (22.vieta valstī), Ķeguma novads – 0.264 (23.vieta valstī).

Lēmumā skaidrots, ka administratīvos izdevumus salīdzināt nav iespējams, jo pašvaldības šajos izdevumos iekļauj atšķirīgus izdevumus. To atzinusi arī Valsts kontrole. VARAM sarunā ar pašvaldību nevarēja atbildēt par iecerēto administratīvo izdevumu samazināšanu, jo nav aprēķinu.

Pie tam, Lielvārdes novada pašvaldībā ir izveidots Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs, kurā ne tikai Lielvārdes novada pašvaldības, bet arī citu pašvaldību iedzīvotāji var saņemt valsts pārvaldes iestāžu pakalpojumus saskaņā ar noslēgtajiem līgumiem. Ogres novadā šāda centra nav, teikts domes lēmumā.

Lauku novados pastiprināsies nomales efekts un sāksies jauns iedzīvotāju migrācijas vilnis no laukiem. Lielvārdes novads, plānojot pašvaldības budžetu, pagastu attīstībai novirza finanšu līdzekļus, kas aprēķinot uz vienu iedzīvotāju, lielāki ir lauku teritorijās. Šāda pašvaldības budžeta plānošana veicina attīstību lauku apvidos un iedzīvotāju piesaisti pagastiem, uzsvērts lēmumā.

Lielvārdes novada pašvaldībai nav pārliecības, ka jaunizveidotā novada budžets tiks plānots, lai nodrošinātu apvienoto administratīvo teritoriju līdzsvarotu attīstību, nevis tikai uzturēšanu, proti, budžeta plānošana, ievērojot iedzīvotāju skaitu, teritorijas lielumu, citus izmērāmus kritērijus.

Līdz šim Lielvārdes novada pašvaldība pilnā apmērā izpilda visas likumos noteiktās pašvaldības funkcijas, kā arī īsteno izstrādātos projektus, piesaistot Eiropas fondu un citu avotu finansējumu. VARAM negatīvais vērtējums par pašvaldību sadarbību nodrošinot būvvaldes, izglītības pārvaldes, civilās aizsardzības u.c. komisiju darbu, tādā veidā ekonomiski izmantojot finanšu līdzekļus, attiecībā uz Lielvārdes novadu nav saprotams, jo ar savstarpējo sadarbību saistītās aktivitātes pašvaldības finansē katra no sava budžeta, nevis izmanto citas pašvaldības finanšu resursus.

Lielvārdes novada pašvaldība ir veikusi virkni darbību, lai optimizētu administratīvās izmaksas, tai skaitā, novadā izveidojusi vienu bāriņtiesu, vienu sociālo dienestu, sakārtojusi skolu tīklu atbilstoši valstī veicamajām reformām izglītības jomā, pašvaldības iestādēm pakalpojumus sniedz centralizēti grāmatvedības, finanšu un ekonomikas speciālisti.

“Mehāniska pašvaldību robežu maiņa nesekmēs valsts attīstību un iedzīvotāju labklājības celšanu.

VARAM izstrādātā koncepcija nedod pārliecību, ka iecerētā reforma sasniegs iecerēto mērķi.

Saskaņā ar dažādu aptauju datiem, iedzīvotāji vairāk uzticas mazajām pašvaldībām, kur lēmumi tiek pieņemti vistuvāk iedzīvotājiem. Lielajās pašvaldībās notiks varas centralizācija, kas mazinās iedzīvotāju iesaistīšanos demokrātiskajos procesos, mazinās pārstāvniecību no mazajām apdzīvotajām vietām, kas rezultātā samazinās arī uzticēšanos ne vien pašvaldību, bet arī valsts iestādēm, atstājot ietekmi uz valsts drošību,” teikts lēmumā.

Lielvārdes novada pašvaldībā šā gada augustā notika iedzīvotāju aptauja, kurā tika saņemta 601 derīga aptaujas anketa. Aptauju var uzskatīt par notikušu, jo tajā piedalījušies vairāk nekā 5% balsstiesīgo novada iedzīvotāju, tas ir, pārsniegta domes lēmumā noteiktā 386 iedzīvotāju skaita robeža par 2.7 procentpunktiem, jo aprēķināts, ka aptaujā piedalījās 7,7% balsstiesīgo novada iedzīvotāju.

Izvērtējot aptaujas rezultātus, konstatēts, ka 71% jeb 427 iedzīvotāji neatbalsta VARAM izstrādāto administratīvi teritoriālās reformas modeli, 29% jeb 174 iedzīvotāji – to atbalsta.

SAISTĪTIE RAKSTI

Kā ziņots, pēc konsultācijām ar pašvaldībām VARAM sagatavojusi konceptuālo ziņojumu par administratīvi teritoriālo reformu, kuru augusta vidū nodeva saskaņošanai iesaistītajām pusēm.

Ministru kabinetā to paredzēts skatīt 10.septembrī. VARAM plāns paredz no 119 pašvaldībām izveidot 36.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Anda Līce: Jau divdesmit gadus baidot pasauli ar kodolraķetēm, viņš pats līdz smieklīgumam baidās no nāves
Ukrainas robežsargi valsts ziemeļos novērsuši Krievijas karavīru mēģinājumu šķērsot robežu
Lasīt citas ziņas
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
FOTO. Latvijas hokejisti pasaules čempionāta spēlē uzvar Norvēģiju
“Piekto kolonnu nevaram atļauties!” Saruna ar rakstnieku Māri Bērziņu
Pavļuts: Koalīcijā pastāv uzskats par Vitenbergu kā salīdzinoši vāju ministru
23:00
Stāvoklis Ukrainas frontē: Ienaidnieks centās cīnīties Ternovas ciemata tuvumā, bet neveiksmīgi
22:35
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 16. maijā
22:30
Juris Lorencs: Nemirstīgais purkšķis, apgrieztais Melnā gulbja efekts un Jevgeņija Karlsone
Mūziķis Aišpurs par karu Ukrainā: “Ir sajūta, ka tavu brāli sit!”
“Sodot” NA par šantāžu, Kariņš pieprasa izvirzīt jaunu ekonomikas ministru
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
Klementjevs: Iekšlietu ministres demisija ir muļķīgs lēmums, kā vietā būtu jādomā par gatavošanos apkures sezonai
Putins: Somijas un Zviedrijas pievienošanās NATO nav drauds Krievijai, bet var izprovocēt atbildi
LVSADA plāno pieteikt streiku, pieprasot palielināt mediķu atalgojumu
Zināms par cik tūkstošiem eiro atjaunos Rīgas vecāko strūklaku Vērmanes dārzā
“Esmu viens no vislielākajiem dundukiem.” Sabiedrībā populāri cilvēki atklāj, kā tikuši apkrāpti internetā
Kam pēc Golubevas demisijas tiks uzticēti iekšlietu ministra pienākumi?
Kā šajos laikos veidot uzkrājumus? Praktiski ekonomista ieteikumi
Krievijas vēstniecībai nosūtīta nota par vienošanās panta saistībā ar memoriālo būvju uzturēšanu apturēšanu
“Jau gadu desmitus gaidu, kad materializēsies tā nevienam neredzamā “politiskā atbildība””. Soctīklotāji par Golubevas demisiju
Plešs: Premjera “piekāpšanās NA ultimātiem” ir valdību destabilizējoša
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
FOTO, VIDEO. Mika pārspēja pat “Superbowl” šovu! Soctīklotāji sajūsmā par vienu no spilgtākajiem „popūrijiem” Eirovīzijas vēsturē
Apšaudēs Kalifornijā un Brazīlijā nogalināti pieci cilvēki
Krista Draveniece: Neļķu traktors, Ukrainas māšu himna un kiberuzbrukums
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Ilze Roķe: Ukraiņu producents man teica, ka Rīgā ir pārāk liela tolerance pret prokremliski noskaņotiem krievvalodīgajiem
FOTO. Skrējēji ieņem galvaspilsētu: Kā šogad noritējis Rimi Rīgas maratons?
FOTO, VIDEO. Kā teica Reiniks – “diez cik diskobumbas tika izjauktas šī gada tērpu dēļ!” Eirovīzijā šogad gribēja mirdzēt teju katrs
Mangaļsalas noslēpumi un Padomju māksla Mežgarciemā. Cilvēki arvien vairāk interesējas arī par mūsu militāro mantojumu